SEO

Hedef Kitle ve Örnekleri

Hedef kitle, hizmetiniz veya ürünlerinizle ilgilenme olasılığı en yüksek olan kişilerden oluşur. Belirli bir demografiye uyuyor veya teklifleriniz için onları mükemmel bir uyum haline getiren bir dizi davranış sergiliyorlar.

Hedef Kitleniz, E-Ticaret web sitenizdeki ürün gruplarınıza, pazarlamanıza, sosyal medyanıza ve içerik stratejinize rehberlik ederek sizi ileriye taşıyabilir.

Hedef kitle analiz yoluyla, dönüşüm gerçekleştirme olasılığı en yüksek olan kişileri daraltmaya başlayabilirsiniz.

Hedef kitle analizinde dikkate almanız gereken temel faktörler şunlardır:

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Konum
 • Dil
 • Kariyer
 • Sosyo- Ekonomik durumu
 • Yaşam tarzı
 • İlgi Alanları ve Aktiviyeleri
 • Motivasyon ve öncelikleri

Hedef Kitle ve Hedef Pazar

Hedef kitle, hedef pazarın bir alt kümesidir. Hedef pazar, araba kullanabilen gençler olurken, hedef kitle Ankara’ da araba kullanabilen ve yeni bir isteyen genç kızlar olabilir.

Hedef Kitle Ve Örnekleri

Hedef kitle analizinize bağlı olarak hedef kitleniz geniş veya dar olabilir. Ve her ikisinin de avantajları ve dezavantajları vardır. İdeal müşteriniz ve potansiyel pazarınız hakkında ne kadar spesifik olursanız, iş stratejileriniz okadar özelleştirilebilir.

Daha geniş bir hedef müşteri yelpazesi daha geniş bir kitleye ulaşabilir. Ancak çok büyük bir ağ oluşturmak için, ideal pazarınızdaki ürününüzü satın alma şansı daha yüksek olan bir avuç potansiyel müşteriyi gözden kaçırmanız anlamına gelebilir.

Hedef Kitle Örneği

Netflix, geniş bir hedef pazarı olan bir markadır. Ancak belirli bir hedef kitleye hitap etmeye çalıştıklarından stratejileri değişir, içeriklerinin sunumu, dili ve tonu hedef kilesine uygundur.

Örneğin: Anne olmayı bekleyen bir kadın muhtemelen bu konuyu içeren bir Intagram gönderisi muhtemelen daha anna adaylarını ve kadınları hedefliyor.

Ancak “Kızlar Soruyor” dediğimizde geniş bir listeyi ve geniş bir yaş aralığındaki kadınlara hitap edebiliyor.

Son olarak gönderilerin zıt yaklaşımları olabiliryor:

Örneğin: Altyazılı filmlerin dili biraz farklıdır. Daha genç bir demografiyi hedefleyen gönderi, daha geniş bir kitle için tasarlanan gönderinin basit tarzına kıyasla daha rahat bir ifadeye sahiptir.

Hedef Kitle Analizi: Neden Önemli?

Mesela bir çocukla konuşurken ses totununuz, 70′ lerdeki biriyle konuşurken değiştirirsiniz. Bu nedenle, hedef kitleye bağlı olarak bir ürünü satmak için yazacağınız metni bile değiştirmeniz size büyük avantaj sağlar.

Örneğin: İş insanları şirketinize bağlamakla ilgilidir. İnsanlara ürününüzü satın almalarını söyleyerek boşluğa bağırmak istemezsiniz ve müşteriler de ihtiyaç duydukları ürünleri boşlukta aramak istemezler.

İşletmenizin başarılı olmasını istiyorsanız, ürünününzü doğru ellere teslim etmek için hedef müşterilerinizin kim olduğunu anlamak çok önemlidir.

Hedef kitlenizi şşunlar etkileyebilir:

 • Hangi platformu kullanıyorsunuz?
 • Nerede pazarlıyorsunuz?
 • Nasıl pazarlıyorsunuz?
 • Ürün güncellemeleri
 • Fiyat noktası
 • Markanızın ve ürününüzün tasarımı
 • Ton ve Dil
 • Ortaklıklar

Bu analizleri devamlı olarak güncellediğinizde hedef kitleye ulaşmanızı sağlayabilir.

Hedef Müşterilerinize Hitap Etmek

Hedef kitleniz, veridğiniz her kararı bilgilendirerek hedef pazar analizinin önemini gösterebilir.

Bloğunuz potansiyel bir müşteriyi dönüştürmeyi hedefliyorsa, onlara hitap edecek içerikler oluşturmanız gerekmektedir. Hedef kitleler, yayayınladığınız içerikten etkilenmelidir.

Hedef Kitle Ve Örnekleri

Hedef kitle analizi yaparak yaklaşımınızı geliştirmelisiniz. Hedef pazarınızı analiz etmenin ne kadar önemli olduğunu zor yoldan öğrenmek istemezsiniz. Doğru kitleye ulaşmayan bir reklam kampanyasına para harcamaktan daha kötü ne olabilir.

Örneğin: Ürününüz Facebook’ a ulaşmaya çalışıyorsa ancak Instagram’ da bir ürün lansmanı duyuyorsanız, müşterileriniz için en iyi platformu seçmiyorsunuz demektir. Bu durumda, hedef müşterilerinizi ve ideal pazarı belirlemeye zaman ayırmanız sizin avantajınıza olacaktır.

Hedef Kitlenizi Nasıl Belirlemelisiniz?

 • Ürünleriniz analiz edin
 • Kitlenizi araştırın
 • Kitlenizle etkileşim oluşturun
 • At gözlüklerini çıkarın
 • Rakiplerinize göz atın ve onları analiz edin
 • Biraz sosyal medya dinlemesi yapın
 • Analitik yazılı ve internet araçlarını kullanın

Ürünlerinizi Analiz Edin

Soru: Ürününüzü veya hizmenitiniz hangi soruyu çözüyor?

Cevap: Hedef kitleniz hakkında net bir fikir verebilir. Müşterilerinizin kim olduğunu bilmiyorsanız, tekliflerinizi  netleştirmenin zamanı gelmiş olabilir.

Soru: Ürününüz kimlere fayda sağlayabilir?

Cevap: Onlar sizin mevcut müşterileriniz mi yoksa hedef müşterileriniz ile ürününüzü satın alan kişiler arasında bir tutarsızlık varse, dönüş zamanı gelmiş olabilir.

Mevcut Kitlenizi Derinlemesine İnceleyin

Soru: Müşterileriniz kimler ve en çok etkileşimi nereden alıyorsunuz? Bu müşteriler arasında benzerlikler var mı?

Cevap: Ürünlerinizi satın alan insanları merak edin. Halihazırda ideal pazarınızdalar ve yen, müşteriler olmak üzere onlar gibi daha fazla insan bulmak için demografik bilgiler kullanabilirsiniz.

 

Hedef Kitle Ve Örnekleri

Kitlenizle Etkileşime Geçin

Müşterilerinizi değerlendirmekte zorlanıyorsanız, etkileşiminizi artırın. Onlara sorular sorun veya hangi gönderilerin daha fazla beğeni ve yorum gördüğünü izleyin.

Müşterilerden bir anket doldurmalarını isteyin. Ankerler, potansiyel pazar araştırması yapmak için harika bir yoldur. İhityaç duyduğunuz bilgileri müşterilerinizden hızlı ve kolay bir şekilde toplayabilirsiniz.

Anketi bir eşantiyon veya indirimle ilişkilendirerek anlaşmayı tatlandırdığınızdan emin olun.

Ürünleriniz İçin Farklı Kitleler İçin Beyin Fırtınası Yapın

Hedef kitlenizin birincil kitleniz olması gerekmez. İdeal pazarınız, yeni reklam kampanyası veya promosyon indirimiyle değişebilirsiniz.

Bir  kuaför salonu işetiyorsanız, kendinizi kendinizi stresli profesyoneller için bakım ürünleri pazarlayabilirsiniz.

Rakiplerinizi Kontrol Edin

Rakiplerinizin kampanyalarıyla kimleri hedeflediğini analiz edin. Sosyal medyalarını ve katılım oranlarını analiz edin. Herhangi bir tutarsızlık bulursanız, stratejilerinizde herhangi bir değişiklik yapmak veya şirketiniz için neyin daha iyi çalıştığını görmek isteyip istemediğinizi kendinize sorabilirsiniz.

Google Analytics, Semruhs ve Ahrefs gibi araçlarla sosyal medya varlığınızı analiz etmeniz ve kendinize rakiplerler veya diğer sektör liderleriyle karşılaştırmanıza olanak sağlar.

Sosyal Medya Dinleme

Tüketiciler gün boyu sosyal medyada halka açık konuşmalar yapıyor. Sosyal medya dinleme, sosyal medya kanalları sizinki ve diğerleri izleyerek ve elde ettiğiniz verileri analiz ederek müşterilerin markanız hakkında söylediklerine dikkat etmeyi gerektirir.

Markanız hakkında geri bildirimler almak son derece faydalıdır. Erişiminizin doğru kişilere ulaşıp ulaşmadığını veya hedef müşterilerinizi yeniden düşünmeniz gerekip gerekmediğini anlamınıza yardımcı olacaktır.

Analitik ve Diğer Araçlar

Büyük plaformların çoğu size yardımcı araçlar sağlar ve birçoğu web trafiğinizi analiz etmenize izin verir.

Bu kullanışları araçların birkaçı:

 • Facebook Kitle Analizleri
 • Google Trendler
 • Twitter Analiz

Son olarak analizi bırakmayın rakipleriniz sizden önce davranabilir.

Hedef Kitlenizin İdeal Paazarınıza Uyduğundan Emin Olun

İdeal müşteri pazarınızı belirledikten sonra, kendinize bazı sorular sormak için zaman ayırmanız gerekir:

 • Hedef kitlenizde Yeterince insan var mı?
 • Müşterileriniz ürününüzü satın alabilir mi?
 • Kitlenizi anlıyor musunuz?
 • Bu kitle sürdürülebilir mi?

Müşerilerinizin orta sınıf aileler olduğunun farkında olabilirsiniz, ancak fiyat puanlarınız üst sınıftaki yüksek müşteriler içindir.

Örneğin: Ürünleriniz kadınları hedefliyorsa ancak personeliniz çoğunlukla erkekse, hedef kitlenizin bakış açısını daha iyi anlamak için daha fazla kadın çalışan işe almak mantıklı olabilir.

Ayrıca, hedef kitle analizinizi zaman zaman tekrar gözden geçirebilirsiniz. Kitleniz tutarlı kalabilir veya daha da darlaşabilir. Ya da şirketiniz evrim geçirmiş olabilir ve yeni bir oyun planı yapmanız gerebilir.

Hedef kitle, ürün ve hizmetleriniz ulaşmasını istediğiniz belirli tüketici grubudur. Hedef kitle analizi yaparak İşletmeniz için ideal pazar olacak tükecetici segmentini bulabilirsiniz.

Mevcut müşterilerinizi analiz ederek, onlarla sosyal medyada etkileşime geçerek, farklı araçlar kullanarak ve sosyal medya dinleme yaparak hedef kitlenizi tanımlayabilirsiniz.

Son olarak, araştırma yaptığınızda, tekliflerinizi onları en çok satın almak isteyecek kişilere göre uyarlayarak hem size hemde tüketiceye yardımcı olabilirsiniz.

Keşfetmeye Devam Edin

Artık Hedef kitleyi anladığınıza göre size faydalı olabilecek bir kaç yazımız aşağıya bırakıyorum.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu