WordPress

WordPress’ te URL’ ler Nasıl Yönlendirilir?

WordPress sitenizi güncellerken veya taşırken, birkaç sayfa veya bağlantının bozulması yaygın bir durumdur. Genellikle, kullanıcı bozuk veya eksik bir sayfayı tıklatmaya çalıştığında kullanıcının tarayıcısı bir hata kodu döndürür. Bir kullanıcı birden fazla çok kez hata alırsa, web sitenizden çıkma olasılığı çok daha yüksektir ve bu da hemen çıkma oranınızı etkileyebilir.

301 yönlendirmeleri, bozuk bir bağlantıyı seçtiklerinde kullanıcıların doğru sayfaya yönlendirmesine yardımcı oluyor. Bir WordPress siteniz varsa, yine de yönlendirmeler ayarlamanız mümkündür.

WordPress ayarlamalarının nasıl olduğunu gözden geçirelim:

Yönlendirme Nedir?

Yönlendirmeler, kullanıcıları ve botları güncellenmiş bir URL’ ye gönderen bir teknik türüdür. Kullanıcılar bozuk bir bağlantıya tıkladığında veya bozuk bir sayfayla karşılaştığında, bir yönlendirme onları otomatik olarak doğru URL’ ye gönderiyor.

Yönlendirmeler SEO‘ nuzu etkileyebilir; arama motoru botlarının da bunlara ihtiyacı var. Google sitenizi araştırır ve bir sayfa bulamazsa, o sayfanın sıralamasını etkileyebilir. Bununla birlikte, Google botları bir yönendirme bulursa, sayfanızı sıralarken ne tür bir yönlendirmenin kullanıldığını ve bunun ne kadar süredir yürürlükte olduğunu dikkate alacaktır.

Yönlendirmeler, özellikle taşındığınızı veya yenilediğinizi bilmiyorlarsa, bir kullanıcıyı yeni konuma göndererek kullanıcı deneyimine yardımcı olmaktadır.

Yönlendirmeler Nasıl Kullanılır?

Yönlendirmeler genellikle yeni bir sunucuya taşınan bir web sitesini güncellemek için kullanılır. Bir web sitesi güncellemesi yaptıysanız, herhangi bir sayfa URL’ sini değiştirdiyseniz veya web sitenizin navigasyonunda güncellemeler yaptıysanız da bunları kullanabilirsiniz.

Yinelenen içerik oluşturmamak için bir sayfayı da yönlendirebilirsiniz. İçeriği güncellenmiş bir URL ile yeni bir sayfaya taşıyorsanız, kullanıcıları eski sayfadan yeni sayafaya yönlendirmek için bir yönlendirme kullanabilirsiniz.

Yönlendirme Türleri

 • 301: Bunlar ” kalıcı yönlendirmelerdir.” Bir sayfa kalıcı olarak yeni bir hedefe taşındığında 301 yönlendirmelerini kullanırsınız. 301 yönlendirmeleri, en fazla bağlantı değerine sahiptir ve SEO için en iyi sonucu vermektedir.
 • 302/307: Bir sayfayı geciçi olarak taşırken veya kullanıcıları geciçi olarak yeni bir web sitesine veya sayfaya yönlendirmek istediğinizde bu yönlendirmeleri kullanın.
 • Meta yenileme: Bu tür yönlendirmenin genellikle sunucunuzda değil, istemci tarafında yani tarayıcınızda kullandığını görürsünüz. Belirli bir süre sonra kullanıcıları yeni bir sayfaya yönlendirirler. SEO amaçları için önerilmemektedirler.
 • HTTP’ den HTTPS’ ye: Tarayıcıları bir sayfanın HTTPS sürümünü görüntülemeye zorlayan bir yönlendirme türüdür.

Her yönlendirme türü iki kategoriye ayrılabilir:

 • İstemci tarafı yönlendirmeleri: Bu yönlendirmeler doğrudan tarayıcıda gerçekleşir. Bir kullanıcı, bir bağlantı seçerken istemci tarafı yönlendirmeyi tetikleyebilir.

Örneğin: Bir sayfa seçersiniz ve ” 5 saniye içinde yönlendirmeseniz bu bağlantıya tıklayın” şeklinde bir seçenek alırsanız, bir istemci tarafı yönlendirmeyle karşılaştınız demektir.

 • Sunucu taraflı yönlendirmeler: Bu yönlendirme, bir web sunucusu bir sunucu durum koduyla yanıt verdiğinde gerçekleşir. Bir kullanıcı eski bir sayfaya veya bağlantıya tıkladığında ve otomatik olarak yeni bir sayfaya yönlendirildiğinde, sunucu taraflı yönlendirmeye teşekkür edebilirsiniz.

Htaccess Dosyası Aracılığıyla URL’ leri Yönlendirme

Bir htaccess dosyası, sunucunuza WordPress kök dizinindeki sayfaları nasıl görüntüleyeceğini söyleyen bir yapılandırma dosyasıdır. Yalnızca bir web geliştiricisiyseniz veya WordPress CMS’ nizin teknik arka planına aşinaysanız bu yöntemleri kullanarak yönlendirme yapmanız mümkündür.

Htaccess Dosyası Yoluyla URL’ ler Nasıl Yönlendirilir?

 • Web barındırıcınızın htaccsess düzenleme kurallarını doğrulayın. Düzenleme düzeyinde erişiminiz olup olmadığını ve web barındırıcınızın veya web geliştiricinizin yardımına ihtiyaç duymadan dosyada değişiklik yapabileceğinizi bir kez daha kontrol edebilirsiniz.
 • Setenizi daime yedeklemelisiniz ve mevcut htacces dosyanızın bir kopyasını oluşturabilirsiniz. Herhangi bir değişiklik yapmadan önce sitenizi yedeklemenizi ve htaccess dosyanızı indirmeniz önemlidir. Bir şeyler ters giderse, orjinal web sitenize geri dönmeniz mümkündür.

Eklentiler Aracılığıyla URL’ leri Yeniden Yönlendirme

Bu, WordPress’ te yönlendirmeleri uygulamanın en iyi yollarından biridir. Eklentiler hata için çok az yer bırakır. Eklentileri kurmadan ve kullanmadan önce web sitenizi yedeklemeyi unutmayınız.

YoastSEO

SEO ve WordPress söz konusu olduğunda güvenilir bir isimdir. Bu eklenti, yönlendirmeler de dahil olmak üzere SEO’ nun çeşitli yönlerini ele alıyor.

 • Web sitenizin arka planına giriş yapın ve web sitenizi yedekleyin.
 • Henüz yapmadıysanız, YoastSEO eklentisi WordPress eklenti mağazasından indirin. Web sitenizin arka ucundaki Eklentiler’ e ve ardından Yeni Ekle’ ye gidin.
 • YoastSEO eklentisini arayınız.

WordPress URL Yönlendirmeleri

 • Kurulduktan sonra, Eklentiler sayfaısna gidin ve Etkinleştir’ e tıklayın. Artık eklenti web sitesinde çalışmaya başladı.
 • Soldaki araç çubuğunda Yoast menüsünü seçin “Y” sembolünün yanındaki “SEO”  yönlendirmesi çıkacak onu seçmelisiniz.
 • Daha sonra yönlendirme türlerini seçmeniz gerekcektir:
 • 301: kalıcı olarak taşındı ve nihai varış noktası olacak
 • 302: bulundu ancak geçici olarak taşındı
 • 307: geçici olarak yeniden yönlendirildi.
 • 410: içerik silme
 • 451: yasal nedenlerden mevcut değildir
 • Yönlendirmek istediğiniz eski URL’ nin bilgisini girmelisiniz.
 • Yönlendirmeniz artık yayına alınmış olacaktır. Test etmek için URL’ yi tarayıcınızın adres çubuğuna eklemelisiniz. Çalışmazsa, önbelleğinizi tarayı geçmişinizden temizlemeniz gerekbilir, bu işlemi yaptıktan sonra tekrar denemelisiniz.

301 Yönlendirme ve Kolay Yönlendirme Yöneticisi

Yönlendirme eklentisine çok benzeyen bu eklenti, yönlendirmeleri temiz ve anlaşılması kolay hale getirmiştir.

 • 301 Redirects eklentisini kurun ve etkinleştirin.
 • Eklentiler sayfasına gidin. 301 yönlendirmeleri altında yönlendirmeleri Yönet’ i seçmelisiniz.

WordPress URL Yönlendirmeleri 02

 • Kimliği veya yönlendirme türünü (301, 302 veya 307) olarak seçmelisiniz
 • Yönlendirme kimden alanına eski URL’ den bilgi ekleyin. yönlendirmek istediğiniz yeni URL, yönendir alanına gider.
 • Yönlendirme şimdi canlı olmalıdır. Sayfanın eski URL’ sini ziyaret ederek URL’ nin çalışıp çalışmadığını test etmelisiniz. Çalışmazsa, tarayıcınızın önbelleğini temizlemeniz gerebilir ve temizleme işleme yaptıktan sonra bu adımı tekrar deneyiniz.

Site Denetim Aracı ile Kırık Bağlantıları Bulma ve Düzeltme

Kırık linklerle karşılaştığınız anda bulup düzeltmeniz çok önemlidir. Bir kullanıcı bir bağlantıya tıklar ve aradığını bulmazsa veya daha kötüsü 4xx hatası alırsa, sayfadan ve web sitenizden tamamen çıkma olasılığı çok daha yüksektir.

Düzenli bir site denetimi yapmak, web sitenizi güncellerken ortaya çıkan site sorunlarını tespit etmenize yardımcı olabilir. Güllenen veya taşınan bir sayfaya yönlendirme eklemeyi unutursanız ve bu bir hatayla sonuçlanırsa, bir site denetim aracı bunu tespit edebilir.

Site denetim aracı, 400 hatalı istek hatası ve bozuk bağlantı için özel kontroller içerebilir, böylece yeniden yönlendirmekle bozuk gezinmeyi bulabilir ve düzeltilebilir.

Geçici Yönlendirmeler İçeren Sayfalar

Geçici yönlendirmeler %100 SEO dostu değildir. Arama motorları, yönlendirilen sayfayı indeksleyebilir, ancak sayfa, kendisine işaret eden geri bağlantılardan herhangi bir sayfa yetkisi almaz. Bu, sayfanın sıralamasını ve traiğini olumsuz etkileyebiliyor.

Site Denetim aracı, geçici yönlendirmelere sahip URL’ leri işaretler ve hangi URL’ lerin kalıcı olarak yönlendirilmesi veya kaldırılması gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Kırık Dahili Bağlantılar

Dahili bağlantı, web sitenizdeki bir sayfadan diğerine bağlantı verdiğinizde gerçekleşir. Site denetim aracı, sayfalarınızda bulabileceğiniz bozuk dahili bağlantıları da gösteriyor.

Sonuç

Bozuk bağlantılar ve sayfalar sıralamanıza zarar verir. Yönlendirme sıralamalarınıza isabet etmekten kaçınmanın kolay bir yoludur.

Son olarak kullandığınız araçlara bağlı olarak uygulanması veya düzeltilmesi kolay olabilir. Bozuk bağlantı olup olmadığını görmek için düzenli analizler yapmanızı tavsiye ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu