SEO

Web Site Analiz Rehberi (Örneklerle)

Web sitesi analizi söz konusu olduğunda, her web sitesi aynı şeyi yapar.

 • Site hızına odaklanın
 • SEO için optimize edin
 • Rakiplerin neler yaptığını analiz edin

Bu formatı takşp ederseniz rekabette üstünlük elde edemezsiniz ve yapılacak ve öne çıkacak tek bir şey vardır.

Web site analizlerinizi “Müşteri odaklı” yapmaktır.

Web Site Analizi Nedir?

Bir web sitesi analizi, arama motoru optimşzasyonu (SEO), hız trafik ve kullanıcı deneyimi (UX) gibi temel metrikler için bir web sitesinin performansını test eder ve inceleme yapar.

Tutarlı web sitesi analizi, bir şirketin çevrimiçi ortamda formda kalması için hayati önem taşır çünkü tüm bu temel metriklerle uğraşmak, işletmeyi müşteriler ve web site ziyaretçileri için alakalı hale getirir.

Web Sitesi Analizinin Faydaları

Web sitesi analizi, web sitesi performansı ve kullanıcı deneyimi hakkında geri bildirim sağlar.

Bu iki faktör, her işletmenin hayali olan artan olası satışları ve geliri görmek için hayati önem taşımaktadır.

Aşağıda listelenen, web sitesi analizi yapmanın önemlerinden bazılarını paylaşıyorum:

 1. Web sitesi analizi,  sitenizde iyileştirebileceğiniz ve güncelleyebileceğinniz alanları ortaya çıkarır.
 2. Werileriniz ve sonuçlarını, daha fazla ziyaretçi elde etme stratejilerinizi etkileyebilir.
 3. Yarışmanın web sitesini analiz etmek pek konuşulmaz, ancak bunu yaparak, yeni ziyaretçiler çekmek için hedeflenecek anahtar kelimeleri ve içeriği keşfedebilirsiniz.

Müşteri Tarafından Yönetilen Web Site Analizi Nedir?

Müşteri odaklı web sitesi analizi, web sitenizi site ziyaretçilerinin gözünden değerlendirmenizdir.

Bu, web sitesi analizinin ve optimizasyonunuzun odak noktasının yalnızca rakip analizi, trafik veya SEO gibi harici denetimlere dayanamadığı, ancak site ziyaretçilerinizi araştırdığınız, sitenize nasıl geldiklerine baktığınız, ne istediklerini öğrendiğiniz anlamına gelir.

Müşteri liderliğindeki web sitesi analizine ulaşmak için davranış ve geri bildirim analiz araçlarını kullanmanız gerekir.

Web Site Analiz Rehberi Örneklerle

Web Sitesi Analizi İçin Davranış Analitiği Ve Geri Bildirim Araçları

Sitenizin ziyaretçileri, web sitenizin analizi yapbozunun eksik parçasıdır. Deneyimini iyileştirmek için sitenizi optimize etmek, daha yüksek katılım ve döüşümlere yol açabilir.

Google Analytics gibi davranış analitiği aracı, müşterilerin daha iyi anlamanıza ve aşağıdaki önemli soruları yanıtlamanıza yardımcı olabilir:

 • Web sayfalarınızda hangi öğelerle etkileşime giriyor veya yok sayıyorlar?
 • Web sayfalarınızın hangi kısmında düşüyorlar?
 • Web sitenizden ne istiyorlar?

Bu sorulara yardımcı olmak için Google Analytics size yardımcı olabilir.

Tools: Isı Haritaları Ve Oturum Kaydı

Isı haritaları veoturum kayıtları, kullanıcıların sitenizde nasıl davrandığını görmenize ve anlamanıza yardımcı olabilir.

Isı haritaları, kullanıcı eğilimlerini ve kalıplarını, yani nerede tıklandıklarını, en çok tıklanma alan, en çok göz ardı edilen öğeleri ve neredeyse kaydırdıklarını görebilirsiniz.

 

figpii uzantısı

Oturum kayıtları ile site ziyaretçilerinin sayfalar arasında nasıl gezindiğini, öfke tıklamalarını görebilir; potansiyel hataları vb. ortaya çıkarabilirsiniz.

Geribildirim ve Müşterinin Sesi Araçları

Figpii ayrıca, site ziyaretçilerinizden toplu geri bildirim almanıza yardımcı olan bir anket ve anket aracına sahiptir.

Gerçek zamanla olarak, neyi sevdiklerini, nelerin yolunda gitmediğini ve neleri geliştirebileceğiniz konusunda kullanıcı yanıtları alabilirsiniz.

Bu araçları kullanmak, web sitesi deneyiminizi kullanıcı açısından daha iyi anlamanıza yardımcı olur ve değişiklikleri uygularsanız, rekabet ortamını lehinize çevirir.

Web Sitenizde Çalıştırabileceğiniz Web Sitesi Analizi Türleri

Bir web sitesi analizi yapmak istediğinizde, web sitenizin performansını artırmak için farklı alanları optimize edebilirsiniz.
Bu bölümde, bir web sitesi analizi yapmadan  önce gereken farklı web sitesi analizi türlerine göz atalım:

1.Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Google’ a SEO terimini yazarsanız, bu terime aşina değilseniz, büyük olasılıkla kafanızı karıştıracak farklı tanımlarla karşılaşmanız normal olacaktır.

Basit bir ifadeyle, SEO ipuçları verir ve insanların çevrimiçi olarak ne aradığını anlamanıza yardımcı olur.

Web siteniz için bir SEO analizi yürütülürken, SEO içinde bşr göz atmak isteyeceğiniz bir kaç alan vardır:

 • Sayfa İçi SEO Denetimi: Bu SEO analizi, arama performansını etkileyecek teknik sorunlar için web sitenizin yapısını incelemeyi kapsar.
 • SERP Sıralama Analizi: Bu analiz size web sitenizin sıralandığı sayfayı, hedeflediğiniz anahtar kelimeleri ve konumlarını gösterir.
 • Sayfa Dışı Denetim: Bu dentim, web sitenizin dışında gerçekleşen ancak arama performansını doğrudan etkileyen her etkinliği inceler.
 • Web Sitesi Hızı: Kullanıcılar ve Google’ ın web tarayıcıları hızlı web sitelerii sever. Web sitenizin hızını ve sayfa yüklenme sürelerinizi analiz etmek, web sitenizin sıralamasını etkileyen hatai bir SEO alanıdır.

Web site analiz rehberi hız analizi

Web Siteniz İçin Kullanabileceğiniz SEO Kontrol Listesi   
 1. Google analytics, Google search console ve Bingmaster araçlarını kurun: Bu, size sitenizin performansına ilişkin paha biçilmez içgörüler sağlamak içindir.
 2.  Bir site haritası oluşturun ve gönderin: Arama motorlarının hangi sayfaların taramanmasını gerektiğine karar vermesine yardımcı olacaktır.  
 3. Bir Roots.txt dosyası oluşturun: Bu, arama motorlarına hangi sayfaların taranmaması gerektiğini açıkca gösterir.
 4. Manuel işlemler için Google search console kontrol edin: Manuel işlemler, sitenizde google tarafından verilen cezalardır; sitenize empoze edilip edilmediğini kontrol etmek önemlidir.
 5. Google’ ın: Web sitenizi dizine ekleyebildiğinden emin olun.
 6. Rakiplerinizi belirleyin: Bu, anahtar kelime araştırmasına başlamanın en hızlı yollarından biridir.
 7. Trafik kilidini açan anahtar kelimeler: Bu, kelimeler trafik çeker ve web sitenize yönlendirir.
 8. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulun ve ekleyin: Bu, kelimeler olmadan stratejiniz tammalanmış sayılmaz, daha yüksek bir dönüşüm oranı sağlamaktadır.
 9. Bir anahtar kelime haritası oluşturun: Daha fazla trafik çekmek için nerede optimize edeceğinizi, hangi içeriği oluşturacağınızı ve yeni sayfaları nereye ekleyebileceğinizi keşfetmenize yardımcı olur.
 10. Sıralanan sayfaların amacını analiz edin: Bu, içeriğinizin arama yapanların amacına uygun olmasını sağlamaya yardımcı olur.

2. Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO)

Dönüşüm oranı optimizasyonu CRO denetimi, web sitenizi değerlendirmede, dönüşüm engelleyicileri belirlemede ve bunları ortadan kaldırarak daha fazla satışa yol açmada 360 derecelik bir katkı sağlar.

Dönüşüm oranları geniş bir alandır; analizlerde başarılı olmak için iki alana odaklanmanız gerekiyor.

Trafik

Sitenize hergün gelen web sitesi ziyaretçilerini ifade eder. Kapsamlı bir dönüşüm oranı analizi, kullanıcıları web sitenizdeki eylemleri ve davranışları anlamakla başlar.

Trafiğinizi daha iyi anlamak için size nicel ve nitel bilgiler veren araçlara ihityacınız olacaktır.

Bu nicel veriler, ölçülebilen ve sayısal bir değer verilebilen kullanıcı davranışlarını ifade eder;

Örneğin: sayfa başına ziyaretçi sayısı, oturum süresi, hemen çıkma oranları gibidir.

Bu tür verilere erişmek için Google Analytics kullanabilirsiniz.

Web Site Analiz Rehberi

Mesajlaşma

Dönüşüm oranları CRO denetimlerinin  önemli bir yönü, kullanıcıların buna nasıl yanıt verdiğini görmek için web sitenizin mesajını analiz etmektir.

Çevrimiçi alışveriş yapanlar, önceden tanımlanmış bir şekilde bir web sitesine girmezler. Ziyaretçilerin bir web sitesine ziyaret edebileceği bir reklam, URL’ yi Google’ a girme, bir blog yazısı vb. gibi farklı temas noktaları vardır.

Web sitenizin dönüşüm analizini yaparken, web sitenizin (farklı sayfalardaki) kopyasının hedef kitlenizde yankı uyandırdığından emin olmak istersiniz.

Vakit kaybetmemek için öncelikle ürün sayfanız, kategori sayfanız, ödeme sayfanız gibi öncelikli sayfaların analitiğine bakarak hemen çıkma oranının yüksek olup olmadığını görürsünüz.

Web Siteniz İçin CRO Analiz Kontrol Listesi
 1. Anahtar dönüşümleri tamamlayın: Analiz sırf analiz olsun diye yapılmamalıdır. Aklınızda bir hedef olması gerekiyor. Örneğin: Ödeme sırasında alışveriş sepetini terk etmeyi azaltmak gibi.
 2. Öncelikli sayfalara odaklanın: Dönüşüm sağlamayan sayfalarda denetim yaparak kendinizi kaptırmayın, paranın ürün ve kategori sayfaları vb. olduğu sayfalara odaklanmalısınız.
 3. Kullanıcı davranışlarını anlayın: Bu, anketler başlatarak, analitik kullanarak, oturum kayıtlarını ve ısı haritalarını inceleyerek vb. kullanıcı araştırması yapmak anlamına gelir.
 4. Fikirlere öncelik tanıyın: Kullanıcı araştırması yaptıktan sonra neyi test edeceğiniz konusunda bazı fikirleriniz olur, ancak her şeti test edemezsiniz; hangisiyle başlayacağına öncelik vermelisiniz.
 5. A/B testleri yapın: Şimsi bir araştırıp olup olmayacağını görmek için fikirlerinizi mevcut tadarımlara karşı A/B testi yapınız.
 6. Öğrendiklerinizi belgeleyin ve yineleyin: Her A/B testinin bir sonucu vardır; mesela bir testi kazanılıp kazanılmaması değil, ne öğrendiğiniz? Bir sonraki testinizi nasıl etkiler? Ayrıca, döngüyü tekrarlayın. Bir sonraki teste geçmek veya yeni biten testi yinelemek olabilir.

3.Kullanılabilirlik Analizi

Şimdiye kadar, web sitesi analizi türleri olarak SEO ve CRO’ ya değindik. Bir web sitesi için bir sonraki kritik analiz, kullanılabilirlik denetimidir.

Kullanılabilirlik denetimi, çevrimiçi ziyaretçilerin buna nasıl tepki verdiğini görmek için bir web sitesinin arayüzünü değerlendirmekle ilgilidir.

Web sitenizde kullanılabilirlik analizi yapmak için iki önemli alan vardır:

Web Sitesi İşlevselliği

Bir geliştiriciye, ürün yöneticisine veya bir web sitesinin geliştirilmesi ve sürdürülmesine dahil olan herhangi birine, web sitelerindeki işlevleri kullanmanın ne kadar kolay olduğunu sormanız gerektiğini varsayalım.

Bu durumda, büyük ihtimalle kolay olduğunu söyleyeceklerdir.

Bu, birçok kullanıcı için geçerli bir durum değildir. Birçok web sitesinin keşfedilmesi, kullanılması zor işlevler ve çalışmayan bağlantılar bulunabilir.

İşlevsellik analizi yapılırken cevaplanması gereken üç soru vardır;

 • Web sitesi işlevleri keşfedilebilir mi?
 • Web sitesi ziyaretçilerimin bunlara erişmesi kolay mı ?
 • Web sitesi bağlantılar veya düğmeler çalışıyor mu?

Hedef kitlenizin web sitenizdeki bir işlevi kullanmakta zorlanıyorsa, bu yalnızca hayal kırıklıklarını artırarak olumsuz bir deneyime ve kullanıcıların bir daha asla geri dönmemesine yol açabilir.

Web sitesi işlevsellik analizi, dışarıdan bir bakış açısı almayı içerir:

Bu, kullanıcıı dahil ettiğiniz, onlardan web sitenizle ilgili deneyimleri hakkında geri bildirim aldığınız ve geri bildirimlerine göre değişiklikler yaptğınız anlamına gelmektedir.

Uzman İncelemesi

Sezgisel analiz olarak da bilinir, bir web sitesinin sahip olması gereken bir dizi en iyi uygulamayı çapraz kontrol etmek için bir dizi kural kullanmayı içerir.

Uzman incelemesi, bir web sitesi tasarımıyla ilgili sorunların tespit edilmesine ve sitenin kullanılabilirliğini iyileştirmek için eğitimli değişiklikler yapılmasına yardımcı olur.

Web Siteniz için Kullanılabilirlik Analiz Kontrol Listesi
 • İş hedefleriniz/ web sitesinin neden geliştirildiğini anlayın
 • Web sitesi analizlerini inceleyin
 • Kullanıcı araştırması yapın, kullanıcıları tanıyın ve hedef kitleye öncelik verin
 • Web sitenizi sezgisel bir tasarım kuralını ihlal edip etmediğini görmek için buluşsal bir değerlendirme yapın ve notlar alınız.
 • Tasarım ve kullanılabilirliği iyileştirmek için bulguları derleyin ve önerilerde bulunun.

Web Sitezi Analizi İçin Araçlar

Artık gerçekleştirebileceğiniz web sitesi analizi türlerini anladığınıza göre, kullanabileceğiniz farklı web sitesi analiz araçlarını organik trafik “ücretli ve ücretsiz” incelemenin zamanı geldi.

Arama Motorları Optimizasyonu İçin Araçlar

Google Search Console: Google tarafından sunulan ücretsiz organik trafik getiren Google’ arama sonuçlarındaki varlığınızı kolayca izlemenizi sağlar.

Web site analizi araçları

Screaming Frog: Teknik SEO denetimleri ile ilgili olarak, her boyuttaki web sitesini hızla analiz eder ve kullanıcılara önerilerde bulunur.

SEO tarayıcısı, bozuk bağlantıları belirlemeye, sayfaları daha hızlı dizine ekleyen doğru XML site haritaları oluşturmaya, kötü optimize edilmiş ve eksik meta verileri olan sayfaları bulmaya vb. yardımcı olur.

Web site analizi araçları

Kullanıcıların 500′ e kadar URL’ yi taramasına olanak tanıyan ve yaygın teknik SEO sorunlarını teşhis etmeye yardımcı olan ücretsiz bir sürümü vardır.

Ücretli sürümü’ de mevcuttur ve sınırsız taramaya izin verir ve Google Analytics, Google Search Console ile entegre olur.

Ahrefs : Üzerinde çalıştığı şeylerden bir, teknik SEO denetim aracı için en samimi ve anlaşılması kolay arayüzlerden birine sahip olmasıdır.

Ahrefs site denetim aracı, web sitenizi SERPS’ de etkileyebilecek 100′ den fazla teknik denetim sorununu otomatik olarak algılayabiliyor.

Web site analizi rehberi örneklerle

Ahrefs’ in öne çıktığı nokta, gruplandırma yapması ve renkli grafiklerle raporlar halinde bize sunmasıdır.

Google Sayfa hızı Analizleri : Google’ ın bu aracı, sayfa hızını optimize etmeye odaklanır. Tek yapamanız gereken mevcut arama çubuğuna bir URL girmektedir.

Web Site Analiz Rehberi Hız Analizi

 

Google sayfa hızı içeriğini analiz edecek ve sayfanın nasıl daha hızlı yükleneceği size yol gösterecektir.

Bu araç, web sitenizin hızını analiz etmek için, kullanıcılar web sitenizi krom tarayıcıyı kullanarak ziyaret ettiğinde yakalanan alan verilerinden yararlanır.

Bu analiz aracının kullanımı ücretsizdir.

Pingdom Hız Testi: Bir süredir piyasada olan Pingdom hız testi aracı için oturum açmanızı gerektirmez.

Web Site Analiz Rehberi Örneklerle

 

Hızınızı test etmek için URL girdiğinizde, 0- 100 arasında derecelendirme ve içerik boyutu gibi ögeleri size sunar.

4.CRO Analiz Araçları

CRO araçları, web analitiği, davranış analitiği ve A/B test platformları olmak üzere üç gruba ayrılabilir.

A/B Test Aracı: Web sitenizdeki kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kullanıcı davranışını anlamanız gerekiyor.

Fifpii, kullanıcıların web sitenizde nasıl hareket ettiğini bilmenizi sağlayan oturum kaydı ve ısı haritaları araçlarına sahiptir.

5.Web Analitiği Araçları

Google Analyitcs: Ücretsiz olması ve birçok olağanüstü özelliği sahip olması nedeniyle birçok pazarlamacı ve veri tutkunları için başvuralacak yerdir.

Bu aracı tam kullanabilmek için önce; GA’ nın kodunu web sitenizin HTML’ ine yerleştirmeniz gerekmektedir.

Google’ ın bize sunduğu bu ücretsiz araç, bir web sitesinin aldığı trafiğe ilişkin değerli bilgiler sağlar.

Kullanıcı Davranışı Platformu

FullStroy: Bu, web sitenizdeki her kullanıcı etkileşimini yakalayan bir Djitial Deneyim istihbarat platformudur. Size sadece ne olduğunu anlatmakla kalmaz; sorunların arkasındaki nedenleri ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

Özellikler:

 • Hızlı ve kolay uygulama
 • Eksizisiz ve otomatik veri toplama
 • Eylem odaklı içgörüler
 • Kullanıcılar için güvenli

6.Kullanılabilirlik Analiz Araçları

UserFeer: Birçok kullanılabilirlik aracı öncelikle ingilizce konuşan kitleler için tasarlanmıştır. “UserFeel ” 40′ tan fazla kullanılabilirlik testi sunuyor.

Bu, kullanılabilirlik analizlerinizde geniş bir demografik aralığa sahip olmanızı mümkün kılar.

Web Site Analiz Rehberi Örneklerle

Diğer dikkate almanız gereken özellikleri arasında şunlar yer alır:
 • Yönetilmeyen ve denetlenen testler
 • Yüksek kaliteli test paneli
 • Sınırsız eleme sorusu
 • Video klip ve notlar

Web Sitesi Analizi Nasıl Yapılmalıdır?

Web site analizinizi daha kolay ve daha etkili hale getirmek için kullanabileceğiniz farklı web sitesi analiz türlerini ve çeşitli araçları bulma konusunda baya yol aldık.

Bir web sitesi analizinin nasıl yürütüleceğini, bu işte daha yeniyseniz, bu bölümü okumaya devam edin ve uygulayınız. Daha önce web sitesi analizi yaptığınızı varsayalım;

Web Sitesi Analizinin Odağını Belirleyin

Web sitenizin farklı web sitesi analizi türlerinde düzenli olarak analiz edilmesi öneriliyor, ancak bu bir amaç veya odak olmadan yapmak, analizini başarısızlığa götürebilir.

Bazı web siteleri sayfa sıralamasında bir düşüş veya daha yüksek alışveriş sepeti terk oranlarını fark etmişsinizdir; bunlar bir web sitesi analizi başlamak için yeterli sonuçlar değil mi?

Açıkcası tamamlanmış bir analiz hedefiniz yoksa, samanlık iğne aramak misali kaybolabilirsiniz; ne için analiz ettiğinizi ve onu nasıl elde edeceğinizi belirlemelisiniz.

Bir Analiz Yol Haritası Oluşturun

Analiz hedeflerinizi oluşturduktan sonra, bir yol haritası oluşturmanız gerekmektedir. Bu, dönüşüm oranlarına ilişkin kıyaslamalar yaptğığınızda verilerinizin nasıl göründüğünü anlamanıza yardımcı olur.

Bu, analizinizden tam olarak neyi başarmayı umduğunuzu belirmelisiniz.

Bu adımdaki bir sonraki aşama, hedef kitlenizin funnel’ ı nasıl hareket etmesini beklediğinize dair üstün körü adım adım bir plan oluşturmaktır.

Her adımda mümkün olduğunca kesin olmak ve dönüşüm huninizde mümkün olduğunca erken başlamak büyük avantaj sağlayacaktır.

Verileri Toplayın Ve Analiz Edin

Web site analiz hedefiniz belirlendikten sonra; ideal müşteri yolculuğunuzda haritanızı çıkardınız ve şimdi web sitenizin ziyaretçileri hakkında veri toplamak için analiz araçlarını kullanmalısınız.

Topladığınız verilerin hedef kitelnize bağlı olduğunu unutmamalısınız. Analiz hedefiniz SEO sıralamalarını iyileştirmek, anahtar kelime sıralamalarını analiz edebilirsiniz.

Boşluklar Üzerinde Çalışın

Verileri inceledikten ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını gördükten sonra, iyileştirilmesi gerekn alanları iki katına çıkarmanız gerekiyor.

Analiz hedeflerinizi SEO sıralamalarını iyileştirmekse, içeriğinizde daha az gösterim veya makalelerde daha yüksek bir hemen çıkma oranı elde ettiğiniz görebilirsiniz.

Bu size web sitenizde doğru traiği getiren alakalı içerik sıralama üzerinde çalışmanız anlamına gelmektedir.

Web Sitesi Analizini Alışkanlık  Haline Getirin

Web sitenizi analiz etmek için atmanız gereken adımları anladınız, ancak bu sizin için yeterli olmayacaktır.

Web sitenizin ziyaretçileriyle alakalı kalması ve Google’ da sıralanması için sürekli olarak iyileştirmeye çalıştığınız farklı analiz hedefleriniz olmalıdır.

Bu, hedef doğrultusun’ da web siteniz mümkün olan en iyi deneyimi kazanabilir.

7.Rakip Web Sitesi Analizi

Bu rakip web sitesi analizi bazıları için, web sitesi analizinin gerekli bir parçasıdır; web sitenizde ve onu farklı alanlarda nasıl geliştirebileceğinize odaklanmalısınız.

Bir web sitesi analizini yürütmenin, sahil kenarında gezinti gibi bir etkinlik olmadığını ve rakip web sitesi analizi yapmanın bir görev olduğunu üstlenmelisiniz.

Bu konuya mantıken baktığınıda, hedef kitlenizin göz atmak ve hatta satın almak için web sitelerini ziyaret edebileceği bir rekabetiniz var.

Aynı mantığı takip ederek, rakibiniizn stratejisine bir göz atmak için ara sıra rakip web sitesi analizi yapmanız size büyük katkı sağlayacaktır.

İşte rakibinizin web sitesinde çalışabileceğiniz üç alanı paylaşıyorum:

Organik Trafik

Bir çok işletme, uzun vadeli büyüme sağlamak ve çevrimiçi ziyaretçileri tekrarlamak için organik trafiğe güvenmektedir.

Rakibinizin SEO ve SERP sıralamasını anlamak için daha alakalı trafik çekmek, sıralayabileceğiniz anahtar kelimeleri ve içeriği keşfetmenize yardımcı olur.

Organik trafikler için kullanacağınız Ahrefs ve Semrush gibi burada kullanabileceğiniz birkaç araç var.

Müşteri Demografisi

Rakibinizin müşterileri hakkın fikir sahibi olmalısınız, size nişinizdeki yetersiz hizmet alan bir müşteri segmenti veya henüz kimsenin dikkate almadığı biz pazar hakkında fikir verebilir.

Benzer web sitesi gibi rakibinizin küresel sıralamasını, hedef kitle demografisini, ilgi alanlarını keşfetmenize yardımcı olur.

PPC

Pek çok işletme, organik trafik çekme çabalarını desteklemek için reklamlar yayınlamakta, rakiplerinizin kampanyalarında iyi bir ilerleme kaydettiyse, onların reklam hunisi, kreatiflerini, kite segmetlerini vb. inceleyebilirsiniz.

Bu alanlara odaklanmak, ücretli kampanya girişiminiz de geliştirmenize yardımcı olur.

Burada kullanabileceğiniz harika bir araç “İSpionage” dır. Rakiplerinizn kaç tane PPCreklamı yayınladığını, ne kadar süreyle, hangi anahtar kelimelere teklif verdiklerini buradan analiz edebilirsiniz.

Rekabette ve değişen her trend bir adım önde olmak için web sitesi analizi işletmeniz için olmazsa olmazdır.

Web Site Analizi Rehberi Örneklerle

Unutmamalısınız, analiz uğruna bir web sitesi analizi yapmamalısınız; Aklınızda bir hedef olmalı, geliştirmek ve hedef kitleniz gibi.

Bu şekilde müşterilerinizin ve çevrimiçi ziyaretçilerinizi memnun edersiniz ve web sitenizde içeriğiniz arama motorlarında üst sıralarda yer alamay devam eder.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu