Backlink

Backlink Nasıl Bulunur?

Backlink, kendi bağlantı kurma stratejinizi güçlendirmek için herhangi bir web sitesine işaret eden geri bağlantıları nasıl bulacağınızı ele alacağız.

İster rakiplerinizin sahip olduğu ancak sizin olmadığınız bağlantıları kazanmak için yeni fırsatlar arayabilir veya rekabet avantajı elde etmek için kullanabileceğiniz bağlantı profillerindeki boşlukları anlamaya çalışabilirsiniz. Ancak kendi profilinizi denetlemeye çalışmalısınız toksik bağlantılar için bağlantı profili, geri bağlantıları bulmanıza yardımcı olabiliriz.

Web sitenizin organik görünürlüğünü, sıralamasını ve trafiğini bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız, geri bağlantıları nasıl bulacağınızı bilmeniz gerekiyor.

 • Geri Bağlantı Analitiği
 • Geri Bağlantı Denetimi

Kendi veya rakiplerinizin web sitesine işaret eden geri bağlantıları bulmak için bunları nasıl kullanabileceğinize bakacağız ve geri bağlantı analizinin neden SEO’ nun bu kadar önemli bir parçası olduğunu anlamanıza yol göstereceğim.

Herhangi bir web sitesinin geri bağlantıları bulmak ve kontrol etmek için Semrush ile adım adım ilerleyelim:

Güçlü Bir SEO Taktiği Olarak Backlink Analizi

Backlink analizi, her SEO’ nun kendinden emin olması gereken bir görevi vardır. Nasıl olsa geri bağlantılar, içerik ve RankBrain ile birlikte Google’ ın en iyi üç sıralama faktöründen bir olmaya devam ediyor.

Organik trafiğinizi artırmak istiyorsanız kaliteli linkler kazanmanın önemini göz ardı edemezsiniz. Yine de, bunu yapmak için rakiplerinizin nereden bağlantı aldığını ve sıralamalarına neyin katkıda bulunduğunuz bulmanız gerekiyor.

Bu, herhangi bir web sitesine işaret eden bağlantıların nasıl keşfedeceğiniz bilmek anlamına gelir.

Herhangi bir alanınız geri bağlantılarını nasıl Backlink analizi yapacağınızı anlamak, için yapmanız gerekenleri inceleyebilirsiniz:

 • Alanınıza bağlantı veren siteleri, bunların otoritesini ve kullandıkları bağlantı metnini bulun.
 • Rakiplerinizin SERP’ lerde sıralamasına yardımcı olan bağlantıları kazanmak için fırsatlar bulun.
 • Hangi alan adlarının size değil de rakiplerinizden birine veya daha fazlasına bağlandığını belirleyin
 • Zararlı bağlantılar için sitenizin bağlantı profillerini denetleyin

Web Sitesinden Geri Bağlantıları Bulmak ve Kontrol Etmek

Hem onlara kimin bağlantı verdiğini ve nereden bağlantı oluşturduklarını belirlemek için bir web sitesinin geri bağlantıları hakkında nasıl fikir edinebileceğinize, hem de kendi bağlantı profilinizi zehirli bağlantılar için denetlemeniz için basit bir süreç paylaşacağım.

Web sitesi profilinizi backlink analiz etmeleri yaygın nedenlerden biri, doğal olmayan bağlantıların sitelerine yönlendirilmediğinizden emin olmalısınız.

Bir Web Sitesinin Backlink Profilini Analiz Etme

Öncelikle size Semrush kullanarak bir web sitesinin backlink profilini nasıl analiz edeceğinizi anlatacağım. Bu işlemi, siteye veya belirli bir sayfaya işaret eden bağlantıları ve etki alanlarını görmenize veya kullanılan bağlantı metni de dahil olmak üzere bunlar hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olması için kullanabilirsiniz.

1.Backlink Analiz Aracına Gidin

İster kendi bağlantı profilinizdeki, ister rakiplerinizin bağlantı profillerindeki bağlantıları analiz etmek, bağlantı veren bağlantı metinleri hakkında fikir edinme veya bir grup alan adını karşılaştırmak isteyin, bağlantınızı buradan başlatmak isteyebilirsiniz.

Semrush bu konuda artık önde gelen rakipleri arasında en hızlı geri bağlantı denetleyicisine sahiptir, bu nedenle burada araştırma yaptığınızda herhangi bir alana giden en güncel bağlantı listesini almanız mümkündür.

Backlink Nasıl Bulunur

2.Bağlantı Profilini Analiz Etmek İstediğiniz Alan Adını Girin

Aracı kullanmaya başlamak için bir etki alanı girmeniz gerekiyor. Bu, kendi web siteniz, rakiplerinizin den bir veya bağlantı profilini araştırmak istediğiniz herhangi bir web sitesi URL’ i olabilir. Bir sitedeki belirli bir sayfaya işaret eden bağlantıları görmek istiyorsanız kök etki yerine o sitenin URL’ i girmek daha iyi olacaktır.

Bir etki alanını kopyalayıp yapıştırın veya yazarak otomatik tamamlama sonuçlarından doğru olanı seçebilirsiniz.

“Kontrol Et” basın ve girdiğiniz alan adı veya sayfa içi geri bağlantı profiline genel bir bakış göreceksiniz ve burada edinebileceğiniz önemli adımları inceleyelim:

 • Yetki puanına, yönlendiren alan adlarına, geri bağlantılara, aylık ziyaretlere ve anahtar kelimelere üst düzey bir bakış
 • Yönlendiren alan adlarının ve geri bağlantıların sayısının zaman içinde nasıl değiştiği
 • Yönlendiren etki alanlarının konu kategorileri
 • Yönlendirilen etki alanlarının yetki puanına göre dökümü
 • Geri bağlantıların türü ve bağlantı nitelikleri

Bir geri bağlantı profiline hızlı bir genel bakış istiyorsanız, bu tek kontrol panelinden elde edebileceğiniz pek çok fırsat bulunuyor.

Ayrıca, sayfanızın sağ üst kısmındaki düğmeleri kullanarak PDF dokümanı olarak veya “Google Looker Studio’ ya” dışa aktarma yapabilirsiniz.

3.Bağlantıları Detaylı İncelemek İçin Geri Bağlantılar Sekmesi

Etki alanına işaret eden geri bağlantıların tam listesini görmek için araçtaki” geri bağlantılar sekmesine tıklayın. Varsayılan olarak, tablonun önce daha yüksek yetki puanı bağlantıları gösterecek şekilde sıralandığını göreceksiniz.

Bu, var olan en yetkili bağlantıları belirlemenize yardımcı olur. Tablonun üst kısmında, daha büyük bağlantı profillerini hassaslaştırmayı ve tam olarak aradığınızı bulmanızı kolaylaştıran birkaç fitre göreceksiniz.

Özellikle, bu filtreler, sosyal yardım çabalarınız için siteler ararken NoFollow bağlantılarını hariç tutmak için kullanışlı olabilir.

Her bağlantı için, ilk ve son görülme tarihleriyle ilgili bilgilerin yanı sıra kullanılan bağlantı metnini ve hedef URL’ yi de göreceksiniz. Sayfanızın sağ üst kısmındaki “Dışa Aktar” kutusunu kullanarak bu verileri bir “.CSV” dosyası veya bir “EXCEL” belgesi olarak dışa aktarmanız mümkün.

Her bağlantının yanındaki “+” simgesi kendi siteniz için potansiyel olarak zehirli bağlantıları belirlemenize ve reddetme dosyanıza bir URL eklemek için bunu kullanabilirsiniz.

4.Çapalar Sekmesinde Bağlantı Metinlerini Analiz Edin

Web sitenize yazı işleri yoluyla bağlantı kazanıyor olsanız bile, bağlantı profilinizin bağlantı metni dökümünün neye benzediğini bilmeniz veya bunun bir rakip için nasıl göründüğünü anlamanız sizin için büyük avantaj sağlayacaktır.

Çapalar”  sekmesinde gidin ve sitenizin en çok bağlantı veren terimlerinin tam listesini gösteren bir tablo göreceksiniz. Bu tablo, bir sitenin bağlantı profilinin, kullanılan her bir bağlantı terimine ilişkin ayrıntılı bir dökümün yanı sıra, tek bir markasız bağlantı metninde herhangi bir ilgili ani artık içerip içermediğini görmenizi kolaylaştırabilir.

5.Yönlendirelen Etki Alanları Sekmesi

Birçok yönden, yönlendirilen etki alanları, bağlantı analizinin geri bağlantı sayısından daha önemli bir ölçüsüdür. Google, geri bağlantıları bir web sitesinden diğerine güven oyu olarak görmektedir.

Kendi web sitenize ve rakiplerinize işaret eden benzersiz yönlendiren alan adalarının sayısına dikkat etmelisiniz.

“Yönlendirilen alanlar” sekmesine gidin ve yalnızca bağlanan belirli alan adları ve yetki puanları hakkında değil, aynı zamanda TLD dağılımı ve ülke dökümü hakkında da bir fikir edinebilirsiniz.

Bu diğer iki ölçüm, siz ve diğer web siteleri arasındaki bağlantı boşluklarını belirlemede yararlı olabilir.

6.Dizine Eklenmiş Sayfalar

Bir web sitesine bağlantı veren belirli sayfaları ve etki alanlarını bulmanın yanı sıra, bir alandaki diğer web sitelerinden en çok hangi sayfalara bağlantı verildiğini belirlemek için yararlı bir rakip analizini bir parçası olabilir.

Her sayfaların açılış bağlantıları olduğuna baktığınızda, ister harika bir içerik, ister harika bir promosyon teklifi, hatta bir ürün lansmanı olsun, bir sayfanın neden bağlantı aldığını keşfedebilirsiniz.

Hem sayfayı hem de kazandırdığı bağlantı türlerini analiz ederek, başkaları için netin işe yaradığını öğrenebilir ve bu yaklaşımı kendi stratejinizin bir parçası olarak tekrarlamaya çalışabilirsiniz.

“Dizine eklenmiş sayfalar” sekmesine gidin ve herhangi bir web sitesinin içeriğe en çok bağlı olan sayfaları inceleyebilirsiniz.

7.En Fazla Beş Alanın Bağlantı Profillerini Karşılaştırın

Her birinin güçlü ve zayıf yönlerini görmek için alanınızı aynı anda birden fazla rakiple karşılaştırmak inanılmaz derecede yararlı olabilir.

Bunun için genel bakış sekmesine geri dönün ve bağlantı metriklerini karşılaştırmak için en fazla baş alan, kendi alanınız dahil ekleyebilirsiniz. Rakip listenize girin ya da size sunulan öneriler arasında seçimler yapabilirsiniz.

Karşılaştırma yaptığınızda alan adlarındaki geri bağlantıların ve yönlendirmelerin alanların sayısı, geri bağlantıların türü ve bağlantı öznitelikleri olmak üzere temel bağlantı ölçümlerini görürsünüz.

Kendi siteniz ve rakipleriniz arasındaki geri bağlantı boşluğunu analiz etmek için, Backlin Gap Tool’ u kullanabilir ve bu diğer alanların bağlantı kazandığı, ancak sizin kazanamadığınız siteleri keşfetmeye yönelik belirli fırsatlar önerebilir.

Backlink Nasıl Bulunur

Zehirli Bağlantıları Kontrol Etmenin 3 Adımı

Web sitenize veya rakiplerinize işaret eden bağlantılar bulmanın yanı sıra, SEO‘ ların bağlantı profillerini analiz etmek istemelerinin yaygın nedenlerinden biri, toksik bağlantıları kontrol etmektir.

Hayatınızı kolaylaştırmak için Semrush, potansiyel olarak doğal olmayan veya riskli bağlantıları belirlemenize yardımcı olmak için geri bağlantılarınızın tam denetimini yapabilirsiniz.

1.Semrush Backlink Denetim Aracını Açın ve Denetiminizi Kurun

Bu aşamada, etki alanınızı seçmeniz, marka adınızı, etki alanı kategorinizi ve hedef ülkenizi belirlemeniz gerekiyor; böylece Semrush, zehirli bağlantıları keşfetmenize ve reddetmenize yardımcı olabilir.

2.Sitenizin Bağlantı Toksisitesine Genel Bir Bakış Yapın

Denetimleri tamamladıktan sonra, sitenizin bağlantı profilinin toksisitesine ilişkin detayları paylaşan bir genel bakış raporlanır.

Spesifik olarak, bu aşamada genel toksisite puanına ve toksik , potansiyel olarak toksik ve toksik olmayan alanların spesifik dökümüne dikkat etmek gerekiyor.

Genel toksisite puanı, bu tür bağlantılardan kaynaklanan herhangi bir olumsuz etkiyi önlemek için reddetme dosyanıza ekleyerek veya bunları kaldırarak belirli bağlantılar veya etki alanları üzerinde işlem yapmanız gerektiğinin güçlü bir göstergesi olabilir.

3.Sitenizin Zehirli Bağlantılarını Denetleyin

Genel Toksisite puanı altındaki ” İncelemeye Git” düğmesine basın ve aracın zehirli olarak işaretlendiği veya diğer işaretçilerden herhangi biriyle bağlantıların detaylarını görebileceksiniz.

Son olarak Backlink olarak her zaman kaliteli bağlantılar almaya özen göstermelisiniz.

Keşfetmeye Devam Edin

Backlink çok kapsamlı bir konu olduğu için diğer ilginizi çekebilecek yazıları buraya bırakıyorum inceleyebilirsiniz:

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu