SEO

Google Trendler Nedir?

Google Trendleri, belirli anahtar kelimelerin ve kelime öbeklerinin zaman içinde ne sıklıkta arandığını görmenizi sağlayan ücretsiz bir Google hizmetidir. konuların, ürünlerin ve etiketlerin popülaritesini takip etmek ve farklı bölge ve dilleri karşılaştırmak için kullanılabilir.

Kullanıcılar, zamandan, mevsimden ve konumdan etkilenerek insanların ne aradıklarını gösterir. Daha sonra pazarlama stratejinizi bilgilendirmek için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

Bu makalede, Google Trendler‘ i nasıl kullanacağınızı ve içerik stratejiniz için bundan yararlanmanın yollarını ele alacağız:

Google Trendler Nasıl Kullanılır?

Google Trendler, anahtar kelime arama hacminden ziyade anahtar kelime popülaritesini ölçer.

Google bunu şu şekilde açıklıyor: ” Göreceli popülerliği karşılaştırmak için her veri noktası, temsil ettiği coğrafya ve zaman aralığının toplam aramalarına bölünür.”

Google Trends’ i kullanmaya başlamak için, arama çubuğuna bir anahtar kelime girin veya verilen örneklerden birini seçebilirsiniz. Ayrıca ülkemizdeki güncel trendler hakkında genel bilgileri görmek için aşağıya kaydırabilirsiniz.

Google Trendler

Aşağı doğru kaydırdığınızda arama yaptığınız kelime için ülke içerisinde arama verilerini gösteriyor.

İçerik Stratejisini Geliştirmek İçin Google Trends’i Kullanmanın 5 Yolu

Google Arama Trendleri nispeten basit bir araçtır, ancak onu genel içerik stratejiniz için kullanmanın birçok yolu bulunmaktadır.

İşte mevcut içerik stratejinizi geliştirmek ve tamamlamak için Google Trendler’ i kullanmanın beş yolu:

1.Şu Anda Trend Olan Konuları Bulun

Trend olan konuları bulmak, içeriği planlamanıza, benzersiz açıları belirlemenize ve hatta bir marka olarak alakalı kalmanıza yardımcı olabilir. Google Trendler ana sayfasında dünya genelinde “Son zamanlarda trend olan” konuları görebilirsiniz.

Google Trendler 01

2.Mevsimsel Trendleri Belirleyin

Sezon trendi, düzenli olarak, genellikle belirli bir tatil civarında ortaya çıkan trendlerdir. Google Trendler’ de trend olan konuları araştırarak, bir sonraki büyük tatil için reklam vermeye ne zaman başlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Örneğin: Bir çiçekçi dükkanınız var. En çok satışlarda artışı “Sevgililer günü ve Anneler Gününde” aramalarda düzenli artış görürsünüz.

Kısacası siz Google Trendleri kullanarak bu trafik alacağınız günleri belirlediğinizde size bu tarihler aralığında bilgi geçişi sağlar. Bu, pazarlama kampanyalarınızın başlangıcını belirlemek için kullanabileceğiniz verilerdir.

Ayrıca tahmin edilmesi daha zor olan trendleri de araştırabilirsiniz.

Google Alışveriş Reklamlarını Sezona Göre Planlayın

Google Alışveriş reklamlarınızı ne zaman planlayacağınızı belirlemek için Google Trendler verilerinden yararlanabilirsiniz.

Google Trendler 02

3.Yerel SEO Stratejinizi Optimize Edin

Google Trendler, dünya çapında veya ülkeye, alt bölgeye, metropol alanına veya şehre göre anahtar kelime popülerliğini görüntülemenize olanak tanıyor. Bu pazarlama kampanyalarınızı iyileştirmenize ve potansiyel müşterilerinizin nerede olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Kısaca müşterilerin çoğunun nerede yaşadığını bilseniz bile, ilgili arama terimlerini ve önemsedikleri konuları bulmak için arama kalıplarının derinliklerine inebilir ve yerel SEO stratejinizi daha da geliştirip yerel bir sıralama yakalayabilirsiniz.

Yerel Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Yerel bir işletme sahibiyseniz, muhtemelen bölgenizdeki trendler ile ulusal veya küresel trendler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz.

Müşterilerinizin gereken ilgilendikleri içeriği planlamak için yerel olarak nelerin trend olduğunu görebilirisiniz.

Örneğin: BMW satan bir araba galeriniz olduğunu varsayalım. ” BMW bayiliği” için arama yapabilir ve kapsamı yalnızca şehrinize göre daraltabilirsiniz. Ancak sadece BMW olarak sınırlandırılmamalı, ilgili sorgulardan yola çıkarak “Kia, Toyota, Hyundai ve Ford” araçları ve bunların BMW muadilleri hakkında karşılaştırılmalı blog yazıları yazmak ip uçlarında bulunmak iyi bir fikir olabilir.

4.Rakiplerinizi İzleyin

Markanızın rekabette nasıl durduğunu görmek için Google Trendler karşılaştırma aracına geri dönün.

Örneğin: Netflix ve Disney için uygulayalım. Bu durumda, ilgili performanslarına daha iyi bir genel bakış elde etmek için zaman çerçevesinde birkaç yıl geriye almak muhtemelen daha yararlı olacaktır.

Son beş yılda rekabetin sabit kaldığını ve Disney’ in rahat bir şekilde liderliğini sürdüğünü görebilirsiniz:

Google Trendler 03

Ayrıca, her iki marka için de çok sayıda trafik artışının aynı anda meydana geldiğini görebilirsiniz.

Her iki şirkette, başarılarını tekrarlayabilmek veya pazarlama stratejilerini artırmak için rakipleri ile yaptıkları reklamları inceleyebilirsiniz.

Rakiplerinizin trendlerini takip etmenin bir yolu, pazar araştırma araçlarından yararlanmaktır. Şirketinizin trendlerin rakiplerinizin trendleriyle nasıl karşılaştırıldığını görebilirsiniz. Rakiplerinizin sitelerinde neyin trend olduğunu analiz etmek, onlar için neyin işe yaradığını ve neyin sizin de işe yarayabileceğini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Trendlere göre hareket etmeniz gerekir yoksa hedef müşterileriniz kaybedebilirsiniz.

5.SEO Stratejinizi Optimize Edin

İçerik Planlama ve oluşturmak için Google Trendler’ deki verilerden yararlanabileceğiniz birkaç yolu açıklayalım.

Anahtar Kelime Araştırması Gerçekleştirin

Google Trendler size gerçek zamanlı arama verilerine dayalı anahtar kelime verilerini gösterir; diğer araçlar bunu yapamaz. Anahtar kelimeler eklemek ve bunların zaman içinde nasıl bir eğilim gösterdiğini görmek, anahtar kelime araştırmalarınızı tamamlamak için büyük avantaj olabilir.

Zaten hedeflemeyi planladığınız bir anahtar kelime listeniz var mı?

Zaman içinde nasıl performans gösterdiklerini ve stratejiniz için doğru seçimler olup olmadıklarını görmek için Google Trendler’ e bağlayabilirsiniz.

Yine de, Google Trendler’ in anahtar kelime hacmini veya zorluğunu ölçmediğini unutmayınız. Ayrıca, hangi popüler anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerektiğini belirlemek için ” ilgili sorgular” bölümünü kullanarak bunu bir adım öteye taşıyabilirsiniz.

Bir blog gönderisinde bu bilgiler, hangi anahtar kelimeleri optimize edeceğinizi veya hatta kategorilerinizi ne adlandırmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Kısacası, hangilerinin en popüler olduğunu görmek için bulduğunuz sorguları da karşılaştırabilirsiniz.

Google Trendler, popüler anahtar kelimeleri bulmak için iyi bir başlangıç noktasıdır, ancak içerik oluşturmadan önce Anahtar kelimeye genel bakış gibi daha kapsamlı bir araç aracılığıyla bulduğunuz tüm anahtar kelime fikirlerini çalıştırmak isteyebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler İçin İlgili Konuları Belirleyin

Anahtar kelimelerde ilgili sorgulara ek olarak, konuyla ilgili araştırma yapmalısınız. Geniş kapsamlı anahtar kelimeler kullanarak başlamalısınız ve hangi ilgili konuların ortaya çıktığını görmeniz mümkündür. Bu konuları zaten bloglar’ da veya sosyal medya gönderilerinde görebilirsiniz.

Örneğin: İlgili konular bölümünün “kadın ayakkabıları” için bir arama yaptığınızda yükselen her konu spor ayakkabılar ile ilgilidir.

Google Trendler

Konu Kümleri Oluşturun

“İlgili konular” ve “İlgili sorgular” bölümleri, etiketli anahtar kelime araştırma araçlarıdır. Ancak konu kümeleri oluşturmanıza da yardımcı olabilirler.

Konu kümeleri, bir ana fikir veya “sütun” etrafında toplanan ilgili içerik gruplarıdır.

Doğru yapıldığında, konu kümeleme güçlü bir dahili bağlantı yapısı oluşturabilir ve web sitenizi hem kullanıcılar hem de Google için mantıklı bir şekilde düzenlemenize yardımcı olabilir.

Son olarak içerik takviminizi doldurmaya ve konu kümelerinizi oluşturmaya başlamak için bu bilgilerden yararlanın.

YouTube Stratejinizi Geliştirin

Google Trendler ayrıca Youtube’ daki popüler konuları kapsıyor. Varsayılan “Web Araması” kategorisinden “YouTube Araması” na geçebilirsiniz. Ayrıca kategoriyi kanal temanızla uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Anahtar kelimelerinizin genel eğilimine bakarak başlamalısınız; insanlar hala bu konuyla ilgileniyor mu?

İlgili konular burada çoğunlukla YouTube kanallarıdır. Bu popüler kanalların ne tür videolar yayınladığını görmek için rakip araştırması yapmak için iyi bir fırsat olabilir.

İlgili sorgular, bu videolar için beyin fırtınası yapmanıza yardımcı olabilir.

Google Trendler Araştırmanızı Doğrulayın

Google Trends dünya çapında trend olan konuları kendi şehrinize kadar keşfetmenize olanak tanıyan yararlı bir anahtar kelime araştırma aracıdır.

İster anahtar kelimeleri araştırıyor olun, ister rakiplerinize göz kulak olun, hatta yerel SEO stratejisi geliştirebilir, bu ücretsiz araçta bir çok olanak var bunlar sizin için büyük avantaj sağlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu