SEO

Sitemap.xml Nedir? Ne İşe Yarar?

Sitemap.xml konu başlığında trafik almak için ihtiyacınız olan tek şey harika bir ana sayfaya ve harika içeriği sahip güzel bir web sitesidir.

Sizce?

Tabikide yeterli değil. Daha fazlasını yapmalısın!

Web sielerinin artan boyut ve karmaşıklığı nedeniyle, arama motorları sizinki de dahil olmak üzere internetteki milyonlarca matertali mağlesef takip edemiyor.

Harika içeriğin, özellikle daha büyük bir web siteniz varsa, arama motorlarının bulamayacağı web sitenizin derinlerine gömülmesi mümkündür.

Örneğin: Müşterilerinize ulaşmak ve satışları arttırmak için bir web sitesi oluşturdunuz. Böylece ziyeretçilerin aradıklarını bulamayınca saniyeler içinde ayrılmalarını istemezsiniz.

Bu nedenle, önemli sayfaları görüntülemek için web sitesi haritasına ihtiyacını var.

Bir site haritasının nasıl oluşturulacağını öğrenmek, başarılı bir web sitesi için çok önemli bir adımdır.

Terimi yalnızca duyduysanız ancak web sitesi tasarımının bu hayati bölümünü uygulamadıysanız, öğrenmek için okumaya devam edin:

Site Haritesı Nedir? XML ve HTML

HTML ” köprü metni biçimlendirme dili” ve XML ” genişletilebilir biçimlendirme dili”, web sayfalarını oluşturmak için kullanılan kodlama dilleridir. Site haritalarına atıfta bulunurken, iki türün web sitenizde farklı işlevleri vardır.

Site Haritası: XML

Arama motorları için bir XML site haritası oluşturulur ve web sitenizi temsil eden sayfaların ve URL’ lerin bir litesini sağlar. Bir XML site haritası, Google veya Bing gibi bir arama motorunun, özellikle dahili bağlantıları takip ederek web sitenizi dizine eklemek için harcadığı süreyi azaltır.

Yeni bir web sitesi olarak, Google Search Console‘ da zaten XML site haritanız varsa, bir HMTL site haritasına ihityacınız olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Sitemapp.XML Nedir

XML ve HTML site haritaları, daha iyi SEO arama motoru optimizasyonu ve kullanıcı deneyimi sunmak için birbirini tamamlıyor.

Site Haritası: HTML

HTML site haritası, web sitenizdeki sayfalarınızı ve alt sayfalarınızı takip etmenize yardımcı olan her bağlantının merkesi bir listesidir. İyi hazırlanmış HTML site haritaları, arama motoru tarayıcılarının yanı sıra ziyaretçilerin aradıklarını web sitesinde herhangi bir yerde bulmaları kolaylaşıyor.

HTML site haritaları, kullanıcılarınız için gezinmeyi kolaylaştıran eksizsiz bir içindekiler tablosu oluşturmak için size mükemmel bir temek sağlayabilir. Tıklanabilir URL’ lrin düzenli bir listesi olarak, kullanıcıların istedikleri web sayfasına kolayca gitmelerini sağlar.

HTML sitw haritasında, bağlantı metinleri doğrudan web sitenizde atıfta bulunduları belirli sayfalara bağlıdır. Ziyaretçiler ortalama bir aramada veya ana menüde bulamayacakları konuları bulabilirler.

Bir HTML site haritasıyla, kullanıcılarınız web sayfalarınızda arama yapmak için daha az ve daha fazla zaman harcayabilir. Bu, web sitenizin SEO sıralaması için bir kazançtır.

Bir HTML Site Haritesı Web Siteniz İçin Neden Önemlidir?

Web uzmanları, yni bir web sitesi oluşturduğunuzda bir site haritası sayfasına sahip olmanızı tavsiye ediyor ve bizde aynı fikirde olabilir.

Ancak, aşağıdaki durumlarda bir HTML sayfası sitemap.xml site haritasını en yararlı bulabilirsiniz:

  • Web siteniz çok büyük ve çok fazla içeriğe sahipse
  • Web siteniz yeni ve iyi bir geri bağlantıya sahip değilse
  • Web siçriğiniz sürekli güncellenir.
  • Web siteniz zayıf bir şekilde bağlantı arşivlenmiş içeriğe sahipse

Web siteniz bir sitemap.xml site haritası eklemek için diğer nedenler burada bulabilirsiniz.

1.HTML Sitemap.xml Web Sitenizi Arama Motorları İçin Optimize Edin

Web sitenizin ana gezinme menüsü tüm web sayfalarınıza bağlantı vermiyorsa, bir sitemap.xml site haritası çok önemlidir.

Aksi taktirde web sitenizi gömülecek olan SERP’ lerde SEO arama motoru sonuç sayfaları önemli URL’ ler görüntüleyecek ve SEO’ nuzu geliştirecektir.

Web sayfalarınız daha iyi görünürlüğe sahip olacak ve yapmaları gerekn şeyi yapacak, yeni web sitenize ziyeretçi çekecektir. Bu ziyaretçiler, web sayfalarınızda hızlı bir şekile gezinirken web sitenizde daha uzun süre kalacak ve bu da sonuçta sıralamanızı yükseltecektir.

2.Bir HTML Site Haritası Sayfası, İçeriğinizin Amacını Belirtir

Web sitesi Sitemap.xm site haritasındaki balantı metinleri, kullanıcılar web sayfasınıza gelmeden önce web sitesinin neyle ilgili olduğunu vurgulamanın harika bir yoludur.

Bağlantı metniniz, uygun bağlantıya sahip olmayan herhangi bir arşivlenmiş içerikle alakalı ve benzersiz anahtar kelimeler içermelidir.

Sitemap.xml Nedir

Bir HTML site haritası, web sitenizde artık sayfalara sahip olma olasılığını da azaltır.

3.HTML Site Haritaları Bir Web Sitesinin Daha Kullanıcı Dostu Hale Getirir

Başarılı br web sitesiisteyen herhangi bir web sitesi yönetici, kullanıcıların içerği hızlı bir şekilde bulabilmesini sağlamalıdır.

HTML site haritaları, potansiyel müşterileri hayal kırıklığına uğratmayacak daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturur.

Sitemap.xml Nedir

Kullanıcıların istediklerini bulması zorsa, ayrılabilir ve rakibinizin web sitesine gidenilir.

4.HTML Site Haritaları İçerik Çoğaltma Sorularını Çözer

Google ve diğer birçok arama motoru, benzersiz içeriğe sahip sayfaları dizine eklemeye ve görüntülemeye çalışır.

Net bir siteyi “sitemap.xml” site haritanız olduğunuda, aynı içeriği kolayca tanımlayabilir ve ayarlamalar yapabilirsiniz.

Websayfalarınızın benzer URL’ leri olduğunu fark ederseniz, URL’ leri Google’ da birleştirebilirsiniz.

Yalnızca ziyaretçilerinizin sayfalarınız’ da arama yaptıklarında ne görmelerini istediğini saçabilirsiniz.

Yalnızca ziyaretçilerinizin sayfalarınızda arama yaptıklarında ne görmelerini istediğinizi seçebilirsiniz.

Site Haritası Nasıl Oluşturulur

Bir Site haritasının nasıl oluşturulacağını öğrenmek istiyorsanız, bunu iki ana yolla yapabilirsiniz:

 

Sitemap.xml Nedir

 

Manuel olarak yapılabilir veya bir siteharitası oluşturucu kullanabilirsiniz.

Manuel Olarak Site Haritası Nasıl Oluşturulur

Bir site haritasının nasıl oluşturulacağını öğrenmek, kullanıcıların iki biçimlendrme dili olan HTML ve XML hakkında ortlama ile ileri düzeyde bilgiye sahip olması gerekiyor.

Manuel olarak “sitemap.xml” site haritası oluşturmak istiyorsanız, bir ton kodlamaya bakıyorsunuz.

Bitirdikten sonra, Google kullanıcıları için Google Search Console’ da ve Bing yöneticisi araçların’ dan arama motorlarını site haritanıza yönlendirmeniz gerekir.

Bu nedenle, içerik yönetim sisteminin haletmesine izin vermenizi veya bir sonraki bölümde ele alacağımız eklenti kurmanızı öneririz. Zaman ayırmak istiyorsanız, manuel olarak bir XML site haritası oluşturmayı öğrenebilirsiniz.

Özellikle çok fazla içeriği olmayan küçük web siteleri için HTML site haritalarını manuel oluşturmak çok daha kolaydır. Bunu, yeni sayfa oluşturarak ve tüm içeriğinize bağlantılar ekleyerek yaparsınız.

Ancak, iyi bir web sitesi sahini yığını- özellikle yeni bir E- Ticaret işine başlamak için WordPress kullananlar nasıl site haritası oluşturulacağını bilmiyor.

Ayrıca, siteniz büyüdükçe, HTML site haritanızı manuel olarak oluşturmak ve yönetmek imkansız hale gelir.

Bu nedenle, site haritası oluşturucuları kullarak site haritalarının nasıl oluşturulacağını öğrenmeniz gerekiyor.

Sitemap.xml Nedir

Site Haritası Oluşturucularla Site Harıtası Nasıl Oluşturulur

Web yönetici için, XML ve HTML site haritası oluşturucuları, site haritası oluşturma sürecini hızlı, kolay ve son derece doğru hale getirir.

Bir web sitesine bağlı olarak site haritası yerleştirmek, bir eklenti yüklemek kadar basit olabilir.

WordPress kullanıyorsanz, WordPress SEO eklentilerinin çoğu yerleşik bir XML site haritası işlevine sahip olduğunu göreceksiniz.

Ya da site haritası oluşturucularından faydalanabilirsiniz.

Diğer özelliklerin yanı sıra, bu WordPress eklentisi, web sitenizin içerik arama motorlarının hangi bölümlerinin dizine eklenebileceğine karar vermenizi sağlar.

Örneğin: Basit site haritası, HTML site haritaları oluşturabilen WordPress için ücretsiz eklentidir.

Herhangi bir kodlama veya yapılandırmaya ihtiyaç duymadan kullanımı hızlı ve kolaydır.

Web siteniz büyükse veya yeni oluşturulmuşsa, bir site haritasına ihtiyacınız vardır. Bir HTML site haritası, web sitesine kolay gezinme ile kullanıcı dostu bir deneyim sağlar.

Site haritaları, sayfalarınzın arama sıralamasını doğrudan ve dolaylı olarak ekleyebilir.

Bir XML site haritası, arama motorlarının web sitenizin içeriğini anlamasına yardımcı olur ve sayfalarınızı taramak ve dizine eklemek için gereknsüreyi en aza indirir.

HTML site haritaları, ziyaretçiler web sitenizde daha uzun süre kalmayı teşvik ederek hemen çıkma oranınızı azaltır.

Web siteniz SEO’ sunu geliştirmek istiyorsanız, bir site haritası başlamak için harika bir yerdir. İçeriğinizi optimize etmek için elinizden geleni yaptıktan sonra, hızı ve güvenirliği ile size başka bir SEO artışı sağlayabilecek web sitesi barındırma hizmetine sahip olduğunuzdan emin olun.

Keşfetmeye Devam Edin

Artık Sitemap.xml ve HTML’ in nasıl oluşturulduğunu ve ne olduğunu anladığınıza göre bu makaleyle alakalı bir kaç yazıyı aşağıya incelemeniz için bırakıyorum:

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu