Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama ve SEO İpuçları

Dijital pazarlama, müşterilerine ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için wen siteleri, sosyal medya ve e-posta gibi dijital kanalların kullanılmasıdır. SEO veya arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarındaki “SERP’ ler” sıralamasını iyileştirme sürecidir.

Dijital pazarlama ve SEO’ nun birçok farklı yönü bulunmaktadır, ancak önemlilerinden bazılarını şunlardır:

 • İçerik pazarlaması: Açıkça tanımlanmış bir kitleyi çekmek ve elde tutmak ve n,hayetinde karlı müşteri eylemini yönlendirmek için değerli, ilgili ve tutarlı içeriğin oluşturulması ve dağıtılmasıdır.
 • Arama motoru optimizasyonu: SEO, bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarındaki “SERP’ ler sıralamasını iyileştirmek sürecidir.
 • Sosyal medya pazarlaması: Müşterilerle bağlantı kurmak ve onlarla etkileşim kurmak için sosyal medya platformlarının kullanılmasıdır.
 • E- posta pazarlaması: Marka bilinirliği artırmak, potansiyel müşteriler oluşturmak ve satışları artırmak amacıyla bir grup aboneye e-posta mesajları gönderme işlemidir.
 • Tıklama başına ödeme “PPC” reklamcılığı: PPC reklamcılığı, reklam verenlerin birisi reklamlarına her tıkladığında bir ücret ödediği bir çevrimiçi reklamcılık türüdür.
 • Dönüşüm oranı optimizasyonu “CRO”: CRO, satın alma veya bir haber bültenine abone olma gibi istenen bir eylemi gerçekleştiren bir web sitesine gelen ziyaretçilerin yüzdesini iyileştirme sürecidir.

Dijital pazarlama ve SEO, karmaşık ve zaman alıcı bir süreç olabilir, ancak işletmelerin hedef kitlelerine ulaşmalarına ve pazarlama hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olma konusunda çok etkili olabilir.

Dijital pazarlama ve SEO’ ya başlamak için bazı ipuçları:

 • Hedef belirleyin: İlk adım, dijital pazarlama ve SEO çabalarınız için hedefler belirlemektir. Ne elde etmek istiyorsunuz? Marka bilinirliğini artırmak, potansiyel müşteriler oluşturmak veya satışları artırmak mı istiyorsunuz?
 • Araştırmanızı yapın: Hedeflerinizi öğrendikten sonra, araştırmanızı yapmanız ve hedef kitlenizi anlamanız gerekir. Kime ulaşmaya çalışıyorsunuz? İlgi alanları nelerdir? Ağrı noktaları nelerdir?
 • Bir içerik stratejisi oluşturun: İçerik, dijital pazarlamada padişahdır. Hedef kitlenizle alakalı yüksek kaliteli içerikler oluşturmalısınız. Bu, blog gönderilerini, makaleleri, infografikleri, videoları veya hedef kitleniz için değerli olacak diğer herşeyi içerebilir.
 • Web sitenizi arama motorları için optimize edin: Web sitenizi arama motorları için optimize edilmediğinden emin olmanız gerekir. Bu, web sitenizin içeriği boyunca doğru anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini kullanmak anlamına gerekir.
 • İçeriğinizi tanıtın: Yüksek kaliteli içerik oluşturduktan sonra, onu tanıtmanız gerekir. Bunu sosyal medya, e-posta pazarlaması veya diğer kanallar aracılığıyla yapabilirsiniz.
 • Sonuçları takip edin: Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görebilmeniz için sonuçlarınızı takip etmeniz önemlidir. Bu, stratejilerinizi ayarlamanıza ve zaman içinde sonuçlarınızı iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Bu ipuçlarını takip ederek dijital pazarlama ve SEO’ ya başlayabilir ve hedef kitlenize ulaşmaya ve pazarlama hedeflerinize ulaşmaya başlayabilirsiniz.

Herhangi bir dijital pazarlama stratejisinin bir parçası olarak, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) nitelikli müşterileri çevrimiçi platformlar aracılığıyla işletmenize çekmenin ayrılmaz bir parçasıdır.

Etkili çevrim içi pazarlama bunu gerektirir.

Bu blogda, SEO stratejinizi planlarken göz önünde bulundurmanız gereken sekiz temel öğeye derinlemesine incelemeden önce ilk adımımız SEO’ nun temellerini ele alacağız:

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

SEO, arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer alamanıza yardımcı olmak için anahtar kelime araştırması, içerik yazma ve bağlantı oluşturma gibi çeşitli yöntemleri kullanarak web sitenizin görünürlüğünü ve trafiğini artırma işlemidir.

Çok uzun zaman önce olmamasına rağmen SEO, arama motorlarının bulması için sitenizdeki anahtar kelimeleri doldurmayı içeriyordur. Bununla birlikte, 2022′ de SEO  çok daha karmaşık ve çok daha geniş bir değerlendirme yapısını içeriyor.

Günümüzün anlayışlı işletme sahipleri, üst sıralarda yer almak için bir sayfada doru anahtar kelimelere sahip olmaktan daha fazlasını gerektiğinin farkındalar. Ayrıca bir hedef kitle oluşturmayı, ardından içeriğinizle ve çevrimiçi deneyimlerinin diğer yönleriyle nasıl etkileşim kurduklarına dair bir strateji geliştirmeyi gerektirir.

Bugün SEO, küçük işletmeler için tam zamanlı bir iştir ve birçoğu destek için Pronto gibi web sitesi tasarımı ve pazarlama uzmanlarıyla yönetilmektedir.

SEO Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

SEO hakkında bildiklerinizi unutun ve sürekli değişen, gelişen bir alan olarak aklında canlandırın. Kullanıcıların davranışlarını ve arama motorlarının yetekleri zamanla gelişmeye devam ediyor, SEO ve çevresindeki taktikler de aynı hızla değişir.

Gelişen sadece dijital pazarlam, e- ticaret sektörü değil; İşletmenizin sektörü ve rakipleri de son yıllarda büyük ölçüde değişiyor.

Dolasıyla SEO söz konusu olduğunda, gerçekten bu döneme uyum sağlayıp, onu ayarlayıp unutmamamlısınız. SEO, zaman içinde arama motorlarından organik traiğinizi artırmaya odaklanan uzun vadeli bir stratejidir. Ücretli reklamlardan yararlanmadan web sitenize ziyaretçi çekme konusunda ciddiyseniz, arama motoru optimizasyonu en iyi uygulamalarını planlarınız içine dahil etmeniz gerekiyor.

Dijital Pazarlama ve SEO İpuçları

SEO Stratejiniz İçin 8 Temel Unsur

Bir potansiyel müşteri Google Reklamını tıkladığında satış konuşmanızı nasıl hayal edersiniz? Arayanın niyetini ve bu niyeti nası lele almayı planladığınızı düşünün. Sizi rakiplerinizden ayıran şeyin ne olduğunuzu bulmalısınız.

1.Hedef Pazarınızda Kimler Var?

Bugün SEO, mümkün olduğunca çok trafik çekmekle ilgili değil. Bunun yerine, sunduğunuz ürün veya hizmetlerle ilgilenen hedeflenmiş ziyaretçileri çekmekle ilgilidir.

 • Hedef kitleniz kim?
 • Piyasada ne için varlar?
 • Şirketinizin sunduğu hizmetleri nasıl ve ne şekilde arıyorlar?
 • Nerede bulunuyorsunuz?
 • Arama anında neyle mücadele ediyorlar?

Bu soruların her birinin web sitenizde yazılı içerikleri ele alarak ne kadar spesifik hale getirirseniz, SEO, ya yaptığınız yatırımlar okadar değerli hale gelebilir. Google Analytics, ziyaretçilerinizin hangi kanallardan geldiğini ve en çok hangi sayfalarla etkileşime geçtiklerini öğrenmeye başlamak için harika bir yerdir.

Hedef pazarınız hakkında bilgi edinmenin bir başka iyi yolu da rakiplerinizi analiz etmektir.

 • Müşterilerine nasıl satış yaparlar?
 • Hangi yöntemleri kullanıyorlar?
 • Web sitelerinde hangi dil ve mesajlaşma var?

Amaç, olabildiğince çok rakipten bilgi toplamak ve kendi benzersiz satış teklifinizi ve hikayenizi planlamanız.

2.Çoğu Kişi Mobil Cihazlar Arama Yapıyor

Gerçirdiğimiz birkaç yılda, çevrimiçi mobil pazar patladı ve masüstü bilgisayarları büyük bir hızla geride bırakmış durumdalar.

Yeni web sitenizin planlamasını veya mevcut web sitenizi yeniden tasarlarken yapılacak ilk şey, tüm cihazlarda uyumluluğun olup olmadığı ve iyi çalıştığından emin olmalısınız. Her cihaz türünde ne tür içeriğin en yararlı olacağını düşünmek de önemlidir.

Bu, bir web sayfasının düzenini cihazın boyutuna göre otomatik olarak ayarlayan duyarlı tasarımı mı yoksa ziyaretçinin cihazına bağlı olarak sayfa öğelerini değiştirmek için medya sorgularını kullanan uyarlanabilir tasarımı mı kullanacağınıza karar vermenizde büyük yardımcı olabilir.

Her iki durumda da, arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız, web siteleri mobil tarayıcılar için optimize etmek oldukça önemlidir. Web sitenizin performansından emin değilseniz, sitenizin URL’ ni Google Mobil Uyumluluk Testi ile kontrol sağlayabilirsiniz.

3.Arama Motorları Genişliyor

Birisi arama motorlarından bahsettiğinde, otomatik olarak Google’ dan bahsettiklerini mi sanıyorsunuz?

Teknoloji devi pazarda okadar büyük bir paya sahip ki “Google’ da arama yapmak” fiil hale gelmiş durumda. Ancak aramaların önemli bir kısmı Microsoft’ un Bing’ i gibi alternatif sitelerde da yapılabiliyor.

Sıralamanızı görmek için sitenizi Google alternetiflerinde aramaya özen göstermelisiniz. Bing’ de birkaç sıra yükseltmek için yalnız sosyal medya katılımını iyileştirmek ve meta etiketleri eklemek yeterli olabiliyor.

4. Hedef Kitleniz Ne Arıyor?

Sadece birkaç yıl önce, ortalama bir kullanıcı konuşma soruların ıanlamak için arama motorlarına güvenmiyordu.

Örneğin: “Ankaradaki yemek resteronları”  gibi hantal ifadelerle arama yapıyorlardı. Artık insanlar “Hangi yemeği söylesem ki? gibi yazıp veya yazmadan “sesli asistan” sistemiyle arama motorlarına herşeyi yazmaktan çekinmiyorlar.

Arama yapanların alışkanlıklarındaki değişiklikler genellikle inceliklidir ancak siteniz için hangi anahtar kelimelerin en değerli olacağını etkileyebilir. Size daha fazla trafik sağlayan anahtar kelimelere odaklanmak yerine, ziyaretçilerinizin yaptığı aramaların arkasındaki amacı anlamaya odaklanmalısınız.

İnsanların çevrimiçi olarak hizmetlerinizi neden aradığını anlamak, her sayfanın içeriğini ihtiyaçlarına göre uyarlamanıza ve sitenizde bir tür eylem gerçekleştirme şanslarını büyük ölçüde artırmanıza olanak tanır.

Bu, başka bir sayfayı ziyaret emek, bir iletişim formu doldurmak veya mobil cihazlarında olduklarında sizi hemen aramak olsun, bu sinyaller web sitenizin sıralamasını ve görünürlüğüne olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Google, arama yapanın niyetiyle en iyi eşleşen ve rekabetten daha yüksek etkileşime sahip sayfaları sıralamak istiyor.

5. Basit Gezinme Hüküm Sürer ve Kaliteli İçerik Padişahdır

İlginç ve bulması kolay bilgiler içeren kullanıcı dostu web sitesi, trafiğinizin zaman içinde büyümesine yardımcı olacaktır. Her sayfanın belirli bir amaca hizmet etmesi ve sıralamasını istediğiniz anahtar kelime etrafında net ve doğru bir mesaj iletmesi gerekir.

Yazılı içerik, grafikler, video ve ses, arama motorlarının ziyaretçilerinize ne iletmeye çalıştığını bilmesini sağlarken aynı zamanda olumlu ve eğitici bir kullanıcı deneyimi sunmak için kullanabileceğiniz ortamlardır.

Site ziyaretçilerinizden gelen olumlu davranışlar, daha iyi bir sıralama için en iyi seçeneğinizdir, bu nedenle içeriği doğal ve odaklı tutmalısınız; Kullanıcıların siteden mutsuz ayrılmasını ve sıralamasına zarar vermesini önlemek için anahtar kelime doldurmaktan kaçınmalısınız.

6.Sitenize Verilen Bağlantılar Son Derece Değerlidir

Başka bir web sitesi sizin sitenize bağlantı verdiğinde, arama motorları bunun sitenizin değerli içerik barındırdığının bir göstergesi olarak kabul eder. Kısa bir süre önce, düşük kaliteli sitelerden bağlantı almak, sıralamanızı yükseltmek için gerekn tek şeydi.

Googe Penguin algoritma güncellemesi “2012′ nin başlarında duyuruldu” SEO, alanında tarihi bir ana işaret etmişti. Bir web sitesine yönlendiren düşük kaliteli bağlantıların sayısını yapar ve doğal olmayan bir şekilde artırmayı amaçlayan gölgeli taktikler, bunları uygulayan web siteleri ile daha ciddi şekilde cezalandırılmaya başladı.

On yıl sonra SEO topluluğu, bağlantıların sağladığı değer ve bağlamın, çok sayıda düşük kaliteli bağlantılardan olduğunu ve SEO açısından faydaları olduğunu savunuyorlar.

7.Sosyal Medyanın Çok Önemli Bir Rolü Var

Sosyal medya siteleri ziyaret etmek için eğlenceli yerler gibi görünse de mevcut müşteriler, potansiyel müşteriler ve yeni izleyicilerle bağlantı kurmak isteyen işletmeler için harika araçlardır.

Bir çok kullanıcı, aramalarına sosyal medyada başlar ve içeriklerinden bir  parça gördüklten veya bunlarla etkileşim kurduktan sonra bir işletmenin sitesine gider.

Güncel, ilgi çekici ve kişiselleştirilmiş içerik paylaşmak, daha fazla insanı profilinize ve web sitenize dönüşüm sağlar.

8. SEO Hedeflerinizi Belirleyin ve Güncel Kalın

Arama motorlarındaki sıralamanızı izlemek, daha iyi sonuçlar elde etmenin kilidi açmakdır. Performansınızı için bir temel oluşturmak üzere en önemli web sitesi ölçümlerini ve analiz araçlarını takip ederek başlayabilirsiniz.

Mevcut içeriğinizi geliştirmek için Google’ a gidin ve her sayfada bulunmasını istediğiniz sorguyu yazın ve ilk on sonucun nasıl göründüğünü incelemeye başlayın.

 • Metin ağırlıkmı?
 • Ekran görüntüleri, özel grafikler veya videoları var mı?
 • En çok neye odaklanıyorlar?

Bunlara göz gezdirdikten sonra notlar alın ve sayfalarınızı, sıralamarı hakkında web sitenizi analizlerinize göre optimize edebilirsiniz. Sayfalarınızda küçük dokunuşlar yapın ve arama motorlarına bu optimizasyonları yeniden taramaları ve sıralamarı için zaman tanıyın.

Performansın artmasında neyin sorumlu olduğunu her zaman takip edebilmeniz için fazla değişiklik yapmamaya özen göstermelisiniz.

Dijital Pazarlama Çözümü

Dijital pazarlama olanınıza dahil etmek için başarılı bir SEO kampanyasının temel bileşenlerinden bazılarını sizin için araştırdık.

Bu, öne çıkan temel bileşenler ” Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı” ve “E-Posta” pazarlaması gibi nbirkaç başka pazarlama stratejisi sitenizin sıralamasını avantaja çevirebilir.

Ancak, her kampanyaya ayrı ayrı yaklaşmayı gerçekten göze alamayacağınız anlamına gelir. En başarılı markalar, müşterilerini müşteriye dönüştürmeye bir adım daha yaklaştıran her zaman bir şeyler olmasını sağlayan tüm kampayalarını etegre ediyor.

Keşfetmeye Devam Edin

Dijital pazarlama her zaman güncel olmasının yanına SEO ile uyumlu bir şekilde ilerlemek her zaman sıralama için avantaj olacaktır. Bu, geniş kapsamlı konu için size bir kaç makale daha önereceğim:

Son olarak Dijital pazarlama’ da her zaman güncel kalmalısınız.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu