SEO

Google Ads Anahtar Kelimeleri Açıklandı: PPC Performansınızı Artırın

Google Ads anahtar kelimeleri, dijital pazarlama stratejilerinin temel taşlarından biridir ve doğru kullanıldığında önemli bir rekabet avantajı sağlayabilir. Anahtar kelimeler, reklamlarınızın hedef kitlenize gösterilme olasılığını belirler ve potansiyel müşterilere ulaşmanızı sağlar.

Ancak, etkili bir Google Ads kampanyası oluşturmak için anahtar kelimelerin nasıl seçileceği ve optimize edileceği konusunda doğru stratejilerin benimsenmesi gerekmektedir.

Bu yazıda, Google Ads anahtar kelimelerinin önemi ve performansınızı artırmak için etkili kullanım stratejileri hakkında detaylı bilgi bulacaksınız.

Google Ads Anahtar Kelimeleri Nelerdir?

Google Ads anahtar kelimeleri, reklamlarınızı potansiyel müşterilerinizin aradığı terimlerle eşleştirmek için kullanılan kelimeler veya kelime öbekleridir.

Alakalı anahtar kelimeler seçmek, sizinki gibi işletmeleri arayan doğru kullanıcılara ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Örneğin; bir kuaför salonunuz var. Ve daha fazla müşteri çekmek istiyorum.

Muhtemelen reklamlarınızla belirli anahtar kelimeleri hedeflersiniz. “Yakınımdaki saç kesimi”, “en iyi kuaför” veya “kuaför stilisti” gibi. Hizmetlerinizi arayan potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için.

Google Ads Anahtar Kelimeleri

Ancak “kuaför işleri” veya “kendi saçınızı nasıl boyayacağınız” gibi anahtar kelimeleri hedeflemek yanlış kalabalığın ilgisini çekebilir.

Çünkü hizmetlerinizle uyumlu değiller. Ayrıca kullanıcının bulmaya çalıştığı şeyle (arama amacı olarak da bilinir) eşleşmeyin. Seçtiğiniz anahtar kelimeler, reklamlarınızı kimlerin göreceğini kontrol etmenin yollarından yalnızca biridir.

Google Ads Anahtar Kelimeleri Nasıl Çalışır?

Birisi Google’a “yakınımdaki saç kesimi” gibi bir arama sorgusu girdiğinde arka planda otomatik bir açık artırma başlıyor.

Google Ads açık artırması  hangi reklamların görüntüleneceğini belirler. Ve hangi sırayla. Reklam Sıralaması adı verilen bir algoritmanın kullanılmasıdır.

Google Ads Anahtar Kelimeleri

 

Reklam sıralamasında aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörler dikkate alınır:

 • Teklif tutarı : Ne kadar ödemeye hazırsınız?
 • Kalite ve alaka düzeyi : Beklenen tıklama oranları, reklam alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimi gibi şeyler
 • Reklam sıralaması eşikleri : Reklamınızın gösterilmesi için gereken minimum fiyat
 • Rekabet Gücü : Aynı anahtar kelimeler için kaç tane işletme daha teklif veriyor?
 • Arama bağlamı : Arayanın konumu, cihazı, arama zamanı, sayfada görüntülenen diğer arama sonuçları ve kullanıcı sinyalleridir.

Bu sıralama sistemi, herhangi bir sorgu için en alakalı reklamın gösterilmesini sağlamaya yardımcı olur. Ancak herhangi bir reklamın sıralaması, gösterilmeye uygun olduğu zaman değişebilir.

Önceki örneği kullanırsak, “en iyi kuaför” anahtar kelimesi için rakiplerinizden daha düşük teklif verseniz bile yine de daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Reklamınız daha kaliteli ise. Ve aramayla daha alakalı olmalıdır.

Temel Google Ads Anahtar Kelime Metriklerini Anlamak

Tıklama oranları (TO) ve kalite puanları, anahtar kelime performansının değerlendirilmesinde önemli ölçümlerdir. TO, bir reklamı tıklayan kişilerin, onu gören toplam kişi sayısına (diğer adıyla gösterimler ) kıyasla yüzdesidir.

 

Google Ads Anahtar Kelimeleri

 

 

Doğru arama yapanları doğru anahtar kelimelerle hedefleyip hedeflemediğinizi belirlemek için bu ölçümü kullanın.

Kalite Puanları, diğer reklam verenlere kıyasla reklam kalitesini ölçmek için kullanılır. Anca rakipleriniz her reklam 1’den 10’a kadar puanlanır.

Google, kalite puanını hesaplamak için üç faktör kullanır:

 • Beklenen tıklama oranı: Anahtar kelimenizi arayan kişilerin reklamınızı ne sıklıkta tıklayacağını tahmin eder
 • Reklam alaka düzeyi: Reklamınızın hedef anahtar kelimesi ve içeriğinin kullanıcıların aradıklarıyla ne kadar uyumlu olduğu
 • Açılış sayfası deneyimi : Kullanıcıların reklamınızı tıkladıktan sonra açıldığı sayfanın kalitesi.

Daha sonra reklamınız, aynı anahtar kelimeye teklif veren diğer reklamlarla karşılaştırılarak derecelendirilir. Üç kalite faktörünün her birinde “ortalamanın altında”, “ortalamanın” veya “ortalamanın üstünde” ifadesinin kullanılmasıdır. Yüksek kalite puanları genellikle reklamınızın alakalı, faydalı olduğu ve kullanıcıların aradıklarıyla eşleştiği anlamına gelmektedir.

Ancak kalite puanlarına ilişkin karşılaştırmalar, hedeflediğiniz anahtar kelimeye bağlıdır.

 • Marka adınıza veya adlandırdığınız ürünlerinize özel markalı anahtar kelimeler 9+ puanı hedeflemelidir.
 • Ticari amaçlı anahtar kelimeler veya bir kullanıcının satın alma veya dönüşüm gerçekleştirme olasılığını gösteren anahtar kelimeler 8+ aralığını hedeflemelidir.
 • Amacı düşük olan anahtar kelimeler veya kullanıcıların bilgi aradığı ve harekete geçme niyetinde olmadığı anahtar kelimeler 6+ aralığında puan almalıdır.

İyi bir Google Ads Anahtar Kelimesi Nedir?

“İyi” bir Google Ads anahtar kelimesi, sunduğunuz ürün ve potansiyel müşterinizin aradığı ürün arasındaki boşluğu doldurmalıdır. Arama amacı gibi şeyleri hesaba katmak vee kullanıcı davranışlarını ölçmek oldukça önemlidir.

Örneğimize yukarıdan devam edelim. 

“Saç kesimi” veya “yakınımdaki kuaför salonu” gibi anahtar kelimeler basit ancak alakalıdır. Ve işinizle uyum sağlayın. Ve sundukların.

Ancak bu anahtar kelimeler geniş kapsamlı ve hedef pazarınıza veya nişe ulaşamayabilir.

“Kıvırcık saçlar için saç kesimi” veya “dokulu saçlar için en iyi kuaför” gibi son derece spesifik anahtar kelimeler eklemek, reklamlarınızı dönüşüm gerçekleştirme olasılığı daha yüksek olan potansiyel müşterilere yönlendirmenize yardımcı olur.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler genellikle daha düşük arama hacmine ve anahtar kelime zorluğuna sahiptir. Yani sıralamaya girmeleri genellikle daha kolaydır. Çünkü daha az rekabete sahip olma eğilimindeler ve TBM’leri düşürün. Reklam kampanyalarınızın yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur.

Google Ads Anahtar Kelimeleri Neden Önemlidir?

Google Ads anahtar kelimeleri, reklamlarınızı potansiyel müşterilerinizle buluşturmanın anahtarıdır.

Reklam kampanyalarınız için doğru anahtar kelimeleri seçmek size şu konularda yardımcı olabilir:

 • Arama sorgularına göre doğru kitleyi hedefleyin  ve sizinki gibi işletmelere ilgidir.
 • Reklam metninde hedeflenen anahtar kelimeleri kullanarak reklam alaka düzeyini artırın ve açılış sayfalarında.
 • Reklamları tıklama olasılığı daha yüksek olan potansiyel müşterilere göstererek harcamayı optimize edin başka bir şey arayan kullanıcılara reklam göstermekten kaçınıyor.
 • Potansiyel müşterilerin aradıklarını bulmalarını sağlayarak kullanıcı deneyimini iyileştirin ve reklamınıza tıkladıklarında.

“Doğru” anahtar kelimeleri seçmek, yatırım getirinizi (YG) artırabilir. Daha iyi reklam konumlarına, daha yüksek etkileşim ve dönüşüm oranlarına ve daha düşük tıklama başına maliyetlere (TBM) yol açarak.

Doğru Google Ads Anahtar Kelimelerin Araştırma ve Seçme Nasıl Olur?

Anahtar kelimeleri seçmenin en iyi yolu müşteriniz gibi düşünmeye başlamaktır. Potansiyel müşterilerin işletmenizi bulmak için arayacağı ifadeler üzerinde beyin fırtınası yapın.

Örneğin, bir peyzaj işletmeniz varsa ilk listeniz şöyle görünebilir:

 • Peyzaj
 • Bahçe işi
 • Çim bakımı
 • Bahçe bakım hizmetleri

Bu liste anahtar kelime araştırması için bir başlangıç ​​noktası görevi görür. Ancak yüksek performanslı bir Google Ads kampanyası oluşturmak için daha derinlere inmeniz gerekecektir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Kullanın

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Google Ads kampanyaları için anahtar kelimeleri araştırmanıza yardımcı olan ücretsiz bir araçtır.

Reklam kampanyalarınıza yeni anahtar kelimeler arayın, anahtar kelime çeşitleri için fikir edinin ve anahtar kelimeler ekleyin veya güncelleyin.

Anahtar Kelime Planlayıcı, Google Ads’te yer alan bir araç olduğundan , bu hesaba erişebilmeniz için önce ücretsiz bir Google Ads hesabı oluşturmanız gerekir.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı’ya anahtar kelimeleri nasıl ekleyeceğinizi öğrenmek için Google Ads’e gidin. “Oturum Aç”yı tıklayın ve Google hesabı kimlik bilgilerinizle oturum açın.

Google Ads Anahtar Kelimeleri

Google reklamlarınız için potansiyel anahtar kelimeleri burada bulacaksınız.

Örneğin peyzaj işletmeniz için “Yeni Müşteri” kampanyası yürüttüğünüzü varsayalım.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı’ daki “Yeni anahtar kelimeleri keşfedin” seçeneği, anahtar kelime listenizi oluşturmanıza yardımcı olabilir.

“Yeni anahtar kelimeleri keşfedin” i seçerek başlaya bilirsiniz.

Daha sonra ” Kampanya oluşturmayı atla” yazan bağlantıyı tıklayın. Bu, hesabınızı oluşturmanıza olanak tanıyacaktır.

Ardından “Araçlar” kısmına geliyoruz ve “Anahtar Kelime Planlayıcı” yı tıklıyoruz ve arama sonucu için “Anahtar Kelimeleri” yazıyoruz.

Google Ads Anahtar Kelimeleri 01

Anahtar kelime keşfi için üç seçenek göreceksiniz:

 • Anahtar kelimelerle başlayın : Bir kelime öbeği veya anahtar kelime girin. “[konum]’da çim bakımı” gibi olabilir.
 • Bir web sitesiyle başlayın : Alan adıyla alakalı anahtar kelimelerin bir listesini oluşturmak için web sitenize veya rakibinizin sitesine giriş sağlayın.
 • Her ikisiyle de başlayın : Alakalı anahtar kelimelerin bir listesini oluşturmak için anahtar kelimeleri ve bir web sitesinin URL’sini girin.

Şimdilik  “ Anahtar kelimelerle başlayın ” konusuna odaklanacağız.

Seçtiğiniz anahtar kelimeleri girin. Beğenmek:

 • “Çim bakımı”
 • “Bahçe bakımı”
 • “Peyzaj”
 • “Bahçe bakımı”

Seçtiğiniz anahtar kelimeyi arama çubuğuna girin. Ve ” Sonuçları al ” ı tıklayın.

Google Ads Anahtar Kelimeleri 03

Ortaya çıkan sayfada “peyzaj hizmeti” ile ilgili kelime ve ifadeler görüntülenecektir. Arama hacmine ilişkin ayrıntılar (aylık aramaların ortalama miktarı) ve rakip tekliflerini görebilirsiniz.

Google Ads’deki Anahtar Kelime Türleri Nelerdir?

Google, reklamları insanların aradığı terimlerle en iyi şekilde eşleştirmek için anahtar kelime eşleme türlerini kullanır.

Eşleme türleri, Google’ın reklamlarınızı tetikleyebilecek arama sorgularının kapsamını belirlemesine yardımcı olur.

Herhangi bir anahtar kelime için seçtiğiniz eşleme türü, reklamınızın erişimini, görünürlüğünü ve alaka düzeyini doğrudan etkiler. 

Google Ads’de üç tür anahtar kelime eşleme türü bulunur: Geniş Eşleme, Sıralı Eşleme ve Tam Eşleme

Geniş Eşlemeli Anahtar Kelimeler Nelerdir?

Geniş eşlemeli anahtar kelimeler, potansiyel müşteriler anahtar kelimenizi, benzer kelimeleri veya ilgili kelime öbeklerini (Google’ın yapay zekası tarafından belirlendiği şekilde) kullandığında reklamınızı tetikleyebilir. Potansiyel müşteri aramalarının en geniş veya en geniş aralığını hedeflerler.

Anahtar kelime eşleme türü olarak geniş eşlemeyi seçtiğinizde, potansiyel müşteriler ilgili diğer anahtar kelimeleri aradıklarında reklamınızı görebilir.

Örneğin “kadın şapkaları” anahtar kelimesini kullanalım.

“Kadın şapkaları” için teklif verirseniz reklamınızın “kadın aksesuarları” gibi aramalarda görünmesi gerekir. Ve “kadın moda trendleri.” Bu aramalar ilgili konulardır veya geniş eşlemeli anahtar kelimeler.

Aynı zamanda “kadın kıyafetleri” için de gösterilebilir veya “kadın eşarpları” gibi. Bunlar ilgili aramalar olabilir veya anahtar kelimenin yakın varyasyonlarıdır.

Reklamlarınız belirsiz aramalarda gösterilmemelidir veya anahtar kelimeyle alakasız “Erkek giyim mağazası” gibi.

Bu, reklamınızın kadın şapkası arayan daha fazla kişiye çeşitli şekillerde ulaşabileceği anlamına gelir. Marka bilinirliğinin artmasına yardımcı olmak. Ve daha fazla ziyaretçi çekin. İşletmenizin reklamını yapmanın ilk aşamalarında geniş eşlemeli anahtar kelimeler harika bir araç olabilir.

Potansiyel müşterilerin sizi nasıl aradığına ilişkin veri ve öngörü toplamanıza yardımcı olurlar.

Ancak daha geniş bir kitleyi hedeflediğinizde, reklamlarınızın hâlâ geniş anlamda alakalı olan daha az alakalı sorgular için gösterilmesi riskini de almış olursunuz “Kadın eşarpları” gibi.

Eşarp satmıyorsanız ancak reklamlarınız “kadın eşarplarından” tıklama alıyorsa reklam harcamalarından elde ettiğiniz gelirin ( ROAS) büyük ihtimalle zarar görmesi muhtemeldir. Dönüşümle sonuçlanmayan alakasız tıklamalar için ödeme yapacaksınız.

Sıralı Eşlemeli Anahtar Kelimeler Nelerdir?

Sıralı eşlemeli anahtar kelimeler, reklamlarınızı potansiyel müşterilere tam bir kelime öbeği kullanarak gösterir. Veya ifadenizin yakın varyasyonları. Bu sorgular, seçilen ifadenin öncesinde veya sonrasında ek kelimeler de içerebilir. Ancak anlam veya niyet aynı kalmalıdır.

Google Ads’de sıralı eşlemeli anahtar kelimeleri belirtmek için anahtar kelimenizi tırnak işaretleri içine alın.

Yukarıdaki örneğin aynısını kullanalım. “Kadın şapkaları” için teklif verirseniz, reklamınız “ucuz kadın şapkaları” veya “kadın şapkalarını satın almak için en iyi yer neresi?” gibi aramalarda gösterilebilir.

“Kadın şapkası” deyimi ve anlamı hâlâ yer almaktadır.

Reklamlar, geniş eşlemelere göre daha az sorgu gösterecektir. Bu, reklamlarınızın daha az erişime sahip olabileceği anlamına gelir.

Ancak işletmenizle daha yakından alakalı SERP’lerde gösterilecekler. Bu da ROAS’ı artırabilir. Ve dönüşüm başına maliyetleri düşürür.

Tam Eşlemeli Anahtar Kelimeler Nelerdir?

Tam eşlemeli anahtar kelimeler, reklamlarınızı yalnızca arama sorguları anahtar kelimenizle aynı anlama sahip olduğunda potansiyel müşterilere gösterir. Geniş eşlemeli anahtar kelimelerin tam tersidirler.

Bu anahtar kelimeler Google Ads’te [köşeli parantez] ile gösterilir.

[Kadın şapkaları] için teklif verirseniz, reklamınız tam olarak bu terimin kullanıldığı aramalarda gösterilebilir. Veya “kadın şapkası” veya “kadın şapkaları” gibi anahtar kelimenin çok yakın varyasyonları. Bunlar anahtar kelimenizle aynı anlama veya amaca sahiptir.

Ancak reklamlarınız, aramanın anlamını değiştiren hiçbir aramada gösterilmemelidir. “Bayanlar için derbi şapkaları” veya “erkek şapkaları satın al” gibi.

Terimler ilişkilidir. Ancak yeterince yakın hizalanmıyorlar. Ve arama amacı muhtemelen farklıdır.

Tam eşlemeli anahtar kelimeler, reklamlarınızın potansiyel müşterilerinizle alaka düzeyini en üst düzeye çıkarmak için harika bir stratejidir. Özellikle son derece spesifik bir hedef kitleyi hedefliyorsanız.

Kampanyalarınızın bütçeleri sınırlı olduğunda da faydalıdırlar. Her arama yapanın yüksek dönüşüm potansiyeline sahip olmasını sağlarlar.

Google Ads’deki Negatif Anahtar Kelimeler Nelerdir?

Reklamlarınızın belirli aramalarda gösterilmesini önlemek için Google Ads’e negatif anahtar kelimeler ekleyin .

Negatif anahtar kelimeler, reklamlarınızla hedeflemek istemediğiniz potansiyel müşterilerin filtrelenmesine yardımcı olur. Reklam görünürlüğü üzerinde size daha fazla kontrol sağlar. Ve çoğu zaman alakasız aramaları ortadan kaldırarak boşa harcanan harcamaları azaltır.

Negatif anahtar kelimeler yukarıdakiyle aynı eşleme türlerini kullanır ancak farklı şekilde çalışırlar:

 • Negatif geniş eşlemeli anahtar kelime : Reklamlarınızın, negatif anahtar kelimenizi içeren sorgularda gösterilmesini hariç tutun.

Örneğin, “gündelik ” kelimesini eklemek, reklamlarınızın “gündelik aksesuarlar” veya “gündelik şapkalar” gibi sorgularda gösterilmemesini sağlayacaktır.

 • Negatif sıralı eşleme : Sorgu, anahtar kelimenizi veya kelime öbeğinizi tam sırayla içeriyorsa, anahtar kelimeler reklamların gösterilmesini engeller.

Örneğin, “ucuz kadın şapkaları” eklemek, reklamlarınızın “ucuz kadın şapkaları satın alın” veya “çevrimiçi ucuz kadın şapkaları” için gösterilmesini engelleyecektir.

 • Negatif tam eşleme : Anahtar kelimeler, sorgunun anahtar kelimenizle aynı olması durumunda reklamlarınızın gösterilmesini engeller. Ancak yine de benzer anahtar kelimeler için gösterilmeye devam edecektir.

Örneğin negatif anahtar kelimeniz “kovboy şapkaları” ise, reklamınız “kovboy şapkaları” aramalarında gösterilmez. Ancak “kadın kovboy şapkaları” için gösterilebilir.

Google Ads Anahtar Kelime Optimizasyonu Stratejileri

Anahtar kelime optimizasyonu, anahtar kelimelerde değişiklik yapmak için reklam performansı verilerini kullanma stratejisidir.

“Kadın şapkaları” reklam kampanyanız için birkaç anahtar kelime ve negatif anahtar kelime belirlediğinizi varsayalım.

İlk bir veya iki ay boyunca bu anahtar kelimeler, tıklamalara ve satışlara yol açan en iyi performans gösteren kelimelerdi.

Ancak üçüncü ayda anahtar kelimelerin tıklama başına maliyetinizi artırdığını fark ediyorsunuz. Bütçenizin eskisinden daha fazlasını kullanıyorlar.

Peki Ne yapıyorsun?

Kelimeleri optimize edin ve ayarlayın.

Google Ads’de Anahtar Kelime Performansını Ölçme

Google Ads, anahtar kelimelerinizin ne kadar iyi performans gösterdiğini yorumlamanıza yardımcı olmak için çeşitli temel ölçümleri raporlar.

Etkileşimin eksik olduğu sayfalar genellikle optimizasyonların nereye odaklanması gerektiğine dair güçlü göstergelerdir.

Hemen çıkma oranı, ortalama oturum süresi ve oturum başına sayfa sayısı gibi ölçümler, müşterilerin sitenizle nasıl etkileşim kurduğuna dair fikir sağlayabilir.

Google Ads Anahtar Kelimeleri 04

Anahtar kelimelerinizin performansını görüntülemek için Google Ads’e giriş yapın ve ” Kampanyalar “ı tıklayın. Ardından, ” Kitleler, anahtar kelimeler ve içerik “in altındaki ” Anahtar kelimeleri arayın “ı tıklayın.

Eklediğiniz anahtar kelimelere ilişkin tüm performans verilerini burada bulacaksınız. Tıklama oranları, dönüşüm oranları, tıklama başına maliyetler ve Kalite Puanı gibi.

Akıllı Anahtar Kelime Seçimleriyle Yatırım Getirinizi En Üst Düzeye Çıkarın

Doğru anahtar kelimeler Google Ads kampanyalarınızı başarılı da olabilir başarısız da edebilir. Ancak ideal terimleri belirlemek zor değil.

Hedef kitlenizin hangi anahtar kelimeleri aradığını ve rakiplerinizin teklif stratejilerini anlamanız yeterlidir.

Bugün daha etkili bir Google Ads anahtar kelime stratejisi oluşturmak için  Anahtar Kelime Sihri Aracını ve Reklam Araştırmasını kullanabilirsiniz.

Keşfetmeye Devam Edin

Google Ads Anahtar Kelimeleri Açıklandı: PPC Performansınızı Artırmayı öğrendiğinize göre daha fazla ilginizi çekecek yazıyı aşağıya bırakıyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu