WordPress

Görselleri SEO İçin Optimize Etmenin 10 Adımı

Görüntü optimizasyonunun temellerini anlamak, içeriğinize SEO ile başarılı olmak için en iyi fırsatı verir.

Sitenizde ister video olsun, ister infografik veya fotoğraf, herhangi bir görsel kullanmak ziyaretçi deneyimini geliştirmenin en etkili yollarından biridir.

Görseller, metinlere kıyasla çok daha akılda kalıcıdır. Görsel içeren metinlerin görsel kullanılmamış metinlere kıyasla %94 daha fazla görüntülenmesi tespit edilmiştir.

İçeriğinizde uygun görsellere yer vermek okurların ilgisinin ve ürün satışlarının  artmasına büyük katkıda bulunur. Ek olarak sitenize gelen ziyaretçilerinizin genel izlenimini artırır, bu da SEO için size büyük avantaj sağlar.

Görselleri SEO için optimize etmenin yollarını inceleyelim:

Görüntü Optimizasyonu Nedir?

Görüntü optimizasyonu, kullanıcı katılımını artırmak için ideal format, boyut ve çözünürlükte yüksek kaliteli görüntüler oluşturmayı ve sunmayı içeriyor. Ayrıca, arama motoru tarayıcılarının bunları okuyabilmesi ve sayfa içeriğini anlayabilmesi için resmleri meta verilerle doğru şekilde etiketlenmesini istiyor.

Kaliteden ödün vermeden resimlerin boyutunu küçülteceğiniz zaman, sayfa yükleme süreleri ve genel kullanıcı deneyimini iyileşir. Bunun arama motoru sıralamarı üzerinde olumlu bir etkisi olabilir, bu da müşteri katılımını, dönüşümleri ve müşteriyi geri döndürmeye büyük katkı sağlar.

Not: Optimize edilmiş resimler sunucunuzda daha az depolama alanı kaplar, bu nedenle site yedeklemeleri daha hızlı taranmaktadır.

Şimdi, görüntüleri optimize etmenin 10 yolunu detaylı anlatacağım:

1.Görüntülerinizi Yediden Boyutlandırın

Görüntü boyutu ve dosya boyutu aynı şeyler değildir. Görüntü boyutu, bir görüntünün boyutlarını ifade eder.

Örneğin: “1024 piksele 680 piksel” dosya boyutu, “350 kilobayt” depolama alanıdır.

Daha yüksek çözünürlüğe ve daha büyük boyutlara sahip görseller, sayfa yüklenme sürelerinizi önemli ölçüde etkileyebilir.

Uygun Formatı Kaydedin

PNG, JPEG VE GIF ‘ in her birinin kendine göre avantajları vardır. Çok renkli görüntüler için JPEG‘ i ve basit görüntüler için PNG‘ i kullanabilirsiniz.

Görüntü Formatları

Doğru Sıkıştırma Oranını Seçin

Bir görüntünün ne kadar iyi sıkıştırıldığı hem dosya boyutunu hemde kaliteyi etkiler; dosya ne kadar küçülürse görüntü kalitesi okadar düşük olur.

Her görüntü için neyin en iyi olduğunu görmek için dosya türkleri ve sıkıştırma oranları ile denemeler yapabilirsiniz. Adoba Photoshop gibi birçok görüntü düzenleme aracı, görüntü kalitesini optimize ederken boyutunu otomatik olarak en aza indiren web için kaydet seçeneğine sahiptir.

Ek olarak Adobe Photoshop’ un 14 gün ücretsiz sürümünden yararlanabilir ve fotoğraf ölçeklendirmelerini yapabilirsiniz.

Photoshop kullanmıyorsanız, bu araçlar ve eklentiler size yardımcı olabilir:

Görüntü Optimizasyonu Araçları
 • Yakınlık Fotoğrafı
 • Dosya Optimize Edici
 • ImageOptim “sadece MAC”
 • Kraken “Toplu sıkıştırma”
 • Pixlr “JPEG optimizasyonu”
 • OptiPNG
Görüntü Optimizasyonu İçin WordPress Eklentileri
 • EWWW Görüntü doktoru
 • Görüntü Geri Dönüşüm
 • Kısa Piksel
 • Küçük PNG
 • Yoast SEO
 • Smush

 

Görüntü Formatları

 

Hız Testi

Resimlerinizi optimize ettikten sonra, web sitenizin sayfa yükleme sürelerinin yeterince hızlı olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Site hızınızı test etmek için şu araçlardan birini tercih edebilirsiniz:

 • Google Sayfa Hızı Analizleri
 • Web Sayfa Testi
 • WebBekle
 • Pingdom

Not: Web sitenizin içeriğini sık sık değiştiriyorsanız, yükleme sürelerinizin düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

2.Görüntü Dosya Adlarını Optimize Edin

En fazla SEO gücünü elde etmek için dosyayı alakalı, açıklayıcı anahtar kelimelerle adlandırınız. Hedef anahtar kelimeleri başka ekleyin ve bunları “- tire” ile ayırmalısınız, çünkü başka bir karekter girdiğinizde arama motorları o karakterleri tanımazlar.

Örneğin: Hastane ile ilgilini bir içerik yayınladığınızı varsayalım. Hastanedeki ilaç, insanlar, dokstorlar gibi terimleri görütünün orjinal adı “hastane.jpg” ise, siz onu açık ve net “hastanedeki-doktorlar.jpg” gibi açıklayıcı bir terimle anlatabilirsiniz.

3.Alt Etiketleri Kullanın

Görüntüleyebilenler resmi anlayabilir, ancak arama motorlarının ipuçlarına ihtiyacı vardır. Alternatif merin olmadan, arama motorları resim içeriğinizi doğru şekilde dizine ekleyemezler.

İyi bir alt etiketi görme engelli kullancılar için büyük avantaj sağlayabilir. Arama motorları sayfanın sıralamasını bildirmek için alternatif metni okuyabildiğinden, bir aksaklık bir görüntünün yüklenmesini engellediğinde de yararlanılır. Dosya adınsan daha ayrıntılı bir alt etiketi yazabilirsiniz.

Not: Markayla ilgili terimler, görünürlüğü artırmak için alt etiketlerde olabilir, ancak anahtar kelime doldurmaktan kaçınmalısınız.

4.Görüntüleri Mobil Uyumlu Hale Getirin

Google’ ın algoritması mobil öncelikli dizine eklemeyi kullanır, bu nedenle tarayıcılar genellikle bir sitenin mobil sürümüne bakarlar. Bu nedenle, resimlerinizin de mobil uyumlu olmalıdır.

Nasıl? kısa cevap, resimlerinizin web sitesini düzeninizi görüntüleme cihazına duyarlı olmasını sağlamaktır.

Bazı web sitesi şablonları ve oluşturucuları görüntüleri otomatik olarak yeniden boyutlandırır, ancak görüntü boyutunu bir cihazın genişlediğine göre belirleyebiliriz. Bunu yapmak için web sitenizi biraz özel CSS kodu ekleyebilirsiniz.

5.Resim Bağlığını Optimize Edin

WordPress genellikle resim başlığını dosya adında alır. Ancak, WordPress kullanmıyorsanız veya başlık görüntüyü açıklamıyorsa, dosya adlarıyla aynı şekilde uygun anahtar kelimeleriyle güncelleyenilirsiniz.

Resim başlıkları SEO için daha az önemlidir, ancak alternatif ilave yapabilirsiniz. Resim başlıkları, kullanıcı etkileşimi açısından daha faydalıdır, bu nedenle “Hemen Satın Alın” veya “Büyük İndirim” gibi kısa bir harekete geçir mesajı ekleyebilirsiniz.

Görüntü Formatları

6. Altyazı Ekleyin

Resim altyazıları doğrudan resimlerin altındaki kelimeler, SEO’ yu doğrudan etkilemeyebilir. Ancak, dosya adları ve alternatif metnin aksine, altyazılar görünürdür ve web sitesi deneyimine katkıda bulunabilir.

Altyazı eklemek, SEO üzerinden dolaylı bir etkiye sahip olabilir, kullanıcıdeneyimini ve etkileşim metriklerini iyileştirebilir.

7. Benzersiz Görseller Kullanın

Stok fotoğrafları kullanmak iyidir, ancak diğer web siteleri muhtemelen aynı görselleri kullandığından arama sıralamanıza yardımcı olmazlar.

Aynı şekilde özgün yazılı içerik SEO için çok daha iyidir, özgün ve içerikle alakalı görseller yüklemek büyük avantaj sağlayacaktır.

8. Metnin Resimlerin Tamamladığından Emin Olun

Metininiz bir resmi açıklamak için yeterli bilgi içermiyorsa, sayfa kopyası, arama motorlarının resimlerinizle alaka düzeyini belirmesine yardımcı olabilir, buna ek olarak açıklamayı genişletebilirsiniz.

9.Görüntü Yapılandırılmış Verileri Ekleyin

Sayfalarınıza yapılandırılmış veriler eklemek, arama motorlarının resimlerinizi zengin sonuçlar olarak göstermesine yardımcı olur. Google Görseller, ürün resimleri, videolar ve yemek tarifleri için yapılandırılmış verileri destekler.

Örneğin: Bir tarif gibi bir metnin ona eşlik ettiğini biliyorsa, bir resme bir rozet ekler.

Görüntü Formatları

 

10. Site Haritalarını Kullanın

Google, bir site haritasını “Google” a ve diğer arama motorlarına site içeriğinizin optimizasyou hakkında bilgi vermek için sitenizin web sayfalarını listeyebileceğiniz bir dosya” olarak açıklar. Başka bir deyişle, sitenizin içeriğinin haritasını içeren bir dosyadır.

Site haritaları, arama motorlarına sayfalarınız ve web sitesi yapınız hakkında bilgi verdiği için SEO’ nun önemli bir parçasıdır. Arama motorlaru tarayıcılarının her resmi “infografik, fotoğraf, video küçük resmi vb.” fark etmesini sağlamak için bunları site haritanıza ekleyiniz.

Her resim girişi için başlık, açıklama, URL konumu, resim yazısı ve lisans bilgilerini ekleyin. Video girişleri için başlığı, açıklamayı, URL konumunu, küçük resim URL’ sini ve ham video dosyası URL’ ini ekleyin.

Site yapınızı WordPress kullanıyorsanız, görsel içeriğini bir site haritası otomatik olarak ekleyen Yoast SEO‘ yu kullanabilirsiniz.

Resimlerinizden En İyi Şekilde Yararlanın

İçeriğiniz fark edilmesini sağlamakta zorlanıyorsanız, herhangi bir resim yüklemeden önce bu stratejileri aklınızda bulundurun. Bu görüntü optimizasyonu teknikleri, içeriğinizin hem arama motorları için hem de kullanıcılar için göz çarpıcı olacak ve görüntülenmeniz artacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu