E-Ticaret

E-Ticaret İşine Nasıl Başlanır

E-ticaret girişimciliğine başlamayı düşünüyorsanız, çevrimiçi bir satıcı olarak başarılı olmak için tam olarak ne gerektiğini net ve kapsamlı bir şekilde anlamalısınız. Bu nedenle, e-ticaret işine başlamak için tam olarak ne gerektiği hakkında fikriniz yok ise okumaya devam etmelisiniz.

İşte e-ticaret’ e başlamadan önce bilmeniz gerekenler:

Bir E-Ticaret Mağazası Çalıştırmanın Artıları ve Eksileri

İnsanları kendi e-ticaret işlerini kurma fikrine çeken şeyin ne olduğunu görmek için çok uzağa bakmanıza gerek yoktur. Emeğinizin meyveleriyle yaşayan yöneticilerin yanıt vermesi gereken mikro yönetici amirler yok ve herhangi bir fiziksel varlık veya konum olmadan, istediğiniz yere gidebilir ve yine de operasyonunuzu yürütebilirsiniz.

Bunun için daha fazla satın yapın ve müşterileri memnun ediniz. E- ticaret’ i otomatikleştirin, birçok insan e-ticaret satışına ilgi duyuyor. Bunun nedeni, özgürlüklerinin anahtarı olduğunu düşünüyorlar. Ancak e-ticaret satıcıları, birçok yönden normal çalışanlardan daha sınırlıdır.

E-Ticaret’ in Sizin İçin Uygun Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

İstihdam ve girişimcilik söz konusu olduğunda, nesnel olarak daha iyi, daha esnek ve daha bağımsız bir seçim yoktu; yalnızca sizin için daha iyi olaran şeyler vardır.

İşte çevrimiçi satış için uygun olup olmadığınızı belirlemek için şu soruları cevaplamanız gerekmektedir:

 • Yaptığın işi seviyor musun? Bu, her gün saatlerce harcayacağınız bir şey ve işinizi sıfırdan başlamak için gerçekten çok çalışmanız gerekecektir. Geleneksel küçük işletme sahiplerinin aksine, bir personeliniz, iş arkadaşlarınız veya fiziksel bir iş yeriniz olmayacak; Muhtemelen evinizde sattığınız şeyi yapan sadece siz olacaksınız. Ürününüz hakkında gerçekten tutkulu değilseniz, en fazla birkaç hafta içinde perişan olabilirsiniz.
 • Disiplinli misiniz? Özelikle E-ticaret gibi izole bir sektörde kendi işinizin patronu olmak kolay değildir. Diğer pek çok işletmede bu sorun olmuyor. Bunun için, müşterilere karşı sorumlu olabilmek ve motivasyonunuzun hep yüksek olması çok önemlidir.
 • Çok fazla taahhüdün var mı? Mesela evinden uzak çalışmayı denemiş olan herhangi biri size, hangi nedenle olursa olsun, insanların bir bilgisayarda yalnız çalışmayı “gerçek iş” olarak algılamadıklarını söyleyebilirler; bu nedenle, başarılı bir çevrimiçi mağaza işletmek istiyorsanız, güçlü sınırlara ve “hayır” kelimesiyle yakın bir ilişkiye ihtiyaç duyarsınız.
 • Finansal riski üstlenebilir misiniz? Günlük bir işte kalırken yan tarafta bir mağaza açmak bir şeydir, ancak girişimciliğe tam bir adım atıyorsanız, birkaç ay, hatta bir yıl fazla gelir elde etmeden geçinebilmeniz gerekmektedir. Çok fazla borcunuz veya bakmanız gereken bir aileniz varsa, bu sizin için bir kariyer olmayabilir.

Biraz düşündüyseniz ve atılım yapmaya hazırsanız veya iiniz başlayana kadar yarı zamanlı olarak işe başlıyorsanız işinizi kurmaya hazırsınız demektir.

Bir E-Ticaret İş Modeli Seçin

Küçük e-ticaret işletmelerini düşündüğünüzde, Etsy mağazalarından bazılarını gözünüzde canlandırın. Ancak e-ticaret satışı, geleneksel tüketici perakende satışından çok fazlasını içerir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak bu alternatiflerden birinin size uygun olduğunu görebilirsiniz:

 • Dropshipping: Herhangi bir envarter taşımadan ürün sattığınız bir e-ticaret işi türüdür. Bir müşteri sitenizden sipariş verdiğinde, tedarikçiyeyle iletişime geçmeniz veya siparişin otomatik olarak gönderilmesini sağlamanız ve ürünü doğrudan müşteriye göndermesini sağlamanız yeterlidir. Stoksuz satış, popüler bir e-ticaret iş modelidir çünkü önceden çok para harcamanıza gerek yoktur.
 • Talep üzerine baskı: Talep üzerine baskı, stoksuz satışla benzerdir, ancak bir tedarikçiden ürün göndermek yerine, ürünlerinizin bir talep üzerine baskı hizmeti tarafından yazdırılmasını ve gönderilmesini sağlarsınız. Bu tür e-ticaret işi genellikle t-shirt, kupa ve kırtasiye malzemeleri gibi özel baskılı ürünlerin satışı için kullanılır.
 • Perakende arbitrajı: Gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalardan ürün satın alma ve bunları çevrimiçi olarak daha yüksek bir fiyata satma işlemidir. Bu tür e-ticaret işi karlı olabilir, ancak stoksuz satıştan veya talep üzerine baskıdan biraz daha fazla çalışma gerektirir. Ayrıca, bunu karlı bir şekilde yapmanıza izin veren bir ürün nişi tanımlamanız gerekir; burada müşterilerin satın almalarını daha düşük bir fiyata yapmak için yalnızca orjinal kaynağa gitmeyeceğinden emin olabilirsiniz.
 • Toptan Satış: Ürünleri perakendecilere toplu olarak sattığınız bir tür e-ticaret işidir. Toptancılığın avantajı, satın aldığınız ürünlerde indirim alabilmeniz, bu da onların daha yüksek bir fiyata satmanıza ve yine de kar etmenize olanak tanıyacaktır. Ancak envanteri büyük miktarlarda stoklamanız gerekeceğinden, bu büyük bir başlangıç yatırım gerektirebilir.
 • Abonelikler: E-ticaret işletmenleri, ürünleri veya hizmetleri tekrar eden bir temelden çevrimiçi kurslar, yalnızca üyelere özel kulüpler gibi abonelik işletme türleri de vardır.

Kısacası hangi yoldan gideceğinizden emin değilseniz, bu iş modellerinden birini göz önünde bulundurarak seçiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Bir Ürün Pazarı Seçin

Hangi iş modelini seçeceğiniz, hedeflemek istediğiniz ürün pazarına da büyük ölçüde bağlı olacaktır, çünkü tüm modeller her tür ürünle çalışmayacaktır.

Doğaş olarak, stoksuz satış, el örgüsü kazakları satmak için işe yaramayacakken, çok az kişinin esnaf sehpaları için abonelik satın alması muhtemeldir. Hangi ürünleri satacağınıza karar vermenize yardımcı olacak diğer şey, seçtiğiniz hedef pazar yerinizdir.

Geniş bir hedef pazar, tomurcuklanan bir e-ticaret girişimcisi için büyük bir avantajdır. Bir ürün pazarı seçtiğinizde, içinde rekabet etmek istediğiniz bu daha büyük perakendeci pazarının bir bölümünü izole etmiş olursunuz.

Ürün pazarınız ne kadar spesifikse, o kadar az rakibiniz olur; ne kadar az rakibiniz olursa, başarılı olma olasılığınız o kadar artar. E-ticaret’ te, en başarılı satıcılar son derece küçük, son derece spesifik ürün pazarlarında aynı zamanda mikro pazarlar veya nişler olarak adlandırılır.

E-ticaret Nişinizi Nasıl Bulabilirsiniz?

Bir ürün nişi, hem güçlü bir müşteri kitlesini barındıracak kadar büyük, hem de çok sayıda rakibi içermeyecek kadar küçük olan bir ürün pazarının çok küçük bir şerididir. Nişinizi tanımlamanın en iyi yolu, bir ürün pazarıyla başlamak ve onu oradan aşağıya çekmektir.

Hedef ürünlerle başlamak üzere bir ürün pazarı seçmek için:

 • Yüksek kalitede içerik üretme yeteneğine sahipseniz
 • Küçük bir pazara/ minimu rekabete sahip olun
 • İnsanlar ister veya ihtiyaç duyar
 • Kar bazında çalışmalar

İşte birkaç öneri:

İyi Olduğun Bir Şey Seç

Kendinize bir liste oluşturmalısınız ve bu listeden belirli özellikler en bariz olanıdır, ancak yinede belirtmekte fayda vardır. Bir e-ticaret işine başlarken, yapabileceğiniz veya başarılı olabileceğiniz bir şey seçmelisiniz.

Başka hiç kimsenin yapmadığı son derece benzersiz ve spesifik bir şey seçerseniz, rekabet eksikliğinin düşük kaliteye telafi edeceğine inanarak yanılabilirsiniz. Ancaj biraz popülerlik kazandığınız anda, başka biri ürününüzü sizden daha iyi yapabilirse, emekleriniz boşa gidebilir.

Beğendiğin Bir Şey Seç

Yapmaktan, bakmaktan ve düşünmekten keyif aldığınız bir şey seçmelisiniz. Daha da önemlisi, onu onuncu, ellinci, yüzüncü veya bininci kez sattıktan sonra nefrt etmeyeceğiniz bir şey seçmelisiniz. Özellikle ürünlerinizi kendiniz yapıyorsanız, satış sıkıcı bir iş haline dönüşebilir. İşinizi, içinde  çalışmaya dayanamayacağınızı anladığınız bir ürün pazarı etrafında kurmayınız.

Sınırlı Rekabetin Olduğu Küçük Bir Pazar Seçin

E-ticaret satıcıları, normal şirketlerin hedef pazarlarını seçmek için kullandığı mantığı ve stratejiyi kullanamaz. Tek bir kişinin kaynaklarına ve gücüne sahip tek bir kişisiniz; tam boyutlu şirketler ve markalarla rekabet ettiğiniz bir pazara girmeye çalışırsanız, her seferinde pazarda geride kalacak ve manevra yapacaksınız.

Spesifik olun: Mesela finans üzerine e-kitaplar yayınlamak yerine, 18-24 yaş arası kadınlar için yatırım üzerine e-kitaplar yayınlayabilirsiniz. Ürün nişinizi bulana kadar daraltmaya devam edin ve tekrar tekrar deneyiniz.

İnsanların İstediği ve İhtiyaç Duyduğu Bir Şey Seçin

Bu sadece sağduyu: insanların gerçekten satın alacağı bir şey satmanız gerekiyor. En büyük markalar bile arada bunu karıştırabiliyor. Ürününüzü potansiyel bir müşteri pazarıyla eşleştirmeye çalışmak için piyasaya sürdükten sonra beklemeyin.

Araştırmanızı yapın ve hedef müşterilerinizin sıkıntılarını, kazançlarını, çözmeleri gereken sorunları ve geliştirmek istedikleri eğlenceli şeyleri daraltın. Sağlayabileceğiniz şeyler için pazarda olan yeterince büyük bir insan demografisi olduğundan emin olunuz.

Karlı Bir Şey Seçin

Bir ürünün veya işletmenin karlı olacağını garanti etmenin kesin yolu yoltur, ancak kapsamlı bir araştırmayla şansınızı kesinlikle artırabilirsiniz. İdeal olarak, büyük potansiyel müşteri tabanı ile az sayıda rakip arasında güçlü bir dengeye sahip bir ürün pazarı seçmek isteyebilirsiniz.

Ayrıca ürününüzü bir şekilde gerçekten benzersizse, başka hiçbir rakibin sunmadığı bir özellik veya öğe sunuyorsanız, başarılı olma olasılığınız daha yüksektir. Benzersi nişinizi bulana kadar pazarınızı daraltmaya devam etmelisiniz.

Ürün Nişinizi Daraltma

Gelecek vaat eden bir ürün pazarı belirledikten sonra, hedef pazarınızı bir hedef niş haline getirmek için ayrıntılar eklemeye başlayabilirsiniz.

Örneğin: Boş zamanlarınızda kıyafet diktiğinizi ve bunu bir e-ticaret iş fırsatına nasıl dönüştüreceğinizi öğrenmekle ilgilendiğinizi varsayalım.

En geniş anlamda, giyim endüstrisini hedeflemek istiyorsunuz, ancak bu son derece doymuş bir pazar olduğundan, yani çok sayıda rakip içerdiğinden bireysel bir e-ticaret satıcısı olarak muhtemelen başarılı olacağınız bir pazar değildir.

Giyim endüstrisinin daha geniş çerçevesi içinde daha benzersiz bir ürün kategorisi bulmanız gerekiyor. Evcil hayvan moda endüstrisinde insanlardan çok daha az tasarımcı ve perakendeci olduğundan, iyi bir seçim evcil hayvan kıyafetleri olabilir. Ancak “evcil hayvan kıyafetleri” hala oldukça geniş bir kategoridir, bu nedenle onu özellikle köpekler için olan evcil hayban kıyafetleirne göre daraltabilirsiniz.

Tek başına e-ticaret satışı hala gelişmekte olan bir pazarken, el yapımı köpek kıyafetleri, çok az sayıda kurumsal olmayan satıcı ve hatta stıcıların rekabet edebileceği daha az çevrimiçi pazar yeri olduğundan, takip edilecek kadar dar bir niş olabilir. Ancak bugün, belki de düğünler ve nişanlar gibi belirli durumlar için köpek kıyafetlerine odaklanan daha da spesifik olmak isteyebilirsiniz.

Kısacası nişiniz kalıcı bir tanım değildir; ürününüz pazarda size ait bir yerde başarılı olursa, daha iyi  bir pazarlamaya, kitle hedefleme araçlarına ve hatta belki bir veya iki çalışana yatırım yapmak için daha fazla sermayeniz olur. Şirketiniz ne kadar büyürse, daha büyük bir pazar payı elde etmek için okadar çok kaynağa ve güce sahip olursunuz.

Mağazanızı Kurun

Pazarınızı buldunuz, nişinizi geliştirdiniz, ürününüzü seçtiniz ve envanter oluşturmaya ve müşterilerinize satmaya hazırsınız.

Artık bir platform seçme ve E-ticaret mağazanızı kurma zamanı geldi:

Bir E-ticaret Platformu Seçin

Kalakbalık bir pazar hakkında konuşun; çevrimiçi bir mağaza oluşturmak için kullanabileceğiniz tonlarca farklı platform vardır. Ayrıca kendi çevrimiçi vitrininize de ihtiyaç yoktur; pazaryerlerinde, kitle fonlaması sitelerinde veya bir dizi diğer e-ticaret alternatifinde satış yapabilirsiniz.

Bir e-ticaret platformunu seçerseniz, işte işletmeniz için doğru siteyi bulmanıza yardımcı olabilecek birkaç farklı klavuz ve karşılaştırmalar yapmalısınız.

Bir E-ticaret web sitesi oluşturmak için en iyi 6 platform:

 • Shopify ve Squarespace
 • WooCommerce ve Shopify
 • Wix ve Weebly
 • Squarespace ve WordPress

E-Ticaret İşine Nasıl Başlanır Adım Adım Klavuz 1

Mağazanızı Kurun

Yukarıdaki platformlar, her biri farklı kurulum gereksinimlerine sahip iki kategoriden birine girer.

 • Standart bir web sitesi oluşturucu: Wix, Weebly, Squarespace veya WordPress gibi, yalnızca bir kısmının gerçek mağazanızın işlevlerine ayrılması gerekn eksiksiz bir web sitesi oluşturmanıza olanak tanır. E-ticaret satışı iş planınızın yalnızca bir parçasıysa, ek iş olarak baskılar ve posterler satan profsyonel bir fotoğrafçıysanız, sitenizin mağazanıza ve biyografik bilgiler içeren sayfalara ayrılmış olmasını istersiniz. Profesyonel portföyünüz, rezervayon bilgileriniz, verdiğiniz fotoğrafçılık derslerinin veya konuşmalarınızın kayıtları, çevrimiçi kurs kayıtları ve kariyerinizle ilgili diğer her şeyi kapsamaktadır.
 • Birincil hedefeniz e-ticaret satmaksa: Shopify veya WooCommerce gibi amaca yönelik bir e-ticaret platformunu tercih etmeniz daha iyi olur. Her iki platform da, hakkında sayfalar, formlar, resim gösterimleri ve bloglar eklemek gibi genel bir web sitesi oluşturucuyla aynı özelliklerin birçoğunu barındırabilir. Bu platformlar aynı zamanda e-ticaret siteleri için özel olarak tasarlanmış daha gelişmiş özelliklere ve entegrasyonlara erişmenizi sağlar, bu da satışlarınızı güçlenidrmenize ve mağazanızın erkenden ivme kazanmasına yardımcı olabilir.

Mağazanızı kurmaya hazır mısınız?

İşletmenizi Pazarlayın

E-ticaret mağazanız hazır olduğunda, başarılı olduğundan emin olmak için elinizdeki her şeyi ortaya koymanın zamanı geldi. Müşterilerinizin size gelmesini bekleyemezsiniz; dışarı çıkıp hedef kitlenizi bulmanız, onlara ulaşmanız ve onları dönüştürmeniz gerekiyor.

Gelen Satı Fırsatlarını Hedefleyin

Gelen satış stratejileri, arama optimizasyonu (SEO), ücretli arama, sosyal medya, e-posta pazarlama kampanyaları ve içerik pazarlama gibi başka yollar yerine insanları size çekmek için tasarlanmıştır.

Sahip Olduklarınızı Kullanın

Küçük bir işletme sahibi olarak, tabağınız çoğu zaman dolu olacaktır. Her şeye ayak uydurmak istiyorsanız, halihazırda sahip oldukarınızı verimli bir şekilde kullanmayı ve tek bir varlıktan birden çok pazarlama malzemesi çekmeyi öğrenmelsiniz.

Örneğin:

 • Günlük süreçlerinizi ve kamera arkası anlarınızı yakalama ve kaydetme alışkanlığı edinin, böylece sosyalmedya ve web sitesi görselleri için her zaman malzemeye sahip olursunuz.
 • Bir konuyu araştırıyorsanız, işinizle ilgiliyse, araştırmanızı bir pazarlama e-postasına veya SEO gönderisine dönüştürmek için fazladan bir adım eklemeyi düşünebilirsiniz.
 • Yeni bir pazarlama varlığı bir e-posta düzeni, bir ınstagram hikayesi ve bir blog yapısı tasarladığınızda, bir sonraki varlığınıza sıfırdan başlamak yerine, bunu tekrar kullanabileceğiniz bir şablona dönüştürmeyi hedefleyiniz.

Küçük işletme sahini olarak pazarlama, “Daha Çok Değil, Daha Akıllıca Çalışın” oyunudur. Yarattığınız her şeyden mümkün olduğu kadar fazla mesafe alın ve iş stratejisine ve şirketinizi büyütmeye daha iyi harcanacak zaman ve dikkkatinizi boşaltacaksınız.

Mümkün Olduğunca Otomatikleştirin

E-ticaret sürecinin bazı kısımlarını otomatikleştirmek için pek çok fırsat vardır. Başlangıçta otomasyonları kurmaya zaman ayırırsanız, mağazanız çalışmaya başladığında gereksiz meşguliyetten kaçınarak çok daha fazla zaman ve enerji tasarrufu sağlarsınız.

Aslında, e-ticaret girişimciliğine özgü risklerin çoğu, bir kişinin halletmesi gereken çok büyük bir iş olduğu gerçeğine dayanmaktadır.

Son olarak iş yükünüzü mümkün olduğunca otomatik hale getirmek, işinizin başarı olasılığını önemli ölçüde artıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu