SEO

SEO Uzmanı Nasıl Olunur? (Gerçekte Ne Gerekir) Adım Adım Kılavuz

SEO uzmanı şimdiye kadar internet kullanan herkesin duyduğu web siteleri için önemli rol oynayan Arama Motoru Optimizasyonu iyileştirmesini yapan kişilerdir. Ancak SEO’ nun ne olduğunu veya nasıl çalıştığı konusunda tam bir anlayışa sahip olmayabilirsiniz.

Temel olarak SEO, web sitenizin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralara çıkmasını sağlayacak şekilde yayınladığınız içeriği optimize etme sanatıdır. Bu, web sitenize daha fazla trafik gelmesi, markanızla daha fazla kişinin ilgilenmesi ve umarız daha fazla satış anlamına gelmektedir.

SEO, modern içerik pazarlamasının çok önemli ve karmaşık bir parçasıdır. Biraz SEO bilgisinin bile pazarlama sonuçlarınız üzerinde büyük etkisi olabiliyor.

Sonuçta tüm çevrimiçi etkinliklerin %93’ü bir arama motoruyla başlamaktadır. Daha da önemlisi, çevrimiçi bir şey arayanların %75′ inin sonuçların ilk sayfasından sonrasında asla tıklanmamasıdır. Bu nedenle, işletmenizin çevrimiçi görünmesini istiyorsanız SEO bu konuda çok önemlidir.

Peki bu becerileri nasıl öğreneceksiniz? Bu ayrılmaz alanda nasıl bilgi sahip olacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Bu adım adım kılavuz sizi bir SEO uzmanı olma yolunda yönlendirecektir. Kılavuzda, bir SEO uzmanı olmak için uzmanlaşmanız gereken konuları ele alacağız:

1.Arama Motorlarının Nasıl Çalıştığını Öğrenin

İnsanlar herhangi bir sayıda soruyu veya terimi aramak için arama motorlarını kullanır. Aramalarımız “En uygun oteller nerde?” gibi terimler kullanılarak arama sonuçlarına ulaşırlar ve arama motoru sonuçları sizi çoğu zaman arama motoruna yazdıklarınızla ilgili çok sayıda, bazen de yüzlerce web sitesine yönlendirecektir. Peki nasıl çalışıyor?

Arama motorlarının üç temek işlevi bulunmaktadır:

 • Tarama: Arama motorları, internette gezinmek ve milyarlarca web sayfasındaki içeriği okumak için genellikle bot veya örümcek olarak adlandırılan web tarayıcılarını kullanır.
 • Dizin: Arama motoru botları, tarama işlemi sırasında keşfedilen içeriği bir veri tabanın da toplar ve düzenler. Dizine ekledikten sonra bu web sayfaları internet aramaları sırasında alınabilir.
 • Sıralama: Dizine eklenen her sayfa, neyle ilgili olduğunu ve her arama sorgusuyla ne kadar alakalı olduğunu belirlemek için değerlendirilir.

Örneğin: Ankara’ da yaşıyorsanız ve “Bağımsız Kitapçılar” araması yapıyorsanız, aramanız diğer bölgeler yerine size konumu yakın olan mağazaları gösterecektir.

Google’ ın arama algoritmaları, kullanıcılara bu anlık sonuçları döndürmek için çeşitli faktörleri göz önünde bulundurur. Sıralama sistemleri, size en alakalı bilgileri sunmak için yüz milyarlarca web sayfasını milisaniyeler içinde değerlendirmeye alıyor ve her şey arama motoru çubuğuna yazdığınız kelimelerle başlar.

Google’ ın sistemleri, en alakalı sonuçları belirlemek için kullandığınız sözcükleri, bunların sırasını ve hatta nasıl yazılışlarını yakından incelemektedir.

Örneğin: “bisiklet nerden alınır” araması, “bisiklet nasıl sürülür” aramasına benzer ancak farklı sonuçlar verecektir. Algoritmalar, benzer dile rağmen ikisi arasında nasıl ayrım yapılacağını biliyor. Arama amacını belirlemek için kullanılan anahtar kelimeleri tanıyor ve dizine eklenen sayfalarda bu kelimeleri bulmak için web sitelerini tarıyorlar.

SEO uzmanı nasıl olunur

Arama algoritmaları, arama sonuçlarınızı çıkarmadan önce dizine eklenen web sayfalarının kalitesini de sıralamaktadır. Google‘ ın sistemleri, uzman bilgilerini ve sundukları konularda otorite gibi görünen sayfaları tanıyacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca benzer sorgular yapan diğer kişiler tarafından ziyaret edilen web sayfalarını da izler.

Amaç, en güvenilir web sayfalarını herhangi bir aramada üst sıralarda göstermektir. Sayfanın kullanılabilirliği aynı zamanda aramalarda sıralamasında rol oynar. içeriği ne kadar iyi olursa olsun, okunması veya gezinmesi zorsa, aramada daha alt sıralarda çıkabilir.

2.Temel Becelerileri Geliştirin

Bir SEO pazarlama uzmanı olmak ve bu alanda başarıya ulaşmak için geliştirmeniz gereken birkaç temel beceri vardır.

Ticaretin araçlarını öğrenirken odaklanmanız gereken bir kaç temek beceriler şunlardır:

 • Anahtar kelime araştırması: İnsanların çeşitli konularda kullandığı arama terimlerinden bazılarını tahmin edebilirsiniz, ancak anahtar kelime araştırmanızı yapmak SEO başarısı için çok önemlidir. Anahtar kelime araştırmanızı yaparak tahmin oyunu oynamak yerine insanların hangi kelimeleri aradığını belirleyebilirsiniz. Daha sonra arama sıralamanızı iyileştirmek için bu kelimeleri web içeriğinizde kullanabilirsiniz.
 • Sayfa içi SEO optimizasyonu: Bu uygulama, web sitenizin arama sıralamasını iyileştirmek için web sayfası içeriğinizi optimize eder. Bunu yapmanın çeşitli yolları arasında içeriğinize anahtar kelimeler ve güçlü kelimeler eklemek, meta verilerden yararlanmak ve başlık etiketleri eklemek yer alır.
 • Kodlamanın temelleri: Kodlama uzmanı olmanıza gerek yok, ancak bir sitenin kaynağına bakabilmeniz ve temel özellikleri tanımlayabilmeniz yeterli olacaktır. (Örneğin: sitenize verilen bir geri bağlantının “dofollow” mu yoksa nofollow mu olduğu gibi.)
 • Bağlantı oluşturma/ geri bağlantı oluşturma: Bağlantı oluşturma, diğer web sitelerindeki içerik, web sayfalarınıza köprüler içerdiğinde gerçekleşecektir. Bu önemli geri bağlantılar, web sitenize bir optimize havası sağlar, onu kaliteli bir kaynak olarak tanımlar ve SEO sıralamanızı iyileştirir. Sitenize geri bağlantı bulmak istiyorsanız önerdiğimiz yöntemlerden bazılarına göz atabilirsiniz.
 • İçerik pazarlaması: SEO çalışmalarınız söz konusu olduğunda içerik çok büyüktür yalnızca ilgi çekici site içi içerik oluşturmanız gerekmez, aynı zamanda geri bağlantı oluşturabilmeniz için insanların bağlantı vermek isteyeceği bir şey de üretebilmeniz gerekir.
 • İçerik denetimi: İçeriğinizi güçlü ve zayıf yönlere göre nasıl değerlendireceğinizi anlamak SEO başarısının anahtarıdır. Bu, iyileştirme için bir plan oluşturmanıza olanak sağlayacaktır.

SEO kariyeriniz boyunca değerli olduğu kanıtlanacak daha z teknik beceriler de vardır. Geliştirmek isteyeceğiniz bazı yumuşak beceriler arasında açık bir şekilde iletişim kurma becerisi, müzakere sanatı veya ortak zemin bulma becerisi yer almaktadır.

Ayrıca, potansiyel bir müşterinin sizin için uygun olmadığını nasıl anlayacağınız veya çabalarınızın bir kısmı işe yaramadığında ne yapacağınız gibi hazırlıklı olmanız gereken bazı zorlu senaryolar da vardır:

Bize güvenin, ne işe yarar?

Bu, bir müşteri için her zaman herkes için işe yaramayabilir, bu nedenle nasıl hızlı bir şekilde dönüş yapacağınızı öğrenmeniz gerekmektedir.

SEO uzmanı nasıl olunur 02

3.Etkili Bir Rakip Analizi Nasıl Yürütüleceğini ve Sunulacağını Anlayın

En iyi SEO uzmanları, web sitelerinde derinlemesine ve etkili bir rakip analizi yapmanın, başarınız için oluşturduğunuz içerik kadar önemli olduğunu söyleyecektir. Bu analizde, yalnızca kendi web sitenizin arama sıralamasında ne kadar başarılı olduğunu değil, aynı zamanda rakiplerinizin nerede durduğunu da değerlendireceksiniz.

Bu, pazarınızı daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Sektörünüzdeki diğer işletmelerin nerede başarılı olduğunu görerek kendi eksikliklerinizi ve zayıf yönlerinizi belirleyebilmeniz gerekmektedir. Ancak bu analizler, rakibinizin arama sıralamalarına bakmaktan daha karmaşıktır.

Etkili bir rakip analizi en az aşağıdaki üç alanı içerebilmelidir:

 • Rakibinizin trafiğini anlayın: Trafik analizi araçlarını kullanarak, rakiplerinizin alan adlarıyla doğrudan karşılaştırmalar yapabilir ve trafiklerinin nereden geldiğini ( Örneğin: doğrudan, yönlendirme, ücretli, sosyal ve aramayı nasıl elde ettiklerini daha yakından inceleyebilirsiniz.) 
 • Anahtar kelime hedeflerini belirleyin: Etkili bir anahtar kelime boşluğu analizi, müşterileriniz için hızlı kazançlar sağlayacak düşük maliyetli meyveleri belirlemenize yardımcı olacaktır. Buradan, rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerde sıralamada yer aldığını ve hangi noktada başarısız olduğunu da keşfetmek isteyeceksiniz. Bu, konuda yardımcı araçlardan faydalanabilirsiniz.
 • Geri bağlantı için en iyi kaynakları bulun: Rekabette avantaj sağlamanın bir başka yolu da, geri bağlantıların nerede oluşturulduğunu anlamaktır. Backlink Analytics araçlarını kullanarak, bağlantıların dofollow ve benzersiz yönlendiren alan olup olmadığı gibi faydalı ayrıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Müşterilerinizden gerçekten destek almak için tüm bu verileri nasıl sunacağınızı anlamanız gerekmektedir. Verileri belirli bölümlere ayırarak başlayın.

Bazı seçenekler şunları içerir:

 • Trafik
 • İndeksleme
 • İçerik
 • Geri Bağlantılar
 • Kullanıcı Deneyimi/ Kullanılabilirlik
 • Özet

Buradan eylem öğelerine öncelik vermek isteyeceksiniz.

Örneğin: Bu bölümde, müşteri için hangi öğelerin yüksek öncelikli olması gerektiğini “sayfa yüklenme hızı” listeleyebilirsiniz, böylece bunun ilk önce ele almak isteyecekleri bir konu olduğunu bilmelerini sağlayacak etkili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

4.SEO Bildiğinizi Düzenli Olarak Kullanın ve Geliştirin

SEO öğrenmek çok zor olabilir. Ancak amacımız bir SEO web pazarlama uzmanı olmaksa, bazen yeni keşfettiğiniz bilgilerinizi test etmenin en iyi yolu, onu uygulamaya koymaktır. Bu nedenle, oluşturduğunuz içerikte edindiğiniz SEO becerilerinizden yararlanmak sizin için büyük avantaj sağlayacaktır.

SEO hızla değişen, sürekli gelişen bir alandır. SEO’ nun temellerini öğrenmiş olmanız bile, her zaman kavramanız gereken yeni trendler ve öğreneceğiniz ek araçlar vardır.

Alandaki değişikliklerden haberdar olmanın bir kaç yolunu deneyin:

 • Atölye çalışmalarına katılın: SEO alanında herhangi bir derece olmasa da birçok kolej, üniversite ve sektörle ilgili kuruluş konuyla ilgili sertifikalar ve atölye çalışmaları sunmaktadır.
 • Sektör derneklerine katılın: Pazarlama sektörü derneklerine katılarak, yeni SEO trendleri ve diğer içerik pazarlama taktikleri hakkında bilgilerine erişim sağlayabilirsiniz.
 • Ağ: Bazen ağ oluşturmak, yeni SEO trendlerini öğrenmenin en iyi yoludur. Alanınızdaki diğer kişilerle konuşarak onların en iyi uygulamalarını sektörde neyi fark ettiklerini öğrenebilirsiniz.
 • Bültenlere kaydolun: SEO trendleriyle ilgili düzenli güncellemeler almak için e-posta bültenlerine kaydolabilirsiniz.
 • Bir kitap alın: Her yıl SEO ile ilgili en iyi kitaplara göz atarak notlarınız tutabilir ve alanındaki liderlerin neler söylediklerini görme şansını yakalayabilirsiniz.

5.Uzmanlığınızı Geliştirecek Bir Alan Seçin

SEO uzmanı için kariyerinize başlarken, alan hakkında geniş bir bilgiye sahip olmanız oldukça önemlidir. Sonuçta en büyük başarıyı elde etmek için hedefiniz tam donanımlı bir SEO uzmanı olmak olmalıdır.

Tüm temel SEO becerilerinin sağlam bir şekilde kavranması işinizin temelini oluştursa da, SEO uzmanı pazarlamadaki belirli alanlarında uzmanlığa da sahip olmalıdır. Genel SEO becerilerinize ek olarak kendinize bir niş oluşturarak ve belirli bir konuda uzman olarak itibar kazanarak, kendinizi pazarlama ekibiniz için daha değerli hale getireceksiniz.

Uzmanlık geliştirmeyi dikkate almanız gereken birkaç spesifik SEO becerisi şunlardır:

 • Bağlantı kurma: Diğer web sitelerinden kendi web sitenize geri bağlantı almak, aranan bir SEO becerisidir.
 • Teknik SEO: Bu niş, XML site haritaları, sayfa/ site hızı ve site hiyerarşisi gibi çok çeşitli teknik beceriler içeriyor.
 • Site içi içerik: Site içeriğinizi sık aranan anahtar kelimelerle zenginleştirmek SEO’ nuzu geliştirecektir.
 • Sosyal medya: SEO’ yu sosyal medya gönderilerinde ve reklamlarında kullanmak, web sitenizin arama motoru sıralamasını yükseltebilir ve trafiği artırabilir.
 • E- ticaret: Bu durumda SEO özellikle e-ticaret web sitelerinde satışları artırmak için kullanılır.
 • Veri ve analiz: Ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu kadar çok veri elde etmenin ne anlamı var? SEO raporlarını anlamak, arama motoru sıralamalarınızda iyileştirme sağlar.
 • E-posta pazarlaması: Müşterilerinize gönderdiğiniz e-postalar ve bunları nasıl yazdığınız, SEO sonuçlarınızı iyileştirebilir.

6.SEO Performansının Nasıl Takip Edileceğini Anlayın ve Mükemmelleştirin

Profesyonel bir SEO uzmanı olarak başarınız, SEO performansını hesaplama ve analiz etme yeteneğinize bağlıdır. Sıralamalarınızı, web trafiğinizi ve dönüşümlerinizi takip edip inceleyerek web sitenizin rekabete göre nasıl performans gösterdiğini belirleyebilirsiniz.

Metrikleri değerlendirmek, arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmenize olanak sağlar. Daha iyi içerik oluşturmak için SEO raporları aracılığıyla edindiğiniz bilgileri kullanabilirsiniz. SEO raporunuz e azından kaydedilen ilerlemeyi, kullanılan taktiklerin bir listesini ve bunların etkilerini ve daha fazla büyümeyi sağlayacak önerileri içermelidir.

Eklemek isteyeceğiniz bazı metrikler şunlardır:

 • Anahtar kelime sıralamaları
 • Ortalama konum
 • İçerik pazarlama sonuçları ( en yüksek performans sayfalar, geri bağlantılar için en iyi siteler vb.)
 • Backlink profil dökümü

Bu raporu ne sıklıkla güncellemeniz gerektiğine gelince, günlük olarak izlenmeli ve ayarlama sağlamalısınız. Bunu müşterinizle ne zaman paylaşacağınıza ilişkin olarak, bu etkileşiminizin ilk bölümünde onlarla oluşturmak isteyeceğiniz bir zaman olabilir.

7.Güçlü Bir SEO Ağı Oluşturmak

SEO’ yu öğrenmek ve geliştirmek söz konusu olduğunda ağ oluşturma faydalıdır. Sürekli değişen bir alan olduğunda, diğer SEO uzmanlarıyla ağ oluşturmak, fikirlerin serbest akışına ve SEO araçlarının ve taktiklerinin paylaşılmasına olanak tanır ve bu ağ oluşturma aynı zamanda potansiyel müşterilerle bağlantılar da sağlayabilir.

SEO uzmanı nasıl olunur 03

Güçlü bir SEO ağı oluşturmak istiyorsanız, tüm üyeleri benzer geçmişlere ve mesleki ilgi alanlarına sahip olduğu sektörle ilgili organizasyonlara katılabilirsiniz. Sosyal medya Linkedln’ deki gruplara katılarak veya belirli hashtag’ leri kullanarak Twitter sohbetlerini takip ederek ağınızı büyütmenin baka bir yoludur.

Müşteri önerileri aynı zamanda diğer SEO uzmanları ve içerik oluşturucularla bağlantı kurmanın da yararlı yollarıdır.

8.SEO’ yu Sektöre Aşina Olmayan Müşterilere Nasıl Anlatmalıyız

En iyi SEO uzmanı olabilirsiniz ancak bu, sizin alanınız dışındaki diğer kişilerin neden bahsettiğinizi anlayacağı anlamına gelmeyebilir. SEO konusunda çalışmayanlar için karmaşık ve kafa karıştırıcı bir konu olabilir.

Sık sık diğer sektörlerdeki müşterilerle çalışıyorsanız, muhtemelen çalışmanızı ve SEO’ nun işlerine nasıl fayda sağlayabileceğini açıklamanız gerekmektedir. Bunu yapmak için, bu karmaşık konunun kilit noktalarını anlamanız ve konuyu ortalama bir insanın anlayabileceği bilgi parçalarına bölmeniz gerekmektedir.

Müşteri odaklı bir şirkette çalışırken bu çok önemlidir. SEO’ yu anlamanın yanı sıra, güçlü iletişim becerilerine, cana yakın ve yaklaşılabilir olmanıza da ihtiyacınız olacaktır. Yeni müşterilerle yapacağınız ilk toplantılarda kullanabileceğiniz, konu hakkında anlaşılması kolay sunumlar hazırlayabilirsiniz.

Bir SEO Uzmanının Çalışması Asla Bitmez

SEO uzmanı olmayı ve öğrenmeyi istiyorsanız sektöre girmek için bundan daha iyi bir zaman olamaz. Alan hızla büyümekte, gelişmekte ve birçok içerik pazarlama şirketi, başarı aracı olarak SEO’ ya odaklanmaktadır. Bu, keskin SEO becerilerine sahip kişilerin yüksek talep göreceği anlamına geliyor.

Ancak SEO uzmanı olmak için SEO’ nun temellerini öğrenmek ve biraz deneyim kazanmaktan daha fazlası gerekmektedir. SEO trendleri her zaman değişkenlik gösterir; bu, oyununuzda zirvede kalabilmek için sürekli olarak SEO ile ilgili yenilikleri öğrenmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Ancak bir yerden başlamanız gerekiyor ve temel bilgileri öğrenmeniz gerekmektedir. Zamanla herhangi bir siteye bakabilecek, mevcut içeriği nasıl geliştireceğinizi öğrenebilecek, zayıf yönleri belirleyebilecek ve arama motoru sıralamalarını iyileştirecek bir plan oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu