E-Ticaret

E-Ticaret Danışmanı Edinin

E-ticaret danışmanı, bir şirketin veya bireyin dijital ticaret stratejilerini oluşturma, geliştirme ve uygulama süreçlerinde uzman bir danışmanın yardımını almasıdır.

E-ticaret danışmanları, müşterilerine çevrimiçi satışlarını artırmak, pazarlama stratejilerini optimize etmek, web sitesi tasarımını iyileştirmek, lojistik ve ödeme süreçlerini optimize etmek, dijital pazarlama kampanyalarını yönetmek gibi konularda uzmanlık sağlarlar.

E-ticaret, belirli pazarlama veya teknik becerilerden yoksun olduğunuz bir alan olabilir ve bu, bir E-ticaret danışmanının nasıl işe alınacağını ve ne kadar tazmin edileceğini belirlemeyi zorlaştırabilir.

İşletmenizin e-ticaret ihtiyaçları, farklı noktalarda teslim edilmesi gereken çeşitli görevler gerektirebilir ve e-ticaret danışmanlarının geçmişleri ve uzmanlık alanları vardır. Bu makale, e-ticaret danışmanlarının kullanırken ne bekleyeceğinizi ve birini seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

E-Ticaret Danışmanları Ne Yapar?

Amazon, internetteki tüm e-ticaret gelirlerinin yaklaşık %44′ ünü oluştururken, e- ticaret pazarında küçük veya büyüyen işletmeler için bolca yer vardır. Amazon’ un gelirinin bir kısmının platformdaki üçüncü taraf satıcılar Amazon’ da satış yapan diğer markalar ve perakendeciler tarafından elde edildiğini de göz önünde bulundurun.

İster Amazon’ da, ister kendi e-ticaret web sitenizde veya her ikisinde birden satış yapıyor olun, kendinizi stratejiye, pazarlamaya, operasyonel desteğe veya daha fazlasına ihtiyaç duyarken bulabilirsiniz. Bunların hepsi, e-ticaret danışmanlarının devreye girmesi gereken alanlardır.

Pek çok işletme doğru platformu kurmakta başarısız oluyor veya müşterilerin değişen ihtiyaçlarına ayak uyduramıyor. Bu tür işletmeler için, e-ticaret danışmanları, ürünlerdeki kurumsal iş uzmanlığı ve bir tüketici nişi ile e-ticaret için gereken özel yöntemler arasındaki boşluğu doldurabilir.

E-ticaret danışmanları genellikle bir şirketin e-ticaret platformunu geliştirmenin bir görevinde veya aşamasında uzmanlaşır. E-ticaret danışmanları, kampanyalar tasarlayarak, test ederek ve iyileştirerek işletmelerin tahmini 4,5 trilyon dolarlık potansiyel e-ticaret satışını yakalamasına yardımcı olur.

Son olarak e-ticaret danışmanları, müşterilerin hedeflerine uygun çeşitli alanlarda danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bu hizmetler arasında yer alanlara göz atalım:

Bir Dijital Pazarlama Girişimi Başlatma

Günümüz dijital ortamında yeni kanallar, taktikler ve platformlar ortaya çıkıyor ve sürekli gelişiyor. Etkili bir e-ticaret danışmanı, SEO, tıklama başına ödeme, ücretli sosyal medya reklamcılığı, e-ticaret pazar yerleri ve daha fazlası gibi belirli bir kanala giriş için hedefleri, temel performans göstergelerini “KPI’ lar, başarı ölçütleri” ve taktikleri tanımanıza yardımcı olabilir.

Örneğin: Teknik SEO’ nun veya e-posta segmentasyonunun yönleriyle mücadele ediyorsanız, zamandan kazanmak, sonuçları iyileştirmek ve işinizi stratejik bir bakış açısıyla yürütmek için zamanınızı boşaltmak için bir danışmanla anlaşıp çalışabilirsiniz.

E-Ticaret Danışmanlığı

Belirli Bir Dijital Kanalda veya Birden Çok Kanalda Sonuçları Optimize Etme

Belirli bir dijital pazarlama kanalındaki veya belirli bir kampanyadaki sonuçlardan dolayı kendinizi hayal kırıklığına uğramış bulabilirsiniz. Bu olduğunda, e-ticaret en iyi uygulamalarıyla birlikte sonuçları iyileştirmek için profesyonel yardıma başvurmalısınız.

Bir e-ticaret danışmanı, kitle seçimini iyileştirmeye, reklam görüntülerini veya içeriği optimize etmeye ve açılış sayfalarının dönüşümü en üst düzeye çıkaracak şekilde ayarlanmasına yardımcı olabilir.

E-Ticaret Pazarlama Çabalarındaki Sonuçları Analiz Etme

E-ticarette analiz ve detaylara dikkat son derece önemlidir. Bir e-ticaret danışmanı, kampanyalarından reklamlarından vb. hangilerinin işe yarayıp hangilerinin yaramadığı gibi sorunların yanıtlanmasına yardımcı olabilir.

 • Belirli bir kanalda sonuçları veya verimliliği nasıl iyileştirirsiniz?
 • Hangi ilişkilendirme modeli son tıklanma, ilk tıklanma vb. kullanmalıyız?
 • En yeni müşterileri dönüştürmekten hangi pazarlama kanalı veya kampanyası sorumludur?

Bu, sorularınız cevabını bulmanıza yardımcı olabilir.

Bir Web Sitesini veya Pazarlama Kampanyasını Test Etme

Özellikle ücretli medya ve web sitesi mülkleri ile trafik ve web mülklerine yaptığınız yatırımlarda yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmak için test etmek zorunludur. Etkili A/B testi, belirli bir girişim için veya genel olarak trafik için sonuçları iyileştirebilir.

Test, reklam, kitle, kampanya, kanal veya web sitesi düzeyinde yapılabilir ve belirli bir kaynaktan veya genel olarak bir web sitesine giden trafiği etkileyebilir. E-ticaret dönüşüm oranınızın da %1′ lik bir iyileşme sağladıysanız YG’ nizin nasıl değişebileceğini bir düşünün isterseniz.

Bu, bir E-ticaret kampanyası veya web sitesi test girişimi için geçerli olacak türden bir hedeftir.

Açılış Sayfaları: Satış Hunileri Oluşturma ve İyileştirme

Satış Hunileri artık e-ticarette çok popüler. Dönüşüm hunileri, dönüşüm oranları, ortalama sipariş değerini ve diğer KPI’ lar artırmak için kolay, sonuç odaklı ve yinelemeli olarak optimize edilebilir platformlar sağlar.

Satış hunileri mevcut bir E-ticaret sitesinde kullanılabilir. Pek çok e-ticaret uzmanı önceden oluşturulmuş hunilerden yararlanmak veya kolayca özel huniler oluşturmak için bunları sağlayıcı uygulamalara yönelmektedir.

Dijital Pazarlama Satış Hunisi

Ürün ve Niş Seçimi Konusunda Danışmanlık

Kendinizi bir e-ticaret girişimine girmek isterken bulabilirsiniz, ancak bir ürünü nasıl seçeceğinizden veya potansiyel olarak belirli bir nişteki ürünleri nasıl tedarik edeceğinizden veya beyaz etiketli ürünlerden emin olmayabilirsiniz. Bilgili bir e-ticaret danışmanı, başarıya götürmesi muhtemel faktörlerle karakterize edilen ürünlerin seçilmesine yardımcı olabilir.

Günümüzde aşırı rekabetçi e-ticaret alanında, ürün veya niş seçimi, kendinizi uzun vadeli başarıya hazırladığınızdan emin olmak için hayati derecede önemli olabilir.

Daha Büyük Stratejik Konularda Rehberlik

Bazen anlaşılması zor bir kavram olsa da e-ticaret stratejisi, üst düzey bir danışmanın özellikle değerli olabileceği bir alandır.

Aşağıdaki gibi soruların yanıtlanmasına yardımcı olabilirler:

 • Uzun Vadede müşterilerimin değeri ne kadar?
 • Daha fazla müşteriyi nasıl elde tutabilirim?
 • Nişimde müşteri kazanmanın en iyi yolları nelerdir?
 • Doğru pazarlama karması nedir?
 • Başarıyı ölçmek için hangi KPI’ lar kullanmalıyım?
 • Çıkış stratejim nasıl olmalı?

Örneğin: bir Google Ads hesabını optimize etmek için e-ticaret danışmanlarından geçtiğinizi fark ederseniz ve her seferinde çok az başarı elde ederseniz, farklılaşma, değer önerisi tanımı, marka gibi konuları incelemek için stratejik bir e-ticaret danışmanıyla çalışmanız uygun olacaktır, daha geniş yaklaşımınızın uygun olup olmadığını belirlemek için konumlandırma ve rekabet her zaman olacaktır.

E-ticaret Kullanıcı Deneyimini Test Etme ve İyileştirme

Kullanıcı deneyimi alanında uzmanlığa sahip bir e-ticaret danışmanı e-ticaret işiniz için değerli olabilir. Bu alanda iyileştirmeler yapmak, dönüşüm oranlarını artırabilir ve işletmelerin trafikten daha iyi para kazanmasına yardımcı olabilir.

Gecikmeli bir dönüşüm oranı, alışveriş sepetini yüksek oranda terk etme veya kötü hazırlanmış bir satış hunisi ile mücadele ediyorsanız, kullanıcı deneyimi en iyi uygulamalarını ve bu KPI’ lar iyileştirmek için web sitenizi nasıl iyileştireceğinizi anlayan bir danışmanla çalışmak için iyi bir fırsatlardır.

E-ticaret Danışmanlığı 01

Bir E-Ticaret Danışmanı Maliyeti Ne Kadardır?

Bir e-ticaret danışmanı neye ihtiyacınız olduğuna dair bir fikir edindikten sonra, çalışmalarının size ne kadara mal olacağı konusunda daha iyi bir fikir edinebilirsiniz. Profesyonel e-ticaret rehberliğinde yapmaya hazır olmanız gereken yatırım düzeyini belirlemelisiniz.

E-Ticaret Danışmanlığı Çözümü

E-ticaret danışmanı, çoğu e-ticaret işletmesi için döngülerin bir noktasında, hatta tamamında gerekli hale geldi. Özel ihtiyaçlarınızın danışmanın becerileri ve deneyimi ile uyumlu hale getirmeniz hayati önem taşır.

Birçok alandaki danışmanlar için “grafik tasarımcı veya veri danışmanı gibi”, sonuçlar danışmanların çabalarına o kadar yakından bağlı değildir.

Örneğin: E-ticaret başarısını belirleyen bir sitede oynayan görüntülerden daha fazla faktör vardır. Bununla birlikte, e-ticaret danışmanları için işletmeler daha çok sonuç odaklılık ararlar. Danışmanlık girişiminizde başarı sağlama konusunda üzerinize düşeni yapmak için, saatlik veya proje bazlı yatırımı açıkçası tanımlanmış ilerleme kilometre taşlarına bağladığınızdan emin olun ve yol boyunca geri bildirimde bulunun.

Bir e-ticaret danışmanı seçmeden önce, stratejik ihtiyaçlarınızın seviyesini, bütçenizi ve gelecek planlarınız bilmeniz gerekecek. Başlamak için önce kendinizi hedeflerinizin, beklentilerinizin ve ölçüm stratejilerinizin ne olduğunu sorgulayabilirsiniz.

Şunları yapmak isteyebilirsiniz:

 • Ürünlerinizi tanımalısınız ve üretildi mi? mevsimsel mi? hizmet gerekli mi?
 • Pazarlama stratejinizi baştan sona düşünün ve marka sadakati? Sosyal medya fenomeni? Ürün yerleştirme?
 • Ürün değişikliklerinizi kalıplar üzerinde düşünebilirsiniz, sayfaları ve kategorileri alt üst düzenli olarak yeni ürünler eklemeniz gerekiyorsa, yukarıda açıklananların birden çok düzeyinde başarılı olabilecek bir e-ticaret danışmanına ihtiyacınız olacaktır.
 • Geniş bir ürün yelpazesine sahipseniz ancak son derece uzmanlaşmış bir pazarınız varsa “elektronik eşya” gibi, daha çok bir programlama ninjası olan bir danışmana ihtiyacınız olacaktır.

Son olarak bu adımları atmanız, başarı için nişan oluşturmanıza ve ihtiyacınızdan fazlasını ödemenizi sağlamanıza yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu