SEO

Google Sıralama Faktörleri (Onaylanmış)

Google Sıralama Faktörleri birçok SEO değişkeni, web sitenizin arama sonuçları sayfalarında (SERP’ ler) mümkün olduğunda üst sıralarda yer alamasını sağlar.
Web sitesinin türüne bağlı olarak önemi değişebilen birçok sıralama sinyalinden oluşan 200’den fazla sıralama
faktörü kullanır.
Üst sıralarda organik trafik almak ve ya görünürlüğünüzü arttırmak için aşağıdaki içeriklere bir göz atabilirsiniz.
Google Sıralama Faktörleri

Google Sıralama Faktörleri + Yüksek Kaliteli İçerik

Yüksek kaliteli içerikleri Google arama motorlarını sayfalarınızı doğru bir şekilde dizine eklemeye ve web  sitenizi daha iyi sıralamaya yardımcı olacak şey bu olduğundan, içerik SEO sıralaması için çok önemlidir.
Google, gelen ve giden bağlantılar, anahtar kelime alaka düzeyi ve kullanılabilirlik gibi faktörleri dikkate alarak bir sayfanın içeriğini ve yapısını  inceleyerek içerik kalitesini ölçer.
Yüksek kaliteli içerik iyi yapılandırılmıştır, ilgi çekicidir ve okuyucularının aradıklarıyla ilgili içerikler kullanıcıların  sorularını  yanıtlayarak onlara değer ve ilgili bilgileri sağlar.
Yeni ve taze içerik de önemlidir, Google’ ın web  sitenizi yeni içeriğini dizine eklemesi için taramasını tetikler ve dolayısıyla görünürlük şansınızı artıtabilir.
Yüksek kaliteli içerik yalnızca Google‘a ve diğer arama motorlarına daha üst sıralarda hızlı trafik  alması gerektiğini göstermekle kalmaz, aynı zamanda yüksek kaliteli içerik okuyucularınızın ilgisini çekmeye yardımcı olur ve  kullanıcıların web sitenizi tekrar ziyaret etmesini sağlar.

Sayfa İçi SEO Ve Teknik Sağlık

Google Sıralama Faktörleri Sayfa içi SEO, eksik Meta verileribozuk dahili bağlantılar ve genel web sitesi sağlığı için HTLM kaynak kodu gibi unsurları optimize etmenin yanı sıra web sitesindeki yazılı içeriği optimize etmeye odaklanan daha teknik SEO’ yu içermektedir.
Google Sıralama Faktörleri arama motoru  konumlarını dengeleyen ve sıralamayı iyileştirmek için optimize edilecek temel sağlayan sağlıklı bir web sitesi oluşturmak hayli öenmlidir.
Sayfa içi SEO, tarayıcıların aradıkları bilgileri dizine eklemelerine ve sonuç olarak sayfayı daha üst sıralara yerleştirmelerine yardımcı olmak için web sitenizin içeriğinin düzenlemede yardımcı olur.
Semrush, bu konuda tüm web sitesi içeriği için bu adımları izleyerek sayfa içi SEO arama motorları için optimize edilmeyi öneriyor:
 
  • Bir birincil anahtar kelime ve üç ila dört alakalı anahtar kelime seçin
  • İçeriğinizin ilk paragrafına anahtar kelimeler ekleyin
  • URL’ye birincil anahtar kelimeyi dahil et
  • Taranabilir hale getirmek için içerik yapısını değiştirin – listeler ve madde işaretleri iyi çalışır
  • İçeriğe resimler ve videolar ekleyin
  • Görselleri, gösterdiklerini açıklayan şekilde etiketleyin
  • Anahtar kelimeler ekleyerek meta açıklamaları ekleyin ve iyileştirin
  • Meta başlık etiketlerini optimize edin
  • İçerik analizini sıkça yapın

Yararlı Geri Bağlantılar

Google Sıralama Faktörlerinde  geri bağlantılar, diğer web sitelerinden sizin sitenize verilen bağlantılardır ve bir web sitesinin sıralamasını belirleyen en önemli faktörlerden biridir.
Bir siteden diğerine verilen  yararlı geri bağlantı, Google için bir güven sinyali ve bir site ne kadar kaliteli geri bağlantılara sahipse, o sitenin yararlı ve yetkili olarak kabul edilme olasılığı okadar yüksektir.
Bununla birlikte , zararlı bağlantılar web sitenizin sıralamasını olumsuz etkileyebileceğinden, zararlı ve yararlı bağlantı analizleri yapmakta fayda var.
Geçmişten günümüze, birçok web sitesi kaliteden çok sahip oldukları geri bağlantı sayısına odaklanıyordu.
Geri bağlantılar genellikle “bağlantı topluluğu” web sitelerine yerleştirildi veya satın alındı.
Google bunu yararlı bulmadı ve bu satın alınan bağlantı topluluklarına bir ceza algoritması oluşturdu.
Google Sıralama Faktörleri yararlı geri bağlantılar alakalıyüksek kaliteli bir siteden diğerine verilen bağlantıdır.
Geri bağlantılar olabildiğince sade olmalıdır.
Örneğin: Son kullanıcıya yardımcı ve ilgi çekici olmalıdır.
Örneğin: İnfografikler, diğer web sitelerinin bağlantı vermesine izin verebileceğiniz mükemmel bir içerik biçimidir.

Dijital Erişilebilirlik Ve Site Mimarisi

Dijital erişebilirlik ister ürünister hizmet veya web sitesi olsundijital pazarlamada her zaman kullanıcıyı akılda tutmalıdır.
Bu, yalnızca tüm becerilere sahip kullanıcıların web sitenizde gezinebilmesi için önemli olmakla kalmaz aynı zamanda arama motorların’ da Google Sıralama Faktörleri dijital erişebilirliği sağlar.
Web sitesi gezintilerin’ de mantıksal bir ilerlemeye sahip dahili bağlantılar ve sitenizde herhangi bir sayfayı bulmak için yalnızca iki veya üç tıklama alarak site mimarinizin iyi düşünülmüş olmasını sağlmayı içerir.
Kullanıcılarınızın neyi aradıkları göz önünde bulundurmalı ve uzun sıkıcı karmaşık olmamasına dikkat edilmelidir.
Dijital erişebilirlik’ de sadece gören değil görmeyende olmalısınız sadece “shift” tuşuyla gezen görme engelli kullanıcılar için “sesli asistan” seçeneği sunarak arama motorlarınızı optimize etmeli ve bu sayede Google sizi fark ederek, web sitenizi SEO sıralamalarında çok daha başarılı olacağını sağlayacaktır.
Yükleme Hızı
Google Sıralama Faktörlerinde Sayfa yükleme hızı, kullanıcı deneyimi ile de ilgili olduğu için SEO sıralamasında oldukça önemlidir.
Arama motorları, kullanıcılarının harika bir deneyim yaşamasını sağlamak ister. Yükleme hızı, özellikle web sitesinde yavaş yükleme hızları yaşıyorlarsa, kullanıcılar için önemli bir sorun olabilir, ve tekrar gelmek istemeyebilir.
Yavaş sayfalar ayrıca, tarayıcıların web sitenizin tüm sayfalarını tarama yeteneklerini de etkiler ve tüm sayfalar değerlendirilmeyeceğinden sonuçta arama motorunda görünürlüğünüzün düşmesine sebeb olacakdır.
İyi bir sayfa yükleme hızı genellikle 3 saniyenin altındadır. E-ticaret siteleri ise 2 saniyenin altında biraz daha hızlıdır.
Google, web sitenizdeki kötü kullanıcı deneyimlerini belirlemenize ve düzeltmenize yardımcı olan önemli “Web Verileri” raporu adlı bir özellik sunar.

Güvenlik – HTTPS

Google sıralama faktörlerinde güvenlik için 2014′de , tüm web sitelerinin HTTP’ den HTTPS’ ye geçmesini önerdi, çevrimiçi sistemler sunucular ve tarayıcılar arasındaki iletişimi şifreleyen ve kullanıcıların kart ayrıntıları veya parolaları gibi bilgilerini daha güvenli hale getiren bir değişiklik yaptı.

Bu değişiklik birkaç yıl önce gelse de, bazı web siteleri hala SEO arama motoru sıralamalarında büyük ölçüde etkileyebilecek HTTP kullanıyor.

Google, kullanıcılarının arama motoru sonuçlarından web sitelerine göz atarken güvende olmalarını istiyor ve kullanıcılarını bilgisayar korsanları riskine sokan web sitelerini cezalandıracaktır.

Kullanıcı deneyimi açısından HTTPS de önemlidir, çünkü buna sahip olmayan siteler genellikle Google Chrome gibi tarayıcılar tarafından işaretlenir.

Unutulmaması gereken başka bir nokta da, içeriğinizin güvenli olduğunu Google’a bildirmek için web sitenize giden veya web sitenizden gelen tüm bağlantıların “HTTPS” olması gerekmektedir.

google-siralama-faktörleri

Taranabilirlik

Google sıralama faktörlerinde taranabilirlik, görünürlük ve SEO arama motoru sıralamasına yardımcı olan web sayfalarını bulmak ve dizine eklemek için sürekli olarak web sitelerini  tarıyor.
Ancak Google bot, taranması zor olduğu veya gizlilik politikaları onun taranmasını engellediği için siteleri genellikle göremeyebilir.
İyi bir yapıaçık içerik ve etkinleştirilmiş politikalar ile web sitenizin taranabilir ve hızlı olmasını sağlamak, içeriği kategorize etmesine ve SEO sıralamarını iyileştirmesine yardımcı olacaktır.

Şema İşaretlemesi

Şema işaretleme, Google  Sıralama Faktörlerinde  görünen gelişmiş bir açıklama veya zengin bir Snippet oluşturan bir mikro veri biçimidir.
Web sitenizin daha üst sıralarda yer almasına ve daha fazla Trafik, dönüşüm elde etmesine yardımcı olabilir .
 

Mobil Uyumluluk

GoogleSıralama faktörlerin’ de Mobil uyumluluk 2015 yılındadünya çapındaki tüm web sitesi trafiğinin çoğunluğunun mobil kullanıcılar tarafından oluşturulduğu içinmobil uyumluluğun SEO arama motoru sıralamasında önemli bir faktör olduğunu duyurdu. 
İşletmenizin çoğunluğu hala masaüstünden gelse bile, Google’a kullanıcı trendlerinde zirvede olduğunuzu göstermek için web sitenizin mobil kullanıcılar tarafından erişilebilir olmasını sağlamak önemlidir. 
Bu, menülerinizin küçük ekranlarda kolayca gezinebilmesini, resimlerin düzgün görünmesini ve yazı tipinin çok küçük olmamasını içerir.
Google Sıralama Faktörleri Mobil Uyumluluk
Gelişen Dijital Dünyada kullanıcıların %90 mobil içeriği daha kullanıp sevdiğini belirtmektedir.

Güvenilir İşletme Bilgileri

Google Sıralama Faktörleri güvenilir işletme listeleri, yalnızca potansiyel müşterilerle güven oluşturmak için önemli değildiraynı zamanda optimize edilmiş bir Google Benim İşletmem profili, SEO arama motoru sıralamasına yardımcı olma konusunda uzun bir yol izler.
Listeye mümkün olduğu kadar çok bilgi eklemek ve profilin aktif ve doğru olduğunu göstermek SERP’lerde görünmesini sağlayacaktır.
İşletmenizi yerel dizinlere eklemek ve bilgilerin NAP verilerinizi ve web siteniz dahil tüm platformlarda bilgilerinizin aynı olmasını sağlamalısınız, bu sizin görünürlüğünüzü ve sıralamada da yükselmenizi sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu