SEO

Google Discover Reklamları

Google Discover reklamları, YouTube’ da keşfet özet akışında ve Gmail’ de görünen, görsel olarak ilgi çekici bir reklam biçimidir. Gmail’ in değeri düştüğünde Google Discover, ek yerleşimlerin yanı sıra yerleşimlerini de üstlenerek bu reklam biçimini  değiştirmiştir.

Keşif kampanyaları, yeni ürün ve hizmetleri aktif olarak araştırıp öğrenirken, keşif anlarında insanlara ulaşmak için tasarlanmıştır.

Dicvover Kampanyalarının Faydaları Nelerdir?

 • Google Discover kampanyaları, arama alışverişi, YouTube ve yerel gibi diğer kampanya biçimlerinin ötesinde önemli ve artan erişim sunuyor.
 • Çok çeşitli yerleşimlerde geniş bir kitleye, Dünya genelinde 3 milyar kişiye kadar ulaşmanın etkili bir yoludur. Gmail “Promosyon ve Sosyal sekmeler”, Google Keşfet Akışı ve YouTube ana sayfası ve sonrakini izle yayınlarıdır.
 • Tipik hedef kitle listelerinizde yer almayan veya anahtar kelimelerinizi, arama terimlerinizi araştıran kişilere keşif anlarındayken ulaşmak mümkündür.
 • Yaratıcı gereksinimler asgari düzeydedir ve diğer formatlara göre boyutlar, en boy oranı ve karakter sayıları gibi genellikle aynı spesifikasyonlardır, bu da yaratıcı ekibin üzerindeki yükü azaltır.
 • En iyi performans için reklamları farklı yerleşimlerde ve reklam öğelerini farklı kombinasyonlarda göstermek için Google‘ ın makine öğrenimini kullanırlar.
 • YouTube yerleşimlerinde gösterilebilir ancak biçimi kullanmak için video reklam öğenizin olması gerekmez.

Keşif Kampanyaları Ücretli Arama Dönüşüm Hunisi Nerdesinde Yer Alır?

Bu yanıtı, her bir reklam verenin bunları nasıl kullanmak istediğine hedeflenen kitlelere, kullanılan kreatiflere, dönüşüm ve gelir takibine bağlıdır. Bunlar, dönüşümleri veya geliri artırmaya yönelik tamamen otomatik bir biçimdir, ancak kullanmak istediğiniz dönüşümü siz seçersiniz, bu bir web sitesi ziyareti veya katılım bir ziyaret, bir satın alma, potansiyel müşteri formu tamamlama veya bir mikro dönüşümü olabilir.

Mağaza ziyaretleri gibi çevrimdışı dönüşümler. Genel olarak, reklam veren için trafiği en azından veya daha spesifik işlemlerin değerini artırdıkça dönüşüm hunisi üzerinde düşünme, dönüştürme ve sadakat aşamalarını kapsama eğilimindedirler. Reklam veren dijital olarak ne kadar gelişmişse, Google Discover ile o kadar çok şey yapabiliriz.

Örneğin: Müşteriler için faydalı olacağını düşündüğünüz verileriniz varsa, buna yönelik optimizasyon yapmak için bir Discover kampanyası oluşturabilirsiniz.

Reklamlar için Google Discovery Kampanya Özellikleri

Discover Kampanyaları, diğer Google Ads Kampanya biçimlerinde olduğu gibi resim, logo ve metin öğerlerinin bir karışımını gerektirir. Gereken resim boyutları Google, Microsoft ve Meta biçimlerinde çok benzer olduğundan, yaratıcı ekibinizin iş yükünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Google Discover Reklam

Lütfen aşağıdaki resim ve logo gereksinimlerine uymanız gerektiği unutmayın:

 • En az 1 ama ideal olarak 3 yatay resim (1200 x 628 piksel önerilir)
 • En az 1 ama ideal olarak 3 kare resim (1200 x 1200 piksel önerilir)
 • İsteğe bağlı: 1-3 dikey resim(960 x 1200 piksel önerilir) maksimum yerleştirme aralığına izin vermek için ideal olarak en 1 tane
 • Saydam bir arka plan üzerinde en az 1 kare logo (1200 x 1200 piksel önerilir)
 • Resimler JPG, PNG veya Statik GIF formatında maksimum 5 MB olmalıdır ve reklam başına maksimum 20 resim ve 5 logo olmalıdır.
 • Ne kadar çok resim yüklerseniz en boy oranları ve her bir oranın sayısı açısından, optimum performans için o kadar erişim ve daha fazla kombinasyon test edilebilir.
 • Resimler, onaylanmayacağı için yoğun bir şekilde düzenlenmemeli veya etkileşim ima etmemelidir; Örneğin, bir düğme tasarımına sahip olmalıdır.
 • Resimler minimum metin içermelidir, yani metin, resmin büyük bir kısmını kaplamamalıdır.

Reklamlarınızla etkileşim üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğinden, reklam yorgunluğunu önlemek için reklam öğelerinin düzenli olarak, ideal olarak aylık olarak yenilenmesini sağlamalısınız.

Google Ads’ deki resim tabanlı reklamlarda veya uzantılarda olduğu gibi resim alma konusunda sorun yaşıyorsanız, açılış sayfasını web sitesini taramak ve oradaki resimleri kullanmak için Google’ ın işlevini kullanabilirsiniz. Önermesek de, stok görselleri kullanma seçeneği vardır.

Ayrıca metin varlıklarına da ihtiyaç olacak; 3- 5 başlık 40 karakter, 3- 5 açıklama 90 karakter, bir işletme adı 25 karakter ve nihai URL’ nin yanı sıra “Eylem Çağrısı CTA” seçme önceden tanımlanmış liste içermelidir.

Standart Google Discover Reklamları İle Dönen Reklamlar Arasındaki Fark Nedir?

Standart Discover reklamları, kullanıcıya tekil bir resim gösterirken, dönen reklamalar, Facebook’ un çok benzeyen, kullanıcının kaydırabileceği bir dizi resim içerir. En iyi uygulama, tekil bir resimle başlamanızı önerir, ancak bunların veri toplamasına olanak tanımak için standart tek resimlerle bir çok reklam ayarlayabilirsiniz.

Bu görüntüler yeterli veriyi toplamasına olanak tanımak için standart tek resimlerle birçok reklam ayarlayabilirsiniz. Bu görüntüler yeterli veriyi topladıktan sonra, bu görüntüleri döngüleri test etmek için kullanma fırsatı vardır.

Discover Kampanyaları ve Google Platformları Arasıdaki Platform Uyumluluğu

Geçmişte, Google Discover kampanyalarının trefik işlemleri otomatik olarak yapılmadı ve SA360 ile senkronize edilmedi, manuel yer tutucu anahtar kelime izlmee kurulumu olmadan, anca artık kullanılabilir durumdalar ve şu anda reklam verenlere sunulmakta olan yeni SA360 ara yüzüyle otomatik olarak senkronize ediliyor.

Otamatik etiketleme yoluyla Google Analytics ile de uyumludurlar veya özel raporlama için kampanyaları manuel olarak etiketlemeyi seçebilirsiniz. Adobe Ad Cloud kullanan reklam verenler için şu anda uyumluluk vardır ve Google Discover kampanyaları otomatik olarak platforma alınamaz, ancak bu durum yakın gelecekte değişebilir. Bir geçici çözüm olarak, keşif dönüşümleri yine de Adobe Analytics’ e çekilebilir ve CID’ ler aracılığıyla raporlanabilir, dolasıyla tutarlı bir doğruluk kaynağı vardır.

Microsoft Advertising’ de Discover Eşdeğeri Var Mı?

Hızlı yanıt hayır, ancak resklem verenlerin genel olarak benzer amaçlar için kullanabileceği başka görüntüleme tabanlı biçimleri de vardır. MSAN, Outlook, Microsoft Edge gibi marka açısından güvenli yerleşimlerde ve birinci sınıf envarterde görüntü tabanlı biçimler sunmaktadır.

Arama ağı reklamlarının yanına bir resim göstermenize olanak tanıyan Multimedya reklamlarının yanı sıra başka Microsoft akış tabanlı görüntülü reklam kampanyaları da vardır.

Google Discovery Ads Hedeflemesi ve Yapısı

Discovery kampanyalarınızı yapılandırma şeklinizi, hesabınızın yapısına, işletmen hedeflerinize ve sektör bağlamına büyük ölçüde bağlı olabilir, ancak çoğu durumda, potansiyel araştırma ve yeniden pazarlamayı, marka jenerik olarak ayırmayı önerdiğimiz şekilde ayırmanız önerilir. Arama etkinliği, bunun nedeni gözüktüğü halde yeni ve geri gelen müşteriler için performansın muhtemelen oldukça farklı olacağı ve müşteri yolculuğunun farklı aşamaları için ayrı bütçeler ve KPI’ lar düşünmek isteyebileceğinizdir.

Bunun ötesine, arama kitlesi performansına dayalı olarak hedefleyeceğiniz kitleleri seçebilir ve kitle bilgileri gibi Google araçlarını kullanabilirsiniz. Bu kitle yöneticinde bulunan ve hangi yakın ilgi alanı kitlelerinin ve pazardaki kitlelerin yeniden pazarlama kitlelerinizle en yüksek dizine sahip olduğunu gösteren bir araçtır.

Kitle hedefleme, Discover kampanyalarını ayırmanın çok yaygın bir yolu olsa da, test edebileceğiniz başka seçenekler de vardır.

Örneğin: Yerelleştirilmiş bir yapıya sahip olabilirsiniz ve bu durumda kampanyaları konuma göre ayırmak işletmeniz için en iyi seçenek olabilir. Bu, daha sonra konum başına bütçelere izin verir, ancak kampanyaları çok ayrıntılı bir şekilde bölmenin düşük hacim seviyelerine yol açabileceğini ve bunun da performansı olumsuz etkilediği tespit edilmiştir ve makine öğrenimi için daha az veri bulunması nedeniyle teklif stratejinizi kısıtlayabilir ve yönüne doğru optimize edebilirsiniz.

Google Discover Kampanyalarının Geleceği

Bu noktada çoğu kişinin bildiği gibi, maksimum performans keşif dahil birçok farklı kampanya türünü birleştirerek artımlı araştırmayı yönlendirmek için tasarlanmış yeni bir kampanya türüdür. Maksimum performans, yerel ve akıllı alışveriş’ in kullanımda kaldırılmasına neden olurken, Discover ayrı bir kampanya türü olarak kalmaya devam ediyor.

Son olarak hesabınızda ayrıca maksimum performans çalışıyorsa, öncelikli olan kampanya büyük ölçüde reklam sıralaması puanlarına bağlı olacaktır. Maksimum performansın daha iyi bir reklam sıralaması puanı varsa, bu kampanyaya keşif yerine öncelik verilecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu