E-Ticaret

Yeni Nesil E-Ticaret İş Modeli Türleri (Kılavuz)

E-ticaret mağzaların kendine ait iş modellerini temsil eder. Birçoğu web sitesine ziyaretçi çekerek kazanır. E-ticaret iş modelini seçmek, özellikle sektörde çok az deneyimi olan veya hiç deneyimi olmayan yeni başlayanlar için zorlu bir iş modelidir.

E-ticaret girişiminiz için doğru modeli seçmek, mağazayı ayakta tutmak ve sürdürülebilir karlar elde etmek çok önemlidir. Ancak, e-ticaret girişimini planlarken birçok kişi doğrudan ince ayrıntılara atlama hatasına düşüyor ve tüm bunların ne satmayı planladığınıza ve envanterinizi satmak için hangi iş modelini benimsediğinize bağlı olduğunu unutuyor. Başarılı bir işekilde yürütülürse, bir e-ticaret girşimi önemli bir gelir kaynağı olabilir.

İşte e-ticaret modelleri ile ilgili ne yapmanız gerektiği hakkında fikirleri sizlerle paylaşacağım:

E-Ticaret İş Modeli Nedir?

Bir e-ticaret iş modeli, bir işlemenin çevrimiçi mal ve hizmet satmak için nasıl çalıştığını ifade eder. İşletmeden devlete (B2G), işletmeden işletmeye (B2B), işletmeden tüketiciye (B2C), tüketiciden tüketiciye( C2C), tüketiciden tüketiciye olmak üzere 6 ana e-ticaret iş modeli türü vardır. İşletmeden (C2B) ve işletmeden işletmeye- tüketici (B2B2C) olarak kabul edilir.

İşletmeniz için doğru e-ticaret modelini bulmak için iki şeyi tanımlamanız gerekir. Öncelikle kime satış yapacağınızı belirlemeneniz, ardından satmanız gerekenleri nasıl konumlandıracağınızı tanımlamanız gerekmektedir. Ardından, e-ticaret iş planını belirleyiniz.

Bu, müşterileri nasıl çekeceğinizi ve onların ürününüzle nasıl etkileşim kuracaklarını tanımlayacaktır. Son olarak e-ticaret işletmeniz için en iyi neyin işe yaracağını değerlendirerek teslimat çerçevenizi belirleyiniz.

Ne Satmak İstiyorsunuz?

Çevrimiçi ticaretin güzelliği, hemen hemen her şeyi satabilmenizdir. Ancak, küçük bir ürün yelpazesiyle başlamak her zaman iyi bir fikir olacaktır. Mağazanız fiziksel ürünler giyim veya ayakkabı, dijital ürünler e-kitaplar başlamak için iyi bir yer veya bebek bakıcılığı gibi hizmetler satabilirsiniz.

E-Ticaret İş Modelleri

 

Şu anda çevrimiçi olarak ne tür ürünlerin satıldığını ve pazarlarını nasıl kullanabileceğinizi görelim:

Fiziksel Ürünler

Bu, e-t,caret mağazalarında en çok satılan ürünlerdir. Fiziksel ürünler paketleme, nakliye ve teslimat gerektiren hemen hemen her şey genellikle en yüksek satışları sağlar.

Ancak hangi ürünleri satacağınıza nasıl karar veriyorsunuz?

 • İlk aşamada tutkulu olduğunuz şeyi keşfetmelisiniz. Arabaları sever misiniz? O zaman araba parçaları ve aksesuarları satmaya ne dersinizi? Kitapları sever misiniz? Neden bir çevrimiçi kitap dükkanı açmıyorsunuz?

Çevrimiçi ticaret, tutkunuzu geçerli bir işe döndümek için size mükemmel bir fırsat sunabilir. Seçtiğiniz nişi analiz edin ve fırsat boşluklarını yakalayabilirsiniz. Bu, endüstrinin yetersiz hizmet alan tüm yönlerini kapsamaktadır. Benzer şekilde, hedef müşterilerin sorunlu noktalarını analiz etmeye çalışmalısınız.

Ardından, sarmak istediğiniz ürünle ilgili anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Bu şekilde, envanterinizi ve sipariş yerleşimlerinizi planlamanıza yardımcı olacak ürününüze olan talebi tam olarak belirleyebilirsiniz.

Dijital Ürünler

Çevrimiçi olarak bir müşteriye teslim edilebilecek birçok ürün var.

Bir wen tasarımcısı, içerik yzarı veya çizim sanaçısı mısınız?

Dijital ürünler etrafında bir e-ticaret mağazası oluşturabilirsiniz. Korsanlık ve Telif hakkı ihlalleri, bu tür mağazalar için ciddi bir sorundur. Bir diğer önemli gereklilik, ürün teslim mekanizmasını ve teliflerinizi telif hakkı durumunu kapsayan SSS ve Yasal bölümleridir.

Hizmetler

Yetenekli marangozlardan veya temizlikçilerden oluşan bir ekiniz varsa veya müşterinin evini ziyaret etmeyi teklif eden uzman bir kuaförseniz, neden bu hizmetleri çevrimiçi olarak satmak için bir web sitesi oluşturmuyorsunuz?

Kapsamlı bir SS bölümü ve tam olarak ne sunduğunuzu ve müşyerilerin neler bekleyeceğini ayrıntılarıyla açıklayan bir Huhuk bölümü oluştururarak hizmetlerinize olan talebi öenmli ölçüde artırabilirsiniz.

E-Ticarette 6 Tür İş Modeli

E-ticaret küresel bir fenomendir ve bu nedenle birkaç modeli desteklemektedir. E-ticaretle ilgili iyi olan şey, girişiminiz için bir veya daha fazla model seçebilmenizdir.

E-ticaret İş Modelleri

1.İşletmeler Arası (B2B)

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizin doğası işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelikse, en iyi seçeneğiniz bir B2B stratejisi oluşturmaktadır. Ağ oluşturma ve ulaşma, bu stratejinin daha büyük bir parçasıdır. Büyük bir reklam bütçesinin pek bir faydası olmaz. Karşılacağını en önemli zorluk, kurulu işletmeleri ürünlerinizin ve hizmetlerinizin süreçlerine çok uygun olduğuna ikna etmektir.

Bu iş modelinin avantajı, ürün ve hizmetlerinizin kalitesini koruyorsanız, sipariş boyutlarının genellikle büyük olması ve tekrarlanan siparişlerin çok yaygın olmasıdır. Harika bir B2B modeli örnek olarak “Media Lounge” verilebilir.

2. İşletmeden Tüketiciye (B2C)

E-ticarette ürünleriniz veya hizmetleriniz öncelikli olarak bireyleri hedefliyorsa, benimsemeniz gerekn model türü budur. Potansiyel müşteri web sitenizi bulur ve ürünlerinizin sorunlu noktalarına hitap edip edemeyeceğini belirler.

Mağazayı gezdikten sonra müşteri sipariş vermeye karar verebilir.

3. Tüketiciden Tüketiciye (C2C)

B2B ve B2B iş kavramları tanıdık gelse de, “Müşteriden Müşteriye (C2C) e ticarete özgü bir kavramdır. Bu, esas olarak “eBay” gibi platformların yoğun talebinden kaynaklanmaktadır.

Bu platformlar, kullanıcıların ürün ve hizmet ticareti yapmasına, satın almasına, satmasına ve kiralamasına olanak tanıyor. Tüm işlemlerde platformlar küçük bir komisyon alır. Bu iş modeli karmaşıktır ve çalışması için dikkatli bir planlama gerektirir. Çoğu platform, genellikle yasal sorunlar nedeniyle başarısız olmuştur.

4. Tüketiciden İşletmeye (C2B)

Müşterilerden işletmeye (C2B) iş modeli, esas olarak serbest çalışanlara hitap eden platformlar nedeniyle popüler olan bir başka harika konsepttir. C2B’ de, serbest çalışanlar genellikle bireylerdir. Daha basit bir ifadeyle, C2B’ nin daha büyük işletmelere hizmet veren bir şahış şirketi olduğunu düşünebilirsiniz.

Ters müzayede web siteleri, serbest pazar yerleri, bağış kuruluş pazarlaması bu iş modellerinin bir parçasını oluşturmaktadır. Yine, bu model, ilgili yasal karmaşıklıklar nedeniyle planlama gerektirebilir.

5.İşletmeden Devlete (B2G)

İşletmeden devlete (B2G), bir işletmenin ürünlerini devlet kurumlarına pazarladığı bir e-ticaret iş modelidir. Bu e-ticaret iş modelini seçmek istiyorsanız, devlet sözleşmelerine teklif vermeniz gerekecektirç Hükümetler genellikle teklif taleplerinde bulunurlar ve e-ticaret işlemleri daha sonra hükümet projelerine teklif vermek zorundadır.

Çoğu durumda, bir devlet kurumu e-ticaret web sitenize sipariş vermeye gelmez. Ancak, bazı yerel yönetim kurumları, ihtiyaçlarına bağlı olarak kuralın ististanı olabilir.

6. İşletmeden İşletmeye Tüketici (B2B2C)

Bir işletme başka bir işletmeye ürün sattığında ve ardından bu işletme tüketicilere çevrimiçi satış yaptığında, bu (B2B2C) e-ticaret olarak tanımlanır.

Bu tür e-ticaret iş modellinde yer alan üç taraf vardır.

Örneğin: Onunla gitmeyi seçerseniz, başka bir işletmeyle ortak olmanız gerekecek ve ancak ozaman onun ürünlerini satabilir ve ortağa her satış için bir komisyon teklif edebilirsiniz.

E- ticaret mağazası sahipleri, bu iş modelini esas olarak yeni müşteri kazanmak için seçiyor. Bunun nedeni, müşterilerin iş ortağının ürünlerine zaten aşina olmalarına rağmen coğrafi konum, yüksek nakliye maliyetleri ve diğer engeller nedeniyle onlardan çevrimiçi sipariş vermemeleridir.

Bu nedenle, bu e-ticaret iş modeli, müşteri tabanını genişletmek isteyen yeni e-ticaret mağazası sahipleri için en uygun olanıdır.

E-Ticaret Mağazanız İçin 9 Yenilikçi Değer Sunma Çerçevesi ( Örneklerle)

E-ticaret iş modelini seçtikten sonraki adım, uygun bir değer sağlama çerçevesinin seçilmesidir. E-ticaret işletmeleri için yenilikçi ve karlı değer sağlama çerçevelerini tartışalım.

E-ticaret İş Planları

 • Tam zamanında satın alma
 • Direk nakliye
 • Toptancılık
 • Depolama
 • Beyaz etiketleme
 • Dış kaynak icra
 • Abonelikler
 • Kira ve kredi modeli
 • Freemium Modeli

1.Tam Zamanında Satın Alma

Tam zamanında satın alma, e-ticaret mağazasının mağazaya ürün koyduğu popüler bir iş planıdır. Bu kullanıcı bir ürün sipariş ettiğinde, mağaza ürünü tedarikçiden alır ve müşteriye gönderir. Plan, düşük bütçeli veya depolama alanı olmayan kişiler için idealdir.

Örneğin: Hem Apple Hem de McDonald’ s, tam zamanında teslimat çerçevesini takip eder. Apple işe ilgili bir vaka çalşması, bu değer sağlama çerçevesinin, bekleme süresini ve özel yapım İPad’ lerin teslimatındaki birkaç adımı kolaylaştırmasına nasıl yardımcı olduğunu gösteriyo.

JIT çerçevesi, müşteriler sipariş verdiğinde Apple‘ ın kişiye özel ürünler üretmesine yardımcı olduğundan, teslimat süresi 90 günden 90 saate düşürülmüştür.

E-ticaret İş modelleri 03

2.Dropshipping

Bu planda, bir e-ticaret mağazası ürünleri bir toptancıdan veya üreticiden alır ve ziyaretçiler komisyon karşılığında satar.

Örneğin: AliExpress‘ ten ürün eklediğiniz ve fiyatları daha yüksek bir seviyede belirlediğiniz bir e-ticaret mağazanız var. Mağaza açıldıktan sonra, mağaza potansiyel müşterileri reklamlar ve diğer dijital pazarlama kanalları aracılığıyla hedefleme yaparlar.

E-ticaret İş Modelleri 04

3.Toptancılık

Toptan satış, bir e-ticaret mağazasının ürünleri toptan ve genel piyasa fiyatlarından daha yüksek bir fiyata sattığı bir iş planıdır.

Örneğin: Tüm dünyadaki işletmelerle ticaret yapan küçük ve büyük toptancılar için popüler bir platform olan Alibaba‘ dır.

E-ticaret İş Modelleri 05

4.Depolama

Birçok e-ticaret mağazasının ürünleri sakladıkları depolar vardır. Bunlar daha sonra e-ticaret mağazalarında listelenirler ve bir kişi onları satın aldığında doğrudan depodan  gönderim sağlanır.

5.Beyaz Etiketleme

Beyaz etiketleme markamala, bir şirketin ürünü ürettiği ve diğer şirketin yeniden markalaştırdığı ve dağıttığı bir iş planıdır.

Örneğin: Beyaz etiketli ürünleri sosyal medya hesapları aracılığıyla satan etkileyicilerdir. Özel bir şetiket şirketi olan ” Catalent Consumer Health” beyaz etiketli kozmetik ürünler üretiyor. Beyaz etiketli ürünler, seri üretilen jenerik ürünlerdir. Beyaz etiketli kozmetik ürünler satmak istiyorsanız dudak kremi gibi tek bir ürüne odaklanabilirsiniz.

E-ticaret İş Modelleri 06

6. Dış Kaynaklı İcra

Dış kaynaklı yerine getirme, sevkiyatın üçüncü bir tarafa yaptırıldığı bir iş modelidir. Bu model çoğunlukla operasyonları yürütmek çok meşgul olan veya ürünleri kendilerinin sevk etmesi için çok yetersiz olan e-ticaret mağzaları tarafından kullanılır.

Örneğin: E-ticaret mağazaları için Amazon Lojistik (FBA) ve 3PL hizmetleri bu kategoriye giriyor.

E-ticaret İş Modelleri 07

7. Abonelik

Aboneliğe dayalı e-iş modeli, kullanıcıların belirli bir süre boyunca genellikle aylık veya yıllık bir hizmeti satın almalarına ve ardında nabone olmalarına olanak tanır. Ürün aboneliği sona erdiğinde kullanıcılar sözleşmeyi feshedebilir veya sözleşmeyi yenileyebilir.

Örneğin: Netflix müşterilerinizin, ürün veya hizmetinizi kullanmaya devam etmek için aylık bir ücret ödüyorlar. Bu, SaaS ve içerik odaklı işletmeler için oldukça yaygın bir iş modelidir.

E-ticaret İş Modelleri 07

8. Kira ve Kredi Modeli

Daha iyi dijital ödeme modelleri ile artık kira ve kredi iş planları oluşturmak mümkündür. Bu plan kapsamında, kullanıcılar veya şirketler fiziksel veya dijital ürünleri aylık bir ücret karşılığında başkalarına kiralayabilirler. Bazı durumlarda, bu model aynı zamanda faiz kazanmak için borç para vermeyi de içermektedir.

Örneğin: Shopify, küçük ve orta ölçekli işletmelere e-ticaret platformu sağlayan popüler bir şirkettir. Shopify’nin “Shopify Payments” adlı bir ödeme hizmeti bulunur ve kullanıcılar bu hizmeti kullanarak kredi kartı işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirler. Ayrıca Shopify, kullanıcılara kira modeli ile işletmelerini açma imkanı sunan Shopify POS (Point of Sale) adlı bir fiziksel mağaza çözümü de sunar.

E-ticaret İş Modelleri 09

9.Freemium Modeli

Fremium, bir ürünün bazı özelliklerinin kullanıcılara ücretsiz olarak sunulduğu, geri kalanının bir ödeme duvarının arkasında olduğu bir fiyatlandırma modelidir. Sosyal medya planlama hizmeti bu stratejiyi kullanır. Sınırlı sayıda gönderinin ücretsiz olarak planlanmasını sağlıyor. Kullanıcıların sınırsız zamanlama için ödeme yapması gerekmektedir.

Örneğin: LinkedIn  İş odaklı sosyal ağ LinkedIn, kullanıcılara ücretsiz bir profil oluşturma ve bağlantı kurma imkanı sunar. Premium aboneler, daha fazla özellik ve avantajlarla birlikte iş odaklı araçlara erişebilirler.

E-Ticaret İş Modelleri 10

E-Ticaret Promosyon Seçenekleri

Modeli ve planı edindikten sonraki adım, doğru promosyon seçeneklerini belirlemektir.

 • Bağlı pazarlama
 • Tıklama başına ödeme (PPC)
 • Satış başına ödeme (PPS)
 • Kurşun başına ödeme (PPL)
 • İşlem başına ödeme (PPA)
 • Mil başına ödeme (PPM)
 • Görüntülenme başına ödeme (PPV)
 • Yerel reklamcılık
 • Sponsorlu gönderiler

Bağlı Pazarlama

Bağlı kuruluş pazarlaması, web s,tenizde veya blogunuzda başka bir üreticinin veya tedarikçinin ürününü tanıttığınız zamandır. En iyi e-ticaret web siteleri, içerik üreticilerinin üye olmak için kaydolabilecekleri ortaklık proğramları sunar.

Tıklama Başına Ödeme (PPC)

Tıklama başına ödeme (PPC), reklam verenlerin ürün sayfasına yönlendiren her tıklama için ödeme yapacağı bir e-ticaret iş modelidir.

Satış Başına Ödeme (PPS)

PPC iş modeline benzer şekilde satış başına ödeme (PPS), yayıncıların veya destekçilerin reklam veren için bir satış yaptıklarında komisyon kazanmalarına olanak tanıyor.

Kurşun Başına Ödeme (PPL)

Kurşun başına ödeme (PPL), çalışmak için yukarıdakiyle aynı şekilde çalışır. Tek fark, bir PPL planında destekçileirn olası satışlar için komisyon almasıdır. Facebook Ads veGoogle Ads  potansiyel müşteri yaratma proğramları bu planı sunuyor.

İşlem Başına Ödeme (PPA)

İşlem başına ödeme (PPA), pazarlamada genel bir terimdir. Model, ziyaretçilerinden herhangi bir eylemin beklediği her tür bağlı kuruluş pazarlama taktikleri için geçerlidir. Genellikle potansiyel müşteriler, satışlar ve tıklanmaların tümü, PPA proğramları için geçerli sonuçlar olarak kabul edilir. Çoğu bağlı kuruluş proğramı, bu eylemleri kampanyaları için performans ölçüm birimi olarak kullanılır.

Görüntülenme Başına Ödeme (PPV)

Görüntülenme başına ödeme (PPV), video pazarlama için kullanılır. YouTube ve Facebook videoları, içerik üreticilerine ödeme yapmak için bunu bir ölçü birimi olarak kullanıyor. Bir “görüntülenme” genellikle on saniye uzunluğundadır, çünkü bu, Google’ ın bir reklamı göstrme süresidir.

PPM

Pay Per Mile (PPM), görüntülü reklamlar için kullanılan bir ölçü birimidir. Google Ads tarafından kullanıcılara her 1000 görüntülenme için ödeme yapmak için kullanılır. Her 1000 görüntülenme, pazarlama terminolojisinde bir “mil” olurken, Hindistan’ da çok daha düşüktür.

Yerel Reklamcılık

Yerel reklamlar, çevrimiçi pazarlamaya yeni eklenen bir kavramdır. Doğal reklam maliyetleri, içerik web sitelerinin sıralaması gibi çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

Sponsorlu Gönderiler

Sponsorlu gönderiler, bir markanın üçüncü taraf bir web sitesindeki bir makaleyi satın aldığı bir uygulamadır. Sponsorlu gönderilerde ” Sponsorlu”, “Ücretli” veya “Tanıtılan” terimleri en üstte belirtilir, böylece okuyucular bunun web sitesinin düzenli bir yayını olmadığını bilirler.

E-Ticaret İş Modelini Nasıl Seçersiniz

E-ticaret modelinizi seçerken doğru karara varmanız çok önemlidir. Çünkü birini seçtikten sonra, mali durumunuz, zamanınız, çabalarınız e-ticaret işinize dahil olacaktır. Bu nedenle, birini seçmeden önce kendinize bazı temel sorular sormanız çok önemlidir.

 • Ne satacaksınız ve kaça satacaksınız?
 • Tek bir ürün mü satacaksınız yoksa bir dizi ürün mü satmak isitiyorsunuz?
 • Satış yapmak istediğiniz hedef kitle kim?
 • Hedef kitleniz veya potansiyel müşterileriniz ne isterdi?
 • Hangi faktörler üzerinde rekabet edeceksiniz? (fiyat, kalite, seçim vb.)

Son olarak yukarıdaki soruları yanıtlamak ve bunlar hakkında net olmak, çevrimiçi mağazanız için hangi e-ticaret modelinin en iyi şekilde çalışacağına dair net bir fikir sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu