Backlink

Backlink Nedir?

Backlink, bir web sitesinden başka bir sitesine verilen geri bağlantılardır. Backlinkler, bir web görünümü diğer web siteleri tarafından nasıl algılandığı ve internet arama motorları tarafından nasıl indesklendiğinin görülmesi önemli bir faktördür.

Bir web sitesi, diğer sitelerden alınan yüksek kaliteli ve ilgili backlinklerle, arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilir. Ancak, düşük kaliteli, spam veya ilgisiz web sitelerinden alınan backlinkler, bir web görüntüleme sıralamasını olumsuz yönde etkilemeye ve hatta cezalandırılmasına neden olabilir.

Bu nedenle, backlink oluşturma hedefi ve uygulamaları, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) önemli bir bölümüdür:

SEO Bağlamında Backlinck

Bir geri bağlantı bir wrb sitesinden diğerine bir bağlantıdır. Geri bağlantılar, gelen bağlantılar veya tek yönlü bağlantılar olarak da bilinir.

geri bağlantılar SEO için oldukça önemlidir, çünkü bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfasındaki ” SERP’ler” sıralamasını iyileştirmeye yardımcı olabilirler.

Bir web sitesi başka bir web sitesine bağlandığında, esasen o web sitesine güven oyu veriyor. Bu güvenoyu, backlink için arama motorları taraflarından SERP’ lerde web siteleri sıralanırken dikkate alınıyor.

Bir web sitesi ne kadar çok geri bağlantıya sahipse, SERP’ lerde daha üst sıralarda yer alma olasılığı oldukça yükselmektedir.

Backlink Nedir

İki Ana Geri Bağlantı

Geri bağlantılar kazanıla bilir veya satın alınabilir. Kazanılan backlinkler en değerli backlink türüdür. Bu bağlantılar içeriğinizin değerli ve bilgilendirici olduğuna inandıkları için başka bir web sitesi web sitenize bağlantı verdiğinde kazanılır.

Satın alınan geri bağlantılar, kazanılan geri bağlantılardan daha az değerlidir. Bu bağlantılar, geri bağlantı satan bir şirketten satın alınır.

Son olarak iki ana bağlantıyı inceleyelim:

Dofollow Geri Bağlantılar

En yaygın geri bağlantı türüdür. Bu bağlantılar, bir web sitesinin yetkinini bir ölçüsü olan bağlantı suyunu, bağlantı verilen web sitesine iletir.

Nofollow Geri Bağlantılar

Bağlantı suyunu geçmez. Bu bağlantılar genellikle spam ve diğer istenmeyen bağlantıların bir web sitesinin sıralamasını etkilemesini önelmek için kullanılır.

Geri bağlantılar SEO’ nun bir parçasıdır. Yüksek kaliteli geri bağlantılar oluşturarak, web sitenizin SERP’ lerdeki sıralamasını yükseltebilir ve daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

Backlink Nedir Geri Bağlantılar

İşte Geri Bağlantıları Oluşturmak İçin Bazı İpuçları

  • İnsanların bağlanmak isteyeceği yüksek kaliteli içerik oluşturun
  • Çevrimiçi topluluklara ve forumlara katılın
  • Diğer web sitelerinde konuk bloğu olun
  • Sosyal medya kampanylarını yürütün
  • Web sitenizi dizinlere gönderin
  • Bağlantı kurma ağlarına dahil olun

Tüm geri bağlantıların eşit yaratıldığına dikkat etmek önemlidir. Bazı geri bağlantılar diğerlerinden daha değerlidir.

Backlink Nedir Geri Bağlantı

Bir geri bağlantının değeri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktör tarafından belirlenir:

  • Web sitenize bağlantı veren web sitesinin alaka düzeyi
  • Web sitenizde bağlantı veren web sitesinin yetkisi
  • Web sitenizde bağlantı veren web sitesine bağlantı veren diğer web sitelerinin sayı
  • Bağlantının bağlantı metni

Bu ipuçlarını izleyerek, web sitenizin SERP’ lerdeki sıralamasını iyileştirmeye yardımcı olacak yüksek kaliteli geri bağlantılar oluşturabilirsiniz.

Son olarak Backlink olarak daha fazla bilgiye ulaşmanız için okumaya devam edin:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu