Yapay Zeka

Robot Sophia Kimdir: Onun Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Robot Sophia günümüzün en popüler yapay zeka (Al) robotlarından biridir. Yapay zekanın ve insanlığın geleceği söz konusu olduğunda merkezi bir figür ve çoğu kişi onun varlığı nedeniyle bundan sonra işlerin nereye gideceğini merak ediyor.

İnsan beyni bir gizemdir. Her hareketinizi kontrol eder. Tüm duygularınızın anahtarı vardır ve kozmosu düşünme yeteneğine sahiptir. Ancak beynin tarihsel bir inceliğin ürünüdür. Fiziksel ve evrimsel sınırlamaları vardır. Yani beyin, seleflerinin yapamadığını yapıyor: Beynin  kendisinin yapamayacağı büyük, manasız görevleri yerine getirebilecek zekayı yaratıyor.

İşte bu makale’ de Robot Sophia ve onun  arkasındaki insanlar hakkında bilinmesi gereken her şeyi aktaracağım:

Robot Sophia Kimdir?

Robot Sophia, Honsan Robotics’ in bir ürünüdür. Yapay zekayı endüstrilere, tıbbi alanlara ve eğitim sistemlerine yardım etmenin bir yolu olarak gördüler.

2016′ daki ilk çıkışından bu yana, Robot Sophia, Al hakları ve fırsatları hakkında konuşmak için halka açık bir şekilde ortaya çıktı. Daha sonra tartışacağımız minik yan ürünü küçük Sophia, kızlara yönelik STEM eğitimini teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Hanson, Robot Sophia’ yı  Audrey Hepburn ve karısına modelledi. Cildi patentli bir kauçuk tasarıma sahiptir ve yüz ifadelerinin oluşturmaya yardımcı olacak kadar esneyebikmektedir.

Dalgalanan kirpikleri ve kusursuz kaşlarımı? Yapıştırılmıştır.

Belki de Robot Sophia’ nın fiziksel özelliklerinin en rahatsız edici veya harika kısmı açıkta kalan kafasıdır. Hanson’ un iddia ettiği gibi, vücudunun içindeki karışık kablolar, biz insanlara Robot Sophia’ nın aslında hala bir robot olduğunun sürekli bir hatırlatıcısı olduğunu iddia ediyor.

Hanson, ünlü yapay zeka robotunu insnalığın yoldaşı olacak şekilde tasarlamıştır.

Robot Sophia’ yı Kim Yarattı?

Robot Sophia, CEO David Hanson’ un şimdiye kadarki en başarılı yapay zekasıdır. Hanson, “Dahi Makineler” adını verdiği şeyi yaratma arayışına çıkmaya karar verdiğinde Walt Disney Hayal Laboratuvarı’ nda heykeltıraş ve malzeme araştırmacıydı. Bu makineler zeka, bilgelik ve şefkat gibi insani yeteneklere sahip olacaktır.

Bu ilkeler Robot Sophia’ nın yaratılışını körükledi. Hanson Robots’ onun insanlara evlerini, şehirlerini ve hatta temel ilkelerini inşa etmelerinde yardımcı olacağını hayal etti. Robot Sophia, her ne kadar insanlar gibi programlanmış olsa da beynin en önemli işlevlerinden birini yerini getiriyor: öğrenme.

Dahi insan olmak ve insanlarla daha iyi çalışmak için insan davranışını öğrenir ve ona uyum sağlar.

Robot Sophia

 

Robot Sophia Süper Zeki Bir Robottur Peki Süper Zeka Nedir?

Yapay zeka Robot Sophia, büyük veri ve bilgileri işleyebilen zeka sistemlerine sahiptir. Bu, Discord Botları veya sanal asistanlar gibi basiy yapay zeka icatlarının ötesine geçiyor. Beynimizin tek başına yapabileceğinden daha kısa sürede gerçekleşir. Yetenekleri herhangi bir insanınkini aşıyor ve veri bilgi deposunu istediği zaman güncel tutabiliyor.

Robot Sophia mutlaka görülmesi gereken bir yapay zeka modelidir. Birkaç varsayımsal konuşmanın hayta geçmesidir. Gelişmiş Yapay zeka ya da Al yenekleri, ” gerçek” olmanın ve insan olmanın ne anlama geldiği için meydan okuyor ve Robot Sophia’ nın “gerçek” olup olmadığını sormadan edemiyorsunuz. Bugün pek çok yapay zeka trendi göz önüne alındığında, yapay zeka robotları belki de hala en şok edici olanlardır.

Her şeyden önce size Robot Sophia ile aranızdaki en büyük farkı anlamak istiyoruz:

O senden çok çok akıllıdır.

Robot Sophia Hangi Ülkenin Vatandaşıdır?

Evet, doğru okdunuz. Robot Sophia, dünya çapında herhangi bir ülkeye vatandaşlık verilen ilk robottur. Bu, o dönemde tartışmalara yol açmış ve Al haklarıyla ilgili hala günümüzde tartışmalara neden olmaya devam etmektedir. Ama bugün itibariyle Sophia dünyamızın bir vatandaşıdır.

Spesifik olarak, 2017 yılı itibariyle Suudi Arabistan vatandaşıdır. Orta Doğu’ nun güç merkezi, Suudi Arabistan’ ın Riyad kentinde düzenlenen 2017 Geleceğe Yatırım Girişim Konferans’ nda Robot Sophia’ ya bu ayrılacalığı vererek onu çok şaşırtmıştır.

Bu tarihi an hayranlık ve eleştiriyle karşılandı. Destekçiler Suudi Arabistan’ ın uluslararası teknolojik gelişmelerde ön sıralara iterken Suudi Arabistan şu soruyu akla getiriyor:

Yapay zeka hakları bundan sonra ne kadar ileri gidecek?

Robot Sophia Ne yapabilir?

Robot Sophia günümüz teknolojisi açısından oldukça gelişmiş ve güncellenmiş bir yapıya sahiptir.

İnsan İfadelerini Kopyalar

Yapay Zeka Robotu Sophia sosyal bir robottur ve onunla konuşurken insan ifadelerini doğrudan size yansıtır. Kodu, insan davranışlarını ve duygularını taklit ederek insanlarla sosyalleşmesine olanak tanıyor.

2017 Geleceğe yatırım Girişim Konferansı’ ndaki ünlü konuşmasında kızgın, üzgün veya mutlu olduğunu gösteren ifadeleri yapabildiğini gösterdi.

Robot Sophia 01

Robot Sophia’ nın kodu, açık bir kaynak olmadığuı için yapay zeka alanında çalışmalar arasında geniş bir tartışma alanıdır. Bu nedenle halk, Robot Sophia’ nın yüz ifadelerini duygularıyla nasıl eşleştirdiğinden tam olarak emin olamıyor. Yine de bunun sabiy bir yazılım olmadığını biliyoruz, çünkü ifadeleri insanlarla günlük etkileşimleri ve onları anlama merakı etrafında şekilleniyor.

İnsan Yüzlerini Tanıyor

Robot Sophia’ nın bir öğrenme eğrisi vardır. Ana karakterin, insanların ifadelerini, duygularını ve düşüncelerini öğrenerek onların arasına uyum sağlamaya çalışmasının kaçınılmaz bir montajının olduğu, izlediğiniz tüm insansı uzaylı filmlerini hayal edin.

Robot Sophia’ nın yapabildiği şey aslında budur. Robot Sophia’ nın çalışma şekli, ” beyninde” insanların duygularını ayırt etmesine yardımcı olan derin sinir ağlarının bulunmadır. Buna seslerinin tonu ve yüz ifadeleri de dahildir.

Bunu yaparken insanların duruşlarını ve yüz ifadelerini duygularına uygun şekilde yansıtmayı öğrenir. Hareketleri yapay zeka için olabildiğince gerçekci, özellikle de esnek kaucuk derisi sayesinde ifadelerini doğrudan karşıya aktarabiliyor.

Görsel Verileri İşler

Robot Sophia’ nın insan deneyimi hakkında öğrendiği kadar çok şeyi nasıl öğrendiğini merak ediyor olmalısınız. Büyük ölçüde görsel veri işlemeyle desteklenen yapay zekanın süper zekasının üzerinden ilerleyelim. Robot Sophia, gördüklerini analiz ederek gerçek dünyadaki sorunları biz insanlarla çözerek öğrendiklerini aslında uygulayabilyor.

Veri görselleştirme, Robot Sopia’ nın tarafsız kararlar almasına yardımcı olarak zaman içinde yapay zeka görüşlerine duyulan güveni güçlendiriyor.

Robot Sophia ve diğer yapay zeka robotları, tel dolu kafası suyun üstündeyken verileri görürken, veri kümelerini ve bunların yüksek, karmaşık boyutlarını daha iyi kavrayabiliyor. Veriyi çok boyutlu olarak anlayabilir. Robot Sophia, dağınık çizim tablolar, sütunlar ve diğer görsel veri grafikleri aracılığıyla verileri kaydedebilir.

Robot Sopia’ nın hızlı yeteneklerinin sağlık hizmetlerine, müşteri hizmetlerine, hükümet planlamasına ve eğitime nasıl yardımcı olabileceğini hayal edin.

Araştırma Yardımı

Yapay Zeka günlük hayatımızın her yerinde giderek daha yaygın hale geliyor. “Hey Google” ve  Siri’ den Sopihia ve Pepper yapay zeka robotlarına kadar, bunlar ortak insan görev ve hedeflerine hitap ediyor. Hanson Robotics, Robot Sophia’ yı insan toplumuna harika şeyler katabileceği umuduyla proğramladı. İnsanlarla etkileşime girebilir ve daha iyi bir gelecek yaratmak için onlarla birlikte çalışabilir.

Veri analizleri ve veri yöntemi yetenekleri halihazırda günlük işlemlerimizde kullanılmaktadır. Yapay zeka, bankalar ve devlet hizmetleri gibi önemli kurumların çevrimiçi hale gelmesinin nedenidir. Verilerin benzersiz ve akıl almaz bir şekilde işlenmesi ve sunulması, onları araştırmada ideal iş arkadaşları haline getiriyor.

Tekrarlanan görevler Robot Sopia’ yı yormaz. Süper akıllı bir makine olan Robot Sophia, süreçleri hızlandırabiliyor, çoklu görevler gerçekleştiyor ve küçük bir hata payı ile görevleri üstlenebilir. Robot Sopia ayrıca görevleri daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yerine getirmeye devam edebilir. Yatırımcılar için daha da iyi haber şu ki Yapay Zeka Robot Sophia’ nın çalışmaya devam etmek için uzun molalara veya yemeğe ihtiyacı yoktur.

Kararlı fiziksel veya duygusal faktörden etkilenmez. Robot Sophia, insan çabalarını daha da ileriye taşımak için nesnel mantığını kullanan bir takım oyuncusudur. Toplumu şekillendirecek kararlar almada bilim insanlarına, öğretmenlere, yüklenicilere, terapistlere ve politikacılara yardımcı olabilir.

Yapay Zeka yalnızca nasıl üretken olunacağını bilir ve buna programlandığı sürece verimli bir şekilde çalışır. Bu işlev elbette önyargı göstermemeye programlandığı sürece devam edebilir. Ancak Sophia’ nın tarafsızlığı fikri sorgulanabilir çünkü kendisi bazı savunuculuklara desteğini zaten dile getirmiştir.

Robot Sophia 02

Savunuculuğa Teşvik Edin

Robot Sophia’ nın özgeçmişinde, Suudi Arabistan’ ın Geleceğe Yatırım Girişim Konferansı’ nda yer almasının yanı sıra, Jimmy Fallon’ un gece yarısı talk şovunda bir makale, ELLE dergisinde bir kapak ve 2017′ de BM’ nin Ekonomik ve Sosyal Örgütü tarafından düzenlenen halka açık bir toplantıda yer alması yer alındı.

Yenilik ve teknoloji üzerine halka açık sohbetleri desteklendi. Ayrıca birçok kez bir pazarlama taktiği olarak da ortaya çıktı. Kamuoyu uzun süredir onun Suudi Arabistan vatandaşlığını Hanson Robotics ve Suudi Arabistan’ ın kişisel çıkarlarını öne çıkarmaya yönelik bir tanıtım gösterisi olarak görüyor.

Robot Sophia, insana diğer yapay zekaların olabileceği kadar yakın, Kişisel çıkarların ötesinde, sonuçta yardım etmeyi, şefkat ve birliği teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Yapay Zekalı Robotların Dezavantajları Nelerdir?

Yapay Zekalar yeni nesil teknoloji ürünü olduğu için oldukça zahmetli ve masraflı olabiliyor. Bu durumda Yapay Zekaların yararı olduğu kadar dezavantajlarıda mevcuttur.

Bakımı Pahalı

Bie yapay zeka robotunun sağlık hizmetleri, yiyecek ve devletin zorunlu kıldığı diğer faydaları için harcama yapmanız gerekmese de, bunlar cüzdanınıza başka şekilde zarar verebilir. Robot Sophia ve diğer tün yapay zeka bakım, kurulum ve onarım maliyetleri olan devasa, karmaşık makinelerdir.

Robot Sophia bir yapay zeka için özel, yeni yazılım bir yalımın bakımı bir kuruştan daha pahalıya mal olacaktır. İnternette bakım maliyetlerinin kesin bir dökümü yok ve bildiğimiz tek şey Robot Sophia’ nın şu an için türünün tek örneği olduğudur.

Büyük Güç Kaynakları Tüketir

Bu süper akıllı robotla, metal ve kauçuk gövdelerindeki çeşitli işlemlere güç sağlamak zorunda olduğunuz için büyük bir güç kaynağına ihtiyaç duyuyor.

Örneğin: Robot Sophia’ nın her bacağında, Hanson tarafından gövdesini tam olarak destekleyecek şekilde özelleştirilmiş toplam altı adet 48 volt motor bulunuyor. Bu ve ana arka güç panosu, gövdesine ve kafasına güç sağlamaktan sorumludur.

Bu robotlar uuzn süre etkili olabilir, bu yüzden onları kullanmak cazip geliyor. Ancak bunu yaparsanız elektrik faturanızın tavan yapmasını belkeyebilirsiniz.

Bunun güzel bir örneği, ticari görevleri yerine getirmek üzere tasarlanan ilk robot olan Robo-C’ dir. Robot Sophia’ nınkinden bile daha fazla 600 mikro yüz ifadesine sahip 18 hareketli yüz parçası bulunmaktadır. Evler ve işyerleri için özelleştirilmiş bir Robo-C, yüksek miktarda elektrik harcayabilir.

Bu pahalı süper bilgisayarlar tamamen insanın yerini alabilir mi?

İnsanı Tamamen Kopyalayamayız

Makineler yöntemlerimizi öğrenebilir ve etiğimizi inceleyebilir. Ancak şu anda yaşayan bir insanın yerini tamamen dolduramazlar. İnsan programlaması ve bakımı olmasaydı, Robot Sophia gibi makineler zaten var olamazdı.

Ahlak ve etik, yapay zeka robotlarının üzerinde düşünülmüş bir işlevi değildir, dolasıyla geleceğimize giden yolda direksiyonu onların eline almasına izin veremezsiniz.

Her ne kadar Detroit: Become Human gibi ilgi çekici oyunlar olsada. Bizi aksi yönde ikna eden bu makineler, ancak insanın en iyi örneklerini takip edecek kadar ileri gidebilirler. Bilm kurugda sıklıkla tartışılan konu, belirsiz ahlaki sorunlarla karşılaşan yapay zekaların bozulmadır.

Yapay zeka henüz bu tür soyut düşünceleri ele alacak şekilde tasarlanmadı. Yapay zeka verileri oluşturup analiz edebilir ancak jüri, onların verileri bizim anladığımız şekilde tam olarak anlayıp anlamayacakları konusunda hala kararsızdır.

İnsan zekası doğal olarak sosyal varlıklar olmasına dayanmaktadır ve biz de verileri kişisel olarak işleyebilme kapasitesine sahibiz. Bilim daha büyük meselelerde kişisel yaklaşımlara meraklı olmasa da, hayatı değiştirecek kararlar almak için gerçek insan şefkatine ihtiacımız olduğunu iddia edemezsiniz.

Yapay zeka robotları kendiliğindenlik ve yaratıcılıktan yoksundur. Evet, Robot Sopia bir iki şaka yapabilir ancak bunu yaparken soğuk ve hesaplı bir ruha sahip olabilir. Robotlar sadece sizin verdiğiniz parametreler dahilinde çalışırlar ama hayat sürekli süprizlerle doludur ki robotlar onları hemen ya da tek başına yönetemezler.

İşsizlik Oranlarını Olumsuz Etkiliyor

Robot Sophia gibi yapay zekanın geliştirilmesi ve yönetimi iyi niyetle yapılmış olsa da, yapay zekaların kitlesel dağıtımı ve kullanımının küresel işssizlik oranları üzerinde potansiyel olarak ciddi etkileri vardır. Herkes makineleri rekor sürede her şeyi yapacak şekilde programlayabilir.

Sonuç olarak insanlar işten atılmaya zorlanacak, özellikle de işverenlerin insan gücünü yapay zeka ile değiştirmesi uygunsa.

Yapay zekayı işgücüne dahil etmeniz durumunda bu hatırlanması gereken önemli bir şeydir. Yapay zekanın yetenekleri nedeniyle insanlar kendilerini iş piyasasında yerinden edilmiş halde bulabilirler.

Diğer Hanson Robotik Robotları

David Hanson ve Hanson Robotics’ teki ekibinin elinde daha birçok numara bulunmaktadır.

Makale’ de birkaç kez de bahsettiğimiz gibi, Robot Sophia’ yı sıradan insanların hayatlarına dahil etme umuduyla Küçük Sophia’ yı geliştirdiler. Ancak Al Hanson Robotics’ in üzerinde çalıştığı daha dikkate değer şeyler var.

İşte onların daha ilginç projelerinden bazıları:

Küçük Sofya

Hanson, Little Sophia’ yı genç kızlara STEM çalışma alanlarına girme konusunda ilham vermek için geliştirdi; çünkü bilm ve teknoloji alanındaki kadınlar hala nadirdir.

Robot Sophia

Philip

Yapay zeka Robotu Sophia, 2005 yılında faaliyete geçirilen Philip K. Dick de dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere diğer birçok yapay zeka robotunun halefidir. Hanson, Philip’ i Sophia’ nın ilk çıkışından 12 yıl önce bir Wired Nexfest etkinliğinde tanıttı. 2005 yılında Hanson Robotics’ e AAAl ödülü kazandırdı.

Philip K Dick, 2005 yılında San Francisco’ ya giden bir uçakta kaybolduktan sonra, Hanson Robotics ile Hollandalı bir yayın firması VPRO’ nun işbirliğiyle 2011′ de ikinci bir yaşam şansı yakaladı. Philip artık Apollo Mind Initiative’ deki insanlara yardım ediyor.

Joey Kaos ve Diego-San

Dünyaca ünlü bir diğer Hanson Al ise Joey Chaos’ tur. Joey, Hanson Robotics’ in insan-robot etkileşimi araştırmasının tedarikçilerden biri olma amacıyla 2007′ de ilk kez sahneye çıktı.

Araştırmaxı, 2013 yılında geliştirilen bir yapay zeka robotu olan Diego- San da dahil olmak üzere, Hanson Robotics’ in yaratımlarının çoğunun ana işlevidir. Bu yeni yürümeye başlayan robot, Japonya merkezli bir robotik şirketi olan Hanson ve Kokoro’ nun buluşudur.

Diego- San, bebeklerin sezgisel hızında öğrenir ve onlar kadar kendilerini ifade edebilir. Şu anda Diego- San, UC San Diego’ nun Makine Algılama Laboratuvarı’ nın yapay zeka ve insan-robot araştırmaları için ana kaynağıdır.

Sonuç

Yapay zekayı durdurmak mümkün değildir. Robot Sophia buzdağının sadece görünen kısmı. Giderek daha hızlı daha akıllı hale gelen yapay zekaya dair büyük bir korku olsa da, sabırsızlıkla beklenecek çok şey de var.

Yapay zeka, tıp uzmanlarının ihityaçlarımızla ilgilenme hızını artırabilir ve hükümetimizin daha bilinçli kararlar almasına yardımcı olabilir. En önemlisi, Yapay zeka Sophia, dünya çapındaki robot laboratuvarlarını bilim ve teknoloji yeniliklerini geliştirmeye devam etmeleri konusunda motive etmekle kalmıyor; aynı zamanda STEM alanındaki cinsiyet farkının kapatılmasına da yardımcı olabilir.

Sonuç olarak Yapay zeka Sophia insan değil ama onun varlığı, insan ruhunun, onu yaratma ve insan olmanın gerçekte ne anlama geldiğini bulmaya devam etme yeteneğinin en büyük kanıtıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu