SEO

SEO’nun Faydaları

SEO (arama motoru optimizasyonu), web siteinizin görünürlüğünün merkezinde yer alır. Web sitenizin kullanıcılar ve onların arama sorgularıyla alakalı düzeyini kanıtlamak için Google ve diğer arama motorlarıyla iletişim kurmanın öneml bir yoludur.

Bu yazıda, web siteleri ve sayfalar için SEO’nun önemini keşfedeğiz. SEO’ nun en önemli yönlerinden bazılarına, SEO’ nun web siteniz için neden önemli olduğuna ve SEO’ nun dijital pazarlama stratejilrinde oynadığı role bakacağız.

SEO İçin Önemli Faydalar

 • Daha fazla Organik Trafik: SEO, web sitenizin en üst sıralarında yer depolama sağlar ve böylece daha fazla organik trafik elde edersiniz.
 • Daha Yüksek Performans Oranları: En İyi SEO yöntemleri, web sitenizin dönüşüm oranlarını artırır, kesinlikle daha fazla satış yapma imkanı sunar.
 • Daha Kaliteli Trafik: SEO, hedef kitlemize odaklanan anahtar kelimelerle daha kaliteli bir tarafik sağlar.
 • Daha Düşük Maliyetler: SEO, diğer pazarlama taktikleri gibi yüksek maliyetler getirir.
 • Marka Bilinirliği Artar: SEO, markanızın gezinme izlenimlerini ve daha fazla kişiye ulaşmanıza yardımcı olur.
 • Müsabakada Öne Geçer: Doğru SEO görüşleriyle rakiplerinizle rekabet etmek yerine öne geçebilirsiniz.
 • Daha Uzun Vadeli Sonuçlar: SEO, kısa vadeli satın almalar için değil, daha uzun vadeli başarı için yapılan bir yatırımdır.
 • Mobil Optimizasyon: SEO, mobil cihazlar için web sitelerinin optimizasyonun, depolamayı gerektirir, çünkü mobil trafiğin artmasını sağlar.
 • Güncel Kalma: SEO, web sitenizin güncel kalmasını sağlar ve kullanıcıların çok daha fazla vakit geçirmesini sağlar.
 • Gelişmiş Kullanıcı Deneyimi: SEO, web sitenizde kullanıcı deneyimleri için çeşitli teknikler içerir, canlı kullanıcıların deneyim sürelerini analiz eder.

SEO faydaları

Sitemin SEO’ sunu Nasıl İyileştirebilirim?

SEO, gözünüzü korkutmasın. SEO’ nun en önemli yönlerini, özellikle doğru araçlara sahip olduğunuzda sitenizde değiştirmek ve düzenlemek kolay olabilir.

SEO’ nun en önemli yönlerinden bazıları ve organik aramalarda sıralamalarınızı iyileştirmek için bunlarla nasıl strateji oluşturabileceğimize bir bakalım.

Güvenilirliğinizi Artırır

SEO’nun Faydaları arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer alan bir site, aramam motorları tarafından genellikle yüksek kaliteli ve güvenilir olarak kabul edilir. Bu da işletmenizin güvenilirliğini artırır.

Sitenizin geliştirmeye ve içerik eklemeye, mobil uyumluluklaına, sitenizin hızını artırmaya ve sitenizin daha üst sıralarda, hızlı trafikler almasına yardımcı olacak anahtar kelime araştırmaya zaman ayırın.

Bir çok kişi doğru anahtar kelime seçimi kullanmadığı için sıralamaları hep aşağıda yer almaktadır, bu konuda rakiplerinizin takibini yapmayı unutmayın.

Siteniz’ de Kaliteli İçerik Paylaşımları Yapmak

SEO arama motoru optimizasyonu tıklama başına ödeme gibi diğer pazarlama stratejileri gibi hiçbir şeye mal olmaz.

Arama motorları sitenizi 7/24 tarar, SEO’ nun faydaları içeriği öne çıkarmanıza ve organik ücretsiz trafikler alarak  yeni müşteriler bulmanıza yardımcı olur.

SEO  arama motoru optimizasyonu çabalarınızdan en iyi şekilde yaralanmak için, zamanınızın bir kısmını işinizdeki daha yüksek sıralmadaki rakip sitelerin içeriğini ve anahtar kelimelerini incelemeye ayırın vee onlarınkinden daha iyi yüksek kaliteli blok içerikleri yazmayı hedefleyin. Ne kadar iyi içerik paylaşımınız olursa okadar ızlı sonuç ve trafik alırsınız.

İçerik Pazarlamasını Desteklemek

Orjinal içerik ve SEO el ele çalışırlar; metin, resim ve videolar dahil olmak üzere ziyaretçiler için faydalı içerik oluşturarak siteniz arama sonuçlarında daha iyi sıralanır ve müşterilerinizin geri dönüşlerini sağlamış olursunuz. Ancak SEO, içerik pazarlama çabalarınızın da destekleyebilir.

İçeriğinizin kaliteli olduğundan ve sıralamak istediğiniz anahtar kelimeler için optimize edildiğinden mein olur ve arama motorların’ da içeriğinizin tazeliğini, yeni olmasını  düzenli olarak analiz edin.

Örneğin; Bunu bir “Meyve” olarak düşünebilirsiniz manavda bekleyip duran küflenmiş ürünü manavcı arkaya kaldırır.

İşe SEO’ nun Faydaları burada devreye girerek sizin ve içeriklerinizin taze kalmasına büyük katkı sağlar. Analizlerinizi sık sık kontrol edin, kendinize yeni hedefler belirleyerek içerik pazarlamasında büyük etkiler görebilirsiniz.

PPC Kampanyalarınızı Üst Düzeye Çıkarır

Ücretsiz(SEO) ve ücretli pazarlama stratejileri “PPC”  ile birlikte çalışırlar. PPC, sitenizin ücretli arama sonuçlarının en üstünde görünmesine yardımcı olurken, SEO aynı şeyi organik olarak yapar.

Bunun için ücretsiz araçlardan faydalanabilirsiniz “Google Search Console” ” Google Analytics” bu hem organik ve ücretsiz trafik almanıza yardımcı olur, hem de hızını ve taramalarda artış gösterir.

seo faydaları google search console

Her iki sonucun’ da SEO arama motoru sonuç sayfasının en üstünde görünmesi, markanızın güvenilirliğini artırır ve reklamlara sadece üstte olmak için para harcamadığınızı gösterir.

PPC kampanyalarınızı en üst düzeye çıkarmak için SEO’ nun faydalarını kullanabilirsiniz.

Örneğin; yüksek sıralamalı bir  sayfa, özellikler anahtar kelimenin tıklanma başına maliyeti düşükse, PPC organik ve ücretli reklamcılığın bir parçası olarak kullanırsanız d iyi olabilir.

SEO Size Rekabet Avantajı Sağlar

Rakipleriniz muhtemelen SEO’ ya yatırım yapacak, bu da sizin de yapmanız gerektiğiniz anlamına geliyor. SEO’ ya yoğun yatırım yapanlar, genellikle arama motoru sonuçlarında rekabeti geride bırakır ve pazar payı kazanır.

Örneğin: Bir Google aramasının ilk sayfasındaki sonuçların trafiğin %90′ ından fazlasını aldığını düşünürseniz, özellikle rakiplerniz oradaysa, orda olmamayı göze alamazsınız.

Rakiplerinizi analiz ederek, onların güçlü ve zayıf yönlerini takip ederek ve çevrimiçi itibarınızı oluşturup yöneterek başlayabilirsiniz.

Anahtar Kelimelerinizin güncelliğini koruyarak ve içeriklerinizin taze olmasına dikkat etmelisiniz, unutmayın “Google SEO’yu Sever” doğru ama rekabet onu motive edip onunla güncel çalışanı daha çok sever, her zaman güncel, her zaman en iyi kullanıcı deneyimini sağlamayı hedeflemelisiniz.

SEO Daha Fazla Kişiye Ulaşmanızı Sağlar

Birçok Pazarlama kampanyası tanımlanmış bir hedefe kiyleye odaklanma eğilimindeyken, SEO, satın alma hunisinin hangi aşamasında olursa olsun, amacı olan herkesi belirli biz zamanda çekmenize yardımcı olabilir.

PPC veya Sosyal reklamcılıkla, sizinle iş yapmakla ilgilenebilecek daha fazla müşteriyi çekebilirsiniz. Bu sizin için rakiplerinizi tanımanıza ve içerik analizi yapmanıza kolaylık sağlayacaktır.

Anahtar kelimelerinizin bir listesini oluşturmalısınız ve genişletmek için yeni anahtar kelime eklemelisiniz, bunu anahtar kelime araçlarıyla yapabilirsiniz.

Rakiplerinizin kim olduğunu, hangi anahtar kelimeler için sıralandıklarını ve nerede geri bağlantıları oldğunu belirleyerek listenizi geliştirmek için rekabetçi araştırmayı kullanın ve daha iyi bir SEO stratejisi oluşturmak için her zaman yenileyici olmalısınız.

SEO Yerel Aramalarda Daha İyi Trafik ve Sıralamalar’ da Yükselmenize Yardımcı Olur

SEO yerel aramalar ile daha yaygın hale geliyor. Mobil cihazlarda yapılan yerel aramaların yaklaşık %80′ i dönüşüm sağlıyor.

SEO stratejileri, genellikle satın almaya hazır olan bu arama yapanları çekmenize yardımcı olabilir. Yerel SEO stratejilerine başlamanın ilk adımı bir web sitesi oluşturmaktır. Ardındani müşterilerinizden inceleme talep etmeye, başlayın. Doğru adrese ve telefon numarasına sahim olduğunuzdan emin olarak listelerinizi optimize etmeti SEO’ nun Faydalarından yararlanın.

Ayrıca, girişinizi sesli arama için optmize ettiğinizden emin olun; bu en yaygın sorguları yanıtlayan ve arama yapanların sorunlarına çözim sağlayan, anahtar kelimeleri hızlıca yakalayan konuşma tonunda zengin, çekici içerik yazmak anlamına gelir.

Diğer bazı adımlar, yerel anahtar kelimlerinizi dikkatlice değerlendirmeyi ve yerel işletme dizinlerinde listeler oluşturmayı içerir.

Web Sitesi Kullanılabilirliğini Artırır

SEO’ nun Faydaları, sitenizi arama motoru dostu yapmakla ilgilidir, ancak aynı zamanda bir müşterinin web sitenizi ziyaret ederken yaşadığı deneyimi de iyileştirebilir.

Yaralı ve yüksek kaliteli içerik oluşturmak, hem müşterilerinizin geri dönüşlerini sağlamaktadır hem de sitenizi daha hızlı ve daha duyarlı hale getirmektedir.

Geri bağlantılar eklemek ve her sayfayı geliştirmek için çalışırsanız, genellikle arama motoruları için optimize edilmiş bir web sitesine ek olarak mükemmel bir web sitesine sahip olursunuz. Sıralamanızı ve sitenize gelen trafik artmış olur.

Ölçülebilir Sonuçlar Elde Edersiniz

SEO ile sıralama, dönüşüm ve web sitesi trafiğindeki değişikleri takip edebilirsiniz.

Google Analytics gibi organik ve ücretsiz platformlar, kapsamlı bir bilgi paketi sunarak inanılmaz derecede ayrıltınılı bir düzeyde inceleme yapmanıza olanak tanır.

seo faydaları google analytics

Rakip analizleriniz’ de ve görünürlüğünüzü, hızınızı, mobil uyumluluğunuzu artırmada yardımcı olur.

Örneğin; etkileşim kurdukları sayfalar, arama yapmak için kullandıkları anahtar kelimeler ve belirli eylemleri tamamlayıp tamamlamadıkları dahil olmak üzere her web sitesi kullanıcısının satın alma yolculuğunu görebilirsiniz.

Kullanıcı Etkileşim Oranlarını Artırır

Web sitenizi optimize edilmiş ve kaliteli trafikler getirir.

Arama yapan kişinin amacına uygun faydalı içeriğe sahip bir siteniz varsa, arama yapan kişi büyük olasılıkla göz atmak için daha fazla zaman harcayacaktır, bu da sonuç olarak daha fazla dönüşüm ve daha fazla yatırım getirisi sağlayabilir.

Bir web sitesiyle daha uzun süre etkileşimde bulunan müşteriler, ve geri dönüşüm sağlayan markayla daha fazla bağlantı kurma eğilimindedir.

Kullanıcı katılım oranınızı artırmak için, sitenizi denetlemek üzere bir çok çevrimiçin araçtan birini kullanın ve web sitenizle ilgili bütün alanların güncelliğini koruyun ardından, “Başlık <h1> ve Meta” etiketlerinizi arama motorunda optimize etmelisiniz.

SEO FAYDALARI

SEO Neden Önemli?

SEO kritik bir pazarlama Kanalıdır. Organik arama, tüm web sitesi trafiğinin %53′ ünü sağlar. SEO markalar, işletmeler ve her büyüklükteki kuruluş için gerçekte iş sonuçları sağlar. Görünürlüğü ve sıralamayı artırarak müşterilerin geri döüşlerini sağlamaktadır.

Örneğin; insanlar bir yere gitmek, bir şeyler yapmak, bilgi bulmak, araştırma yapmak veya bir ürün/ hizmet satın almak istediğinde yolculukları genellikle bir aramayla başlar.

Bu aramalarda anahtar kelimeler bize yol gösterir ve müşterilerinizin geri dönüşlerinizi sağlar.

Her yıl milyonlarca arama yapılıyor. Arama genellikle web siteleri için birincil trafik kaynağıdır, bu da insanların markanızı ve ya işletmenizi arayabileceği herhangi bir platform’ da ” Arama Motoru Dostu” olmayı  gerekli kılar.

Meta’ da yapacağınız ufak bir değişiklik bile sizi üst sıralara çıkarabilir, <h1> Sayfa Başlık <h1/> yazacığınız bir sayfa başlığı sizin sıralamanızı görünürlüğünüzü artırabilir.

Tüm bunların anlamı, gçrünürlüğünüzü artırmanın ve arama sonuçlarında rakipleriniz’ den üst sıralarda yer almanın karlılığınızı olumlu yönde etkileyecekdir.

Google SEO’ yu çok sever ve onun için önemlidir; çünkü arama motoru sonuç sayfaları( veya SERP’ ler) süper rekabetçidir, arama özellikleriyle ve( PPC reklamlarıyla) doludur. Bu konuda SERP özellikleri şunları içerir:

 • Bilgi panelleri
 • Haritalar
 • Görüntüler
 • Videolar
 • En çok okunan haberler

SEO’ nun faydaları markalar ve işletmeler için kritik olmasının bir başka nedeni de şunlardır: Diğer pazarlama kanalalrının aksine, iyi bir SEO çalışması sürdürülebilir. Ücretli bir kampanya sona erdiğinde trafik’ de sona erer.

Organik ve ücretsiz kanalalrdan yararlanılırsa güncelliği korunabilir. Sosyal medya trafiğinden gelen trafik, en iyi ihtimalle güvenilmezdir ve bir zamanlar olduğundan çok daha azdır.

SEO, şirketinizin yaptığı her şeyin önemli olduğu bütünsel pazarlamanın temelidir. Kullanıcılarınızın ne istediğini anladıktan sonra, bu bilgiyi aşağıdakilere  uygulayabilirsiniz:

 • Kampanyalar(Ücretli ve Organik)
 • Kampanyalarda(Ücretsiz ve Organik)
 • Web sitesi içeriği
 • Sosyal medya özellikleri
 • Anahtar kelime
 • Rakip analizleri

SEO, arama motoru optimizasyosyonu temel iş hedeflerine, dönüşümlere, ziyaretler ve satışlara ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz trafiği yönlendiren bir kanaldır. Aynı zamanda güven oluşturur, sıralması iyi olan bir web sitesi genellikle yetkili veya güvenilir olarak kabul edilir.

Google’ ın daha iyi sıralamalarla ödüllendirmek istediği hızlı ve taranabilir temel unsurlardır.

SEO “Arama Motoru Optimizasyonu” web sitenizin görünürlüğünü, kalitesini artırmak ve trafik almak için üç grup’da inceleyelim;

Organik Arama Sonuçları

SEO Arama Motorunun belirlediği sonuç sayfasındaki(SERP) organik ve ücretsiz listelemelerle alakalıdır.

Organik arama motoru sonuçlarına göre reklam veren tekliflerden farklı oldukları için arama motorunun organizk sıralama algoritmalarına göre konumlandırıldıklarından bu reklamlardan bağımsız ve farklıdırlar.

Organik arama sonuçları

Organik Trafiğin Kalitesi

Yüksek kaliteli organik trafik, yalnızca sitenizin sunduğu ürünlerin ve bilgilerin diğer kaynaklarla gerçekten ilgilenen ziyaretçileri içermektedir.

Yüksek kaliteli SEO, bir kullanıcının arama amacını SERP’ de listelenen web sayfalarıyla eşleştirmektedir.

Organik Trafik Miktarı

Sitenize organik trafiklerle ulaşan kullanıcı sayısıdır. Bu nedenle SEO, stratejinizi kullanmanız oldukça önemlidir.

Web sitenize ne kadar kaliteli kullanıcı çekersek geri dönüşlerinde değerli artışlar görme olasığı’ da okadar fazla olur.

SEO Uzmanlıkları Nedir?

SEO arama motoru optimizasyonun da birkaç alt türü vardır. Bu uzmanlık alanlarının her biri, genellikle ek taktikler gerektiren ve farklı zorluklar sunan ” Normal SEO’ dan” farklıdır.

Bu tür beş SEO uzmanlığı içerir:

E- Ticaret SEO

E- ticaret SEO öğeleri, kategori sayfalarının, ürün sayfalarını, yönlü gezinmeyi, dahili bağlantı yapılarını, ürün resimlerini, ürün incelemelerini, şemayı ve daha fazlasını optimize etmeyi içerir. Dijital pazarlamada büyük rol oynar.

Kurumsal SEO

Bu, büyük ölçekte SEO’ dur. Girişim yapmak, aynı zamanda, geliştirme ekibi tarafından uygulanan SEO değişikliklerinin yanı sıra birden fazla kişinin dahil edilmesini sağlamaya çalışırken gecikmeler anlamına da gelir.

Uluslararası SEO

Bu, uluslararası işletmeler için küresel SEO’ dur. Çok bölgeli veya çok dilli web siteleri için SEO yapmak ve Baidu veya Naver gibi uluslararası aramamotorları için optimize  yapmak anlamına gelir.

Yerel SEO

Buradaki amaç, Yerel SEO diğerlerinin yanı sıra incelemeleri ve işletme listelerini yönterek ve  alarak web sitelerini yerel organik arama motoru sonuçlarında görünürlük için optimize etmektedir.

Haber SEO

Haberlede içeriklerinde SEO’ nun hızı son derece önemlidir. Google’ ın dizinine girdiğinizden emin olmak ve Google Discover, Google’ ın en çok okunan haberleri ve Google haberler gibi yerlerde görünmenizi sağlamakdır.

Ödeme duvarları, bölüm sayfaları, habere özel yapılandırılmış veriler ve daha fazlası için en iyi uygulamaları anlamaya ihtiyaç vardır.

Mümkün olan en kısa zamanda Google keşfet, Google’ ın en çok okunan haberleri ve Google haberler gibi yerlerde görünmek önemlidir. Ödeme duvarları, bölüm sayfaları, habere özel yapılandırılmış veriler ve daha fazlaıs için en iyi uygulamalara ihtiyaç vardır.

Sonuç olarak web sitenize SEO büyük fayda sağlayacaktır.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu