SEO

SEO Nedir? (Kapsamlı Rehber)

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu’ dur. Web sitelerinin Google ve diğer arama motorlarında organik olarak sıralamada yer alması için gerçekleştirilen çalışmalardır.

Bir arama motoru optimizasyonu, organik sonuçlardan gelen trafiğin miktarını ve kalitesini artırmak için bir web sitesini veya web sayfasını optimize etme uygulamasıdır.

SEO’ yu birkaç süslü cümle ve karma karışık teknik terimlrle anlatmak zor olsa da, “En Basit SEO” pratik ve kolay anlaşılan bir SEO anlatalım sizlere.

Google, Microsoft Bing vb. diğer arama motorlarında web sitenizin görünürlüğünü artırmak ve web sitenizin sıralamasını yükseltmek için yapılır.

Web sitenizin site hızını ve taramalarda kolay kullanımını sağlar. Derin uzmanlık veya deneyime sahip olduğunuz konularla ilgili size bilgi verir.

Sayfalarınızın arama sonuçlarında ne kadar iyi görünürlüğü ve trafiği olursa, bulunma ve tıklanma olasığı okadar artacaktır. SEO’ nun amacı, müşteri ya da geri dönen ziyaretçilerin tıklanmalarını ve trafiği artırmaktır.

Anahtar kelimelerle kolay bulunmanıza, müşteri ihtiyacının hedefini anlamaya ve gereksinimini karşılamaya yardımcı olur.

Arama motorları optimizasyonunu kısa yoldan nasıl iyileştirebilirz, SEO’ yu nasıl kavrayabiliriz ve tanımlayabiliriz; hadi gelin bunları birlikte ele alalım.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO (Serach Engine Optimization), bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer alması için yapılan teknik stratejik çalışmarın bütünüdür.

SEO yalnızca teknik bir konu değildir; aynı zamanda insanların web sitesine ilgisini arttırmak için de önemlidir.

Google, web siterini sıralarken dikkate aldığı birçok faktöre sahiptir. Bunlar arasında meta açıklamaları, başlık etiketlerini, sayfa hızını, kullanıcı deneyimi gibi teknik faktörler yer almaktadır.

Ancak Google’ın en önemli faktörü, kullanıcılar için em iyi deneyimi sunan web sitelerini öne çıkarmaktır. Bu sebeble, SEO çalışmalarının sadece teknik yönlerine odaklanmak yerine, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların ihtiyaçlarını anlamak ve onların ihtiyaçlarını karşılamak için stratejik bir yaklaşım benimsemek gerekmektedir.

Örnek vericek olursak; Web sitenizin içeriği kullanıcılara yararlı bilgiler sağlamalı ve ilgili anahtar kelimeleri içermelidir.

Ayrıca, web sitenizin tasarımı ve kullanıcı deneyimi de ziyaretçilerin sitenize daha uzun süre kalmasını ve tekrar ziyaret etmesini sağlayacak şekilde oluşturulmalıdır.

SEO çalışmaları yalnızca Google’ ın isteklerini yerine getirmek için yapılmamalı, aynı zamanda kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için de stratejik bir şekilde planlanmalıdır. Böylece, web siteniz hem arama motorları için  yükselir hale gelir, hemde trafik artışı gerçekleşir.

SEO sadece arama motorlarının optimize olmasıyla gerçekleşmez dikkat edilmesi geren “site için” optimizasyon ve “site dışı” optimizasyonlarıda ele alalım.

SEO İçerik Optimizasyonu Nedir?

SEO’ da içeriğinizin iki ana kitle optimize edilmesi gerekir: insanlar ve arama motorları. Bunun anlamı hedef kitlenizin göreceği içeriği sayfada gerçekte ne var ve ayrıca arama motolarının ne göreceğini(kod) optimize etmeniz gerekir.

Amaç her zaman faydalı, yüksek kaliteli içerik yayınlamaktır, hemde sıralamanızı iyileştirmek görünürlüğünüzü arttırmaktır. Bunu, hedef kitlenizin isteklerini ve ihtiyaçlarını anlayarak, verilerle ve Google araçları ile sağlamanız mümkündür.

İçeriklerinizi Optimize ederken başlıca konuları ele alalım:

 • Deneyiminiz veya uzmanlığınız olan ilgili konuları kapsar.
 • İnsanların içeriği bulmak için kullanacağı anahtar kelimeleri içerir.
 • Sayfa başlıkları konuyla alakalı mı ?
 • İyi yazılmış gramer ve imla hataları içermemelidir.
 • Multimedya içerir “resim, video” gibi
 • Serp rakiplerinizden daha iyidir.
 • Okunabilir, paylaştığınız bilgileri hedef kitlenin anlamasını kolaylaştıracak şekilde yapılandırılmış mı?

Arama motorları için optimize edilecek konuları ele alalım:

 • <H1/> Başlık etiketleri
 • Meta açıklaması
 • Resim alternatif metni
 • İçeriklerin güncel ve taze olması

Eğer ne kadar taze ve güncel optimize yapılırsa SEO arama motorları verimli ve trafiklerde artış gösterir.

SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) Nasıl Çalışır?

SEO arama motorlarına içeriğinizin konu içinde en iyi sonuç olduğunu göstererek çalışmaktadır. Google, Amazon Bing gibi web sitelerini sıralamak istediğiniz arama motoları için optimize eder.

Bunun nedeni tüm arama motorlarının aynı amaca hedefe sahip olmasıdır. Kullanıcılara en kalıcı ve en alakalı sonuçları göstermektedir. Peki nasıl en iyi şekilde optimize edip görünürlüğü sağlayacağız.

Örneğin; Web sitenizin arama motorlarında ve web sayfalarınıza daha daha falza organik trafik almak istiyorsanız, Google algoritmasını anlamanız lazım, her zaman arama motorunun farklı bir sıralaması ve algoritması vardır.

Spesifiki olarak işiniz, bir arama motoru optimizasyonunun sitenizi bir kişinin araması için genel olarak en iyi sonuç olarak görmesini sağlamaktır.

Söz konusu otoriteti yükleme hızını ve daha fazlasını hesaba alan bir algoritma düzeneği vardır.

On-Page Site İçi SEO Nedir?

Web sitemizdeki sayfaların tek tek optimize edilerek, SEO uyumlu içeriklerle sergilenmesi, kaliteli içeriklerle zenginleştirilmesi, web sitenizin organik trafiğini ve performansını artırabilir, ancak (On-Page) site içi SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır, aşağıda inceleyelim.

On-Page Site İçi SEO Çalışmalarında Nelere Dikkat Edilir?

 • Web sitenizin bakclist’e girmemiş olması önemlidir. Bu nedenle, web sitenizin sık sık spam veya kötü amaçlı yazılımlar tarafından taranması ve gerekli önlemleri alınması gerkemektedir.
 • Web site kullanıcısının URL’ nin güvenirliği sağlanmalıdır. HTTPS protokolünün kullanılması, web sitenizin kullanıcılarına güvenli bir bağlantı sunmanıza yardımcı olabilir.
 • Web sitesinde kullanılan görsellerin orjinal olması, web sitenizin kalitesini ve güvenirliğini artırabilir. Ayrıca, resimlerin uygun boyutlarda olması ve optimize edilmiş olması, web sitenizin hızını artırabilir.
 • Web sitenizin mobil uyumlu olması ve hızına dikkat edilmesi, ziyaretçilerinizin web sitenizi daha rahat ve kolay bir şekilde kullanmasına olanak tanır.
 • Anahtar kelime kullanımı, web sitenizin içeriğinin doğru bir şekilde anlaşılmasına yardımcı olabilir. Ancak, anahtar kelime spamming’i yapılmaması gerekir. Doğal bir şekilde anahtar kelime kullanımı, web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasına katkı sağlayabilir.

Site İçi SEO Adımları Nelerdir?

 • SEO, arama motorları tarafından daha kolay keşfedilebilmenizi sağlayan ve web sitenizin organik olarak daha fazla trafik çekmesini hedefleyen bir dijital pazarlama stratejisidir.
 • SEO çalışmaları, web sitenizdeki içeriklerin, sayfaların ve tasarımların optimize edilmesi ile gerçekleştirilir.
 • İki ana SEO yöntemi vardır: (On- Page) Site İçi ve (Off- Page) Site Dışı web sitenizdeki tüm içeriğin, meta etiketlerin, H1 başlık etiketlerinin, URL yapılarının ve iç bağlantıların arama motorlarına uygun hale getirilmesini kapsamaktadır.
 • Off- Page Site Dışı SEO ise, web sitenize dışardan gelen backlinklerin sayısını ve kalitesini arttırmayı amaçlar.
 • SEO, bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) üst sıralara çıkmasını sağlar. Bu da web sitenizin daha fazla organik trafik çekmesine ve daha fazla görüntülenme ve tıklanma almasına neden olur.
 • Doğru bir SEO stratejisi ile, hedef kitlenizi daha etkili bir şekilde çekebilir, markanızın bilinirliğini artırabilir ve işletmenizi büyük katkı sağlayabilirsiniz.

Off- Page Site Dışı SEO Nedir?

Off- Page SEO, web sitenizin dışındaki faktörlerle ilgilidir ve web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında(SERP) sıralamasını etkileyen faktörleri kapsar.

Off- Page SEO, web sitenize dışarıdan gelen bağlantıların(backlink) kalitesini, diğer sitelerde yapılan yorumlar ve sosyal medya paylaşımları gibi faktörlerle ilgilidir.

Bu faktörler, arama motorlarının web sitenizin otoritesine ve güvenirliğini belirlemesine yardımcı olur.

Kaliteli backlinkler, Off- Page SEO’ nun en önemli unsurlarından biridir.

Off-Page SEO, web sitenize dışarıdan gelen bağlantıların (backlink) kalitesi, diğer sitelerde yapılan yorumlar ve sosyal medya paylaşımları gibi faktörlerle ilgilidir.

Bu faktörler, arama motorlarının web sitenizin otoritesini ve güvenilirliğini belirlemesine yardımcı olur. Kaliteli backlinkler, Off-Page SEO’nun en önemli unsurlarından biridir.

Off- Page Site Dışı SEO Çalışmalarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Web sitesinin konuyla ne kadar ilgili olduğunu test etmelisiniz.
 • Web sitenizdeki içeriklerin güncelliği ve tazeliğini de analiz etmelisiniz.
 • Kullanılan bağlantı metinlerinin kontrol’ ü sağlanmalı ve diğer web sitelerine verilen bağlantıların güvenilirliğini analiz etmelisiniz.
 • Başka web siteleri ile yapılan bağlantı sayılarının analizinide yapmanız sizin yararınıza olabilir.

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO optimizasyonunun başka bir alanı da yapılandırılmış verilerdir, şema olarak da bilinir ayrıca deneyim teknik optimizasyonun kritik bir unsurudur.

Teknik SEO, bie web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasını artırmak için teknik yöntemlerle site hızını ve tarama hızını arttırı.

Yapılandırılmış veriler veya şema, teknik optimizasyonun bir başka alanıdır.

İyi bir dahili bağlantı, yapısı, sitenizdeki önemli içeriğin arama motorlarına doğru şekilde alğılatır ve bu da SEO’ nun yatırım getirisini artırır.

Deneyim de teknik optimizasyonun kritik bir unsurudur ve doğru denetim ve kriterlerin kullanımı çok önemlidir, çünkü arama motorları web sitelerini taramak için robotlardan yardım alır. Dikkat edilmesi gerekn kriterlere göz atalım.

Teknik SEO Kriterleri Nedir?

Teknik SEO kriterleri, bir web sitesinin alt yapısının arama motorları tarafından daha iyi anlaşılmasını ve daha yüksek bir sıralama elde etmesini sağlamak için yapılan teknik düzenlemelerdir.

Bazı önemli Teknik SEO kriterleri şunlardır:

 • Site Hızı: Web sitenizin yüklenme hızı, kullanıcı deneyimi ve arama motoru sıralamasında etkileyen önemli bir faktördür. Site hızını artırmak için sıkılaştırılmış resimler, ön bellekleme ve CDN ( İçerik Dağıtım Ağı) gibi teknik yöntemler kullanılabilir.
 • Mobil Uyumluluk: Mobil cihazlarda web sitenizin doğru görüntülenmesi, kullanıcı deneyimini artırı ve arama motoru sıralamasını etkiler.
 • URL Yapılandırması: Web sitenizde URL’ lerin doğru bir şekilde yapılandırması, arama motorlarının web sitenizi daha iyi anlamasına ve sıralmasına yardımcı olur. URL’ lerin kısa, açıklanabilir ve anahtar kelime odaklı olması önemlidir.
 • Site Haritası: Bir site haritası, web sitenizin tüm sayfalarını arama motorları tarafından daha kolay taranmasını sağlar. XML formatında hazırlanan bir site haritası, arama motorlarının web sitenizi daha iyi anlamasına yardımcı olur.

Bu teknik SEO kriterleri, web siteinizin arama motoru sıralamasını artırmak için yapabileceğiniz bazı düzenlemelerdir. Ancak, her web sitesi farklı olduğu için, teknik SEO stratejinizi web sitenize özgü olarak uyarlamak önemlidir.

URL Nedir?

SEO arama motoru optimizasyonu

URL, internet’ te bulunan kaynakların adreslerin belirlemek için kullanılan bir kısaltmasıdır. URL’ in açılımı “Uniform Resource Lacator” olarak bilinir. URL, web tarayısı üzerinden belirli bir web sitesine erişmek için kullanılır.

URL, İnternet’ teki herhangi bir kaynağın(sayfa, görüntü, video, belge vb.) benzersiz bir adresini belirler. URL, web sayfalarını, resimleri, videoları, belgeleri, ses dosyalarını vb. İnternet üzerinden paylaşmak için kullanılan temel yöntemdir.

Bir URL, genellikle protokol, ana bilgisyar adı, dosya yolu ve dosya adı gibi parçalardan oluşur.

Örneğin; bir https://rabiabaser.com/wp-admin URL’ dir. “https://rabiabaser.com/ ana bilgisayar adı ve “wp-admin” dosya yolu ve dosya adını beliritr.

URL Ögeleri Nelerdir?

URL, bir web sayfasının adresidir ve birkaç bileşenden oluşur. Bazı temel URL öğeleri şunlardır:

 • Protokol: URL’ nin başlangıcında yer alan “http” veya “https” gibi bir protokol, web sayfasının nasıl sunulacağını belirlemektedir.
 • Alan Adı: URL’ nin bir sonraki bölümü, web sitesinin adını veya markasını içerin alan adıdır.
 • Alt Alan: Bazı web sitelerini, farklı bölümlere sahip olmak için alt alanlar kullanabilir. Örneğin; blog.example.com veya shop.example.com şeklindedir.
 • Dizin: Bazı web siteleri, farklı sayfaları gruplamak ve düzenlemek için dizinler kullanır. URL’ nin bu bölümü, bir dizinin adını veya bir sayfanın konumunu içerebilir.
 • Sayfa adı: URL’nin en bölümü, bir web sayfasının adını veya bir sayfa kimliğini belirler. Örneğin; “https://rabiabaser.com” 
 • Alt Alan: Bazı web siteleri, farklı bölümlere sahip olmak için alt alanlar kullanabilir. Örneğin; URL, bir web sayfasının adresidir ve birkaç bileşen içerir. Bazı temel UTL öğeleri şunlardır: “https://rabiabaser.com/”
 • Dizin: Bazı web sitleri, farklı sayfaları gruplamak ve düzenlemek için dizinler kullanır. URL’nin bu bölümü, bir dizinin adını veya bir sayfanın konumunu içerebilir.
 • Sayfa Adı: URL’nin en son bölümü, bir web sayfasının adını veya bir sayfa kimliği belirler.

URL Nasıl Çalışır?

URL, web tarayısı tarafından girilen bir web sitesine erişmek için kullanılan bir adrestir. Web sitesinin konumunu, belirli bir sunucuda belirli bir klasör altında depolarnır. URL, sunucu ve klasör bilgilerinin yanı sıra belirli bir sayfanın adınıda içerir.

Web tarayıcısı, kullanıcının giridiği URL’ yi alır ve DNS(Domain Name System) aracılığıyla IP adresine dönüştürür. Daha sonra, tarayıcı bu IP adresine bağlanır ve suncudaki klasördeki web sayfasını kaynağını alır.

Tarayıcı, web sayfasının HTML kodunu yorumlar ve kullanıcının bilgisayarında görüntülenmesini sağlayacak şekilde sayfayı oluşturur.

Backlink Nedir?

Backlink, bir web açıklamasının başka bir web sitane bağlatı sağlanmasıdır. Backlink, bir web sitesinin başka bir siteye vermiş olduğu, herhangi bir sayfasında banner veya metin bağlantısı bulunması durumunda arama motorlarında değerlerinin yükselmesini sağlayan bir sistemdir.

Diğer bir anlatım, bir web dilinde diğer bir web sitesine yönlendirmedir. Backlinkler, web siteleri arasındaki bağlantılar aralığı olarak, bu bağlantıların web sitelerinin uzantılarını ve bir web açıklmasını popüler ve yapılarını artırabileceğini gösterir.

Backlinler aynı zamanda, SEO arama motorları tarafından web sitelerinin sıralamasını belirlemek içinde kullanılır.

Backlink SEO için Neden Önemli?

Backlinkler, bir web çıktısı diğer sitelere bağlantıların verilmesiyle oluşur ve arama motorları tarafoından sitenin yönetiminin ve gözlemlemede önemli bir faktördür.

Backlinkler, sitenin alaka sınırlarını ve korumaları belirlemeye yardımcı olan bir dış etkendir ve iyi bir backlink profili, sitenin arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alır.

SEO Örnekleri

Bir küçük ev aletleri satan e- ticaret firmanızın olduğunu varsayalım.

Örnek 1: Kullanıcılar aramayı “Dyson” olarak yapılıyor.

Dyson olarak yapılan bu kelime sayfa sıralamalarında iyi konumda olmayı isteyebilirsiniz. “Dyson” kelimesi özellikle arama motorlarında günümüz teknolojisyle birleşen ve çok aranan bir kelimedir. Hedef kitleniz yeni ve son teknoloji bir “Dyson” almak istediğin’ de bilgilerine, özelliklerine ve fiyat araştırmasına girebilir. Bu açıdan sayfanız’ da rekabeti yüksek tutmak ve “Dyson” kelimesinin dönüşüme uğramayacağını tespit etmiş oluyoruz.

 

SEO Nedir?

 

Örnek 2: Kullanıcı “Dyson V15 Detect Absolute Kablosuz Süpürge” araması yapıyor.

Bir göz atalım bu uzun ” Dyson” kelimesi gibi sık sık aranan bir anahtar kelime değildir.

Çünkü; “Örnek 1” bahsettiğimiz gibi dönüşüme uğramayacağı size bir katkısı olmayacaktır. Ancak “Örnek 2” araması sitenizle son derece yakından akalıdır.

Örneğin; Rekabet oranları yüksek, dönüşümler sonuçlanabilir ve arama motorlarında yüksek oranlı bir kelime, ayrıca sizi daha iyi sonuçlara götürebilir.

 

seo

 

Kısaca SEO için en önemli faktör Anahtar kelime araştırmalarıdır, bu uzun kuyrulu kelimeler size trafik  getiriyor mu, dönüşümleri verim sağlıyor mu?

Anahtar kelime seçimlerin’ de, araştırmalarınız’ da size götürüsünden çok getiri olmalıdır.

Keşfetmeye Devam Edin

Artık SEO’ nun ne olduğunu anladınıza göre bu makaleyle alakalı bir kaç yazıyı aşağıya incelemeniz için bırakıyorum:

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu