Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlamacılar İçin 20 Önemli Performans Göstergesi

Dijital pazarlama anahtar performans göstergeleri “KPI’ lar” ilerlemenizi ölçmenize yardımcı olur. Terim, bir şirketin temel iş hedeflerine ulaşmada ne kadar etkili olduğunu gösteren ölçülebilir bir değeri ifad eder.

KPI’ lar, kuruluşların hedeflerine ulaşmadaki başarısını değerlendirmek için kullanılır. Düşük seviye KPI’ lar, pazarlama, satış ik vb. depertmanlardaki süreçlere odaklanırlar.

Her şirketin pazarlama stratejisi ve çabaları, şikretlerin pazarlama performanslarını optimize edebilmeleri, yeterli pazarlama bütçesi ayırabilmeleri ve diğer ekiplerle daha verimli çalışabilmeleri için ölçülebilir olmalıdır.

İşlte her işletme için en önemli olan 20 pazarlama KPI’ sını inceleyelim:

1.Satış Büyümesi

Pazarlama stratejinizin etkinliğini ölçmenin en iyi yolu, satış gelirindeki büyümeyi ölçmektir. Bu ölçümle, toplam gelirinizin ne kadarını pazarlama stratejilerinizden etkinlendiğine bakıyorsunuz. Bu, ekibinizle çabalarının değerini göstermenin harika bir yolu olabilir.

2.Potansiyel Müşteriler

Benzer şekilde, satış ekibinizin kapattığı müşteri adaylarının sayısını bilmek de yararlı olabilir. Daha fazla müşteri adayı, daha fazla satış fırsatı ve daha iyi bir satış büyümesi şansı anlamına gelebilir.

Fazladan kapsamlı olmak için, satışa uygun potansiyel müşterilerinizi tamamlanan belirli  etkinliklere veya müşteri adayı puanına göre “Satışa Hazır” olarak kabul edilen müşteri adayları ve satış için kabul edilen müşteri adaylarını satış ekibinin iletişim kurduğu müşteri adaylarını analiz edip hesaplayabilirsiniz.

3. Bir Müşterinin Yaşam Boyu Değeri

Bu KPI, bir işletmenin bir müşteriden ömür boyu bekleyebileceği geliri izler. Bu, şirketinizin yatırım getirisini ölçmenin ve işinizi daha iyi strateji haline getirmenin iyi bir yoludur.

Bir müşterinin yaşam boyu değeri, ihtiyaçlarınıza ve elinizdeki verilere göre değişebilecek bir formül kullanılarak birkaç şekilde hesaplanır.

4. Dijital Pazarlama Yatırım Getirisi

Yatırım getirisi, aylık ve yıllık performansı değerlendirir. ROI izleme, işletme sahiplerinin gelecek dönemler için strateji ve bütçe planlamasına yardımcı olur.

Yatırım getiriniz, çabalarınıza devam etmeyeceğinizi veya maliyete bağlı olarak belirli bir pazarlama stratejisi kullanmayı bırakıp bırakmayacağınızı gösterir.

5.Müşteri Edinme Maliyeti

Bu KPI, potansiyel bir müşteriyi satın almaya ikna ederken oluşan maliyeti ifade eder. Müşteri edinme maliyeti ile bir şirket, her bir müşteriyi elde ederken ne kadar harcama yaptığını ve buna göre bütçeyi ölçebilir.

Müşteri edinme maliyeti genellikle toplam pazarlama yatırımının kazanılan müşteri sayısına bölünmesiyle hesaplanabilir.

6.Satış Ekibi Yanıt Süresi

Satış ekibinizin potansiyel müşterilere ne kadar hızlı yanıt verdiğini ölçmek, herhangi bir müşteri hizmetini veya satış sürecini iyileştirmede faydalı olabilir.

7.Web Sitesi Trafiği

Bu KPI, web sitenizin ziyaretçilerinin ne kadar olası satışlara dönüştürüldüğünü ölçer. Ayrıca, web siteiniizn oluşturduğu trafiğin kalitesini de gösterebilir. Bu oranı iyileştirmek için dönüşüm oranı iyileştirmeye odaklanmalısınız.

Dijital Pazarlama Performansı

8. Web Sitesi  Pazarlama Nitelik Oranına Yönelik Müşteri Adayı

Dijital Pazarlama stratejileriniizn oluşturduğu müşteri adaylarının kalitesini izlemek için bu KPI‘ yı kullanın. Bu oran, web siteniz tarafından oluşturulan ve “Pazarlama Nitelikli Müşteri Adayı” konumuna yükseltilen toplam olası satış sayısını gösterir. Bu oran düşükse web site trafiğinizin kalitesini takip etmelisiniz.

9.Kapalı Müşteri Oranına Kotasyon

Bu, satış ekibinizin müşteriye dönüştürdüğü potansiyel müşteri sayısını ifade eder. Bunu izlemek, süreç iyileştirmelerinin nerede gerekli olduğu anlamanıza yardımcı olur.

10.Web Sitesi Trafiği

Bu KPI, web sitenizi ziyaret eden lişilerin sayısını ölçer. Ziyaretçiler, müşteriye dönüştürülebilecek potansiyel müşterilerdir. Web sitenizin trafiğini izlemek, doğru kitleyi hedefleyen pazarlama kampanyaları oluşturabilmeniz için web sitenizin ziyaretçileriyle  ilgili bilgileri toplamanıza yardımcı olur.

Dijital Pazarlama Performansı

Organik Trafik Analiz Araçları

Bu araçlar verilerinizi tek bir sayfada birletirir. Bu veriler, organik anahtaar kelimeler ve sıralamalar ile tıklanma oranını, oturumları ve hacmi içeriyor.

11.Sosyal Medya Erişim ve Katılımı

Sosyal medya KPI’ ları, sosyal medya içeriğinizi hedef kitlenize göre planlamanıza yardımcı olur. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinde, bu bilgileri sizin için izleyen ve analiz eden yerleşik araçlar bulunur.

Ancak, sosyal medya profillerinizi izlemenize ve rakiplerinizin profillerini takip etmenize yardımcı olabilecek başka araçlar ve platformlar vardır.

Örneğin: Sosyla medya kiti, sosyal medya gönderilerini planlayabilen bir poster aracı ” Sosyal Medya Posteri” size ve rakiplerinizin sosyal medya performansına ilişkin öngörüler sunan bir izleme aracıdır. Sosyal medya reklam performansının oluşturulması ve izlemesidir.

Social Media Analyitics aracı ” Sosyal İzleme“, Facebook, Likendln ve Intagram kanallarınız için dahili analitik ölçümlerinizi sağlar.

12.E-Posta Pazarlama Performansı

E-posta pazarlama stratehileri, işletmenizin büyümesi için harika bir destektir. E-posta pazarlama stratejinizi daha iyi geliştirmek için e-postalarınızın açılma oranlarını, teslimat oranlarını, abonelikten çıkma oranlarını, yönlendirme veya paylaşım oranlarını ve tıklama oranlarını analiz edin.

13.Gelen Bağlantı Oluşturma

Bu KPI, SEO stratejisinin önemli bir yönüdür. Web sitenize ne kadar çok bağlantı olursa, o kadar çok trafiğiniz artacaktır. Gelen bağlantılar da SERP’ lerdeki sıralamanızı yükseltebilir.

Ancak, web sitenizin aldığı gelen bağlantıların saygın ve alakalı alanlardan olduğundan emin olmanız gerekiyor, Çünkü zararlı bağlantılar sitenize zarar verebilir.

14.Açılış Sayfası Dönüşümleri

Web sitenizin açılış sayfalarını, teklifinizi ve CTA’ nızı açıkca ifade edecek şekilde oluşturmalısınız. Oradan, açılış sayfanızı ziyaret eden kişi sayısını ve gerçekte kaç kişinin dönüşüm sağladığını ” Kaydolma, İndirme, Yorum eklemek” gibi alanları kontrol edin.

Dönüşüm oranınızı artırmak istiyorsanız SEO’ analizlerinden yararlanabilirsiniz.

15.Blog Yazısı Ziyaretleri

Bu KPI, blog gönderilerinizin müşterileriniz arasındaki etkileşimi ölçüyor. Blog gönderileri, web sitenizin oluşturduğu trafik miktarını artırabilir, bu nedenle kalitelerine ve uzunluklarına dikkat etmekte fayda vardır.

Blog yazılarınıza gelen organik trafiği ve geri bağlantıları izlemek ve analiz etmek için SEO performans araçlarını kullanabilirsiniz.

16.Mobil Trafik Talepleri ve Dönüşümleri Oranları

Web siteniz akıllı telefonlar için iyi optimize edilmişmi?

Milyonlarca kullanıcı akıllı telefonlarıyla internette geziniyor ve Google’ ın cep telefonları için optimize edilmiş web sitelerini daha çok tercih ettiğini açıkladı.

Web sitenize mobil cihazlardan erişen ziyatetçi sayısı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Popüler mobil cihazlara, mobil trafiğe, mobil cihazlardan elde edilen olası satış dönüşümlerinin sayısına dikkat etmelisiniz.

17.Organik Trafik ve İlk Beş Giriş Sayfası

Dijital pazarlamada işletmeler, web sitesini kendi başlarına bulan kişilerin sayısını gösterdiğinden, trafiklerinin çoğu organik aramadan isterler.

SEO optimizasyonu organik trafiğinizi artırır, bu nedenle SEO stratejinizi uygun şekilde hassaslaştırdığınızdan emin olmalısınız. Web siteniz için en iyi beş blog gönderisini ve açılış sayfasını kontrol edin ve web sitenizin ziyaretçilerinin çoğunu getirdikleri için bunlardan yararlanın

18.Net Tavsiye Puanı

Bu KPI, müşteri memnuniyetini ölçer. Müşterilerin işletmenizi başkalarına tavsiye etme olasılığını gösterir ve size müşterilerinizden doğrudan geri bildirim ve bilgi verebilir.

Gerçekten neye ihtiyaçları olduğunu anlamak için müşterilerinize kulak verin. Onları memnun ettiğinizden emin olmak için bu KPI’ dan yararlanabilirsiniz.

19.Takipçi Artışı

Sosyal medyada izlemesi gereken en önemli KPI’ lardan biri, takpçi büyümesidir. Genellikle sosyal medya pazarlaması, marka bilirinirliği ve izleyici katılımını artırmayı amaçlar. Takipçi sayınız, sosyal medya stratejilerinizin hedef kitlenize ulaşmasını ve onları memnun etmesini sağlamanın kolay bir yoludur.

Takipçiler, markanızı, tekliflerinizi ve içeriğinizi daha fazla görmek istedikleri anlamına gelir. Sponsorlu kampanyalar, takipçi tabanını artırmanın harika bir yoludur.

20. Arama Sıralamaları

Arama motoru sıralamaları, kullanan en popüler dijital pazarlama KPI’ larından biridir. Her zaman web sitenizin SERP’ lerdeki sonuç yerleşiminin üstünde kalmak isteyeceksiniz. Arama sıralamanız, daha  fazla organik trafik çekme fırsatınızdır, diğer deyişle ödemeniz gerekmeyen trafiklerdir.

Serp’ lerde ve ücretli pozisyonunuzu takip etmek için Semrush’ ta pozisyon takibi aracını kullanabilir, web sitenizin performansını takip edebilirsiniz.

Bu araç, seçtiğiniz anahtar kelimeler için web sitenizin SERP’ lerde nerede göründüğünü izler. Hedef anahtar kelimelerinizi girin ve araç, herhangi bir konum değişikliği, SERP özellikleri, rakip ve sıraladığınız en iyis anahtar kelimeler dahil olmak üzere çok sayıda verilerin dönüşümlerini yapacaktır.

Dijital Pazarlama Performans Çözümleri

Dijital pazarlama performansınız zaman içinde izlemek için net iş hedefleri belirlenmeli, hedeflerinizi belirlemeli, planlarınızı oluşturmalı ve ana KPI’ larınızı belirlemelisiniz.

Performans değerlendirmelerinizi SEO için optimize etme ve analizlerde bulunun.

KPI ‘ larınızı izleyin ve gördüğünüz veriler için hemen harekete geçin. Performansınızı bu 20 yol üzerinden takip ederseniz zirvesinde kalarak pazarlamacıların yaptığı yaygın hatalardan kaçınacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu