SEO

SEO İstatistikleri

SEO İstatistikleri web sayfanızın görünüm kazanmasını ve hızlı trafik almasını istiyorsanız Google sonuçlar sayfasının ilk sıralarında yer almanız gerekir.

En iyi SEO İstatistikleri için doğrudan web sitesi ziyaretleri en önemli sıralama faktörlerinden biridir.

SEO İstatistiklerin’ den faydalanarak mobil cihazlara, görsel ve video içeriklerine ve daha  fazla nasıl geniş kapsamlı olduğuna gelin bir göz atalım.

Genel SEO İstatikleri

SEO size biraz zor gelebilir.” Bana da öyle oldu çünkü” SEO’ yu emeklemekten, yürümeye ve yürümekten koşmaya kadar olan uzun emek verebileceğiniz bir süreç gibi düşünebilirsiniz. SEO istatistiklerini’ de böyle düşünebilirsiniz.

Google’ da koşmak istiyorsanız temelini öğrenmek ve Google bizden istediklerini ona sunmamız lazım.

SEO istatistikleri birde aşağıdaki örneklerle inceleyelim:

 • Çevrimiçi deneyimlerin %68’i bir arama motoruyla başlar. ( BrightEdge )
 • Google’da arama yapanların %0,63’ü ikinci sayfadaki sonuçlara tıklıyor. ( Backlink )
 • Tüm web sitesi trafiğinin %53,3’ü organik aramadan geliyor. ( BrightEdge )
 • Küresel trafiğin %92,96’sı Google Arama, Google Görseller ve Google Haritalar’dan geliyor. ( SparkToro )
 • SEO, organik sosyal medyadan %1000’den fazla trafik çeker. ( BrightEdge )
 • Pazarlamacıların %60’ı, gelen aramaların (SEO, blog içeriği vb.) en kaliteli olası satış kaynakları olduğunu söylüyor. ( HubSpot )
 • SEO potansiyel müşterileri %14,6’lık bir kapanma oranına sahiptir. (HubSpot)

SEO İstatistikleri

SEO Pazarlama İstatistikleri

SEO Pazarlama İstatistikleri dijital pazarda her gün değişip, yenileniyor ve dijital pazarlarda bu doğrultuda hedef kitlenin ilgisine odaklanıyor.

SEO arama motoru optimizasyonu tamda bu olayda devreye giriyor. Hedef kitlelerin ilgisini çekecek yatırım getirilerini arttıracak, web site trafiklerini yükselterek bu gelişen ve değişen sisteme ayak uyduruyor ve tüm online etkileşimler %93′ arama motoruyla başlamaktadır.

SEO uygulamalarına yatırım yapmanın ne kadar fayda sağlayacağını gösteriyor.

  Yerel SEO İstatistikleri

  Yerel SEO uygulamaları Google listelemelerinde anahtar kelimelerimizin iyi sıralara çıkmasını sağlamaktadır. Google kullanıcılarına iyi sıralamalar getirmesi için yerel arama sonuçları listelenmektedir.

  Konuma Dayalı Başlık Etiketler

  Kullanıcıların arama motoru ve web sayfaları hakkında bilgi içeren HTML kodlarıdır. Eğer konuma dayalı olarak bu kodlar anahtar kelimelerle HTML içeriğine girilirse Google Bootları sizi kısa sürede fark edecektir, görünürlüğünüzün artmasına yardımcı olacaktır.

  Kullanıcı Dostu URL düzenlemeleri

  URL SEO çalışmalarında oldukça önemli yapıya sahiptir. URL anahtar kelimelerin bulunması yapılan analizlerde farklılık ve olumlu getiri sağlamaktadır.

  Yerel Odaklı Anahtar Kelimeler

  SEO’nun başlıca temel gövdesi anahtar kelimelerden oluşmaktadır. Yerel SEO çalışmalarında bu anahtar kelimeler analizlerde ve web sitesinin trafiğini olumlu yönde etkilemektedir.

  Kullanıcılara Göre İçerik

  Yerel SEO çalışmalarında hedef her zaman kullanıcı odaklı olmalıdır. Kullanıcılara göre içerikler oluşturulmalı ve kullanıcıların hedef kitlelerini belirleyip sorunlarına çözüm üretilmelidir.

  Görsel Optimizasyon

  SEO’da görsel optimizasyon yaparken resimlerin boyutlarına ve açıklamalar ile daha üst sıralarda yerinizi alabilirsiniz.

  Sesli Arama Optimizasyonu

  Google için  kullanıcı deneyimine oldukça önem verir. Nasıl mobil cihazlarımızda Sesli Arama Optimizasyonu sık kullanıyoruz, Google da bunu istiyor.

  Her gün yenilenen dijital ortamda görüntülü konuşma, sesli arama yani kullanıcım neyden hoşlanıyorsa beni onunla optimize et diyor.

  Dahili Bağlantı Optimizasyonu

  Web sitenizde bir düzen olmadır. Başlıklar , dahili bağlantı linkleri, yorumlar için formlar hiyerarşik sistemde ilerlemeli bu Google bootlarının dikkatini çekmekte büyük katkı olabilir ve kullanıcıların web sitenizde uzun zaman geçirmesini sağlayabilir.

  SEO istatikleri

  Mobil Optimizasyonu

  Mobil optimizasyonu çok önemli bir yapıya sahiptir. Mobilden girişlerin hızlı taranır olması sorun çalışması size büyük katkı sağlar. Mobil uyumunuzu sürekli test etmekte büyük fayda var.

  Mobil SEO İstatistikleri

  Mobil internet kullanıcılarının web sitelerini mobil cihazlardan ziyaret etmeleri 2009 yılından bugüne hızlı bir artış göstermektedir. Çağımızın gelişen teknolojisi akıllı cihazlar, büyüyen ekranlar, erişim hızı gibi etkenler bu artışın nedenlerindendir.

  Mobil internet kullanıcılarının artışı 2015 yılından sonra masa üstü kullanıcılarını büyük oranla fark atmıştır. 2018 da yapılan son araştırmalar mobil internet kullanımının önemini fazlasıyla göstermektedir.

  Mobil uyumlu olmayan bir web sitesi yada mobil hızı organik aramalarda büyük kayıplara yol açabilir, bu yüzdende web sitenizin mobil uyumunu sürekli test etmeniniz gerekmektedir.

  Yerel Kaynaklardan Yararlanma

  Site dışı SEO bunun en iyi örneğidir. Dış kaynaklardan ne kadar fazla backlink alınırsa ulaşılabilir arama motoru sonuçlarında o kadar yükseliş sağlanabilir.

  Ayrıca sosyal medyada, reklam ve tanımlardan faydalanabilirsiniz.

  Sosyal Medya Yönetimi

  Sosyal Medya yönetiminde yerel SEO da oldukça önemlidir. Sosyal medya hesaplarınızda kaliteli içerikler, dikkat çekici resimler ve aktif kullanırsanız bu sizi hedef kitlenize daha fazla yaklaştırabilir ve trafik akışınızı hızlandırabilir.

  Anahtar Kelime SEO İstatistikleri

  Anahtar kelime analizleri SEO için büyük önem taşımaktadır, arama motorlarında kullanıcıların hangi aramayı yaptıklarını sizin sunduğunuz hizmetlere kolaylık ulaşmalarını sağlar.

  Anahtar kelime kullanımı doğru yaparsanız web sitenize daha fazla trafik çekmesini sağlar. Anahtar kelimelerinizi sürekli analiz edip tazeliğini koruması sizin SEO İstatistiklerinde yükselmenizi sağlar.

  Görsel Ve Video SEO İstatistikleri

  Son yıllarda işletmelerin güncel olarak kullandığı bir pazarlama yöntemidir. Facebook, Youtube ve instagram gibi web sayfalarında hizmetler sunarlar.

  SEO arama motoru optimizasyonunun bir parçası olarak görsel ve video içerik kullanmak SERP’ lerde daha fazla ön planda olmanızı sağlar ve hedef kitlenize kısa sürede ulaşabilirsiniz. Görsel ve Video Pazarlamaları son yıllarda günümüzün en popüler içerikleri haline geldi.

  Sesli Arama SEO İstatistikleri

  Sesli Arama İstatistikleri verilerine göre ABD’de gençlerin yarısından fazlası, yetişkinlerin %41’i gün içerisinde sesli aramaları kullanıyor. Google’da günlük 3,5 milyar aramanın 3’te 1’ini sesli aramalar oluşturuyor. Sesli arama kullanan kullanıcıların %60’ı hareket halindedir.

  SEO istatistiklerinde araştırmalara göre web sitenizde kullanacağınız sesli arama butonları ve ya arama motorlarında SİRİ ve ALEXA gibi ekleyeceğiniz arama motoru asistanı anahtar kelimelerinizde hem hızlı trafikler almanıza yardımcı olur, hem de görünürlüğünüzü arttırır.

  Çağımız teknolojisinde kullanıcıların bir çoğu sesli arama asistanlarından çok memnunlar %60′ ı evde sesli arama kullanırken %57.8′ i mobil cihazlarında sesli arama kullanmaktadır.

  SEO-istatistikleri-sesli-arama

   

   

  İlgili Makaleler

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu