E-Ticaret

E-Ticaret Pazarlama Stratejileri

E-ticaret altyapısı oluşturmak veya satın almak süreçlerini iyileştirmek, başarı için tek başına yeterli olamayabiliyor.

Ürün veya hizmetlerinizi doğru Hedef kitlelere ulaştırmanız ve ulaştığınız hedef kitlelerin deneyimlerini değerlendirmek için güncel dijital pazarlama yöntemlerinden faydalanmanız oldukça önemlidir.

Bu nedenle sizin Dünya ve Türkiye’ de E-ticaret alanında öne çıkan pazarlama yöntemlerini ele alalım:

Pazarlama Stratejileri

İşletmelerin vizyon ve misyonu doğrultusunda pazara sunulacak ürünlerin hangi doğrultuda, kimi hedef alarak nerelerde pazarlayabileceğine cevap veren yenilik temelli bir yaklaşım olarak açıklanmaktadır.

Pazarlama stratejisinin asıl hedefi, alıcıda kabul algısı oluşturmaktır. Bu yüzden ürünü ve alıcıyı etkileyen tüm iç ve dış çevre koşulları pazarlama stratejisiyle iç içedir.

Pazarlama stratejisi en genel kapsamıyla şu sorulara net cevap veren yönetim stratejisidir:

  • Ne
  • Nerede
  • Ne zaman
  • Nasıl
  • Niçin
  • Kim

E-ticaret Pazarlama Stratejileri

 

Pazarlama Stratejileri Nasıl Oluşturulur?

Pazarlama stratejisi oluşturmadan önce günümüz de sürekli olarak duyduğumuz şirket misyon ve vizyonu neyi ifade  etmektedir, bunu açıklamakta fayda var.

Misyon: Bir işletmenin kuruluş nedeni ve görevleri olarak açıklanmaktadır.

İşletme misyonu işletmeye yön verebilmek ve değer kazandırmak için oluşturulan bir bütündür. İyi bir misyona sahip olabilmek için şirketin iyi yönlerini, rakiplerinden farklarını, şirketin değerlerini ortaya koyar.

Bazı firmalar misyonu’ nu pazar odaklı, bazıları ise misyonu’ nu ürün odaklı olarak belirler.

Vizyon: Bir işletmenin gelecek hedefleri ve işletmenin kendisini nerede görmek istediğini açıklar.

Misyon ve vizyonunu belirleyen  firmalar sonrasında şirketleri için pazarlama stratejileri oluşturmaya başlarlar. Pazarlama stratejisi oluştururken ilk gerçekleştirilmesi gereken işletmenin mevcut durumunu gösteren durumların analizleridir.

Peki, nedir bu durum analizleri?

Bir işletmenin durum analizi, pazarlama stratejisinin ne olduğunu, nasıl işlendiğini ve ilerde neler hedeflediğini gösteren analizlerdir.

Durum analizleri sayesinde işletmeler hangi pazarda hangi ürünü satmaya devam etmeli, hangi pazardan hangi ürünü gerçi çekmeli, bununla ilgili kararları kolaylıkla alabilirler.

Şirketin mevcut durumuna ulaşmasını sağlayan en iyi analizlerden biride “SWOT” dur.

Swot analizi: Şirketin pazar içinde rakiplerine göre güçlü yönlerini ve zayıf taraflarını ortaya koyabilmesi ve bunun yanı sıra pazar fırsatlarını, tehtditlerini belirleyebilmesi için yapılan analizlerdir.

Stratejik pazarlama planı oluşturulurken önemli yere sahip olan SWOT analizlerine gelin daha yakından inceleyelim:

  • Günçlü Yönleri: İşletmenin rakipleri ve piyasa gözünde sahip olduğu yetkinliklerin tamamıdır. Bir işletmenin iç analizinin sonucunda güçlü yönleri oraya çıkabilir. İşletmenin güçlü yönleri sayesinde pazara söz sahibi doğabilir ya da yine güçlü yönleri sayesinde piyasanın önüne çıkardığı tehditler karşısında ayakta kalabilir.
  • Zayıf Yönleri: İşletmenin rakipleri karşısında daha az etkin olduğu özellikler olarak düşünebiliriz. Bu analizler sayesinde işletme, rakipleri karşısında eksik olduğu konularda kendini geliştirme şansını yakalayabilir.
  • Fırsatlar: İşletmenin dış çevresinde karşısına çıkabilecek tüm iyi durumlar olarak tanımlayabiliriz. Dış çevrede yaşanan durumların yakalanması veya bunların rakiplerinden önce fark edilmesi işletmenin  pazardaki mevcut durumunun köklü fırsatlar veya ayrıcalıklar yaşanmasını sağlayabilirler.
  • Tehditler: İşletmenin dış çevresinde yaşanan, işletmenin pazar içerisindeki konumunu kötüleştiren ya da kötüleştirme olasılığı olan tüm durumlar tehdit olarak kabul edilebilir. İşletmenin piyasadaki rekabetlerindeki üstünlüğünü kaybetmesine sebep olabilecek her türlü oluşum tehdit olarak açıklanabilir.

Pazarlama stratejisi oluşturulurken dikkat etmeniz gereken en önemli bir diğer nokta ise pazar bölümlendirilmesi ve hedef pazar  seçiminde iyi analizler yapılmamasıdır.

Bu analizler bizim için e-ticaret pazarlama stratejimizi oluştururken hedef kitleye ve bölünmelere karşı işletmenin mevcut durumundan yararlanılmadır.

Pazar stratejileri e-ticarete nasıl yansıyor gelin bir bakalım:

E-Ticaret Pazarlama Stratejileri Örnekleri

E-ticaret pazarlama’ da hedef kitlenize ve pazarlamadaki en iyi süreçlerin nasıl ilerleyeceğini aşağıdaki yazımızda daha iyi anlayacağız.

Video’ nun Büyüsü: YouTube İçerikleri

YouTube video içerikler, en eski pazarlama yöntemlerinden biridir. Ancak nispeten yeni nesil bir mecra olan YouTube, video içeriklere adeta farklı bir boyut kazandırıyor.

Birçok insan, bir ürün ile ilgili fikir sahibi olabilmek için YouTube üzerinden arama yapıyor ve karşısına çıkan tanıtım ve inceleme videolarını izleyebiliyor. Bu nedenle e-ticarette öne geçebilmek için YouTube’ a video içerikler üretmeniz oldukça önemlidir.

E-ticaret pazarlama stratejileri youtube

YouTube içeriklerinde dikkat etmeniz gereken konuların başında ise samimiyet ve güven geliyor.

Samimi ve güvenilir bir iletişim şeklini tercih ederek milyonlarca kullanıcının faydalandığı YouTube’ u, kendi pazarlama aracınız haline getirebilmeni mümkündür.

Videolar içerisinde dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise kullanıcıların ürün veya hizmetiniz ile ilgili sorularına cevap oluşturabilmek.

Bu nedenle Google veya YouTube gibi arama yapılabilen alanlarda, hedef kitleye ürün veya hizmetlerinizle ile ilgili hangi sorguları yaptığını dikkatle takip etmeniz gerekmektedir.

Son olarak Google şemsiyesi altında yer alan YouTube, Google sorgu sayfalarında da yüksek sıralarda çıkmanıza yardımcı oluyor.

Herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili hazırladığınız videolar, kullanıcılar tarafından izleniyor ve takip ediliyorsa ürün ile ilgili uzak veya yakın Google aramalarında da videonuz üst sıralarda yer alabiliyor.

Böylece YouTube dışında, Google üzerinden de hedef kitlelere ulaşabilirsiniz.

Dijital Görünürlüğünüzü Artırın: Google My Business Kullanın

Google’ ın bir diğer ürünü olan My Business veya Türkçesi ile Benim İşletmem, yerel düzeyde işletmelerin müşterilerine ücretsiz olarak ulaşmasını sağlıyor.

Google Benim İşletmem uygulamasına dahil olup konum, telefon numarası ve internet sitesi gibi bilgilerinizi kaydederek profilinizi oluşturabilirsiniz.

E-ticaret pazarlama stratejileri My Business

İşletme profilinizi oluşturduktan sonra Google aramalarında potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkma olasılığınız artıyor ve bunun için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Ayrıca işletme profiliniz kimlerin hangi amaçla ziyaret ettiğini de kolayca görebiliyorsunuz.

Böylece kimlerin işletme için Google aracılığıyla ile yol tarifi aldığını ya da telefon numaranıza ulaştığını anlayabiliyorsunuz.

Son olarak eğer Google tarafından sunulan Benim işletmem uygulamasına dahil olmazsanız Google botları, internet üzerinde yer alan bilgileri derleyip bir profil oluşturur. Bu nedenle de zaman zaman işletmenize dair yalnış bilgilerin kullanıcıların karşısına çıkmaması için profilinizi doldurmanız önemlidir.

Doğru Kişilere Seslenin: Hedef Kitleleri Belirleyin

Intagram, Facebook, YouTube ve Twitter gibi birçok sosyal medya platformu üzerinden reklam vermek mümkündür. Ancak milyonlarca kişinin kullandığı platformlarda yüzlerce farklı hedef kitle bulunuyor.

Bu kitleleri birbirinden ayıran cinsiyet, lokasyon, davranış, yaş, satın alma geçmişi ve ilgi alanları gibi çok sayıda değişken vardır.E-ticaret Pazarlama Stratejileri Hedef Kitle

Bu değişken hesaba katarak pazarlama işlemlerini yönetmeniz, şirketinizin doğru kişilere seslenmesini sağlayabilir.

Sunduğunuz ürün ve hizmetlere uygun hedef kitleleri bulmak için sosyal medya platformları üzerinden reklam verirken belirli kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu kriterleri ise genellikle satış şekliniz ve ürün veya hizmetiniz niteliği belirliyor.

Örneğin: Dil eğitmeni hizmeti veren şirketiniz için üniversite öğrencileri, beyaz yakalılar veya yurt dışına taşınmayı düşünenler gibi spesifik hedef kitleleri belirleyip bu kitlelere reklam verebilirsiniz.

Ayrıca işletmenize uygun hedef kitleleri belirleyebilmek için bütçenize ve ihtiyacınıza uygun olan üçüncü parti yazılımlarından da yararlanabilirsiniz.

Kısacası sadece sizin hedeflemek istediğiniz kişi veya gruplara reklam vermeniz ve diğer gruplara herhangi bir pazarlama çalışması yapmamanız münkün. Böylece sadece satış olasılığınız yüksek olduğu gruplara reklam vermeniz hedeflerinizi yönlendirebilir ve reklam bütçenizi efektif olarak kullanmış olursunuz.

Kullanıcının Sesi: Yorumlara Dikkat Edin

Kullanıcıların ürün veya hizmetleri değerlendirmesi, sizin beklediğiniz veya öngördüğünüz şekilde olmayabiliyor.

Örneğin: Görseldeki yorumu inceleyebilirsiniz:E-ticaret pazarlama stratejileri kullanıcı yorumları

Hiç beklemediğiniz bir özellik çok sevilebildiği gibi çok fazla eleştiri de alabilirsiniz. Bunun en net görebileceğiniz noktalardan biri ise ürün veya hizmetlerle ilgili yorumlardır. Yorumları düzenli olarak takip edip pazarlama süreçlerini, üretim şeklini veya satış kanallarını iyileştirmeniz gerekebilir.

Olumlu yorumları dikkate alıp ürün veya hizmetinizin öne çıkan noktalarını, müşterilerinizin deneyimlerine göre değiştirebilir ve söylemlerinizi buna göre inşa edebilirsiniz. Son olarak kullanıcı yorumları ve puanlama özelliklerinin oldukları siteler, olmayan sitelere göre Google arama sonuçlarında daha yukarıda yer alabiliyor.

Çözüm Bulun: Şikayetler Sorun Yaratmasın

Günümüzde bir ürün veya hizmet almak isteyen kişilerin ziyaret ettikleri noktaların başında, şikayet konusunu ön plana çıkaran siteler yer almaktadır.

Kullanıcıların şikayetlerini paylaşabildikleri siteleri olarak takip edin ürün veya hizmetinizi alan kullanıcıların talepleriniz değerlendirmeniz gerekiyor. Ayrıca şikayet sayısının az olmasına da önem vermelisiniz.

Buna ek olarak olumsuz şikayetlere dair çözüm yolları sunup kullanıcıların olumlu yorumlar bırakmasını sağlamanız oldukça önemlidir.

Yayınlara Dahil Olun: Bağımsız Yayıncılardan Yararlanın

Dünya ve Türkiye’ de internet yayıncılığı, internet altyapısının iyileştirilmesi ile beraber büyük bir ivme kazandı. Türkiye’ de tek bir yayınla milyonlarca insana ulaşabilen birçok yayıncı veya güncel adıyla “streamer” bulunuyor.

Yayıncılar genellikle YouTube, Tiktok gibi sosyal medya platformları ve streaming servislerini kullanıyor. Burada çeşitli ürün, hizmet ve hayata dair deneyimlerini paylaşıyorlar.

Temel olarak yayıncıların ikiye ayrıldığını görebiliriz. Birincisi bir marka ile düzenli iş birliği yapan yayıncılar. Burada bazı durumlarda inandırıcılığa gölge düşebiliyor. Çünkü kullanıcılar, iş birliğini reklam olarak algılayabiliyorlar. Buna  bağımsız olarak ifade edilen ve yayınlarını düzenli olarak bir markanın sponsorluğunda yapmayan yayıncılar bulunuyor. Bu tip yayıncılar, kullanıcılar tarafından güvenli ve samami bulundukları için inandırıcılıkları yüksek olabiliyor.

Genellikle bağımsız yayıncılar, ürün ve hizmetlerinizle ilgili basit bir açıklama ile ürün ve hizmete erişim talep etmektedir. Tabi ki burada okyanusa atılmış bir şişe durumu da söz konusu olabilir. Bazı durumlarda yayıncılar, ürün veya hizmetiniz ile ilgili yayın yapmamayı da tercih edebiliyor.

Pazarlama ile ilgili süreçler dışında ürün veya hizmetinizi sunarken e-ticarette dikkat etmeniz gerekn bir diğer konu ise ödeme yöntemleri. Güvenli ödeme yöntemlerini kullanmadığınız taktirde ürün veya hizmetinizi müşterilerinize ulaştırmanız  hayli zorlaşıyor.

Bu nedenle pazarlama süreçlerini geliştirmeye başlamadan önce ilk olarak e-ticaret sistemini anladığınıza ve doğru yaptığınızdan emin olmalısınız.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu