WordPress

WordPress Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Açıklandı

WordPress kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmanın en basit ve en popüler yoludur. Aslında, WordPress, İnternet’ teki tüm web sitelerinin %43,3′ ünden fazlasına güç vermektedir. Evet ziyaret ettiğiniz beş web sitesinden birden fazlası muhtemelen WordPress tarafından destekleniyor.

Biraz teknik düzeyde WordPress , GPLv2 altında lisanslanan açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Bu herkesin WordPress yazılımını ücretsiz olarak kullanabileceği veya değiştirebileceği anlamına geliyor. Bir içerik yönetim sistemi, temel olarak programlama hakkında hiçbir şey bilmenize gerek kalmadan web sitenizin içerik gibi önemli yönlerini yönetmeyi kolaylaştıran bir araçtır.

Sonuç olarak, WordPress’ in bir web sitesini oluşturmayı herkes için erişilebilir hale getirmesi ve kullanım açısından geliştirici özelliği ile kolaylıklar sağlamasıdır.

 • WordPres Nedir? sorusunun cevabı ise bir web sitesini basitçe oluşturmanın kısa yoludur.

WordPress ile Ne Tür Web Siteleri Yapabilirim?

Geçmişte WordPress daha geleneksel web siteleri yerine, öncelikle bir blog oluşturmak için bir seçenekti ve şuan WordPress dünya genelinde kullanılan büyük çaplı web sitesi sürümleri arasındadır.

Günümüzde, temel koddaki değişikliklerin yanı sıra WordPress’ in devasa eklenti ve tama ekosistemi sayesinde, WordPress ile her türlü web sitesi oluşturabilirsiniz.

Örneğin: WordPress yalnızca çok sayıda ticari siteye ve blog güç sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir e-ticaret mağazası oluşturmanın da popüler yollarından biridir.

WordPres ile neler oluşturabilirsiniz:

 • İş siteleri
 • E-ticaret mağazaları
 • Bloglar
 • Portföyler
 • Özgeçmişler
 • Formlar
 • Sosyal ağlar
 • Üyelik siteleri

Ek olarak WordPress ile daha fazlasını yapabilirsiniz.

WordPress Nedir

WordPress.org ve WordPress.com Arasındaki Fark Nedir?

Genellikle kendi kendine barındırılan WordPress olarak adlandırılan WordPress.org, %100 size ait bir web sitesi oluşturmak için kendi web sunucunuza yükleyebileceğiniz ücretsiz, açık kaynaklı bir WordPress yazılımıdır.

WordPress.com uzantısı WordPress.org yazılımı tarafından desteklenen, kar amaçlı ücretli bir hizmettir. Kullanımı basit, ancak kendi kendine barındırılan WordPress’ in esnekliğinin çoğunu kaybedebilirsiniz.

Çoğu zaman insanlar, ” WordPress” dediğinde, WordPress.org’ da bulunan kendi kendine barındırılan WordPress’ i kastederler. Web sitenizin gerçekten sahibi olmak istiyorsanız, kendi kendine barındırılan WordPress.org neredeyse her zaman en iyi seçenek olacaktır.

Kendi kendine barındırılan WordPress’ e başlamak için tek yapmanız gereken WordPress barındırma hizmeti ve bir alan adıdır.

WordPress’ i Kim Yaptı ve Ne Kadardır?

WordPress, 2003 yılında b2/cafelog adlı önceki bir projenin bir yan ürünü olarak ortaya çıkan bağımsız bir proje olarak oluşturuldu.

WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır, bu nedenle günümüzde büyük bir katkıda bulunanlar topluluğu tarafından yapılmaktadır. Ancak WordPress’ in kökenini köklerine kadar takip edecek olursak, orjinal yapımı “Matt Mullenweg ve Mike Little” arasındaki bir işbirliği ile kurulmuştur.

O zamandan beri Matt Mullenweg, büyük ölçüde WordPress’ in yüzü haline gelmiştir. Ayrıca,  hizmet amaçlı WordPress.com arasındaki şirket olan Automattic’ in de kurucusudur.

Ancak şunu söylemekle yetinelim, WordPress kendini büyük ölçüde geliştirmiştir, katkıda bulunanları ve büyük topluluğu sayesinde her türlü web sitesi oluşturmak için en popüler çözüm haline geldi.

WordPress’ i Kimler Kullanır?

WordPress bireyler, büyük işletmeler ve arasındaki herkes tarafından kullanılır. Ek olarak, WordPress kullanıyoruz, şuan baktığınız web sitesi WordPress tarafından deskteklenmektir. Diğer birçok tanınmış işletmeler, bloglar ve e-ticaret siteleri gibi kurumlar WordPres kullanıyor.

İşte sürekli gezindiğiniz sitelerden bazıları:

Microsoft

Microsoft resmi blogunu güçlendirmek için WordPress kullanıyor. Ayrıca, Windows ve Skype gibi belirli ürünler için blog güçlendirmek için WordPress’ i tercih etmiştir.

WordPress Nedir 01

Türk Dil Kurumu

Türk dil kurumu, WordPess tercih ediyor zengin eklentiler, temaları ve kullanım açısından kolaylaştırılmış olması tercih sebebidir. Ayrıca, bütün bloglar TDK’ ya göre hareket etmelidir.

WordPress Nedir 02

Neden WordPress Kullanmalısınız?

Türk Dil Kurumu ve Microsoft gibi tanınmış kuruluşlar da dahil olmak üzere İnternet’ teki web sitelerinin %43,3 ünden fazlası WordPress tercih ediyor.

Peki ya siz? Neden WordPress kullanalısınız?

Ne tür bir web sitesi oluşturmak istediğiniz önemli değil, WordPress’ i kullanmak için pek çok neden var.

İşte en gelişmişlerden bazıları:

1.WordPress Ücretsiz ve Açık Kaynaklıdır

WordPress’ in en büyük avantajlarından biri, ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım olmasıdır. Barındırıma için biraz ödeme yapmanız gerekse de, sadece WordPress yazılımını kullanmak için asla ödeme yapmanız gerekmiyor.

Bunun ötesinde, web sitenizin görünümünü ve işlevlerini değiştirmek için birçok açık kaynaklı eklentisi ve tema’ da bulabilirsiniz.

2.WordPress Genişletilebilir

Bir geliştirici olmasanız bile, WordPress’ in devasa tema ve eklenti ekosistemi sayesinde web sitenizi kolayca değiştirebilirsiniz:

 • Temalar: Bunlar öncelikle web sitenizin görünümünü değiştirir.
 • Eklentiler: Bunlar öncelikle web sitenizin çalışma şeklini değiştirir. Eklentiler bir iletişim formu gibi küçük veya bir E-ticaret mağazası oluşturmal gibi çok büyük olabilir.

Şu anda 50.000′ den fazla ücretsiz WordPress eklentisi ve 5.000 ücresiz WordPress temasının yanı sıra tonlarca premium seçenek var. Yani birçok seçenek sunuyor.

İşte en iyi WordPress eklentilerinin özenle seçilmiş bir listesini bırakıyorum:

WordPress Kurulumu Kolaydır

Kendi web sitenizi oluşturmak için bir teknoloji dehası olmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün. Birkaç düğmeyi tıklayabilirseniz, sitenize WordPress’ i kolaylıkla yükleyebilirsiniz.

Günümüzde çoğu web sunusu:

 • Sitenizin hemen kullanıma hazır olması için WordPress’ i siizn için önceden yüklemeyi teklif edin.
 • Yükleme işlemi yeni başlayanlar için son derece kolay hale getiren özel araçlar sunar.
 • Rank Math uzantısı ile SEO’ unuzu geliştirebilirsiniz

Kolay kullanımı sayesinde SERP’ lerde görünüm sağlayabilir ve SEO analizlerinizde size yardımcı olabilir.

Kişisel Bilgisayarıma WordPress Yükleyebilirmiyim?

WordPress’ i hem mobil hemde bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz, yerel bilgisayara yüklemek isteyebileceğiniz  birkaç iyi neden vardır. Sıfırdan yeni bir site kuruyorsunuz, yenş tema veya eklenti kuruyorsunuz ya da mevcut web sitesinizi bozma korkusu olmadan denemek için güvenli bir alan isitiyorsunuz.

Bu durumda, Mac veya Pc’ nize WordPress yüklemenizi sağlayan geliştirme paketlerinden yararlanabilirsiniz.

WordPress Esnektir

Buna zaten değindik, ancak WordPress harika çünkü hemen hemen her türden web sitesi oluşturmanıza izin veriyor. Daha da iyisi, web siteniz de sizinle birlikte gelişebilir.

Mevcut WordPress sitenizie bir forym eklemek istermisiniz?

Hiç sorun değil sadece bbPress eklentisini kurmalısınız.

Birsosyal ağ eklemek istermisiniz?

Endişelenmeyin sadece BuddyPress eklentisini kullanmalısınız.

WordPress Yardımını Bulmak Çok Kolay

WordPress çok popüler olduğundan, herhangi bir sorunla karşılaştığınızda yardım bulmak kolaydır;

 • Öğrenciler
 • Blogler
 • Forumlar
 • Faccebook Grupları
 • Geliştiriciler

WordPress yardımı arıyorsanız gerekirse ücretli ve ücretsiz yardıma başvurabilirsiniz.

WordPress Web Sitesi Kurmanın Çözümü

WordPress, bir nedenle bir web sitesi oluşturmanın en popüler yoludur. Bir blogdan bir e-ticaret mağazasına kadar herhangi bir türde web sitesi oluşturmak istiyorsanız, WordPress harika bir seçenektir.

Kendinden barındıran WordPress.org ve WordPress.com’ un aynı şey olmadığını unutmayın. Ve çoğu durumda, kendi kendine barındırılan WordPress.org, bir web sitesi oluşturmak istediğiniz şeydir. Kendi kendine barındırılan WordPress.org size WordPress topluluğunun tüm avantajlarına ve avantaj erişimin yanı sıra daha fazla sahiplik sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu