E-Ticaret

E-Ticaret’e Geçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Ticaret çevrimiçi perakendecilik tüm perakende satışların yaklaşık dörtte birini oluştururak hızlı şekilde büyümeye devam ettikçe, giderek daha fazla işletme e-ticaret dünyasına doğru genişliyor.

Rekabetçi kalabilmek ve büyümek için e-ticaret’ e geçmek iyi bir fikirdir ve işiniz hangi sektörde olursa olsun birçok harika fırsat sunar.

Ayrıca çeşitli zorluklar da vardır, bu nedenle e-ticaret’ e geçmeden  önce aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmalısınız:

E-Ticaretin Fırsatları

E-ticarete geçmenin sunduğu birçok avantaj ve fırsat vardır:

  • Müşteri tabanınızı artırın: E-ticarete geçiş, işletmenizin mevcut tabanın ötesinde yeni müşterilere ulaşmasını sağlar. eBay ve Amazon gibi mevcut çevrimiçi pazar yerlerini kullanmak bunu daha da kolaylaştırır.
  • Pazarınızı genişletin: E-ticaret, hem tüketici hem de ticari paket teslimatı ile uluslararası bir pazara açılmayı da kolaylaştırır. Başka bir ülkede ürünleriniz için üzerine inşa edebileceğiniz güçlü bir talep olduğunu görebilirsiniz.
  • Genel giderleri azaltın: Çevrimiçi satış yapmak, perakende satış yerlerine ve burada çalışacak personele olan ihtiyacı azaltabilir ve maliyetleriniz azalabilir. Bu tasarruflar daha sonra işiniz pazarlama, ürün geliştirme, bir teslimat şirketi ortaklığı ve daha fazlası gibi başka yollarla büyütmek için kullanılabilir.
  • Satışları analiz edin: Web sitesi analiz araçları, satışları ve müşteri etkinliğini izlemek için kullanılabilir. Bu bilgiler, satışları daha da artırmak için sitenizi pazarlamak ve geliştirmek için değerli bilgiler sağlayabilir.

İşletmenizin aradığı bu fırsatlarda, o zaman mevcut perakende şirketinizin bir parçası olarak veya onun yerine geçerek e-ticarete geçek doğru bir hareket olabilir. Yine de yapılması gerekn başka zorluklar ve düşünceler vardır.

Maliyetler ve Yatırım Getirisi

E- ticarete geçerken dikkate alınması gereken çeşitli maliyetler vardır ve bazıları, belirsiz yatırım getirisi ile ilişkili risk nedeniyle ertelenebilir. Envarter, koli teslimatı, pazarlama ve daha fazlası ile birlikte bir platform için ödeme, web tasarımı ve bakım dahil olmak üzere karşılanması gerekn işletme maliyetleri artacaktır.

Maliyetleri tahmin etmek, özellikle küçük ve büyük koli teslimatlarının bir karışımıyla uğraşırken ve kasada fiyatları tahmin ederken zor olabilir. Ayrıca, çevrimiçi rekabet ve iş planındaki değişiklik nedeniyle, işe yaramazsa, boşa harcanmış bir yatırım gibi görünebilir. Bu nedenle, yeterli mali desteğe sahip sağlam bir planınız olduğundan emin olmalısınız.

E-ticarete Geçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenlik

Çevrimiçi güvenlik hem tüketiciler hem de işletmeler için bir endişe kaynağı olabilir. Özellikle yeni, kurulmamış e-ticaret şirketleri için, satın alma yaparken finansal ve kişisel bilgilerinin güvende olacağına dair müşteri güvenini oluşturmak biraz zaman alabilir.

E-ticaret şirketleri veri ve dolandırıcılık ihlallerinden kendileri endişe duyacak. Mobil ödemelerin e-ticaret firmaları için önemi arttıkça mobil ödemeler 2015′ ten bu yana üç katına çıkmıştır, bu daha fazla risk oluşturuyor.

Tüm müşteri bilgileri güvende tutan güvenli bir ödeme yöntemini devreye sokmak bir zorunluluktur. Müşterileri memnun etmek için mümkün olduğunca fazla seçenek sunan, çeşitli ödeme yöntemlerini kabul eden köklü bir şirket kullanmalısınız.

Müşteriyi Elde Tutma

Yeni müşteriler çekmenin yanı sıra, büyümek için onları elde tutmanız gerekir. Ürünleri zamanında ve sağlam bir şekilde müşterilere ulaştıran güvenilir bir teslimat şirketi kullanmak bunun gerçekleşmesi için hayati önem taşır. Paket teslimat hizmetlerimi bunu halledebilir ve sizinle tekrar alışveriş yapacak memnın müşterilerle sonuçlanabilir.

Küçük ve büyük koli toplama ve teslimatının yanı sıra, çeşitli ödeme yöntemleri sunmak, iyi tasarlanmış bir web sitesine sahip olmak ve mükemmel müşteri hizmeti sunmak, müşterileri elde tutmanın gereklilikleridir.

Rakiplerinizi Tanıyın

E-ticaret pazarına girerken rakipleri araştırmak ve analiz etmek önemlidir. Muhtemelen iş dünyasında birçok benzer e-ticaret şirketi olacak ve onlarla nasıl rekabet edileceğini düşünmekle ilgili olabilir.

En başarılı olanların ne yaptığına bakın ve fikirlerini doğrudan kopyalamadan bunu taklit etmenin yollarını düşünün. Ayrıca pazardaki boşlukları araştırın ve belirli bir miktar risk içerecek olan yeni şeyleri denemeye istekli olabilirsiniz. İstenilen ürnüleri sunmaya devam ederken kendinizi rakiplerden farklılaştırmanın yollarını düşünün.

Pazarlama Trafiğini Artırma

Çevrimiçi satışa geçiş, yenii bir pazarlama yaklaşımı gerektirecektir. E-posta pazarlaması, sosyal medya, dijital halkla ilişkiler, üçünün bir karışımı veya daha fazlası olun, kullanılacak en iyi yöntemleri düşünmelisiniz. Rakip aktivitelerini ve pazarlamasını hedef kitlenizi etkileyecek şekilde gözden geçirmek çok önemlidir.

Başarılı bir şekilde yapılırsa bu sitenize trafik çekmeye ve satışları artırmaya yardımcı olacaktır. SEO, arama motorları ve bağlantılar aracağılıyla hedef kitle tarafından bulunmanızı sağlamak için inanılmaz derecede önemlidir. Bununla ilgilenmek için personel almak veya etkili bir şekilde yapıldığından emin olmak için dış kaynak kullanmak sizin için çok faydalı olabilir.

Son olarak tüm bu stratejileri e-ticarete girmeden önce yapmalısınız doğru uyguladıktan sonra e-ticaret dünyasın da, bu sizin ve şirketinizin başarı şansınızı artıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu