SEO

Google Ads (Reklam)

Google Ads tıklanma başına ödeme (PPC) pazarlaması, web sitesi trafiğini, görünürlüğü ve dönüşümleri artırmak için hedeflenmiş dijital reklamları kullanan bir tür çevrimiçi reklamcılıktır. Doğru şekilde yaparsanız, küçük işletmeniz üzerinde çok büyük bir olumlu etkisi olabilir.

Bu pazarlama yaklaşımı, müşteri adayları oluşturmanıza, yüksek getiri elde etmenize ve hızlı bir şekilde marka birliği oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Google Ads, PPC pazarlaması için kullanabileceğiniz bir platformdur.

Google’ ın her ay ortalama 80 milyardan fazla ziyareti, arama motoru pazarındaki hakimiyeti ve dijital pazarlama dünyasındaki yaygınlığı inkar edilemez.

Bu platformu SEO “Arama Motoru Pazarlaması” çalışmaları için kullanmayı düşünüyorsanız, Google Reklamlarının avantajlarını ve küçük işletmenizi nasıl iyileştirebileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Google Reklamları Açıklandı

Google Ads, kampanyalar oluşturmak için kullanabileceğiniz, iyi bilinen bir ücretli çevrimiçin reklamcılık proğramıdır. Bu kampanyalar, işletmenizi Google’ ın görüntüleme ve arama ağları aracılığıyla tanıtırlar.

Google Ads Reklam

Bu PPC platformunun amacı, iş liderlerine ürünlerini, hizmetlerini veya diğer teklif türlerini dünya çapındaki kullanıcılara tanıtma fırsatı vermektir.

Google Ads ayrıca, çevrimiçi pazarlama çabalarınızı optimize etmenize ve daha etkili hale getirmenize yardımcı olmayı da amaçlar. Google Ads’ in küçük işletmeler için bir çok avantajı vardır ve bir dizi faydalı araç sunar.

Google Ads aracılığıyla bir kaç farklı türde kampanyalarınızı oluşturabilirsiniz:

Google Ads Kampanya Türleri

Google Ads reklamlarını arama motoru sonuç sayfalarında kampanyalarınıza organik sonuçlar sunuyor, bunları aşağıdaki gibi inceleyebilirsiniz:

 • Arama Ağı Kampanyaları: Arama ağı reklamları, ilgili arama terimlerini arayan kullanıcılara yanıt olarak “SERP’ ler” de size organik sonuçlar sunuluyor. Bunlar çoğunlukla metin reklamlarıdır. Arama ağı reklamları, işletmelerinizi teklifiyle alakalı terimleri arayan kullanıcıları hedeflemektedir.
 • Görüntülü Reklam Kampanyaları: Görüntülü reklamlar, insanlar, tüm internet kullanıcılarının %90′ dan fazlasına ulaşan iki milyondan fazla web sitesinden oluşan “Google Görüntülü Reklam Ağındaki” siteleri ziyaret ediyor. Bu reklam makalelerde, videolarda veya web sitelerinde görünebilir. Görüntüler, videolar ve metin gibi reklam kampanyaları oluşabilir.
 • Alışveriş Kampanyaları: Google Merchant Center aracılığıyla yönetilen reklam kampanyaları, e-ticaret ve perakende işletmeleri için mükemmel bir seçenektir. Alışveriş reklamları, ana SERP’ de ve Google Alışveriş sekmesinde görünür. Anahtar kelimeler yerine esas olarak ürün verileri hedeflemektedir.

Google Ads Reklam Kampanyaları

 • Video Kampanyaları: Bu kampanyalar YouTube üzerinden yapılır. Video reklamlar bu popüler platform üzerinden potansiyel müşterilere ulaşır ve sadece video formatında sunulur.
 • Uygulamalı Kampanyalar: Uygulama reklamları, uygulamaları tanıtır. Uygulama kampanyaları, bireysel reklamlar oluşturmanıza gerektirmek yerine, reklamları çeşitli platformlarda sunmak için mevcut tüm pazarlama varlıklarınızı kullanır.

Google Ads’ in reklam türleri arasındaki çeşitlilik işletmeler ve bireysel kampanyalar için en önemli avantajlardan biridir.

Google Ads Teklif Olanakları

Google Ads, size bir dizi akıllı teklif seçeneği sunar. Bunlar, reklam harcamalarından elde ettiği geliri en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Bu platform kullanılırken, şu ödeme yapılarından birine dayalı olarak aşağıdaki gibi açık artırması yoluyla teklif verebilirsiniz:

 • TBM (Tıklanma Başın Maliyet) veya PPC: Her tıklama başına ödeme yapar
 • BGBM (Bin Başına Maliyet): Her 1.000 görüntüleme veya gösterim için ödemen yaparsınız
 • EBM (İşletme Başına Maliyet): Dönüşüm başına ödeme veya belirtilen diğer müşteri işlemleri karşılanır
 • GBM (Görüntülenme Başına Maliyet): Görüntülenme başına ödeme, yalnızca “Video” kampanyaları için geçerlidir

Her reklam kampanyası türleri hem de ödeme şemaları için seçeneklerin çeşitliliği, Google Ads Reklamlarını küçük işletmeler için etkili kılar.

Anca bu reklam platformunu bu kadar kullanışlı yapan tek şey bu değildir. Daha fazla avantajını keşfetmek için okumaya devam ediniz:

Google Reklamlarının Avantajları

 • Marka görünürlüğünü
 • Müşterileri daha etkili bir şekilde hedefleme
 • Yaklaşımınızı hedef kitleye özelleştirin
 • Daha fazla trafik, dönüşüm ve müşteri adayları oluşturun
 • Bütçenize bağlı kalın
 • Başarılarınızı analiz edin
 • Bilgilerinizi genişletin
 • Sonuçları hızlıca görün
 • Daha fazla gelir elde edin

Bu her avantajı yakından inceleyelim:

Marka Görünürlüğü

Google reklamları kullanmak, SERP’ lerde üst sıralarda yer alama’ nın hızlı ve kolay bir yoludur. Bu, yalnızca trafik ve dönüşümler sözl konusu olduğunda yararlı değildir.

Ayrıca adınız, kimliğiniz ve benzersiz iş tekliflerinizi daha geniş bir kullanıcı segmentine göstermenize yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre, küresel reklam harcamalarının 2024′ ün sonuna kadar yaklaşık 885 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Küçük işletme sahibi olarak rekabete ayak uydurmak için mücadele etme şansına sahip olmak istiyorsanız, markanızın bilinirliğini artırmak kesinlikle önemlidir.

Müşterileri Daha Etkili Bir Şekilde Hedefleme

Google Ads reklamları, stratejik olarak doğru müşterileri belirlemenize ve onlara en alakalı reklamları göstermenize olanak tanıyor. Bir dizi özelleştirme seçeneğine dayalı olarak en iyi anahtar kelimeleri bulabilir ve olası satışları hedefleyebilirsiniz.

Reklamlarınızı aşağıdaki yolları izleyerek hedefleyin ve sonrasında izlediğiniz bu yolları analiz edin:

 • Belirli anahtar kelimeler ve anahtar kelime eşleme türleri
 • Hedef kitle yaş grubu
 • Konum bilgisi
 • Dil
 • Günün zaman dilimleri
 • Cihaz tipi

Google Ads Reklamları

Bu hedefleme özelleştirmeleri, potansiyel müşterilerinizin yüksek kalitede olma şansını artırır. Bu, dönüşümleri en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur ve dijital pazarlama çabalarınızı daha başarılı hale getirebilirsiniz.

Yaklaşımınızı Hedef Kitleye Özelleştirin

Kendinize işletmeniz adına Google Ads’ i neden kullanmalıyız? Hedef kitle yalnızca daha stratejik bir şekilde ulaşmakla kalmaz, aynı zamanda daha yüksek dereceye kadar ulaşmamız şeklinde özelleştirebilirsiniz.

Google Ads aracılığıyla, işletmenizin ihtiyaçlarına uygun kampanyaları kolayca oluşturabilirsiniz. Pazarlama çalışmalarınızı yukarı ve aşağı ölçeklendirebilirsiniz. Kendi benzersiz dijital reklam karışımınızı oluşturabilir ve müşterilerinize ulaşmak için her zaman en iyi olanı tercih etmelisiniz.

Hatta bir Google Ads uzmanıyla ortak çalışabilirsiniz. Bu danışmanlar, kampanyaları planlamanıza ve büyümenize yardımcı olur. Ayrıca, genellikle bire bir istişareler ve tavsiyeler ile size yardımcı olabilirler.

Özelleştirme olanakları gerçekten sonsuzdur. Ve hiçbir müşteri tamamen aynı olmadığı için özelleştirme çok önemlidir.

Google Ads Reklamları

Daha Fazla Trafik, Dönüşüm Ve Müşteri Adayları Oluşturun

Google, dünya çapındaki arama motoru pazarının %93′ ünden fazlasını oluşturuyor. Google Ads ile bu büyük pazar payından yararlanın ve çok daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.

Mevcut arama motoru optimizasyonu “SEO” pazarlama  veya dijital pazarlama stratejinize yüksek kaliteli ücretli reklamlar eklemek, trafiği, dönüşümleri ve olası doğrudan artırmanın harika bir yoludur.

Bire bir satışların yanı sıra dijital pazarda’ da satışlarınızı artırabilirsiniz.

Bütçenize Bağlı Kalın

Google Ads ile yalnızca kullandığınız kadar ödeme yaparsınız. Ve minimum harcama şartları yoktur. Ne kadar harcamak istediğinizi, ne zaman harcamak istediğinizi ve nereye harcamak istediğini seçebilirsiniz.

Bu çerçeve başlı başına maliyetlerinizi azaltacaktır.

Gizli ücretlerin bulunmaması, bütçenizi sınırlandırmanızı ve ön görülen reklam harcamanıza ulaştığınızda harcamayı hemen durdurmanızı kolaylaştırır.

Ayrıcı Google Ads, harcamalarınızı optimize etmeye yardımcı olmak için otomasyonlardan yararlanabilirsiniz. Aylık bütçeler planlayabilir ve bunları gerektiğinde gerçek zamanlı olarak uyarlayabilirsiniz. Ayrıca Google’ dan faydalı öneriler alacaksınız.

Dolasıyla, Google’ ın yapay zekası yalnızca bütçenize bağlı kalmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi bir bütçe yapmanıza da yardımcı olur.

Başarılarınızı Analiz Edin

Güncel trendleri takip etmek, kampanyaların başarısını ölçmek ve rakip analizleri Google Ads reklamlarınız için oldukça önemli avantajlardan biridir.

Google size grafikler, özel raporlar ve performans göstergeleri sunar, Google Ads Dönüşüm izleme ve Google Analytics gibi akıllı programlar sayesinde kampanyaların etkinliğini izleyebilirsiniz.

Ayrıca önemli ölçümleri analiz edebilir ve temek performans göstergelerinizi takip edebilirsiniz.

Bilgilerinizi Genişletin

Metrikleri takip edip başarınızı izledikçe, çeşitli bilgilendirici Google Ads verilerine erişim elde edeceksiniz. Bu veriler aracılığıyla, hedef kitleniz, onların alışkanlıkları ve onlarla etkileşim kurma konusundaki kendi yaklaşımlarınız hakkında değerli içgörüler bulacaksınız.

Açıklayıcı modellerin ortaya çıktığını fark edeceksiniz. Müşterileriniz hakkında bilgi edinirken pazarlama stratejinizin ne kadar iyi çalıştığını göreceksiniz. Veri toplamaya bir kuruş harcamadan sektörünüz ve pazar segmentiniz hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Hatta marka bilinirliğinizi kolaylıkla ölçebilirsiniz. Bu genişletilmiş bilgi tabanı, gelecekteki karar verme ve stratejik planlamada size büyük fayda sağlayacaktır.

Sonuçları Hızlıca Görün

Küçük işletmeler içi SEO çabaları, uzun süreler boyunca oldukça başarılı olabilir. Bunun aksine, Google Ads kampanyaları kısa sürede etkileyici bir yatırım getirisi sağlar.

Sadece birkaç hafta içinde yeni potansiyel hedef kitle oluşturabilir, geri dönüşüm oranlarınızı artırabilir ve marka bilinirliğinizi oluşturabilirsiniz.

Daha Fazla Gelir Elde Edin

Son olarak, kesinlikle en önemlisi Google Ads ile daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Google Ads’ in bu etkileyici avantajları, bu hizmeti küçük işletmeniz için kullanmanın çok faydalı olabileceğini açıkça ortaya koyuyor.

Ancak başka bir dijital reklamcılık platformu yerine tam olarak neden Google Ads’ i seçmelisiniz?

Google Ads Reklamlari

Küçük İşletmeniz İçin Neden Google Ads Kullanmalısınız?

Google reklamları, tek PPC reklamcılık modeli olmasa da, açık ara bizim favorimizdir. Bu nedenle, hemen hemen her sektördeki küçük işletme sahiplerine tavsiye ediyoruz.

Google Ads’ i benzersiz kılan ne gelin birlikte inceleyelim:

Google Ads’ i Benzersiz Kılan Nedir?

Google’ ın arama motoru ve reklamcılık pazarlarındaki hakimiyeti inanılmazdır. Daha öncede belirttiğimiz gibi, Google 2023′ te her ay 80 milyarın üzerinde ziyaret gerçekleştirdi. Facebook ise çok daha düşük bir ortalamaya sahip 2023′ te ayda 17,3 milyar ziyaretçi aldı.

Google’ ın pazar erişimi rakiplerinden daha büyüktür. Bu, optimize edilmiş müşteri adayı oluşturma ve bilgi erişe bilirliğine yol açmaktadır. Ancak Google’ ın yükselmesine yardımcı olan tek benzersiz özellik bu değildir.

Google’ ın benzersiz özelliklerini sıralayalım:

 • Kapsamlı Google ekosistemi sayesinde üstün bağlantı ve entegrasyon seçenekleri
 • Devasa ve şeffaf veri kümelerinden ortaya çıkan benzersiz pazar bilgileri
 • Google Ads Editör aracılığı çevrimdışı hesap yönetimi seçenekleri
 • Yaklaşımınızı gerçek zamanlı olarak uyarlamanız için seçenekler sunan dinamik yeniden pazarlama kapasiteleri
 • Zamandan ve enerjiden tasarruf etmenizi sağlayan Akıllı kampanyalar aracılığıyla otomatik PPC kampanyaları
 • Yaklaşımınızı optimize eden anahtar kelime ve performans planlayıcıları gibi kullanışlı araçlar
 • Google dijital atölye’ de işletmeniz ve sizin için sınırsız eğitimler
 • Hayatınızı kolaylaştıracak reklam planlama hizmetleri
 • Reklamlarınızı istediğiniz yerde, hatta uygulamalar aracılığıyla tanıtmanızı sağlayan esnek platform seçenekleri

Son olarak küçük işletme sahipleri için bu hizmetin size gerçekten neler yapabileceğine büyük olasılıkla odaklanmışsındır.

Google Ads Küçük İşletmeler İçin Neler Yapabilir?

Sağladığı son derece değerli avantajların sonucu olarak, Google reklamlarının küçük işletmeniz üzere çok büyük etkileri olabilir.

Sunduğu artırılmış görünürlük ve akıllı özellikler, işletmenizin görüntüyü aşmasına ve gerçekten rekabette öne çıkmasına yardımcı olur. Takip programları ile başarınızı ölçtüğünüz gibi, kendi pazarlama stratejinizi de rakiplerinizin yaklaşımları ile bilgilendirerek işinizi büyütebilirsiniz.

Esnek özel hedefleme seçenekleri, işletmenize yer bir pazar lideri olarak kurmanıza olanak tanıyor. Ayrıca, yeni bir pazar payında birinci sınıf bir sağlayıcı olarak itibarınızı geliştirebilirsiniz.

Google Ads aracılığıyla edindiğiniz içgörüler, pazarlama çabaları üzerinizdeki kontrol ve artırılmış marka bilinirliği, işletmenizin tüm sitesi optimize etmenize yardımcı olur.

Reklamlar için ödeme yöntemlerindeki çeşitlilik ve kullandığın kadar ödeme modeli, işletmenizi çok daha verimi hale getirebilir. Otomatikleştirilmiş araçlar ve programlar, iş süreçlerinizi modernleştirir ve size kolaylıklar sağlar.

Sonuç olarak, Google Ads işletmenizin her alanda daha başarılı olmasını sağlayabilir.

Son Düşünceler: Küçük İşletmeniz İçin Google Ads’ in 4 Avantajı

 1. Pazarlamaya yönelik stratejik bir yaklaşım, başarılı bir küçük işletme geliştirmenin anahtarıdır. Google Ads tam da bunu yapmanızda yardımcı olabilecek etkili bir PPC dijital reklamcılık platformudur.
 2. Küçük işletmeler için Google Ads kullanmanın birçok faydası vardır. Rakiplerin işletmeniz için pek çok şey yapmadığı ve yapabileceği benzersiz özellikler sunar.
 3. Potansiyel müşteri yaratma, satış ve marka bilinirliğini olabildiğince hızlı büyütmek
 4. Pazarlama ve tasarım yardımının yanı sıra otomatik Google Ads çözümleri sunuyoruz. Yararlı SEO, sosyal medya ve PPC özellikleriyle işinizi geliştirin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu