Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama markanızı genişletmek isteyen bir işletme sahibi veya pazarlamacıysanız, müşterilerle çevrimiçi bağlantı kurmaktan daha önemli bir şey yoktur.

Gelişen dijital dünyada her gün milyonlarca insan, kendilerini reklamlara ve promosyon içeriğine maruz bırakan cihazlar satın alıyor, yayın yapıyor iletişim kuruyor ve çalışıyorlar.

Dijital pazarlama bu sayede hepsine ulaşmanıza yardımcı oluyor.

Ve en iyi avantajı, ister gerçek mekanda faaliyet gösteren yeni bir perakendeci olun, ister küresel bir kuruluş olun, her büyüklükteki işletme için işe yarayan bir stratejidir.

Dijital Pazarlamanın Amacı

Dijital pazarlama, müşterilere ulaşmak için çevrimiçi kanalları içeren her türlü pazarlama çabasını ifade etmektedir. Bu kanallardan bazı örnekler şöyle:

 • Arama motorları
 • Sosyal platformlar
 • Google siteleri
 • E- posta
 • PCC reklam ağları

Bu dijital pazarlama kanallarını kullanmak, müşterilere bağlantı kurma konusunda size birçok avataj sağlamaktadır.

Onları alıcı yolculuklarını belirli noktalarında hedefleyebilir, özelleştirilmiş içerik gönderebilir, İnsanların reklamlarınıza nasıl tepki verdiğini takip edebilir ve yaklaşımınızı bu sonuçlara göre optimize edebilirsiniz.

Ancak farklı dijital pazarlama kanallarını ele almadan önce, dijital pazarlama ile gelen pazarlama arasındaki farkları tartışalım.

Gelen Pazarlama ve Dijital Pazarlama

Gelen pazarlama, işletmelerin müşterileri çeken ve (ideal olarak) elde tutan dijital pazarlama’ nın oluşturduğu bir stratejidir.

Dijital pazarlama kanalları genellikle tüketicilere gelen pazarlama içeriği sunmak için kullanılsa da, bunların aynı şey olmadığını unutmamak önemlidir.

Dijital pazarlama, genel olarak gelen ve giden çevrim için pazarlama çabalarını tanımlayan daha genel bir terimdir.

Gelen pazarlama, müşterileri çekmek için kullandığınız stratejidir.

Bloglar, gelen pazarlamanın harika bir örneğidir. Pazarlamacıların, potansiyel hedef kitlesine aradığı, soruları yanıtlayan ve gönderiler oluşturabilir.

Dijital pazarlama Neden Önemli?

Dijital pazarlama önemlidir, çünkü size hedef kitlenize çevrimiçi olarak zaman geçirmeyi diledikleri her yerde ulaşma olanağı sağlıyor.

Ve insanlar internette giderek daha fazla zaman geçirmeye başladılar.

İstatistiklere göre; ortalama bir insan günde yaklaşık 2 saatini tek başına sosyal medyada geçirmektedir. Bunun’ la kalmayıp toplam ekran süresi 5 saat’ e uzanıyor.

Bu, müşterilere dijital platformlar aracılığıtla ulaşmak için günde birkaç saatiniz olduğu anlamına gelir. Şimdi dijital pazarlamanın işletmenize müşteri kazanmasına nasıl yardımcı olabileceğine göz atalım:

1.Hedef kitle Belirlemeliyiz

Bir tv reklamını veya reklam panosunu kimlerin gördüğü konusunda sınırlı kontorle sahip olursunuz.

Ancak dijital pazarlama, kişiselleştirilmiş mesajlarla çok spesifik bir hedef kitleyi belirlemenize olanak sağlar. Bu, potansiyel müşterileri dönüştürmeye yardımcı olabilir.

Örneğin: Belirli kullanıcılara yaş, konum, cinsiyet ilgi alanı ve hatta kullanıcı davranışına göre reklam gösterebilirsiniz.

Varsayalım ki “kozmetik” alanın’ da satış hedefliyorsunuz “makyaj malzemeleri, parfüm, cilt bakım ürünleri vb” hedef kitle zaten hemen gözünüz’ de canlandı değil mi?

Dijital Pazarlama Hedef Kitle

 

2.Müşteri Verisi Oluşturmak İçin Etkileşimleri Ölçebilirsiniz

Her tıklama, blog sitenize geri ziyaretler, takip etme ve abonelik ölçülebilir.

Örneğin: Google Analytics, potansiyel müşterilerinizin sitenizle nasıl etkileşimde bulunduğu hakkında szie birçok şey söyleyebilir.

Dijital Pazarlama

Bu her gün kite verilerine dayalı olarak değerli bilgiler edinebileceğiniz anlamına gelmektedi. Dijital pazarlama, bu bilgileri yakalamanıza olanak tanır.

Web sayfalarında, sosyal kanallarda, e- postalar’ da, arama motorlarında ve diğer çevrimiçi içerik biçimlerinde izleyici etkileşimi hakkında bilgi toplayarak, pazarlama çabalarınızı geliştirmek için kullanılabilecek çok büyük miktarda veri oluşturursunuz.

Tüm bu verileri tıplı bir yapbozun parçaları gibi bir araya getirmek, hedef kitlenizin çevrimiçi dünyada nasıl davrandığına dair eksiksiz bir resim ortaya koyar ve sonuçlarınızı iyileştirmek için gerçek zamanlı ayarlamalar yapmanızı sağlar.

3. Dönüşüm Oranlarını İyileştirebilir

Tüm olası satışlar eşit şekilde oluşturulmaz. Neyse ki, dijital pazarlama hedef kitlenizi satın alma konusunda daha motive olan insanları daraltmanıza olanak sağlar.

Ve dijital pazarlama çok ölçülebilir olduğu için taktiklerinizi sonuçlara göre sürekli olarak geliştirebilirsiniz.

Dijital pazarlama ile yüksek niyetli müşterilerinize odaklanmanın yolları şunlardır:

 • Ürün ve hizmetlerinizle ilgili Anahtar Kelimeler’ de Google’ da sıralanmak için SEO arama motoru optmizasyonunu kullana bilirsiniz.

Örneğin: Anahtar kelimeniz ” Kırmızı Ayakkabı” olsun hedef kitle sadece kırmızı ayakkabı istemez “Kırmızı Topuklu Ayakkabı ” da olabilir veya   “Kırmızı Ucu Kapalı Ayakkabı’ da” olabilir. Hedef kitlenizin bu konuda arama motorundaki etkileşimi çok önemlidir.

Dijital Pazarlama

 • Yüksek amaçlı arama terimlerin’ den yararlanın, web kullanıcılarını hedefleyen dijital reklamlar oluşturabilirsiniz.
 • Bülteninize abone olan kişilere kişileştirilmiş e- postalar, kampanyalar ve mesajlar gönderin.

Müşteriler ilk başta yalnızca içeriğinizle etkileşime geçseler bile satış hunisinde ilerlemeye devam ederler. Onları ilerdie alıcılara dönüştürmek için onlara farklı pazarlama stratejileriyle yaklaşabilirsiniz.

 

Dijital Pazarlama Satış Hunisi

4.Daha İlgi Çekici İçerik Oluşturabilirsiniz

Reklam panoları, e- postalar ve diğer pazarlama malzemeleri eskisi kadar etkili değil; insanlar sadece dijital içerikle daha fazla ilgileniyorlar.

Çevrimiçi pazarlama, işletmenizin aşağıdakiler gibi etkileşimli ve eğlenceli içerik biçimlerinin gücünden yaralanmasına olanak tanır:

 • Görsel olarak çekici infografikler ve web sayfaları
 • Kullanıcı katılımını teşvik edici anketler, sınavlar ve araçlar
 • E- kitaplar ve teknik incelemeler gibi derinlemesine uzun biçimli içerikler
 • Ürün deneyimini sergileyen resimler ve videolar

Örneğin: Dijital Asistanlar, E- ticaret firmaları ürün ve hizmet memnuniyet anketleri ile meşgul eder:

Kitlenizin ilgisini çekecek, eğlendirecek ve eğitecek içerik oluşturmanıza ve dağıtmanıza olanak tanıyan sayısız platform ve kanal vardır.

5. Müşteriler İçin Birden Fazla İrtibat Noktası Sağlar

Dijital pazarlamanın bir başka yazarı da size mevcut ve potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurmanız için birçok fırsat sunmasıdır. Bu da markanızla olan deneyimlerini geliştirmenize yardımcı olur.

Peki bu neden bu kadar önemli?

 •  Çünkü markalar olumlu, kişileştirilmiş bir müşteri deneyimi sunduğunda, müşterilerin %80′ inin satın alama olasığı daha yüksektir.

Dijital pazarlama size sosyal, web ve diğer çevrimiçi platformlarda bu düzeyde kişileştirilmiş içerik sağlamak için esneklik ve erişim sağlamaktadır.

Örneğin: Reklam mesajları “Bu Fırsatı Kaçırmayın” veya “Şanslı Çekiliş- Ya sana çıkarsa” gibi.

6. Müşterilerinizle İlişki Kurmanıza Yardımcı Olur

Müşteri deneyiminin önemli olması, işletmenizin ilk denemede doğru sonuca ulaşacağı anlamına gelmez. Herhangi bir ilişki gibi, hedef kitlenizle olumlu bir bağ kurmak zaman ve çaba gerektirmekte.

Dijital pazarlama, bir dizi alakalı konu hakkında daha doğrudan geri bildirim almak için müşterilerinizle çevrimiçi etkileşim kurma fırsatı sunuyor:

 • Tercih ettikleri iletişim tarzları ve kendilerinde yankı uyandıran ses tonu
 • Ürünler ve hizmetler hakkında bilgi toplamak için kullandıkları belirli kanallar
 • Onlar için en önemli olan marka değeri ve ilkeleridir
 • Hangi içeriği değerli bulduklarını ve hangisinin boşa çaba olduğunu ayırt etmek

Sosyal medya ve e- posta gibi çevrimiçi kanallar, bu bilgileri bulmak için müşterilerle doğrudan bağlantı kurmanıza olanak tanıyor, ancak çevrimiçi davranışlarını gözlemleyerek, formları okuyarak, sosyal medyada etiketler arayarak vb. toplayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, dijital pazarlama stratejilerinizi geliştirmenin bir çok faydası var, tabiki tek dezavantajı:

Günümüz gelişen teknolojisiyle “ Herkez Yapabilir” ve bu, tüm rakiplerinizin içeriklerini potansiyel müşterilerinizin önüne çıkarmak için aynı araçlara sahip olduğu anlamına gelir.

Bu nedenle, kendinizi sürüden ayırmak, farklı dijital kanallarını ve bunların etkili bir stratejide birlikte nasıl kullanılabileceğini güçlü bir şekilde anlamayı gerektirir.

Hadi daha fazla detaya bakalım.

Dijital Pazarlama Türleri

Etkili bir dijital pazarlamacı olmak için emrinizdeki mevcut tüm kanalları anlamnız gerekmektedir.

İnsanlar gün içinde hareket ederken düzenli olarak platformlar ve cihazlar arasında geçiş yapar, bu nedenle her kanal bir bağlantı kurmak için benzersiz bir fursat sunar.

Dijital pazarlama alanında daha fazla deneyim kazandıkça, belirli hedefleri ve görevleri tamamlamak için farklı kanalların daha etkili olduğunu göreceksiniz.

Günün sonunda, bu kanallar en iyi entegre dijital pazarlama stratejinizin ayrı paraçaları olarak kullanılıyor, ancak buna daha sonra detaylı olarak değineceğiz.

Herhangi bir işletme için en önemli dijital pazarlama kanallarına göz atalım.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO aramam motoru optimizasyonu, web sitenizdeki sayfaları arama moturu sonuç sayfalarında (SERP’ ler) daha görünür olacak şekilde iyileştirme sürecini ifade eder.

Belirli bir arama ifadesi milyonlarca sonuç üretebilir, bu nedenle google bu sonuçları kullanıcı için en alakalı sayfaya göre sıralar. Arama motoru, sıralı bir düzen belirlemek için web sayfalarını, bağlantılarını ve diğer birçok faktörü değerlendirir.

Optimize edilmiş, alakalı web sayfalarının kullanıcılardan tıklama alma olasılığı daha yüksektir, bu nedenle Google bu sayfaları daha iyi bir SERP konumuyla ödüllendirir.

Genel olarak, SERP sıralama süreci şuna benzer:

 • Değerli içeriğe sahip bir web sayfası oluşturur ve sitenizde yayınlarsınız.
 • Google’ ın algoritması, bu yeni sayfa da dahil olmak üzere web sitenizi “tarar”
 • Google, sayfanızı bir dizi faktöre göre analiz eder ve ardından dizine ekler
 • Sayfanız bir kullanıcının amacını başarıyla karşılıyorsa, muhtemelen SERP’ de görünecektir.

Örneğin: Google’ da “Rayban Kemik Bayan Gözlük” araması yaparsanız, şuna benzeyen bir başlıklar, bağlantılar, kısa sayfa açıklamaları ve bağımsız içerik listesi görürsünüz:

 

Dijital Pazarlama

Atasun Optik, web sayfasını optimize etti ve Google’ ın Trendyol gibi benzerlerinden daha alakalı olduğunu belirlediği içeriği sağladı, böylece en üst organik “SERP” konumunu aldı.

Kullanıcıların yarısından fazlasının bir satın alma işlemi için Google’ ı kullandığı düşünülürse, Atasun Optik’ inki gibi optimize edilmiş web sayfalarının potansiyel olarak rakiplere göre çok daha büyük avantajları vardır; müşteri çekme olasılıkları daha yüksektir.

Ancak en üst sıralarda yer almanın kolay olmadığını ve SEO sürecinin zaman aldığını bilmek önemlidir.

Yani Google, başka bir arama motoru pazarlama taktiği için özel geliştirildi.

Tıklama Başına Ödeme (PPC) Reklamları

Tıklama başına ödeme(PPC) reklamcılığı, bir işletmenin belirli bir platforma reklam yerleştirmek için ödeme yaptığı ve bir müşteri için reklamını her tıkladığında platforma ödeme yaptığı bir dijital pazarlama yöntemidir.

Google, en popüler PPC reklam platformlarından birdir ve markalara bir teklif verme sürecinde kazanırlırsa belirli bir sayfada görünme fırsatı sunar. Aşağıdakiler dahil birçok farklı reklam hizmeti sunarlar:

 • Görüntülemek
 • Aramak
 • Video
 • Alışveriş
 • Gmail

” Elektrikli scooter” SERP’ sine bakarmısınız, ilk birkaç bağlantının tipik organik sonuçlarınızdan biraz farklı olduğunu görebilirsiniz.

Başlıkları ve bağlantıları var, ancak açıklama “daha fazla satış yapıyor” bunlar, PPC arama reklamlarının bir sürümüdür.

Dijital pazarlama

Atasun Optik ” Rayban Kemik Bayan Gözlük” anahtar kelimesine teklif vererek ve aldıkları her tıklanma için ödeme yaparak ” SERP” oganik arama olarak görünürler.

Ancak, bu sonuçlar Google tarafından reklam olarak işaretlenir ve bu da onları kullanıcılar için daha az çekici hale getirebilir.

Google, piyasadaki tek PPC reklam platformu değil, diğer web ve sosyal medya platformaları’ da işletmelerin içerik yerleştirmek için ödemek yapmasına izin veriyor.

Tıklanma başına ödeme reklamcılığında asıl amaç, bütçenizin yatırım getirisini en üst düzeye çıkaran PPC stratejisini geliştirmek ve genişletmektir.

Bu detayları hallettikten sonra, uzun bekleyiş yaşamadan SERP’ lerin en üst sıralarında görünebilirsiniz.

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması, markanızın içeriğini nasıl dağıtmayı ve tanıtmayı planlandığınızın arkasındaki bir tür stratejidir.

Günün sonunda, içerik pazarlaması tek bir şeyle ilgilidir:

“Müşterilerinize değerli bilgiler sağlamak”

Medya aracılığıyla iletilen tüm içerik bukadardır. Metin, görsel, video veya etkileşim biçimde olsun, işletmeler müştrerilerini bilgilendirmek için içerik pazarlamasını kullanıyorlar.

Değerli olabilir ama bu eğitici anlamına gelmez. İçeriğinizin kitlenizi eğittiği, eğlendirdiği, güçlendirdiği veya ilgisini çektiği sürece üzerine düşeni yapıyor demektir.

İçerik pazarlamasının sonucu, işletmeye bağlı olarak format kadar değişebilir.

Örneğin: Bir şirket, potansiyel bir müşterinin “e- postası” karşılığında bir “e- kitaba” erişim sağlayabilirken, başka bir şirket, halihazırda bir ürün satın almış birinin deneyimini geliştirmek için bir “Nasıl yapılır video’ su” kullanabilir.

İçerik pazarlaması size tanıtım için birçok seçenek sunar. Bu nedenle, birden fazla içerik türü aracılığıyla müşterilerinizi ürün ve hizmetlerinizle buluşturmak için bir strateji geliştirmeni gerekir.

Bu şekilde, her blog gönderisinin, infografik veya sosyal videosunun daha büyük iş geliştirme misyonunda üzerine düşeni yapmasını sağlarsınız.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Sosyal medya pazarlaması, bir işletmenin sosyal hesaplarıdan ücretli ve organik içerik oluşturmayı, dağıtmayı ve izlmeyi içerir.

İnsanlar sosyal medyada giderek daha fazla zaman harcıyorlar ve markalar alakalı kalmak için Facebook, Intagram, Twitter, LinKendln ve Tiktok’ta daha falza içerik oluşturuluyor.

Dijital pazarlamacılar, diğer kanallarındaki popüler içeriği geri dönüştürme yöntemi olarak sosyal medyayı giderek daha fazla kullanıyorlar. İşletmelerin yaklaşık %50cgünlük olarak içerik yayınlamakta.

Kişisel hesapların aksine, markalı sosyal profillerin beğeni, yorum, takip ve paylaşımdan daha fazlasını üretmesi gerekmektedir. Müşteri adaylarına ve satışlara katkıda bulunmaları gerekiyor.

Sosyal medya ,içeriği, işletmelerin ilgi çekmesi, kullanıcıların eğitmesi, yeni demografiye ulaşması ve hatta satış yapması için harika bir yoldur!

Bir sosyal medya stratejisi geliştirmek, aşağıdakileri belirlemenize yardımcı olacaktır:

 • Kitenizin en sık kullandığı platformlar
 • İçerik takviminiz için kullanılacak ideal gönderi planı
 • Kitelniz için en ilgi çekici içerik parçaları hangileridir?
 • Satışları artırmak için ürün veya hizmetler nasıl konumlandırılmalıdır?

Sponsorlu İçerik

Sponsorlu içerik, markanıza veya hizetlerinize olumlu ışık tutan içerik oluşturmak ve tanıtmak için başka bir markaya ödeme yapılmasıdır.

Sponsorlu içerik, aşağıdakiler dahil herhangi bir sayıda dijital pazarlama kanalı ve biçimini içerebilir:

 • Blog, e- posta ve video içeriği
 • Sosyal medya videoları
 • Web sayfası içeriği
 • E- postalara veya veya haber bültenlerine yerleştirme
 • Bloglarda yerel teklemcılık

Infuencer pazarlama’ da sponsorlu içerik adı altına giriyor.

İdeal olarak, izleyicilerinin benzer ilgi alanları veya ihtiyaçları olacaktır. Böylece sponsorlu içerik mevcut kitlelerine hitap edecek.

Örneğin: Bir gazete günlük haber bültenlerinde okuyucularının ilgi alanlarına çok yakın olan sponsorlu reklamlar içerebiliyor.

Infuencer Pazarlama

Influencer pazarlaması, bir işletme ile işletmeyi takip edenlere tanıtan bir sosyal medya etkileyicisi arasındaki işbirlikçi bir stratejidir.

Infuencer pazarlaması şunları içerir:

 • Ürün ve markaları tanıtan sosyal medya paylaşımları
 • Sponsorlu blog gönderileri ve web içeriği
 • Ücretli reklamlarsa görünüşler

Sadık bir takipçi kitlesi oluşturmanın zor olduğu inkar edilemez. Özellikle en popüler veya ilgi çekici olmayan işletme hesapları için kullanılır.

Infuencer pazarlama, bu yavaş süreci atlamanıza ve infuencer’ a mesajınızı hedef kitlesine yayması için doğrdudan ödeme yapmanıza olanak sağlar.

Bağlı pazarlama

Bağlı kuruluş pazarlaması, çevrimiçi bir perakedencinin yönlendirme getiren harici taraflara komisyon ödemesidir.

Yönlendirmeler genellikle bağlantılar aracılığıyla izlenir. Bu bağlı kurulış bağlantılarının kendilerie eklenmiş belirli bir izleme kodu vardır, bu nedenle reklamcılık işi, sonuçların ne kadarının bağlı kuruluşa atfedilebileceğini tam olarak bilir.

Birçok işletme, satışları artırmak için bağlı kuruluş pazarlamasını kullanırken, bu düzenlemeyi aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer atfedişebilir olaylar için de kullanabilirsiniz:

 • Teslim edilen potansiyel müşteri başına
 • Bağlı tıklaması başına
 • İndirme veya yükleme başına

Affiliate pazarlama önerileri şunları içermektedir:

 • Amazon: İçerik oluşturucular, Amazon ürünlerini önerenilir ve komisyon kazanabilir.
 • YouTube İş Ortağı Proğramı: Youtube içerik oluşturucuları, para kazanma ve kaynaklar karşılığında reklamlar barındırabilir.

Örneğin: YouTube video açıklamalarında satış ortağı bağlantıları görmüşsünüzdür. Sizi Amazon’ a yönlendirebilir.

Yerek Reklamcılık

Yerel reklamcılık, çevremdeki içerikle uyum sağlayacak şekilde yerleşitirilen bir tür sponsorlu içeriktir.

Bu reklamlar web sayfalarında, sosyal platformlarda, Google SERP’ lerinde ve dergiler gibi daha geleneksel içeriklerde görünebilir.

Etkili yerel reklamcılığın sırrı, ücretli içeriğin dilinin, biçimlendirilmesinin ve tonunun, yerleştirildiği ortamlarla eşlemesini sağlamaktır.

Bazı yerel reklamcılıklar şunları içermektedir:

 • Twitter ve Facebook gibi sosyal platformlarda yayın içi reklamlar
 • Google gibi arama motorlarında tanıtılan ve ödenen sonuçlar
 • Web sitelerindeki ve bloglarda içerik önerileri

Bu örnek gibi;

Dijital Pazarlama

Yakından incelendiğinde, bu türk içeriğin “ücretli bir reklam”, belirli bir marka tarafından “tavsiye edilen” veya “sponsorlu” olduğunu belirten kopya işaretlerine sahip olduğunu fark edeceksiniz.

E- Posta Pazarlaması

E- posta pazarlaması, potansiyel ve mevcut müşterilerin gelen kutusuna promosyon mesajları gönderme işlemidir.

Bu e-posta adreslerini gerçekte nasıl alacağınız, işletmenizin kullandığı dijital pazarlama kanallarının karışımına bağlıdır. Web sayfaları, e- kitaplar, sosyal medya gönderileri ve ücretli reklamlar, bu bilgileri elde etmek için etkilidir.

Ve bu e- postaları aldıktan sonra, piyasadaki en güçlü değeri bilinmeyen pazarlama kanallarından birinin kilidini açabileceksiniz. E- posta pazarlaması işletmelere şu konularda yardımcı olabilir:

 • Yüksek yatırım getirisi oluşturabilirsiniz
 • Daha düşük pazarlama maliyetleri
 • Yeni kullanıcılara dönüşür
 • Kişiselleştirilmiş mesajlar iletebilirsiniz

E- posta pazarlaması, sosyal medya veya etkileyici pazarlama kadar gösterişli görünmese de, çevrimiçi iş yapmanın önemli bir bileşenidir.

Örneğin: Bir %50 indirim için e- posta pazarlamasını ele alalım:

Dijital Pazarlama

Bu e- posta kullanıcılara gönderildi ve %50 indirim ve premium üyeliğe geçmeniz için ve kaydolmanız için tıklanabilir bağlantılar sağlıyor.

E- posya pazarlama ekibi, e- postayı kaç kişinin açtığını, kaç kişinin bağlantılara tıkladığını vb. izleyebilir. Bu da hedef kitlemiz hakkında değerli bilgiler sağlar.

SMS Pazarlama

SMS pazarlaması, SMS metin mesajları yoluyla bir hedef kitleye tanıtım matertali göndermeyi içerir.

SMS pazarlama, daha yeni bir dijital pazarlama kanalıdır ve insanlar, aşağıdakileri almak için işletmelerle doğrudan telefon aracılığıyla etkileşim kurma fikirine daha fazla alışmaktadır:

 • Promosyon teklifleri
 • Ürün bilgisi
 • Kampanyalar ve indirimler
 • Kişileştirilmiş mesajlar
 • Anketler ve sınavlar

Örneğin: Hilal Halı Yıkama markasının aşağıda ilettiği SMS pazarlama yöntemi gibi:

Dijital Pazarlama

E- posta pazarlamasında olduğu gibi, işletmelerin SMS pazarlamasına başlamadan önce müşterilerinden iletişim bilgilerinin toplanması gerekiyor.

İşletmeler bu bilgileri aldıktan sonra, kampanyalar yoluyla göndermek için pazarlama otomasyon araçlarına yükleyebilirler.

Dijital Halkla İlişkiler

Dijital PR, dijital yayınlardan, bloglardan veya diğer web sitelerinden çevrimiçi kapsama aldığınız zamandır.

Geleneksel halkla ilişkiler gibi amaç, işletmenizi haber değeri taşıyan ve alakalı olarak öne çıkaran bir haber almaktır.

Dijital PR, geniş bir takipçi kitlesine ve iyi bir üne sahip markaların araştırılmasını ve onlara ulaşılmasını gerektiren bir dijital pazarlama türüdür.

Kendi marka takibinizi ve itibarınızı geliştirmek için bu dijital pazarlama uygulamasına dahil olmanın yollarından bazıları şunlardır:

 • İşletmenizin kapsamını önermek için sosyal medya veya e- posta yoluyla muhabirlr veya uzmanlarla iletişim kurun
 • İşletmenizle ilgili içeriği bulmak ve yanıtlamak için çevrimiçi inceleme ve toplayıcı sitelere bakın
 • Mevcut ve potansiyel müşterilerden gelen yorumlara yanıt verebilmek için bloğunuza, sosyal medya hesaplarınıza ve e- posta kanallarına dikkat edin.

Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama otomasyonu, aksi taktirde manuel olarak gerçekleştirilecek olan belirli pazarlama görevlerini gerçekleştirmek için yazılım kullanmak anlamına gelir.

E- posta pazarlama araçlarını, sosyal medya posterini veya sohbet botlarını düşünün.

 • Pazarlama otomastonu araçları size çok zaman kazandırabilir.
 • Toplu e- postaları ve sosyal gönderileri planlama ve gönderme
 • Birden çok reklam kampanyası başlatma
 • Tüm kanallardaki performansı analiz etme

Bu araçlar, her müşteri için en iyi deneyimi yaratmaya odaklanmak için pazarlamanın bazen sıkıcı yönlerini bir kenara bırakmanıza olanak tanır.

Ayrıca, pazarlama otomasyonu araçları, pazarlama departmanınızı serbest bırakır, böylece işletme daha pazla müşteri kazanabilir.

Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Artık Dijital pazarlama stratejisinin, neden bu kadar önemli olduğunu ve kapsadığı tüm farklı kanalları daha iyi anlıyorsunuz.

Ardından, kendi işletmeniz için bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmanın zamanı geldi.

Şuan başlayabilmeniz için dijital pazarlama stratejinizi geliştirmenin ana adımlarını aşağıya özetliyorum:

1.Pazarlama Hedeflerinizi Belirleyin

Genel olarak işletmeniz için amaç basit: kazanç sağlamak ve kar elde etmek.

Pazarlamacılar için genel bir hedef sorusu biraz daha düşünmeyi ve analiz etmeyi gerektiriyor.

Promosyon içeriğinizin hedef kitlenizin dikkantini nasıl çekeceğini, onları ödeme yapan müşterilere nasıl dönüştürebileceğinizi ve markanızdan nasıl memnun kalacağını belirlemeniz gerekir.

Ürünlerinizin satışını artırmak mı istiyorsunuz? SEO’ ya odaklanmayı ve potansiyel müşterileri web sitenize getiren içeriği optimize etmeyi seçebilirsiniz.

Belki de marka bilinirliği oluşturmanız ve potansiyel müşterileripazarlma huninize çekmeniz gerekiyor. Bu stratejileri sosyal medyanızda aktif yayınlamak iyi bir seçim olacaktır.

Pazarlama hedeflerinizi belirlemek, genel stratejinizde nasıl ilerlediğiniz konusunda bilgi verecek önemli bir ilk adımdır.

2. Hedef Kitlenizi Belirleyin

Ardından, pazarlama hedeflerinize ulaşmak için hedefleyeceğiniz kitleyi belirlemeniz gerekiyor.

Doğru hedef kitleyi belirlemeniz çok önemlidir. Djital pazarlama stratejinizin başarısı, pazarladığınız ürünler ile  ilgilenen kişilerin önüne sergilemenizle bağlıdır.

Doğru hedef kitleyi belirlediğinizden emin olmanız için birkaç ipucu bırakıyrum:

 • Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi kullanma olasılığı en yüksek olan genel demografi hakkında beyin fırtınası ve strateji geliştirin
 • Bu alandaki bilgileri araştırın ve çevrimiçi davranışlarını, kanal tercihlerini ve satın alma alışkanlıkarını belirleyin
 • Kimi hedeflediklerini belirlemek için rakiplerinizin pazarlama stratejilerine göz atın
 • Yaptığınız araştırmaya dayalı olarak alıcı kişilikleri oluşturun ve bunu ideal bir müşteri profiline dönüştürebilirsiniz

Pazarlama stratejinizi farklı kampnyalarda  kullanıma sunarken, değişen eğilimleri veya yalnış varsayımları not etmek için ideal kitlenizi takip ettiğinizden emin olun.

3. Pazarlama Kanallarını Kurun

Pazarlama kanallarınızın doğru seçimi ve kurulumu, yalnızca hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar. Ancak etkileşimin başarısı veya başarısızlığı hakkında değerli veirler toplayabilirsiniz.

Kitleniz muhtemelen gün boyunca birden fazla kanal kullanıyor olacaktır. Bu nedenle, pazarlama stratejinizin o kitleye ulaşmak için ihtiyaç duyacağınız tüm platformları içerdiğinden emin olun.

Bazı popüşer odak noktarı şunları içerir:

 • Sosyal medya platformları
 • Arama motorları
 • Web ve Google siteleri
 • E- posta gönderileri
 • SMS

Bu platformlarda kendi işletme hesaplarınızı oluşturmanın yanı sıra pazarlama otomasyonu, CRM ve analiz araçlarına yatırım yapmak istiyacaksiniz.

 

Kitleniz muhtemelen gün boyunca birden fazla kanal kullanıyor. Bu nedenle, pazarlama stratejinizin o kitleye ulaşmak için ihtiyaç duyacağınız tüm platformları içerdiğinden emin olun.

Bazı popüler odak noktaları şunları içerir:

 • Sosyal medya platformları
 • Arama motorları
 • Web ve Google siteleri
 • E-posta
 • SMS

Bu platformlarda kendi işletme hesaplarınızı oluşturmanın yanı sıra pazarlama otomasyonu, analiz araçlarına yatırım yapmak isteyeceksiniz.

Bu analiz araçların’ da müşteriler ve olası satışlar hakkındaki verileri görebilir, müşteri bilgilerini koruyabilir ve otomatik bir proğrama göre raporlar gönderebilirsiniz.

Pazarlama kanallarınızı bu araçla entegre ederek, pazarlama çabalarınızın verimliliğini büyük ölçüde artıracaksınız.

4. Yüksek  Kaliteli İçerik OLuşturun

Hdef kitlenizin kim olduğunu öğrendikten sonra, bu müşterilere yönelik yüksek kaliteli içerikler oluşturabilirsiniz.

İçerik birçok biçimde olabilir:

 • Sosyal medya gönderileri
 • Blog gönderileri
 • Haber bültenleri
 • PPC reklamları gibi

Kitlenizin okumak isteyeceği içeriği  oluşturduğunuzdan emin olmak için içerik üretmeden önce anahtar kelime araştırması yapmalısınız.

Seçtiğiniz içerik türleri, hedeflerinize ve kitlenizin tercih ettiği platformlara bağlı olarak değişebilir.

Anxak unutmayalım: Oluşturduğunuz herhangi bir içerik, hedef kitelnizin ilgisini çekmekli, eğlendirmeli veya eğitici olmalıdır.

Kaliteli içerik oluşturmayı genel pazarlama stratejinizin bir parçası haline getirmek için şunları yapabilirsiniz:

 • Rakiplerinizin ortaya koyduğu içeriğe göz atın
 • Bir içerik takvimi kullanarak parçalarınızı planlayın
 • İçeriğinizin hedef kitlenizin ihtiyacını karşıladığından emin olun
 • İçeriğinizi marka konumlandırmanız ve ses tonunuzla uyumlu halegetirebilirsiniz.

Örneğin: Size ve ekibinize kampanyalarınızı planlamanıza yardımcı olması için pazarlama takvimi oluşturabilirsiniz

 

Dijital Pazarlama Takvim

5. Kampanyalarınızı Başlatın

Bir pazarlama kampanyası başlatmak, içeriğinizi doğru zamanda doğru kitleye ulaşacak şekilde proğramlamayı ve strateji olarak dağıtmayı içerir.

Bloğlarınızı tek seferde yayınlamak ve potansiyel müşterilerinize birden çok e- posta göndermek cazip gelebilir, ancak zamanlamanızı ayarlamalısının.

Kanallarınızı içerikle doldurmanın sonuçlarınız üzerinde bir takım olumsuz etikeleri olabilir:

 • Hedef kitlenizi ezici
 • Seyircinin dikkatini çekmek için kendinize karşı yarışmak
 • Sosyal medya moderatörlerinden ve arama motorlarından cezalar
 • Takipçilerin abonelikten çıkmaksına neden olma
 • Spam hesap olarak etketlenmek
 • Doğru veri toplmayı zorlaştırmak

Bir pazarlama kampanyası başlatmak söz konusu olduğunda sabır, eylem kadar önemlidir. Çabalarınızı kanallar arasında koordine etmeli ve içeriğinizi stratejik olarak göndermek için zaman ayırdığınızdan emin olmalısınız.

6.Analiz Et ve Optimize Et

İşler her zaman plana göre gitmeyecektir. Bu nedenle, nasıl iyileştrmeler yapacağınızı belirlemeniz için pazarlama stratejinizi sürekli olarak izlemeniz ve performansı ölçüm ve analiz etmeniz gerekiyor.

Daha iyi pazarlama performansı için optimizasyon, işin sadece bir parçasıdır. İçerik kalitesini, hedef kitleyi ve genel stratejiyi iyileştirmek için her zaman yer vardır.

Pazarlama kanallarınızı daha önce bahsedilen otomasyon ve analiz platformlarıla entegre ederek, kampanya sonuçlarını nasıl iyileştireceğiniz konusunda bilinçli kararlar vermek için kendinizi bol miktarda veri ile danatmalısınız.

En önemli şey, stratejinizi geliştirmek ve ince ayar yapmak için zmaan ayırmaktır.

Ve Dijital pazarlama kanallarına dalıp plan yapmadan içerik oluşturmaya başlamayın.

Keşfetmeye Devam Edin

Artık Dijital pazarlamanın ne olduğunu ve stratejilerini anladığınıza göre,  başka merak ettiğiniz bir kaç makaleyi buraya bırakıyorum:

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu