E-Ticaret

Dropshipping Nedir?

Dropshipping, çevrimiçi mağazalara yönelik bir tür perakende satış gerçekleştirme yöntemidir; burada tüccarlar, envanteri depolamak yerine, müşteriler sipariş verirken ürünleri üçüncü taraf tedarikçilerden satın almaktadır.  Daha sonra ürünler doğrudan tüketiciye ulaştırılmaktadır.

Bu şekilde satıcının ürünü doğrudan ele almasına gerekm kalmaz. Bu size tanıdık geliyor mu?

Perakende mağaza müdürü için sevkiyat ve siparişin yerine getirilmesi söz konusu olduğunda bu çoğunlukla müdahale gerektirmeyen bir süreçtir. Satıcının hiçbir şekilde ürün stoklaması, toplu olarak envanteri siparişi vermesi veya siparişleri fiziksel olarak yerine getirmesi gerektirmez. Bunun yerine üçüncü taraf tedarikçi, ürünleri satıcı adına gönderecektir.

Dropshipping girişimciler için harikadır çünkü bir mağazayı işletmek, geleneksel perakende modeli kadar işletme sermayesi geektirmez. Fiziksel bir mağaza açmanıza, çalışsanları işe alamnıza, ışıkları açık tutmanıza, genel masraflar ödemenize veya ürünleri stoklamanıza gerek yoktur.

Bunun yerine, çevrimiçi bir mağaza açarsanız ve halihazırda ürünleri ve depo alanı olan tedarikçilerden toptan satın alırısnız.

Dropshipping Nedir?

Dropshipping, bir perakende satıcının envanterini yöneten ve siparişleri müşterilerine gönderen bir üretici veya tedarikçidir. Satıcı esas olarak mağazaya trafik çekerek ve siparişleri işleyerek müşteri kazanmaktan sorumludur; bu da etkili bir şekilde aracı olacağınız anlamına gelir.

Buna rağmen sattığınız eşyalara zam yaparak kardan payını siz alcaksınız. Bu basit bir iş modelidir ve çok faydalı olabilir.

Milyonlarca girişimci, giriş engellerinin düşük olması ve lansman için daha az para gerektirmesi nedeniyle dropsihipping’ e akın ediyor. Muhtemelen bu yüzden ilgileniyorsunuz!

Peki en iyi haber?

Dropshipping ile doğrudan dizüstü bilgisayarlarınızdan uzun vadede sürdürülebilir bir işletme kurabilirsiniz. Elbette bu iş modelinin hem dezavantajları hemde avantajları var ve kendi dropshipping e-ticaret işinizi kurmadan önce bunlara bakmanız oldukça önemlidir.

Dropshipping’ in artılarını ve eksilerini anladığınızda, bunu etkili bir şekilde nasıl yapacağınız öğrenmek çocuk oyuncağı olacaktır ve girişimci adaylarına sağladığınız harika kaynaklarla bu mümkün olacaktır.

Dropshipping’ Faydaları

Dropshipping e-ticaret iş modelinin avantajlarını ve faydalarını öğrenip işinize bir adım daha yaklaşma fırsatı yakalayacaksınız.

İşte Dropshipping faydalarını maddeler halinde bu makalemde size anlatacağım:

1.Dropshipping İşinin Kurulumu Kolaydır

Dropshipping’ e başlamak için önceden iş deneyimine ihitacınız yoktur. Temellerini öğrenmek için biraz zaman ayırırsanız, hızlı bir şekilde bir iş kurabilir ve gerisini ilerledikçe öğrenebilirsiniz.

Dropshipping işine başlamak kolaydır çünkü başlangıç maliyetleri özellikle diğer perakende iş modelleriyle karşılaştırıldığında düşüktür.

Örneğin: ürünleri depolayacak bir depoya ya da size yardımcı olacak bir ekibe ihtiyacınız yoktur. Ayrıca stoklama veya nakliye konusunda da endişelenmenize gerek olmayacaktır.

Bütün bunlar işinize bugün başlayabileceğiniz anlamaına gelir. Asşlında her şeyi birkaç saat içinde çalışır duruma getirebilirsiniz.

Bazı temel bilgilere ve kaynaklara ihtiyacınız olacak; bu makaleyi bu yüzden yazıyorum. Bunu tamamlandığınızda, kendi dropshipping işinizi hızlı bir şekilde başlamak için ihtiyaç duyduğunuz bilgiyle donatılmış olacaksınız.

2.Dropshipping Ölçeklenebilir

Dropshipping ölçeklendikçe iş modelinizin çok fazla değişmesi gerekmiyor. Büyüdükçe satış ve pazarlamaya daha fazla çalışmanı gerekecek, ancak daha fazla sipariş işlemek dışında günlük hayatınız aşağı yukarı aynı ilerleyecektir.

Dropshipping’ in faydalarından biri, ölçeklendirdiğinizde altyapı maliyetlerinin hızla artmamasıdır. Bu nedenle, işinizin pazarlama tarafından ayırabileceğiniz daha çok şey kalır. İşletmenizi tanıtmaya ve harika müşteri deneyimleri sunmaya ne kadar odaklanırsanız o okadar iyi durumda olursunuz.

3.Dropshipping Ofis Gerektirmez

Bir işletmenin tamamını doğrudan dizüstü bilgisayarınızdan yönetebilirsiniz ve herhangi bir üst düzey yatırım yapmanıza gerek yoktur.

En büyük harcamanız, mağazanız daha fazla ilgi kazandıkça ölçeklendirebileceğiniz bir bütçe olan reklam olacaktır. İşletmeniz büyüse bile maliyetleriniz oldukça düşük olacaktır; özellikle de geleneksel işletme giderleriyle karşılaştırıldığında.

Dropsipping Nedir

4.Dropshipping Esnektir.

Bu onun en büyük faydalarından biridir. Kendi işinizin patronu olacaksınız ve kendi kurallarınızı koyacaksınız.

Herkesin takip edebileceği en esnek kariyerlerden birisidir. Bir dizüstü bilgisayarlardan biraz daha fazlası ile evden çalışabilir ve sizin için en uygun olan zamanlarda çalışabilirsiniz.

Bu, kendileri için işe yarayan bir iş isteyen girişimciler için en ideal iş modelidir. İşleri halletmek için geriye eğilmeniz gerekmeyecek. Bunun yerine kendi hızınızı belirleyebilirsiniz.

Dropshipping aynı zamanda esnektir, çünkü işinize yaracak kararlar vermeniz için size çok fazla alan sağlar. Yeni ürünleri dilediğiniz zaman kolayca listeyebilir, stratejilerinizi anında ayarlayabilirsiniz.

Örneğin: Tatile gidiyorsanız, uzaktayken pasif gelir elde etmek için her şeyi otomatikleştirebilirsiniz.

Fikri aldınız olasılıklar sınırsızdır.

5.Dropshipping’ in Yönetimi Daha Kolaydır

Personel kiralamak veya depo alanı kiralamak gibi çok fazla taahhütte bulunmanızı gerektirmediği için her şeyi çok az zorlukla yönetebilirsiniz. Tedarikçiler bulup her şeyi ayarladıktan sonra, çoğunlukla yalnız çevrimiçi vitrininizi yönetmekten sorumlu olursunuz.

Dropshipping’ in Dezavantajları

Dropshipping’ in büyük avantakları olduğu gibi dezavantaklarıda vardır.

İşte bu makalede size bunları madde halinde anlatacağım:

1.Dropsihhiping’ in Marjları Zayıf

Dropshipping’ in dezavantajlarından biri, başlangıç düşük marjlar beklemeniz gerektiğidir. Bu, karlı olamayacağı anlamanına gelmez ancak bazı nişlerideki ürün marjlarının küçük olabileceğinin farkında olmalısınız.

Bu sorun, özellikle süper rekabetçi bir alanda dropshipping yaptığınızda sorun olabilir. Müşterilerin ilgisini çekmek için mücadele ettiğinizde arzu ettiğiniz karı elde etmek zor olabilir. Ancak doğru nişi seçip doğru kitleyi hedeflerseniz daha geniz marjlara ulaşma olasılığınız çok daha yüksek olacaktır.

Rekabetin daha düşük olduğu nişlerde daha iyi marjlara sahip olursunuz, ancak bir noktada satışlar durma noktasına gelebilir. Bu nedenle birçok dropshipping mağazasının başarısı, yüksek hacimli satışlar sağlayan yüksek derecede optimize edilmiş reklamlara bağlıdır.

2.Dropshipping Sipariş İşlemeyi Zorlaştırabilir

Dropshipping basit görünüyor: Müşteri siparişleri veriyor, siz işliyorsunuz ve tedarikçiniz siparişleri yerine getiriyor.

Ancak birden fazla tedarikçiden ürün tedarik ediyorsanız bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Tedarikçilerinizin her biri, hem siz hem de müşterilerinizi için sorun teşkil eden farklı bir nakliye çözümü kullanıyor olabilir. Gönderim kurulumunuza bağlı olarak, özellikle birden fazla ürün gönderilirken gönderim maliyeti çok yüksek olabilir.

Farklı tedarikçilerin işletme ve faturalandırma konusunda da farklı yapıları olacaktır. Tedarikçilerinizle olan etkileşiminizi yönetmeniz gerektiğinden bu bazen zorlaşabiliyor.

3.Dropshipping Size Fazla Kontrol Sağlamaz

Dropshipping’ in dezavantajlarından biri, dropshipping sürecinin ürün stoklama, siparişin yerine getirilmesi ve nakliye gibi belirli yönleri üzerinde kontrol sahibi olmamanızdır. Her şeyi doğru yapmak ve sorunsuz çalışmak için tedarikçilerinize güvenmeniz gerekir.

Bu kontrol eksikliği bazı girişimciler için itici olabilir, ancak genellikle bir sorun değildir. Bu sadece bir şeyler ters gittiğinde yönetimin zor olabileceği anlamanına gelir. Tedarikçi sorunları bazen müşteriyi elde tutma sorunlarına yol açsa da, doğru hasar kontrolüyle bunları hafifletebilir ve müşteri kaybını mutlak minimumda tutabilirsiniz.

4.Dropshipping Müşteri Hizmetlerini Daha Zorlu Hale Getiriyor

Bu, siparişler yanlış gittiğinde veya tedarikçiler başarısız olduğunda ortaya çıkan başka bir sorundur. Yalnızca mağaza sahipi olduğunuz ve çok fazla kontrole sahip olmadığınız için siparişleri düzenlemek ve müşteri desteğini yönetmek oldukça zor olabilir.

Dropshipping’ in en talihsiz dezavantajlarından biri, müşterileriniz şikayet ettiğinde suçu üstlenmek zorunda olmanızdır. Tedarikçilerinizin sorun yaşması durumunda her şeyi doğru yapıyor olsanız bile sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bununla birlikte, tedarikçileriniz adına sorumluluk almak ve hatayı üstlenmek iş modelinizin bir parçasıdır.

Dropshipping Size Uygun Mu?

Dropshipping herkese göre değildir.

Bu kesinlikle çabuk zengin olma planıda değildir. Anzak iyiye kötüyle birlikte kabul etmeye istekliyseniz, o zaman bu heycan verici bir çaba olabilir. Bununla birlikte, aşağıdaki gibi çekinceleriniz varsa bu yine de anlaşılabilir bir durumdur:

  • “Bu iş kurmak için yeterli zamanım olu olmadığını bilmiyorum.”
  • “Günlük işimden kovulma riskini almak istemiyorum.”
  • “Dropshipping’ e çok zaman harcar ve para yatırırsam ancak başarısız olursam ne olur?”

Bu iş kurmayı düşündüğünüzde, bu çekinmelerin olması normaldir ancak bunların sizi durdurmasına izin vermeyin. Dropshipping’ e daha fazla para kazanmanın ve yeni keşfedilen özgürlüğün tadını çıkarmanın bir yolu olabileceğini düşünüyorsanız, bir adım atın ve başlamayı beklemeyiniz.

Dropshipping Kazançlı Mı?

Dropshipping işini başlatmanın ve büyütmenin birçok yolu vardır. Girişimcilerin hikayelerin, ayda fazladan birkaç yüz dolar kazanmak için stoksuz satış işletmeleri kurmaya başlayan tüccarlardan bahsederken, diğerlerinin birden fazla altı haneli mağaza bütüymesinden bahsediyor.

İster e-ticarette giriş olarak ister sonsuza kadar sürecek bir iş modeli olarak dropshipping’ e başlamayı düşünüyorsanız, dropshipping’ in sizin için nasıl karlı olabileceğini anlamak önemlidir.

Dropshipping’ in ana çekiciliği nedir?

Esnek olması ve kurulumunun ardından çok fazla zaman gerektirmememsi nedeniyle ideal bir yan iştir. Birçok girişimci, sabit gelir sağlayan bri ana işi varken, bir yandan da dropshipping yapmayı seçiyor. Başka bir deyişle, girişimci olma hayallerinizin peşinden gitmek için günlük işiniiz feda etmenize gerek yok.

Buradaki 1 numaralı endişe, işvereninizin ek uğraşlardan alıkoyacağıdır, ancak ister inanın ister inanmayın, birçok şirket bu konuda sorun yaşamaz. Şirketinizin yan işlere ilişkin politikasını sorarak ve imzaladığınız rekabet yasağı sözleşmelerini gözden geçirerek, açık fikir sahibi olduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz.

Ayrıca kesinlikle çıkar çatışması olmadığından emin olmalısınız. Ama eğer her şey yolunda giderse, o zaman gidebilirsiniz.

Dropshipping’ e çok fazla zaman ve enerji ayırmanıza gerek yok, bu da muhtemelen herhangi bir aksaklık yaşamadan bunu başarabileceğiniz anlamına gelir. Ek işlerinizin erformansınızı düşüreceğinden mi endişeleniyorsunuz?

Dropshipping işinize her gün yalnızca birkaç saat ayırıp yine de başarılı olmanız mümkündür.

Ancak sınırlarınızı bilmeniz oldukça önemlidir. Günlük işinizde düzenli olarak fazla mesai yapıyorsanız ve önemli günlük sorumluluklar için zaman bulmakta zorlanıyorsanız, stoksuz satış işine ihtiyaç günlük sorumluluklar için bulmakta zorlanıyorsanız, stoksuz satış işine ihtiyaç duyduğunuz ilgiyi vermeyebilirsiniz.

Dropshipping çok fazla şey gerektirmese de günümüzde buna zaman ayırmak gerekir. Çğu durumda biraz zaman yönetimi ve planlama gerektirir. Çok sayıda dropshipping perakendecisi ana ve yan işlerini kolayca yönetiyor. İşe yaraması için gecede üç saat uyumanıza veya öğün atlamanıza gerek yoktur. Size uygun bir proğram bulmanız ve ona bağlı kalarak işlerinizi yürütebilirsiniz.

Tam Zamanlı Bir E-Ticaret İşletmesi Olarak Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping’ in faydalarından biri esnekliktir. İşletmenizi istediğiniz kadar büyük veya küçük yapabilirsiniz. Birçok dropshipper bunu yan tarafta yapmaya tercih ediyor, ancak bu aynı zamanda geçerli bir kariyer fırsatı olabilir. Tam zamanlı bir dropshipping perakendecisi olmak istiyorsanız, olabilirsiniz!

Müşterilerinize ulaştığınızda ve yeterli satış elde ettiğinizde, yarı zamanlı stoksuz satıştan tam zamanlıya geçebilirsiniz. Hepsinden iyisi, bunu istediğiniz hızda gerçeklebilirsiniz.

Açıkcası bu daha fazla çalışma gerektirecek, ancak getirisi buna değer. Dropshipping’ i etkili bir şekilde nasıl yapacağınızı anladığınızda, istikrarsız gelir konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Köklü bir dropshipping e-ticaret işi saat gibi çalışır ve hatta pasif gelir elde ediyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz.

Çok fazla zaman almadığı için, tam zamanlı bir dropshipping perakendecisi olmaya devam ederken bir yandan da ek olarak iş bile yapabilirsiniz. Belki hala tam zamanlı bir dropshipper olma konusunda süpheleriniz olabilir. Ancak bugün bulunduğunuz yerde yola çıkan girişimcilerin binlerce başarı öyküsü bulunmaktadır. Geçimini sağlamak için iş alanında diplomaya ya da milyonlarca sermayeye gerek yoktur.

Dropshipping Nedir

Dropshipping Süreci

Bu makale’ de artık dropshipping’ in ne olduğunu anladığınıza göre, tam olarak nasıl çalışıldığını örnekler ile adım adım ele alalım:

1.Örnek: Üretici ürünleri yapar, bunları toplu olarak tedarikçilere ve toptancılara satar. Diyelim ki Aüreticisi su şişeleri üretiyor, şişeler üretim hattından çıktıktan sonra toplu olarak tedarikçilere ve toptancılara satılıyor, onlar da şişeleri geri alıp perakendecilere yeniden satıyor.

2. Örnek: Tedarikçiler ve toptancılar ürünleri perakendecilere satarlar. Sizin gibi bir perakendeci, belirli bir ürün türü için tedarikçi arar. Daha sonra perakendeci ve tedarikçi birlikte çalışmak üzere bir anlaşma yaparlar.

Burada Küçük Bir Not: Doğrudan ürün üreticilerinden satın alabilirseniz de, bunun yerine tedarikçilerden satın almak genellikle çok daha kolaydır. Çoğu üreticinin oldukça yüksek olabilecek minimum satın alma gereksinimleri vardır ve ayrıca ürünleri depolamanız, stoklamanız ve göndermenize gerekir.

Bu nedenle doğrudan üreticiden satın almak daha kolay görülebilir, ancak tedarikçilerden satın almaktan ve küçük bir farkla uğraşmaktan daha fazla faydasını görebilirsiniz.

Tedarikçilerin çoğu belirli bir niş alanda uzmanlaştığı için de uygundur, böylece ihtiyacınız olan türde ürünleri kolayca bulabilirsiniz.

3.Örnek: Perakendeciler ürünleri tüketicilere satarlar. Tedarikçiler ve toptancılar doğrudan halka satış yapmazlar; bu perakendecinin işidir. Perakendeci, ürün ile tüketici arasındaki son adımdır.

Perakendeciler, tüketicilerin ürünleri satın alabileceği çevrimiçi vitrinler sağlamaktadır. Toptancı ürünü fiyatlandırdıktan sonra perakendeci nihai fiyata ulaşmak için ürünü yeniden fiyatlandırır.

Burada Küçük Bir Not: “Markalama” derken, ürünün maliyet fiyatını kapsayan ve size kar getirecek bir fiyat belirlemeden bahsediyoruz.

Artık dropshipping sürecinin nasıl ilerlediğinive neye benzediğini bildiğinize göre müşteri için süreçleri ele alalım:

Dropshipping ve Müşteri Deneyimleri

Gelişen dijital teknolojisi sayesinde artık yüzlerce kez çevrimiçi satın alma imkanız bulunuyor, ancak muhtemelen bu deneyimi hiç düşünmenidiniz. Bir müşteri olarak bunu düşünmenize gerek yok, ancak bir perakendeci olarak kesinlikle düşünmelisiniz.

Perakendeciler, bir mağzadan sipariş vermenin ideal müşteri deneyimi hakkında düşünerek çok şey öğrenebilir. Bu çok açık görülebilir, ancak müşteri deneyiminde herhangi bir engel varsa, bu perakendeci olarak sizin için sorun yaratabilir. Alıcılarınızın ne beklediğini bilmek oldukça önemlidir.

Örnek: Amazon.com için bu konuyu el alalım; Amazon.com sitesi ve üretici bir toptancınız olduğunu varsayalım.

Müşterinin bakış açısından sipariş süreci şu şekilde ilerleyecektir:

  • Müşteri Amazon.com üzerinden bir su şişesi sipariş veiryor ve hemen satın alma işlemine ilişkin bir e-posta onayı alıyor ve bir kaç saat ile birkaç gün sonra Müşteri A, siparişinin gönderildiğine dair bir bildirim alır. Bildirim takip bilgilerini içerir, böylece Müşteri A paketinin yoldayken tam olarak nerde olduğunu bilir.

Bu, çevrim içi olarak herhangi bir şey satın aldığınızda geçirdiğiniz sürecinin aynısıdır. Bu basit gibi görünse de bu deneyiminin iki önemli yöntemi vardır.

1.Yöntem: İlk olarak, çok basit. Müşterinin tek yapması gereken ürünü sipariş etmek ve ödemesini yapmaktır. Sipariş onayı e-postası ve takip bilgileri gibi diğer her şey onlara gümüş tepside sunuluyor.

2.Yöntem: Kolaylıkla satın alma deneyimine her bakımdan oldukça uygundur. Çevrimiçi bir satın alma işlemi yalnızca birkaç dakika sürer ve müşterileri istedikleri zaman herhangi bir perakendecinin sitesine göz atabilirler. Her şey yolunda giderse müşterinin kimseyle etkileşime girmesine bile gerek kalmayacaktır. Bir ürünü elde etmenin sonucunu elde etmek minimum miktarda çaba gerektirir.

Bu deneyimler, büyük bir mağazadan su şişesi satın almaya ve kendi kendine ödeme özelliğini kullanmaya çok benzer. Bu, herhangi bir sorun yaratmayan, sorunsuz bir süreçtir.

Bu, insanların ilk edapta çevrimiçi satın alma yapmasının büyük bir nedenidir; dolayısıyla vitrininizin müşterilerinize aynı düzeyde kolaylık sağlaması gerekmektedir.

Son olarak, müşterinin perakendeci dışında başka tarafların bu olaya dahil olduğunu asla öğrenmesi gerekmemelidir. Bunu düşünün.

Örnek: İnternetten birşey satın aldığınızda “Amazon.com’ dan su şişesi aldım” diye düşünüyorsunuz. Perakendecinin ürünü nereden aldığını veya siparişinizi kimin göndereceğini düşünmüyorsunuz.

Dropshipping sürecinin müşteri bakış açısından ideal olarak bu şekilde görünmesi gerekir. Şimdi diğer tarafta neler olduğunu ele alalım:

Dropshipping’ in Kamera Arkası

Müşterinin gördüğü budur, ancak stoksuz satışın perde arkasında nasıl birşey var? İşte sürece ilişkin genel bir bakış:

  • Müşteri A, Amazon.com üzerinden bir su şişesi siparişi veriyor ve süreçle ilgili bir e-posta onayı alıyor. Diyelim ki 14.99 TL oldu. Müşteri A’ nın ödemesinin yanı sıra aynı e-posta onayını da alır. Bu genellikle onayı hem alıcıya hem de satıcıya gönderen otomatik yazılımla mümkün oluyor.
  • Amazon.com, siparişi satış temsilcisine gönderir, bu satış temsilcisi siparişi alacak ve işleyecektir. Daha sonra perakendeciden satın alma bedeli tahsil edilecektir. Bu örnek için, Satış Temsilcisi her su şişesi için 12,99 TL ücrete aldığını varsayalım. Perakendeci bu tutarı ödeyecek ve aradaki fark perakendecinin elde edeceği kar olacak. Bu durumda perakendeci kar elde edecektir.
  • Sipariş paketleniyor. Toptancı ürünü gönderse de paket Amazon.com üzerinden adreslenecek ve hangi marka ise adı faturada ve sevk irsaliyesinde görünecektir.
  • Müşterinin paket üzerindeki perakendecinin adını tanıyabilmesi için bu yapılır.
  • Toptancı daha sonra perakendeciye bir fatura ve takip bilgisi gönderir. Perakendeci, nakliye bilgilerini müşteriye gönderir. Bu, perakendecinin sipariş sürecindeki rolünü sonlandırır.
  • Müşteri paketi alır ve su şişesinin keyfini çıkartır.

Bu, dropshippinh sürecinin işleyişidir. Perakendecinin, toptancının ve üreticinin birlikte nasıl kusursuz bir şekilde çalışması gerektiğini görebilirsiniz. Doğru yapıldığında, katılan herkes için minimum düzeyde iş gerektiren sorunsuz bir süreçtir.

Vurgulanması gereken bir nokta, perakendeci olarak sizin yalnızca iki adımdan sorumlu olduğunuzdur: siparişlerin tedarikçiye gönderilmesi ve sevkiyat bilgilerinin tüketiciye gönderilmesidir. Bazen müşteri hizmetleri gibi diğer şeylerden sorumlu olmanız gerekebilir, ancak her şey yolunda giderse tamamlamanız gereken tek adım bu iki adımdır.

Dropshippin’ e Başlarken

Bunların hepsi karmaşık bir bulmaca gibi görünebilir, ancak stoksuz satışın nasıl yapılacağını öğrendiğinizde, hatılan herkes için sorunsuz bir süreçtir. Dropshipping tüccarı olarak siz her şeyi uzaktan yapabilirsiniz ve tek bir ürüne bile dokunamazsınız!

Dropshipping mağazası açmak için herhangi bir iş deneyimine ihtiyacınız olmadığını unutmayın. Kesinlikle yardımcı olur, ancak gerekli değildir. Yetişmekte olan girişimcilerin çoğu, uzun yıllara dayanan deneyime ihtiyaç duyduklarına inandıkları için asla hayallerinin peşinden koşmazlar. Durum bu değildir. Dropshipping’ in faydalarından biri, ilerledikçe nasıl dropshipping yapacağınızı öğrenebilmenizdir.

Daha da iyisi, dropshipping’ i her zamankinden daha kolay hale getiren çok sayıda kaynak var. Kesinlikle sıfır iş deneyimine sahip olabilirsiniz ve yine de kolayca kar elde edebilirsiniz. Yol boyunca işin püf noktalarını öğrenmeniz gerekecek ve bu bazen zorlayıcı olacaktır, ancak buna fazlasıyla değecektir.

Sonuç

“Dropshipping Nedir?” sorusu ve başlamadan önce bilmeniz gereken tüm temel şeyler yanıtlandı. Şimdi kolları sıvama, öğrenme eğrisini benimseme ve kendinizi dropshipping’ e kaptırma sırası side.

Başlangıçta belirsizlik ve belki de başarısızlık korkusuyla küçük bir başlangıç yapabilirsiniz, ancak tüm başarılı girişimciler eskiden aynı başlangıç noktasındaydı. Stratejik bir plan hazırlayın, fırsatları ve maliyetleri değerlendirin, kendi planınızı başlatın ve iş hayalinizi gerçekleştirin.

Keşfetmeye Devam edin

Drospshipping ile ilgili bilmeniz gereken temel bilgileri öğrendiğinize göre dropshipping yapabileceğiniz dahafazla ilginizi çekebilmesi için bir kaç makaleyi aşağıya bırakıyorum:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu