SEO

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime arama motoru sonuçlarında bir yer bulmanıza yardımcı olduğu yaygın bir bilgidir. Ancak arama motoru görünürlüğünü artırmak onların tek amacı değildir. Anahtar kelimeler ayrıca ilgi çekici içerik fikirleri üzerinde beyin fırtınası yapmanıza, hedef kitlenizin neye ihtiyacı olduğunu anlamanıza, sosyal paylaşımlarınızı optimize etmenize ve daha pek çok şeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, her anahtar kelime işletmenizi için anlamlı olmayacaktır ve nişinizle ilgili her sorgu, aslında çok aranan bir anahtar kelimeye dönüşecektir. Bu, anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılacağını öğrenmeyi çok önemli hale getirir, böylece alakalı ve karlı olanları seçebilirsiniz.

Bu makale tam da bu konuda size yardımcı olacaktır.

Bir web sitesindeki anahtar kelimelerin nasıl kullanıldığını nasıl belirleyeceğinizi ve anahtar kelime araştırması yapmayı nasıl öğreneceksiniz.

Ayrıca bazı mükemmel anahtar kelime araştırma ipuçlarını ve araçlarını da keşfedeceksiniz:

Anahtar Kelimeler Nedir ve Neden Önemlidir?

Basitçe söylemek gerekirse, anahtar kelimeler veya anahtar ifadeler, insaların çevrimiçi arama yapmak ve ihtyiaç duydukları bilgileri bulmak için kullandıkları terimlerdir.

Örneğin, birisi pasta pişirme konusunda yardıma ihtiyaç duydugunda Google’ da “kek pişirme ipuçları” araması yapıyor. Burada kullandıkları arama ifadesi anahtar kelime öbeğidir.

Anahtar Kelime

Anahtar kelimeler aynı zamanda içeriğinizin neyle ilgili olduğunu tanımlamanıza da yardımcı olur. Bunları stratejik olarak kullanmak, doğru arama sonuçlarına çıkmanıza yardımcı olabilir ve alakalı bir hedef kitlenin ilgisini çektiğinizden emin olabilirsiniz.

Anahtar kelimeler aynı zamanda içeriğinizin neyle ilgili olduğunu tanımlamanıza da yardımcı olur. Bunları stratejik olarak kullanmak, doğru arama sonuçlarında çıkmanıza yardımcı olabilir ve alakalı bir hedef kitlenin ilgisini çektiğinizden emin olabilirsiniz.

Anahtar kelimeler en çok, web sitesi sahiplerini belirli bir hedef anahtar kelimeyi kullanarak optimize ettiği SEO‘ da kullanılır. Her web sayfası, sayfanın konusuna ve içeriğine bağlı olarak farklı bir hedef anahtar kelimeye sahip olabilir.

Genellikle web sitenizin kopyasında, meta etiketlerde, ürün açıklamalarında, blog gönderilerinde, sosyal gönderilerde, resim alt metininde ve daha fazlasında anahtar kelimeler kullanırsınız. Bu, arama motoru tarayıcılarının web sayfalarınızın içeriğini anlamasına yardımcı olduğundan, arama sonuçlarında keşfedilme şansınızı artırır.

Örneğin, “Ankara Seyahat Rehberi” için en iyi arama sonuçlarının hepsinin başlıklarda ve meta açıklamarda hedef anahtar kelimeyi veya onun varyasyonunu nasıl kullanndığını görünüz.

Anahtar Kelime

Anahtar Kelime Araştırmasının Kullanımları ve Faydaları

Anahtar kelime araştırması her SEO stratejisinin gerekli bir parçası olsa da, SEO dışında başka birçok kullanım alanı da vardır.

Anahtar kelime araştırmasının nasıl yapacağınızı öğrenmenizin önemli nedenlerinden bazıları şunlardır:

1.Hedef Kitlenizi Anlamanıza Yardımcı Olur

Anahtar kelime araştırması aslında hedef kitlenizin kullandığı arama terimlerini keşfetme sürecidir. Yani hangi terimleri aradıklarını belirleyerek hedef kitlenizin kim olduğunu, neye ihtiyaç duyduklarını ve bir ürün veya hizmette ne aradıklarını anlayabilirsiniz.

Bu bilgiler, hedef kitlenizi daraltmanıza ve onları neyin harekete geçirdiğine göre farklı kişiler halinde gruplamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca onların ihtiyaçlarını daha etkili bir şekilde nasıl karşılayabileceğinizi de anlayabilmelisiniz.

2.İçerik Stratejinizi güçlendirebilir

Anahtar kelime araştırması aynı zamanda sektörünüzde insanların en çok hangi konularla ilgilendiğini belirlemenize de yardımcı olur. Bu, onların ilgisini çekecek ve ihtiyaçlarını karşılayacak içerik fikirleri bulmanıza yardımcı olabilir, böylece içerik stratejinizi güçlendirebilirsiniz.

Örneğin, “sosyal medya pazarlaması” için en iyi arama sonuçları, size sektörde hangi konuların iyi performans gösterdiğine dair bir fikir verebilir.

Daha sonra araştırma için Google arama sonuçlarının nasıl kullanılacağına daha fazla değinecek olsak da, önerilen ilgili sorunların çoğu insanın ne tür bilgiler aradığını anlamanıza da yardımcı olduğunu görebilirsiniz.  Bu bilgileri birleştirmek, hedef kitlenizin ilgisini çekecek içerik fikirleri üzeinde beyin fırtınası yapmanıza yardımcı olabilir.

Anahtar

3.Marka Duyarlılığı Ölçmenize Yardımcı Olur

Markalı anahtar kelimeler kullanarak anahtar kelime araştırması yaparsınız, insanların markanız hakkında bilgi bulmak için kullandığı en yaygın arama terimlerinden bazılarını keşfedeceksiniz.

Ayrıca sosyal medya aramaları yapmak ve insanların markanız hakkında neler söylediğini öğrenmek için markalı anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Bu arama sonuçları, insanların markanıza yönelik düşünceleri hakkında size genel bir fikir verebilir.

4.Rakiplerinizi İzlemenize Yardımcı Olur

Markanız için markalı anahtar kelime araştırması yaptığınız gibi, rakipleriniz üzerinde de markalı anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Bu, hangi anahtar kelimelerde sıralandıklarını, insanların onlar hakkında neler söylediklerini ve daha fazlasını anlamanın mükemmel bir yoludur.

Anahtar kelime araştırması, onların tam olarak nerede duydukları ve onlarla nasıl karşılaştırıldığınız hakkında ayrıntılı bilgi edinmenize yardımcı olabilir.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Artık anahtar kelimelerin ne kadar önemli olabileceğine dair bir fikriniz olduğuna göre, yalnızca SEO için değil aynı zamanda sosyal medya gönderileri, bloglar ve daha fazlası için de anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılacağını öğrenelim.

Temeller

Çeşitli pazarlama stratejileri ve kanalları için anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılacağı konusunda küçük farklılıklar olsa da temel adımlar aşağı yukarı aynı kalacaktır. Anahtar kelime araştırması yapmanın temel adımlarına bir göz atalım:

1.İlgili Konuların Bir Listesini Yapın

Süreç, işinizle alakalı konuların kaba bir listesiyle başlar. İşletmenizi veya sektörünüzü düşündüğünüzde aklınıza ilk gelen şeyler nelerdir?

Örneğin, dijital pazarlamacıysanız konularınız aşağıdakileri içerecektir:

  • SEO
  • E-posta Pazarlaması
  • Sosyal Medya Pazarlamacılığı
  • Bloglama
  • Gelen Pazarlama

Bunların anahtar kelimeler olmadığını, daha sonra daha spesifik anahtar kelimeleri daraltmanıza yardımcı olacak geniş konular olduğunu unutmayınız.

2.Google’ dan Anahtar Kelime Önerileri Alın

Şimdi bu konuda Google’ a yazarak ve önerileri listeleyerek daha sağlam bir anahtar kelime listesi oluşturabilirsiniz.

Anahtar Kelime

3.İlgili Aramaları Keşfedin

Bu listeye ekleyecek daha fazla anahtar kelimeyi sayfanın alt kısmındaki “ilgili aramalar…” bölümünde bulabilirsiniz. Bu bölüm, kullandığınız arama terimiyle yakından alakalı popüler anahtar kelimeleri göstermektedir.

Anahtar Kelime

Bu, ilgi çekici içerik fikirleri bulmak için kullanabileceğiniz anahtar kelime araştırma ipuçlarından biridir; çünkü insanların aradığını diğer alakalı terimleri keşfetmenize yardımcı olur.

4.Anahtar Kelime Listenizi Filtreleyin

Bu anahtar kelimelerin popüler ve alakalı olduğuna dair bir fiktiriniz olsa da bunu kanıtlayacak hiçbir niceliksel veriniz yoktur. Artık geçekten sonuç sağlayacak anahtar kelimeleri bulmak için listenizi daraltmanız gerekiyor.

Bu adım, Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi anahtar kelime araştırma araçlarının kullanılmasını içerir. Bu aracı kullanmak için bir AdWords hesabına ihtiyacını olacaktır.

Listenizdeki anahtar kelimeleri girin; araç size her biri için arama hacimleri ve trafik tahminleri sağlayacaktır. Her arama terimi için kaç tıklama ve gösterim alabilceğinize dair bir tahmin elde edebileceksiniz.

Anahtar Kelime

“Anahtar Kelime Fikirleri” altında, her bir anahtar kelime için ortlama aylık arama sayısını rekabet düzeyini de görüntüleyebilirsiniz. Bu, bir anahtar kelimenin toplam potansiyel kitlesinin ne kadar büyük olabileceğini bilmenizi sağladığı için organik SEO çalışmaları için özellikle önemlidir.

Bu verileri bir araya getirdiğimizde, ortalama aylık arama, gösterim ve tıklama sayısı yüksek, rekabeti orta ila düşük olan anahtar kelimeleri ideal olarak hedeflemelisiniz. SEO için tipik anahtar kelime araştırma sürecinin biteceği yer burasıdır.

PPC kampanyaları için anahtar kelime araştırması yaparken maliyet ve TBM gibi bölümleri dikkate alamız gerekecektir. Yüksek miktarda tıklama ve gösterime sahip anahtar kelimelerin maliyetinin de çok daha yüksek olduğunu fark edebilirsiniz. Amaç, reklam bütçeniz dahilinde size yine de bol miktarda tıklama getirebilecek anahtar kelimeleri seçmektir. Bazen bu, yüksek hacme sahip ancak daha geniş veya genel olabilecek bir terimle karşılaştırıldığında daha motive, dönüşüm sağlayan müşterileri çekebilecek daha spesifik bir terim veya niş kitleyi hedeflemek anlamına gelir.

4 Faydalı Anahtar Kelime Araştırma Aracı

Google’ ın Anahtar Kelime Planlayıcısı aracının yanı sıra, piyasada bir sürü başka anahtar kelime araştırma aracı da bulunmaktadır. Bu araçlardan bazılarının kullanımı çok daha kolayken bazıları daha kapsamlı veriler sağlayabilir.

Bu anahtar kelime araştırmas araçlarından bazıları, pazarlama kampanyanızın sosyal medya pazarlaması ve içerik pazarlaması gibi diğer yönleri için anahtar kelimeler bulmanıza da yardımcı olabilir. İşte bazı mükemmel seçenekleri size aktaracağım:

1.Keywordtool.io – ( Çok Yönlü Anahtar Kelime Araştırması)

Keywordtool.io, Google Anahtar kelime Planlayıcının en iyi alternatiflerinden biridir. Aramalarınızı kanala göre düzgün bir şekilde sıralayan güçlü özellikleriyle birlikte gelir. Bu, onu ister SEO, PPC, E-Ticaret optimizasyonu veya sosyal medya için olsun, çok yönlü mükemmel bir anahtar kelime araştırma aracı haline getirir.

Anahtar Kelime

Araç, Google ve Bing gibi büyük arama platformları için anahtar kelime araştırması yapmanıza olanak tanımaktadır. Her bir anahtar kelime için arama hacmi, arama eğilimleri, rekabet düzeyi ve TBM gibi yararlı anahtar kelime verilerine erişebilirsiniz. SEO ve PPC kapanyalarınız için anahtar kelime araştırması yapmak için bunu kullanabilirsiniz.

Ayrıca popüler Intagram ve Twitter anahtar kelimelerini bulabilir ve sosyal göndeirlerinizi daha fazla görünürlük için optimize edebilirsiniz. YouTube anahtar kelime arama özelliği, YouTube aramalarında çok fazla görünürlük elde edecek video başlıkları oluşturmak istiyorsanız başka bir kullanışlı özelliktir.

Bunların yanı sıra Keywordtool.io, e-ticaret pazarlamacıları için Amazon ve Ebay arama özellikleri ve uygulama mağzası optimizasyonu için Play Store arama özelliği ile birlikte gelir.

Aracın Pro sürümü, seçtiğiniz anahtar kelimeyle ilgili en çok sorulan soruları bile gösterir. Bir blog için anahtar kelime araştırmasının nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız bu özellik son derece kullanışlıdır çünkü konu fikirleri ve uzun kuyruklu anahtar kelime fikirleri bulmanıza yardımcı olur.

2.Moz Anahtar Kelime Keşfi – (SEO anahtar kelime araştırması + rakip araştırması için)

Bu, en kapsamlı ücretsiz anahtar kelime araştırması araçlarından biridir. Anahtar kelime performansı analizlerine ek,olarak size anahtar kelime önerileri de verir ve sıralamadaki anahtar kelimeleri keşfetmenize yardımcı olur.

Her bir anahtar kelime araması için aylık arama hacmini, zorluk düzeyini, organik TO’ yu ve öncelik düzeyini görebileceksiniz. Bu kapsamlı veriler, kampanyalarınız için en iyi hedef anahtar kelimeleri daraltmak için mükemmeldir.

Sıralamalı anahtar kelime bulma özelliği aynı zamanda rakip araştırması için de kullanışlıdır. Belki bir web sitesindeki anahtar kelimeleri nasıl bulacağınızı öğrenmek isteyebilirsiniz, böylece rakiplerinizin hangi anhatar kelimeleri kullandığını ve hangi sıralamada yer aldığını belirleyebilirsiniz. Tarayıcıya URL’ lerini girmeniz yeterli olacaktır. Araç size sitelerinin sıraladığı anahtar kelimelerin kapsamlı bir listesini sağlayacaktır.

Moz ayrıca her bir anahtar kelime için nerede sıralandıklarını, sıralamanın ne kadar zor olduğunu ve aylık kaç arama aldığını da görebilirsiniz.

Anahtar Kelime

Anahtar Kelime

3.BuzzSumo- ( Bloglar ve sosyal medya için anahtar kelime araştırması)

BuzzSumo lider bir içerik araştırması aracıdır ve bunu blog ve sosyal medya anahtar kelime araştırması için de kullanabilirsiniz. Size mutlaka anahtar kelime fikirleri sağlamayabilir, ancak stratejilerinizi güclendirecek bazı yararlı bilgiler sağlayabilir.

Listenizdeki anahtar kelimelerden birini kullanarak bir BuzzSumo araması yapın. Bu söz konusu anahtar kelimeyle ilgili en iyi performans gösteren içerik konularını keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Bağlantıların, etkileşimlerin ve sosyal medya paylaşımlarının sayısına göre konunun ne kadar popüler olduğuna dair bir fikiir edinebilirsiniz. Bu, blogunuz ve sosyal medya yayınlarınız içn hangi anahtar kelimeleri ve konuları hedefleyeceğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Anahtar Kelime

4.Sprout Social – (Sosyal Medya + Marka Dinleme için)

Sprout‘ un kendi sosyal medya dinleme aracı aynı zamanda etkili bir anahtar kelime araştırma aracı olarak da hizmet verebilir. Markanız ve ürünlerinizle ilgili alakalı konuşmaları kolayca keşfedebilmeniz için dinleme sorguları oluşturmanıza olanak tanımaktadır. Bu sadece marka dinleme çabalarınızda size yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ilgili sosyal paylaşımlar aracılığıyla katılabileceğiniz trend konuları anlamanıza da yardımcı olur.

Anahtar kelime

Trendler Raporu, markanız, rakipleriniz ve sektörünüzle ilgili treend konuları ve hastag’ leri daha da sizin için daraltır. Bunlar yayınınızın görünürlüğünü artırabileceğinden, sosyal yayınlarınız için mükemmel anahtar kelimeler olarak hizmet edecektir.

Sonuç

Göründüğü gibi anahtar kelime araştırması yalnızca SEO veya PPC için değildir. İçerik pazarlaması, sosyal medya ve daha fazlası gibi pazarlama çalışmalarınızın çeşitli yönlerini göz önüne çıkarabilir. Daha etkili pazarlama kampanyaları oluşturmak için bu temel anahtar kelime araştırma ipuçlarından ve anahtar kelime araştırma araçlarından en iyi şekilde yararlanmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu