E-Ticaret

E-Ticaret: Yolculuğu

E-ticaret, başta internet olmak üzere elektornik bir ağ üzerinden mal ve hizmetlerin alınıp satılması veya fonların, verilerin iletilmesidir.

Bu ticari işlemler, işletmelerden işletmeye (BRB), işletmeden tüketiciye (B2C), tüketiciden tüketiciye veya tüketiciden işletmeye şeklinde gerçekleşir.

E-ticaret ve e-ticaret terimleri sıklıkla birbirinin yerine kullanılmaktadır. E-kuyruk terimi bazen çevrimiçi perakende alışverişinde oluşturan işlem süreçlerine atıfta bulunmak için de kullanılır.

Son 20 yılda, Amazon ve Trendyol gibi e-ticaret platformlarının yaygın kullanımı, çevrimiçi perakendede öenmli bir büyümeye katkıda bulunmuştur.

E-Ticaret Nasıl Çalışır?

E-ticaret, internet tarafından desteklenmektedir. Müşteriler, kendi cihazları aracılığıyla ürün veya hizmetlere göz atmak sipariş vermek için bir çevrimiçi mağazaya erişiyor.

Sipariş verildikçe, müşterilerinin web tarayıcısı, e-ticaret sitesini barındıran sunucu ile ileri geri iletişim kuracaktır.

Sipariş ile ilgili veriler, sipariş yöneticisi olarak bilinen merkezi bir bilgisayara iletecektir. Daha sonra envanter seviyelerine yöneten veri tabanlarına iletecektir; Paypal gibi uygulamalar kullanarak ödeme bilgilerini yöneten bir e-ticaret sistemi ve bir banka bilgisayarına yönlendiriyor.

Son olarak, sipariş yöneticisine geri dönecektir. Bu, mağaza envanterinin ve müşteri fonlarının siparişin ilerlemesi için yeterli olduğundan emin olmak içindir.

Bu, mağaza envanterinin ve müşteri fonlarının siparişin ilerlemesi için yeterli olduğundan emin olmak içindir.

Sipariş onaylandıktan sonra, sipariş yöneticisi mağazanın web sunucusuna bildirimde bulunacaktır. Müşteriye siparişinin başarıyla işleme alındığını bildiren bir mesaj gönderilecektir.

Siparişin yöneticisi daha sonra sipariş verilerini depoya veya yerine getirme departmanına göndererek ürün veya hizmetin müşteriye gönderilebileceğini bildirir.

Bu noktada bir müşteri somut veya dijital ürünler gönderilebilir veya hizmet erişimi sağlanabilir.

E-Ticaret Türleri

İşletmeler arası (B2B): E-ticaret, işletmeler ve tüketiciler yerine işletmeler arasında elektronik ürün, hizmet veya bilgi alışverişini ifade eder.

Örneğin: işletmelerin ürünleri, hizmetleri ve bilgileri aramasına ve e-satın alma arayüzleri aracılığıyla işlem başlatmasına olanak tanıyan çevrimiçi dizinler ve ürün tedarik zinciri gibi web siteleri yer alır.

İşletmeden tüketiciye (B2C): e-Ticaretin internetteki perakende kısmıdır. İşletmelerin ürünleri, hizmetleri veya bilgileri doğrudan tüketicilere satmasıdır.

Bugün internette her türlü tüketim malını satan sayısız sanal mağaza ve alışveriş merkezi bulunmaktadır. Amazon sitelerin en bilinen örneğidir. B2C pazarına hakimeyet sağlamaktadır.

Tüketiciden tüketiciye (C2C): Tüketicilerin birbirleriyle çevrimiçi olarak ürün, hizmet ve bilgi alışverişinde bulunduğu bir e-ticaret türüdür. Bu işlemler genellikle işlemlerin gerçekleştirildiği çevrimiçi bir platform sağlayan üçüncü bir taraf aracılığıyla gerçekleştirilir.

E-ticaret Türleri

Çevrimiçi müzayedeler ve sınıflandırılmış reklamlar, C2C platformlarına eBay örnektir. EBay bir işletme olduğundan, bu tür e-ticaret C2B2C olarak da adlandırılabilir.

Tüketiceden işletmeye, tüketiciden tüketiciye, Facebook pazar yeri ve bir moda satış platformu olan Trenyol gibi platformlar da C2C işlemlerinin arasındadırlar.

Tüketiciden işletmeye(C2B): Tüketicilerin ürün ve hizmetlerini şirketlerin teklif vermesi ve satın alması için çevrimiçi olanak sunduğu bir e-ticaret türüdür. Bu, B2C’ nin geleneksek ticaret modelinin tam tersidir.

C2B platformunun popüler bir örneği: Telifsiz fotoğraflar, görseller ve medya gibi tasarım öğeleri satan pazar yeridir.

İşletmeden yönetime (B2A): Şirketler ile kamu idaresi veya devlet kurumları arasında çevrimiçi olarak yürütülen işlem ifade eder. Devletin birçok şubesi, çeşitli e-hizmet veya ürün türlerine bağımlıdır. Bu ürün ve hizmetler genellikle yasal belgeler, kayıtlar, sosyal güvenlik, mali veirler ve istihdamla ilgilidir.

İşletmeler bunları elektronik olarak temin edebilir. B2A hizmetleri, e-devlet yeteneklerine yapılan yatırımlar nedeniyle son yıllarda önemli ölçüde artmıştır.

Tüketiciden İdareye(C2A): Tüketiciler ile kamu idaresi veya devlet kurumları arasında çevrimiçi olarak yürütülen işlemleri ifade eder. Devlet, bireylerden nadiren ürün veya hizmet satın alır, ancak bireyler aşağıdaki alanlarda sıklıkla elektronik araçları kullanır:

 • Sosya Güvenlik: Bilgi dağıtma ve ödeme yapma
 • Vergiler: Vergi beyannamelerinin doldurulması ve ödemelerin yapılması.
 • Sağlık Sistemler: Randevu almak, test sonuçlarını ve sağlık durumu hakkında bilgi vermek ve sağlık hizmeti ödemelerini yapmak.

Mobil E-ticaret: Akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar kullanılarak yapılan çevrimiçi satış işlemlerini ifade eder. Mobil alışveriş, bankacılık ve ödemeleri içerir.

Mobil chatbotlar ve asistanlar m-ticareti kullanım açısından kolaylaştırarak tüketicilerin işlemleri sesli veya yazılı konuşmalar yoluyla tamamlamasına izin verir.

E-ticaret Sesli Asistan

E-Ticaret Avantajları Ve Dezavantajları

E-ticaret faydaları arasında 24 saat kullanılabilirliği, erişim hızı, mal ve hizmetlerin geniş kullanılabilirliği, kolay erişebilirliği ve uluslar arası erişim sayılabilir.

E- ticaret ile ilgili örnekleri aşağıya bırakıyorum:

 • Kullanılabilirlik: Kesintiler ve plan bakımlarının yanı sıra, e-ticaret siteleri 7/24 açık olup, ziyaretçilerin istedikleri zaman göz atmasına ve alışveriş yapmasına olanak tanımaktadır. Gerçek mekanda faaliyet gösteren işletmeler genellikle belirli saatlerde açılır ve hatta belirli günler tamamen kapanabilir.
 • Erişim Hızı: Fiziksel bir mağazada alışveriş yapanlar kalabalık nedeniyle yavaşlayabilirken, e-ticaret siteleri hızlı çalışır; bu, hem tüketici cihazındaki hem de e-ticaret sitesindeki bilgi işlem ve bant genişliği hususları tarafından belirlenebilir. Ürün ve alışveriş sepeti sayfaları birkaç saniye veya daha kısa sürede yüklenir. Bir e-ticaret işlemi birkaç tıklamadan oluşabilir ve beş dakikadan daha az sürebilir.
 • Geniş Kullanılabilirlik: Amazon’ un ilk sloganı “Dünyanın En Büyük Kitapevi” idi. Her kitap raflarında stoklamak zorunda olan fiziksel bir mağza değil, bir e-ticaret sitesi olduğu için bu iddiada bulunabilirdi. E-ticaret, markaların satın alma işlemlerinden sonra bir depoda veya çeşitli depolardan sevk edilen geniş bir ürün yelpazesi sunmasını sağlar. Müşteriler muhtemelen istediklerini bulma konusunda daha başarılı olacaklardır.
 • Kolay Erişebilirlik: Fiziksel bir mağazadan alışveriş yapan müşteriler belirli bir ürünü bulmakta zorlanabilirler. Web sitesi ziyaretçileri, ürün kategorisi sayfalarına gerçek zamanlı olarak göz atabilir ve ürünü hemen bulmak için sitenin arama özelliğini kullanabilir.
 • Uluslararası Erişim: Gerçek mekanda faaliyet gösteren işletmeler, mağazalarını fiziksel olarak ziyaret  eden müşterilere satış yapmaktadırlar. E-ticaret ile işletmeler web’ e erişilebilen herkese satış yapılabilir. E-ticaret bir işletmenin müşteri tabanını genişletme potansiyeline sahiptir.
 • Daha Az Maliyet: Saf oyun e-ticaret işletmeleri, kira, stok ve kasiyer gibi fiziksel mağaza işletme maliyetlerinden kaçınır. Ancak nakliye ve depolama maliyetlerine neden olabilirler.
 • Kişiselleştirme Ve Ürün Önerileri: E-ticaret siteleri, bir ziyaretçinin göz atma, arama ve satın alma geçmişini izleyebilir. Kişileştirilmiş ürün öneleri sunmak ve hedefe pazarlar hakkında bilgi edinmek için bu verileri kullanabilirler. Örneğin; Amazon ürün sayfalarının ” Sıklıkla birlikte satın alınanlar” ve “Bu ürünü görüntüleyen müşteriler de inceledi” etiketi bölümleri yer alır.

E-ticaretin algılanan dezavantajları arasında bazen sınırlı müşteri hizmetleri, tüketicilerin bir ürünü satın almadan önce görememesi veya dokunamaması ve ürünün nakliyesi için bekleme süresi sayılabilir.

 • Sınırlı Müşteri Hizmetleri: Müşterilerin fiziksel bir mağazaylailgili bir soruları veya sorunları varsa, yardım için bir satış danışmanı, kasiyer veya mağaza müdürü görebilir, danışabilirler. Bir e-ticaret mağazasında müşteri hizmetleri sınırlı olabilir: Site yalnızca belirli saatlerde destek verebilir ve çevrimiçi hizmet seçeneklerinde gezinmek zor olabilir veya belirli bir soruyu yanıtlamayabilir.
 • Sınırlı Ürün Deneyimi: Bir web sayfasındaki resimlerin görüntülenmesi, bir ürün hakkında iyi bir fikir verebilir, ancak bu, gitar çalmak, televizyonun görüntü kalitesini değerlendirmek veya bir gömlek veya elbise denemek gibi doğrudan deneyimlemekten farklıdır. E-ticaret tüketicilerin, beklentilerinden farklı olan ve iade edilmesi gereken ürünleri satın alabilirler. Bazı durumlarda müşteri, iade edilen bir ürünü satıcıya geri göndermek için ödeme yapmalıdır. Artırılmış gerçeklik teknolojisinin, müşterilerin e-ticaret ürünlerini inceleme ve test etme becerilerini geliştirmesi bekleniyor.
 • Bekleme Zamanı:  Bir mağazada müşteriler bir ürün için ödeme yapar ve eve onunla gider. E- ticaret ile müşteriler, ürünün kendilerine gönderilmesini beklemek zorundadır. Ertesi gün kargo süreleri azalsada ve hatta aynı gün teslimat yaygınlaşsa da bu anlık değildir.
 • Güvenlik: Yetenekli bilgisayar korsanları, iyi bilinen ürünleri sattığını iddia eden orjinal görünümlü web siteleri oluşturabilir. Bunun yerine site, müşterilere bu ürnülerin sahte veya taklit versiyonlarını gönderir veya yalnızca kredi kartı bilgilerini çalar. Meşru e-ticaret siteleri de risk taşır, özellikle müşteri kredi kartı bilgilerini perakendecide saklayarak gelecekteki alışverişlerini kolaylaştırmak için. Satıcının sitesi saldırıya uğrarsa, tehtit aktörleri bu kredi kartı kartı bilgilerini çalabilirler. Bir veri ihlali, perakendenci itibarının zarar görmesine yol açabilir.

E-Ticaret Uygulamaları

E-ticarette birçok perakende uygulaması, müşteirlerin platformu kullanmasını sağlamak için çevrimiçi pazarlama tekniklerini kullanır. Bunlara e-posta, çevrimiçi kataloglar ve alışveriş sepetleri, elektronik veri alışverişi gibi dosya aktarım protokolü, web hizmetleri ve mobil uygulamalar’ da dahildir.

Bu yaklaşımlar, B2B ve B2C faaliyetlerinde ve diğer sosyal yardım türlerinde kullanılabilir. Hedefli reklamların ve e-bültenlerin abonelere e-posta ile gönderilmesini ve mobil cihazlara sms metinlerinin gönderilmesini içerir. İstenmeyen e-postalar ve metinler göndermek genellikle spam kabul edilmektedir.

Artık daha fazla şirket, dijital kuponlar, sosyal medya pazarlaması ve hedefli reklamlar gibi araçları kullanarak tüketicileri çevrimiçi olarak cezbetmeye çalışıyor.

E-ticaret firmalarının bir diğer odak noktası ise güvenliktir. Geliştiriciler ve yöneticiler, e-ticaret sistemlerini ve uygulamalarını geliştirirken tüketici verilerinin gizliliğini ve güvenliğini, veri yönetimiyle ilgili yasal sorumluluklarını, kişisel olarak tanımlayabilir bilgi gizliliği kurallarını ve bilgi koruma protokollerini dikkate almalıdır.

Bazı güvenlik özellikleri bir uygulamanın tasarımı sırasında eklenirken, diğerlerinin gelişen tehtidlere ve yeni güvenlik açıklarına yönelik olarak sürekli güncelleme yapması gerekir.

E-Ticaret Platformları ve Satıcılar

Bir e-ticaret platformu, bir e-ticaret işini yönetmek için kullanılan bir araçtır. E-ticaret platformu seçenekleri, küçük işletmeler için olanlardan büyük işletmelere kadar çeşitlilik göstermektedir.

Bu e-ticaret platformları, yalnızca kullanıcı hesapları için kaydolmayı ve çok az veya hiç BT uygulaması gerektirmeyen Trendyol ve Amazon gibi çevrimiçi pazar yerlerini içerir.

E-ticaret Platformları ve Satıcıları

 

 

Başka bir e-ticaret platform modeli, mağaza sahiplerinin esas olarak bulutte barındırılan bir hizmette yer kiraladıkları ve abone oldukları sistemdir. Bu yaklaşım şirket içi geliştirme veya şirket içi altyapı gerektirmez.Diğer e-ticaret platformları, barındırma ortamı (bulut veya şirket içi) eksizsiz manuel uygulama ve bakım gerektiren açık kaynaklı platformları içerir.E-ticaret pazar yeri platformlarına birkaç örnek aşağıya yazıyorum:

 • Ali Baba
 • Amazon
 • eBay
 • Trenyol
 • Newegg

Son Olarak E-ticaretin Geçmişten Günümüze Nasıl Geldi aşağıya bırakıyorum okumaya devam edin:

E-Ticaret Geçmişten Günümüze Nasıl Geldi

Elektronik ticaret ya da kısaltması e-ticaret 1995 yılında sonra internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda alışveriş’ in kısa yoldan sağlanmasıdır.

Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, reklam, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ve mobil internet ağları üzerinden yapılmasıdır. Elektronik ticaret, ticari işlemlerden biri veya tamamını elektronik ortamda gerçekleştirilmesi yoluyla reklam ve pazar araştırması, sipariş ve ödeme, teslimat gibi üç aşamadan oluşmaktadır.

E-ticaret, tüm dünyada ticaretin serbestleştirilmesi eğilimi ile birlikte, 2000′ li yıllardan sonra yaşanan ve bilgi iletişimini daha kolay hale getiren teknolojik gelişmelerin bir parçası olarak ortaya çıkmıştır.

Geleneksel pazarlama yöntemlerine, internetten olanaklarını da ekleyen kuruluşlar, sadece belirli bir kitleye satış yapabilmenin ötesine geçip, üretkenliği ve yaratıcılığı artıran küresel e-ticaret bağlantı kurma şansını elde edebilmeyi başarmıştır.

Geçmiş dönemlerde birçok şirket televizyon, gazete ve radyo gibi araçlar kullanarak potansiyel müşterilerine ulaşmaya sağlarken, bugün bunlara internet reklamcılığı eklenerek daha kolay hale getirilmiştir.

E-ticaret Geçmişten Günümüze

E-ticaret araçları, birbiriyle ticaret yapanların ticari işlemlerini kolaylaştıran telefon, faks, bilgisayar, elektronik ödemeler ve para transfer sistemleri, elektronik veri değişimi sistemleri gibi her türlü teknolojik ürünlerdir.

Şuan günümüzde normal koşullarda “Markalaşma” ortalama 10 veya 15 lı bulurken, elektronik ticaret sayesinde bu süre 2 yıla inmiş durumdadır.

Bugün “dünyanın en büyük 500” şirketi listesinde bundan birkaç yıl önce kurulmuş olan e-ticaret şirketleri yer alıyor.  Etkisi küresel olan internet ekonomisi, hem ticaret hem de siyaseti etkilemektedir. Tüm Dünya çapında, iş dünyasının önde gelen şirketlerinin ayakta kalma ve rekabet edebilme yetkilerinde internetin oynadığı rol kabul edilmektedir.

Şirketlerin, bu yeni ekonomide rekabet edebilmek için internetin gücünden yararlanma gereksinimi ortaya çıkmış ve 2017 yılında iki milyar insan Mobil E-Ticaret sistemine geçiş yapmıştır.

 
 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu