SEO

Google Chrome Uzantıları

Google Chrome uzantıları, tarayıcının işlevselliğini değiştirmek için Chrome’ a yüklenebilen proğramlardır. Bu, Chrome’ a yeni özellikler eklemeyi veya proğramın mevcut davranışını kullanıcı için daha uygun hale getirmek için değiştirmeyi içeriyor.

Bir Google Chrome uzantısının Chrome’ a ekleyebileceği işlevsellik türüne ilişkin örnekleri inceleyelim:

  • Reklamların gösterilmesini engelleme
  • Chrome’ un daha verimli çalışması için bellek kuallnımı optimize etme
  • Chrome’ a yapılacaklar listesi ve notlar ekleme
  • Şifre yönetimi
  • Bir siteden metin kopyalamayı kolaylaştırma
  • Gizliliğinizi koruyun ve web’ de gezinmeyi daha güvenli hale getirebilirsiniz

Gördüğünüz gibi uzantılar, görebleri daha kolay gerçekleştirmeniz veya ziyaret ettiğiniz web sitelerinden daha fazla yararlanabilmeniz için çok çeşitli ekstra işlevler sunar.

Ne yazık ki, çoğu Chrome uzantısı yararlı olsa da, Chrome’ un davranışını olumsuz yönde değiştiren uzantılar oluşturan bazı geliştiriciler vardır.

Örneğin: Reklam yazılımı geliştiricileri, izniniz olmadan, görüntülediğiniz web sayfalarına reklam enjekte eden, arama sağlayacınızı kendi kontrolleri altındaki bir siteyle değiştiren, yeni sekme sayfasını değiştiren veya ana sayfanızı ele geçiren Chrome uzantılarını yükleyebilir.

Bir Google Chrome Uzantısını Nasıl Kullanıyorsunuz?

Bir Google Chrome uzantısını nasıl kullandığınız, söz konusu uzantıya bağlıdır. Bazı uzantılar arka planda çalışır ve belirli görevleri otomatik olarak gerçekleştirir. Diğer uzantılar, aşağıda gösterildiği gibi bir web sayfasına sağ tıkladığınızda menüye menü seçenekleri ekleyecektir.

Google Chrome Uzantılar

 

Çoğu uzantı, tarayıcıdaki adres alanını sağına küçük simgeler de ekler. Uzantının işlevselliğe erişmek için bu simgeler tıklanabilir veya sağ tıklanabilir.

Yüklenecek Google Chrome Uzantılarını Nerde Bulabilirim?

Bazı geliştiriciler uzantılarını doğrudan  indirme olanağı sunarken, bir Chrome uzantısı yükleme için en iyi yer Google’ ın Chrome Web Mağzası’ dır. Bu site bir mağaza olarak adlandırılıyor ve kullanmadan önce satın almanız gerekn bazı uzantılar olsa da, burada listelenen uzantılar büyük çoğunlukla ücretsizdir.

Mağzayı kullanmak için, anahtar kelimeye göre bir uzantı arayın veya mağazada listelenen kategorilere göz atın. Uzantıları yüklerkendikkatli olmak önemlidir, ne kadar çok uzantı yüklerseniz, Chrome bilgisayarınızda o kadar fazla bellek kullanır. Bu nedenle, kullanmayı planladığınız bir uzantıyı yükleyebilirsiniz.

Ayrıcak, bir uzantıyı yüklemeden önce incelemeleri okumak oldukça önemlidirç Bunun nedeni, düzgün çalışmayan veya yalnızca arama motorunuzu, başlangıç sayfanızı veya yeni sekme sayfanızı değiştirmek için tasarlanmış pek çok şeyin olmasıdır. Bu tür uzantılardan uzak durulması gerekmektedir.

Google Chrome Uzantıları 01

En İyi Google Chrome Uzantılarından Bazıları

O kadar çok iyi Chrome eklentisi var ki hepsini listelemek imkansız. Bununle birlikte, çok ihtiyaç duyulan işlevsellik, daha iyi güvenlik sundukları ve Chrome’ un performansını optimize ettikleri için kişisel olarak sahip olunması gerektiğini düşündüğüm bazı uzantıları sizlere paylaşacağım.

Aşağıda, Chrome’ a yüklenmesini önerdiğim uzantıların bir listesini sıraladım:

Extensity

Uzantıları ihtiyacınız olduğunda hızlı bir şekilde etkinleştirmenize ve devre dışı bırakmanıza izin veren uzantı yöneticisidir.

Normalde çok fazla uzantı yüklemek istemezsiniz, özellikle de Chrome tarafından kullanılan belleği artırdıkları için kullandığınız uzantıları, Extensity ile uzantıları ihtiyacınız olduğunda hızlı bir şekilde etkinleştirebilir ve ihtiyacınız olmadığında devre dışı bırakabilirsiniz.

Google Chrome Uzantıları 02

LastPass: Free Password Manager

LastPass, ziyaret ettiğiniz her sitede, hiçbirinin hatırlamanıza gerek kalmadan benzersiz parolalar kullanmanıza izin veren bir parola yöneticisidir. Saldırya uğrayan sitelerin sayısı ile herkesin ziyaret ettiği her site için zor ve benzersiz şifreler kullanması önemlidir. Bu uzantı, bu işlemin başarılmasını çok daha iyi kolaylaştırmıştır.

Google Chrome Uzantıları 03

Luminous: JavaScript events blocker

Binlerce siteyi güvenli olmayan “http” den güvenli “https” ye otomatik olarak geçiren “EFF” ve “Tor Projesi” tarafından oluşturulan bir uzantıdır. Sizi birçok gözetleme ve hesap hırsızlığına ve bazı sansür biçimlerine karşı koruma sağlayacaktır.

Google Chrome Uzantıları 04

The Great Suspender

Aynı anda çok fazla sekme açmayı seven kullanıcılar için Chrome’ un bellek ayak izini azaltmaya yardımcı olan hafif bir Chrome uzantısıdır. Bu uzantı, fovicon’ unu be başlık metnini korurken her sekmeyi otomatik olarak sihirli bir şekilde kaldırır.

Bir sekme, gerektiğinde sayfada herhangi bir yere tıklanarak geri yüklenebilir. Bu, sayfadaki dom öğelerinin sayısını azaltır ve bellek sızıntısını veya aşırı javascript çalıştırmamasını sağlamaktadır.

Google Chrome Uzantıları 05

Adblock Plus

Göze batmayan reklamları varsayılan olarak engellemeyerek we sitelerini de desteleyen bir reklam önleyicidir.

Google Chrome Uzantıları 06

FlowCrypt: Encrypt Gmail with PGP

Gmail üzerinden PGP şifreli e-posta göndermeyi inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. İnsanların iletişimlerini dinlemesinden endişe duyan ancak PGP’ yi kurmanın karmaşıklığıyla uğraşmak istemeyen herkes için bu harika bir uzantıdır.

Google Chrome Uzantıları 07
Google Keşfetmeye Devam Edin
Google içeriği çok büyük ve kapsamlı bir arama motorudur ve uzantıları paylaştığımıza göre Google ile ilgili ilginizi çekecek bir kaç makaleyi aşağıya bırakıyorum:

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu