E-Ticaret

Shopify App Store Nedir: En İyi Shopify Uygulamaları Nasıl Seçilir

Shopify e-ticaret, ürünün dünya çapında her tüketiceye ulaşabileceği yeni bir alışveriş dünyası başlattı. Bu nedenle tüccarlar, çevrimiçi mağazalarının yapı ve yeteneklerini kapsayan bir hale getirilmesi için bir çözüm arıyor.

Neden? Çok basit, herkes ihityaçlarını bulmak için mağazalarda gezinmeyi sever.

Özellikle de karantinada ve evdeki kanepeden rahat alışverişi deneyimlediğimiz bugünlerde. Dolasıyla Shopify, kalite ve verimliliğin yanı sıra kullanıcı dostu bir deneyim ve çeşitli özellikler arayan çevrimiçi perakendeciler için iyi bilinen bir platformdur.

Bu yazımızda Shopify App Store ve Shopfy App nedir konularına odaklanacağız. Ayrıca işletmenizin ihtiyaçlarına en uygun uygulamayı bulmanıza da yardımcı olacaktır.

Haydi Başlayalım!

Shopify App Store, web üzerindeki en popüler ve güçlü e-ticaret çözümleri arasında tanımlanmaktadır. Mağazanızda kullanabileceğiniz yeni uygulamaların yanı sıra, halihazırda yüklediğiniz uygulamalarla güncel kalmanın kolay bir yolunu bulabileceğiniz bir Shopify pazarıdır.

Platformun hemen hemen her şeyi içermesi nedeniyle iş stratejinize ve tercihlerinize göre bir seçim yapabilirsiniz. En popüler olanlar arasında Facebook ve Intagram, Shopfiy Email, Google kanalı, Pinterest, Tiktok, Messenger kanalı, Snapchat Reklamları, Ebay vb. yer alıyor.

Shopify App Store Büyümesi

Rakamlardan bahsetmişken, bugün Shopify platformunda son birkaç yılda oldukça etkileyici bir büyüme gösteren neredeyse 2.000.000 canlı var. 2022 yılında 3. çeyrekte gçeyrekten çeyreğe değişime bakıldığında yeni aktif mağaza sayısı %17,2′ ye yükselirken, 2022 3.çeyrekte geçen yılın aynı dönemine kıyasla artış %48 oldu.

Ayrıca Shopfiy App Store’ da 4.438 farklı satıcı tarafından yayınlanan 11.211 uygulama yer alıyor.

Shopify Uygulaması Nasıl Bulunur?

Peki ihtiyacınız olan uygulamayı nasıl bulabiliriz? Shopify App Store’ u ziyaret edin ve kategorileri, alt kategorileri ve etiketleri kullanarak Shopfiy uygulamalarına göz atabilirsiniz. Her uygulamanın ana özelliklerine ve işlevlerine ve gönderim; Pazarlama ve dönüşüm; Ürün bulma; Ürün satışı; Mağaza tasarımı; Mağaza yönetimi vb.

Her kategori alt kategorilerine ayrılmıştır ve her alt kategorinin birden fazla ilişkili etiketi bulunmaktadır.

Sopify Uygulamarı Fiyatlandırması

Pek çok ücretsiz uygulama vardır, ancak ücretli olanlar sıklıkla uygulamanın ihtiyacınız olan şey olup olmadığını kontrol etmek için ücretsiz deneme sunar. Üçüncü bir tarafla entegrasyon yapmayı seçerseniz çoğunlukla kendi ücretleri vardır.

Eğer işinize yeni başlıyorsanız, birçok hizmetin ücretsiz bir planı vardır, yani başlangıçta hiçbir şey ödemenize gerek yoktur. Daha açık ifade etmek gerekirse istatistiklere göre 7378 uygulamanın %31,2′ si ücretsiz, %67,9′ u ücretli ve %0,8′ i ücretlidir.

Shopify App Store

Shopify Uygulama Geliştiricileri ve Tedarikçileri

Shopify uygulama pazarı aynı zamanda uygulama geliştiricileri ve satıcıları için de harika bir iş seçeneğidir, çünkü son derece büyüyen ekosisteme mükemmel bir pazar uyumu bulurlarsa, gelir getirici iyi bir işe sahip olabilirler. SpurIT‘ nin 2265 geliştiriciyi değerlendirdiği analize göre 4′ ü 1 milyon doların üzerinde kar elde ediliyor; 79’ u (%3,49) 100 bin – 500 bin dolar kazanıyor; 631 kişi (%27,86) 1 bin ila 10 bin dolar kazanıyor ve 1 bin dların altında 1235 geliştirici (%54,53) kazanmaktadır.

Shopify Uygulaması Nedir ve Neden Kullanılmalıdır?

Shopify uygulamaları, Shopify mağazanızı oluşturma, tasarlama, yönetme ve pazarlama sürecini basitleştirmenize ve mağazanızın işlevselliğini genişletmenize yardımcı olabilir. Bu arada, e-ticarette başarıya giden yola yeni başlıyorsanız Shopify mükemmel bir seçenek olacaktır.

Soru: Kullanımı oldukça kolay bir platformdur. Kendi özel geliştirmenizle karşılaştırdığınızda Shopify App Store’ daki uygulamaları kullanmak neden daha iyidir?

Cevap: Bir şeyler ters giderse sorunun satıcı tarafından çözülebileceğinden emin olabilirsiniz.

Uygulama mağazanın işlevselliğini geliştrdiğinden ve genellikle işletmeye değer kattığından, mağaza sahiplerinin ve ekiplerinin uygulamanın güvenilir olduğundan ve uzun vadede destekleneceğinden emin olmaları önemlidir. Üstelik teknoloji yerine sattığınız ürünlere ve bunu yapma şeklinize odaklanmayı tercih etmeniz durumunda da iyi bir seçim olacaktır.

Diğer e-ticaret platformlarıyla karşılaştırdığımızda bu sizi gerçekten şaşırtabilir.

Dahası? Bazı mağaza ve ürün türleri biraz ekstra işlevsellik gerektirebiliyor. Shopify pazar yeri, Shopify tarafından oluşturulan uygulamarın yanı sıra üçüncü tarafların uygulamalarını da içerir. Böylece varsayılan Shopify işlevselliğindeki eksik özellikleri tamamlamak için tam olarak size uygun olanı kolayca bulabilirsiniz.

Bu uygulamalarla, SEO için faydalı görselleri düzenlemek gibi basit işlemleri veya tüm müşteriödül programını yönetmek gibi daha karmaşık işlemleri kendiniz kolayca gerçekleştirebilirsiniz. E-postayla pazarlama veya analiz gibi üçüncü taraf hizmetleriyle son derece uyumludurlar.

Shopify Markeplace, özel ve genel olmak üzere iki tür uygulama sunar. Shopify App Store’ da yalnızca Shopify herkese açık uygulama mevcuttur. Herhangi bir sayıda Shopify mağazasına erişilebilirler ve binlerce Shopify satıcısına günün her saati teknik destek sağlayabilirler.

Ölçeklenebilirlik, doğruluk ve güvenlik konusunda daha yüksek taleplere yol açar. Bu arada Shopify Özel uygulamarı, bir ajans veya Shopify serbest çalışanı tarafından oluşturulan tek bir Shopify çevrimiçi mağazasıyla çalışacak şekilde özel olarak oluşturulmuştur. Bireysel arayüzler gibi bazı spesifik özellikleri kapsayabilirler, karmaşık paket oluşturucu veya müşteriler için ayrıntılı bir kontrol paneli sunabilir.

Shopify App Store

Shopify App Store’ da En İyi Shopify Uygulamaları Nasıl Seçilir?

Şimdi size en uygulamayı seçmenin zamanı geldi. Peki iyi bir seçim nasıl yapılır?

Aslında ihtiyacınız olan tüm bilgiler Shopify App Store’ da bulunabilir. Shopify uygulamasının fiyat listeleri, açıklamaları, incelemeleri ve destek belgeleri, bir uygulamadna neler beklenebileceğine dair birçok rehberlik sağlar.

Shopify Uygulama Fiyatı

Her şeyden önce, artan verimlilik, daha iyi kullanabilirlik, gelişmiş raporlama veya aradığınız başka herhangi bir şey için ne kadar harcamaya hazır olduğunuzu düşünün.

Bütçeyi önceden belirlemek, aralarından seçim yapabileceğiniz Shopify uygulamalarının çeşitliliğini artırır. Uygulamanın fiyatı esas olarak Shopify kullanıcı için özel olarak oluşturulmuş bir uygulama mı yoksa App Store için genel bir uygulama mı olduğuna bağlıdır.

Ayrıca envanter, pazarlama, finans, satış, müşteri desteği vb. gibi kullanıldığı görevler ve bunun iş sonucu ve süreçleri üzerinden etkisine de bağlıdır. Bu nedenle, fiyatlandırma planlarını karşılaştırın, tam uygulama fiyatlandırmasını göz önünde bulundurun, uygulama veya kullanımla ilgili ek maliyetlere göz atmalısınız.

Shopify App Store

Uygulama Açıklaması ve Dokümantasyonu

Ardından uygulamanın açık ve kapsamlı bir açıklaması olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Dahası, uygulama hakkında tam bilgi, temel özellikleri, mevcut ekran görüntüleri ve açıklayıcı videoyu bulabilir misiniz?

Bu bilgilerin ürüne olan ilginizi ateşleyecek şekilde sunulduğunu lütfen unutmayın. Bu nedenle, iyi bir tane bulursanız, önerdiğimiz bir sonraki adım teknik belgeleri kontrol etmektir. Ekran görüntüleri ve adım adım kılavuzlar içeren ayrıntılı ve yapılandırılmış belgelerinin bulunduğundan emin olmalısınız.

Yorumlar

Shopify uygulaması müşteri yorumları, Mağaza’ da Shopify uygulaması seçerken de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Apptentive’ in araştırmasına göre kullanıcıların %90′ ı bir uygulamayı indirmeden önce yorumları kontrol ediyor.

Uygulama incelemeleri, müşterilerin ürün hakkında neyi beğendiğini ve neyi beğenmediğini ve ayrıca herhangi bir hata veya sorunla karşılaşıp karşılaşmadıklarını bilmenizi sağlar. Elbette, güçlü bir pazarlama ekibine sahip bir uygulama oldukça aktif bir şekilde inceleme isteyecektir, ancak bu aynı zamanda uygulamanın iyi geri bildirim alacağınan emin oldukları anlamına da gelmektedir.

Bu arada, incelemeler bir ürünün işlevselliği hakkında çok daha fazlasını ortaya çıkarabilir, ancak daha da önemlisi, kullanıcıların uygulamanın arkasındaki kişilerle etkileşim deneyimi hakkında size bilgi verir. Geliştici yanıtlarının yanı sıra 1 yıldızlı ve 2 yıldızlı incelemelere de dikkat edilmesi gerekiyor. Burada en yaygın sorunları ve şirketin nasıl yanıt verdiğini bulabilirsiniz.

Bu aynı zamanda, 4 veya 5 yıldızlı bir inceleme bırakan birinin genel olarak yeterince memnun kalması nedeniyle bu geliştiriciden nasıl muamele görmeyi bekleyebileceğinizden de bir işaretidir. Dahası, satıcıyla ilgili bilgiyi başka bir yerden almanızı öneririz – sadece “Google” yazın!

Derecelendirmeleri, İncelemeleri ve yanıtları görüntüleyin ve analiz edin, web sitesinin kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Destek Düzeyi

Uygulama desteğiyle ilgili bilgileri kontrol edin ve politikaları okuyun.

Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar:

  • Bir şey olursa yanıt almak için ne kadar beklerseniz?
  • Satıcının web sitesinde veya uygulama belgelerinde sorularınızın yanıtlarını bulabileceğiniz yardım bölümü veya SSS gibi bir şey bulabilir misiniz?
  • Uygulama ödeme öncesinde herhangi bir deneme sunuyor mu?
  • Olumlu veya olumsuz destek deneyimlerini kapsayan incelemer var mı?

Bu soruların cevaplarını araştırmalı ve uygulama desteğiyle ilgili kontrolleri sağlamalısınız.

Sonuç

Shopify uygulamaları veya eklentileri, Shopify mağazanızı ek özellikler ve işlevlerle genişletmenin yanı sıra müşteri memnuniyetini artırmanıza, satışları artırmanıza ve daha fazla potansiyel müşteri toplamanıza olanak sağlıyor. Tek yapmanız gereken Shopify App Store’ a gidip size en uygun Shopify uygulamasını bulmak, tüm bilgileri incelemek ve seçiminizi yapmak.

Son olarak, uygulamayı yüklemeden önce dikkatlice değerlendirdiğinizden emin olmalısınız. Hızlu ve ucuz bir kararın kolayca kurbanı olabilirsiniz, maliyetli bir iş modeli olduğundan ters köşe olabilir ve iş açısından zarar görebilirsiniz, ancak umarız siz bu duruma düşmezsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu