Backlink

Backlink: Neden Denetim ve Analiz Yapmalıyız

Backlink için web sitenizi güncel tutmak ve düzenli olarak yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Genele olarak site denetimi gibi diğer daha temel analizlere ek olarak, geri bağlantılarınızın sitenizi sıralamada üst sıralarda tutmak için olması gereken sayıda ve kalitede olmasını sağlamak için bir geri bağlantı denetim hizmeti de bulabilirsiniz.

Backlink profil analiz yapma süreci biraz karmaşıktır ancak süreci mantıklı ve sistematik bir şekilde yürütürseniz, denetiminizi başarıyla tamamlayabilmeli ve gelecekteki site geliştirmeniz için faydalı sonuç elde edebilmelisiniz.

Daha sonra gelecekteki analizlerde kullanabileceğiniz geri bağlantı denetim araçlarını alabilirsiniz.

Geri Bağlantılar Nedir ve Geri Bağlantı Denetimi Nedir?

Öncelikle Backlink Nedir? Geri bağlantılar, diğer sitelerin sayfalarında bulunan ve izleyicileri sayfanıza yönlendiren bağlantılardır.

Bu bağlantılardan hem yararlı hem de zararlı herhangi bir sayıda olabilir, bu nedenle onları nasıl yöneteceğinizi öğrenmek için denetim sürecine aşina olmanız gerekir.

SEO için bir geri bağlantı denetimi, şirketlerin potansiyel ziyaretçileri sitenize yönlendiren diğer sayfalardaki tüm bağlantıları incelemek için yürüttüğü genel denetim sürecinin bir parçasıdır.

Bu tür bağlantı denetimi, istenen geri bağlantılar istenmeyen olanlardan ayırt etmek ve bunların nasıl yönetileceğini belirlemek için önemlidir.

Neden Geri Bağlantıları Analiz Etmeliyiz?

Peki, neden bir geri bağlantı denetimi yapılır?

Geri bağlantılarınızı analiz etmek, web sitenizin kalitesini belirlemenin önemli bir parçasıdır, çünkü arama motorları onlara sıralama mekanizmasının bir parçası olarak bakar. Ne kadar kaliteli bakclinkleriniz varsa o kadar iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bu, iyi bir siteye sahip olmak için binlercesine ihtiyacını olduğu anlamına gelmez, ancak sitenizi sıralamalarda iyi durumda tutmanıza yardımcı olacak makul rakamlar vardır.

Ne kadar az bilinen veya sıralaması düşük siteleriniz varsa, sonuç olarak sitenizin eski sürümü o kadar düşecektir. Bu nedenle, kötü geri bağlantıları kontrol etmek ve onlarla ilgilenmek isteyeceksiniz.

Bağlantılarınız güçlüyse arama motorları sitenize olumlu bakmakla kalmaz, aynı zamanda hedef kitleniz nezdinde güvenilirlik kazanırsınız.

Backlink Denetimi Nasıl Yapılır?

Backlink profil denetimleri birkaç temel adım izlenerek gerçekleştirilebilir:

1.Geri Bağlantılarınızın Ne Olduğunu belirleyin

Herhangi bir şeyi analiz etmeye başlamadan önce, geri bağlantılarınızın ne olduğunu bulmanız gerekir. Bu zor süreç gibi görünebilir ve tamamen hazırlıklı değilseniz kolayca girmek isteyeceğiniz bir süreç değildir.

Bir web sitesinin geri bağlantılarını nasıl bulacaksınız öğrenmek için Google Search Console aracını deneyin. Bu aracı kullanırken, en fazla bağlantıya sahip siteleri, bu sitelerin kullandığı bağlantı metinlerini ve sitenize kaç bağlantı yapıldığını göreceksiniz.

Backlink Geri Bağlantı Analizleri

En İyi Geri Bağlantı Denetim Araçları

Bu süreçte uzmanlaşmış siteler de bulunmaktadır. hangi siteyi kullandığınıza bağlı olarak, sitenize giden tüm bağlantılar için web sitesi geri bağlantıları bulmak için uygulamanız gereken farklı adımlar vardır.

Daha iyi olanlardan bazıları “Moz, Semrush ve Ahrefs‘ dir.” Bunların her biri, doğru sonuçlar üretmek için güçlü derecelendirmelere sahip yaygın analiz araçlarıdır.

Kurulumları’ da ve istediğiniz sonuçları elde etmek için gerçekleştirmeniz gereken işlemlerde yalnızca biraz farklılık gösterirler.

Bu sitelerin her birinde, aşağıdaki adımları uygulayarak geri bağlantıları belirleyebilirsiniz:

 • Geri bağlantı analiz aracı
 • “Geri bağlantılara” bakın “ad, web sitesi”
 • Mümkünse, ilişkili çapaların neler olduğuna bakın
 • Yönlendiren etki alanları raporu isteyin

2.Kapsamlı Bir Geri Bağlantı Denetimi Gerçekleştirin

Geri bağlantılarınızın ne olduğunu belirledikten sonra, onları analiz etmeniz gerekmektedir. Herhangi web sitesi geri bağlantı denetiminin birkaç bileşeni vardır:

Geri Bağlantı Sayısını Kontrol Edin

Sahip olduğunuz toplam geri bağlantı sayısı, sitenizin kalitesinin tek belirleyici faktörü olmasa da, bilmek önemlidir. Kaç tane geri bağlantınız olduğuna dair bir resim elde ettiğinizde, bunları sıralamaya başlayabilirsiniz.

Ek olarak, sitenizi rakiplerinizle karşılaştırabilmek be bağlantı profilinizin büyümesi için hedefler belirleyebilmek için, geri bağlantı sayınızı ve benzersiz yönlendiren etki alanlarını bilmek önemlidir.

Bağlantı Hızını Analiz Edin

Bağlantı hız, belirli bir süre boyunca sitenize yeni geri bağlantıların eklenme hızı olarak tanımlanır.

Sitenizin gücünün göstergelerinden biridir. Ayrıca, bir sitenin kalitesini tek başına belirleme olarak görülmemesi gerekirken, sitenizin ne kadar ilgi gördüğünün bir göstergesi olarak hizmet ettiği için önemli faktördür.

Ek olarak, bağlantı büyümesi aşağı yukarı düzgün olmalıdır. Doğal olmayan yeni bağlantı patlamaları, daha fazla analiz gerektirecek bir bağlantı saldırısına işaret edebilir.

Geri Bağlantıların ve Yönlendiren Alanların Kalitesini Kontrol Edin

Geri bağlantıların ve geldikleri alanların kalitesini kontrol etmek için atılması gereken adımlar vardır.

Kaldırabilmek için bozuk geri bağlantıları bulmak isteyeceksiniz:

 • Bağlantı verilen sitenin sizinkiyle alaka düzeyini belirleyin
 • Anahtar kelime gücünü ve sitenin aldığı organik trafik miktarını belirleyin. Ayda 500 veya daha fazla ziyaretçisi olan sitelerin elde tutulması önerilir.
 • Etki alan derecelendirmesini veya yetkisini kontrol edin.

Not: Etki alanı derecelendirmesi kontrol ettiğiniz sitenin gücünü ve yetkinliğini ölçen “0-100” arası bir puandır. Puanı 10′ un altında olan sitelerin sorunlu olup olmadığı araştırmalıdır. Ahrefs gibi siteler, etki alanı derecelendirme kontrolüne izin verir.

Backlink

DoFollow ve NoFollow Bağlantı Oranları

Bağlantılarınızın bir diğer kritik bileşeni, sahip olduğunuz DoFollow ve NoFollow bağlantılarının sayısıdır.

 • DoFollow bağlantısı, pagerank sinyallerini ileten bir bağlantıdır. Başka deyişle, arama motorları tarafından yetkili kabul edilir. NoFollow bağlantıları değildir.
 • İlişki bağlantılarınız DoFollow mu yoksa NoFollow mu olduğunu belirlemek için tarayıcınıza sağ tıklayıp ” sayfa kaynağını görüntüle” seçebilirsiniz. İlişki öznitelik size sayfanın hangi türde olduğunu söyleyecektir.
 • Sitenizde kesinlikle NoFollow bağlantısı olmamasını hedeflemelisiniz. Bir sitenin bunlardan bazılarıyla gelişmesi normaldir. Önemli olan, DoFollow’ un NoFollow bağlantılarına oranıdır. Uzmanlar genellikle DoFollow’ un NoFollow’ a en .ok arzu edilen oranının “80:20” olduğunu söyler. Bu aralığın etrafındaki herhangi bir şey genellikle kabul edilebilir olarak kabul edilir.
Geri Bağlantıların Bağlantı Metnini Kontrol Edin

Bağlantıların geldiği bağlantı metinlerine de bakmak iseteyeceksiniz. Bağlantı metinleri elbette önemlidir, çünkü insanlar bir metni okurken bunu görürler ve ilgi bağlantıya  tıklayıp tıklamamak istediklerine karar verirler.

Bir bağlantı metni bir şekilde yanlışsa veya anlamsızsa, insanların ona tıklama olasılığı daha düşük olacaktır. Çapa metinleri maksimum görünürlük için optimize edilmelidir. Bununla birlikte, arama motorları görünürlük kazanmak adına “aşırı optimize edilmiş” veya çok tekrarlı kullanılan metinleri de fark eder.

Bu göstergesidir. Kaliteli bir site, kaliteli çapaları sitenin içeriğine ve akışına göre doğru ve mantıklı miktarlarda kullanacaktır.

3.Kötü Bağlantıları Kaldırın

Bundan sonra, sitenizin derecelendirilmelerine zarar veren bağlantıları kaldırmak isteyeceksiniz. Her şeyden önce, spam geri bağlantılarını kontrol etmelisiniz. Spam kaynaklarından gelen bağlantılar, kendinizi ayırmak isteyeceğiniz zehirli geri bağlantılara bir örnektir.

Google‘ ın spam bağlantıların kullanılmasına karşı uyardığı gibi, bağlantıların satın alınanlar gibi değil, doğal görünmesi gerekmektedir.

Toksik geri bağlantıları kaldırmanız gerekiyorsa spam olduğu bariz olan sitelerden yetişkinlere yönelik, uyuşturucu, kumar, flört, makale yazma vb. içerik barındıran sitelerden; bağlantı gruplarından gelen geri bağlantılar ” yalnızca düşük sıfır alan derecelendirmesine veya trafiğe sahip içi oluşturulan düşük kaliteli siteler“; yorumlarda ve formlarda konu dışı spam bağlantıları; veya gizli bağlantılar.

Bu tür linkler sitenizin sıralamasına zarar vereceği gibi ve hatta sitenizin ceza almasına neden olabileceği için kaldırılmalıdır.

Örneğin: Bu Nasıl Yapılır?

Google size destek sayfasında bulabileceğiniz bir ” Reddetme” aracı sunuyor.

backlink

Spam gibi görünen veya daha iyi bir site sıralamasına katkıda bulunmayacak her şey kaldırılmalıdır. Yapabileceğiniz başka bir şey de, bozuk veya sorunlu bağlantılar içeren sitelerin site sahipleriyle iletişime geçmektir. Bunlardan birinde düzeltilecek bir sorun olması mümkündür.

4.Kendi Bağlantılarınızı Gözden Geçirin

Başkalarının sitenize yönlendirdiği geri bağlantıları analiz etmenin yanı sıra, kendi bağlantılarınızı da analiz etmelisiniz.

Bağlantı metinlerinizin doğru yerlere yönlendirdiğinden ve hiçbirinin yanlışlıkla istenmeyen postaya, kapanan sitelere veya diğer istenmeyen konumlara yönlendirilmediğinden emin olmalısınız. Bir veya daha fazla çapanızın istenmeyen bir siteye yönlendirdiğini belirlerseniz, onu değiştirmeniz veya kaldırmanız gerekiyor.

5.Arzu Edilen Bağlantılarınızı Güçlendirin

Hangi geri bağlantılarınızın en kaliteli olduğunu belirledikten sonra, sıralamanızı mümkün olduğu kadar yükseğe çıkarmak için bunların üzerine inşa etmek isteyeceksiniz.

Bu konuda izlemeniz gereken birkaç yol var:

 • Sitenizi onlarınkine bağlama konusunda ortaklarınıza yaklaşın. Bu farklı türden iş ortaklarını içerebilir; satıcılar, distribütörler vs.
 • Sitenizi tanımaya istekli olabilecek etkileyicileri bulun. Buna başarmak için biraz sosyal yardım yapmanız gerecek, ancak buna değecektir. Çok sayıda takipçisi olan kişiler, sitenize trafik çekme konusunda çok yardımcı olabilir. Sizin için tamamlayıcı olduğunu düşündüğünüz firmalara da ulaşabilirsiniz.
 • Başka birinin sitesinde misafir blog yazıp yazmayacağınıza bakın. Kendi mal veya hizmetlerinizi tanıtıyorsanız bile, başka bir siteye girmek size kendi sitenizi onlarınkine bağlama fırsatı verecektir. Gireceğiniz sitenin sıralamalarına zarar vermek yerine yardımcı olacak kaliteli bir site olduğundan emin olun.
 • Forum gönderisine katılın. Forumlar, elbette benzer ilgi alanlarına sahip insanların bir araya geldiği yerlerdir. Bu nedenle, forum bağlantılarını bir veya daha fazla ilgili yerde yayınlayabilirsiniz, bu şirketiniz için potansiyel olarak geniş bir ilgili izleyici kitlesine otomatik reklam olacaktır.

Son olarak, genel süreçte size yardımcı olacak bir bağlantı kurma SEO uzmanı bulabilirsiniz.

Rakiplerin Backlinklerini Analiz Edin

Kendi backlinklerinizi analiz etme sürecini tamamladıktan sonra rakiplerinizin backlinklerini de analiz etmeniz yararınıza olacaktır. Bu rakiplerinize karşı nerede durduğunuzu ve sitelerinizin her birinin geri bağlantılarınızla ilgili olarak sahip olduğu göreceli güç derecesini çok daha net bir şekilde görmenizi sağlayacaktır.

Ek olarak, bir rakip bağlantı analizi yapmak, size kıyasla onların sahip olduğu güçlü yönler ve dolayısıyla geri bağlantı profilinizi daha etkili bir şekilde oluşturmak için daha fazla çalışmanız gerekenler hakkında değerli bilgiler verebilir.

Adımları Mantıklı ve Düzenli Bir Şeklide Takip Edin

Karmaşık görünebilir, ancak bu adımları backlink denetim kılavuzunuz olarak izlerseniz ve backlink analiz araçlarınızı kullanırsanız, sitenizi iyileştirmenize ve arama motorlarında sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olacak iyi, sağlam sonuçlar elde etmelisiniz. Bu, SEO denetimlerinin birçok avantajlarından biridir.

Son olarak, sadece aşağıdaki ana adımları aklınızda bulundurun:

 • Geri bağlantılarınızın hem sayı hem de tür olarak ne olduğunu belirleyin
 • Kalite için onları analiz edin
 • Ortaya çıkabilecek kaliteyle ilgili sorunları ele alın
 • İyi geri bağlantılarınızı, sitenizin içeriği ve akışı ile makul ve orantılı olması gerektiğini akılda tutarak güçlendirmelisiniz.
 • Sizinkiyle nasıl karşılaştırıldıklarını değerlendirme için rakiplerinizin geri bağlantılarını düzenle kontrol analiz edin.

Süreç başkalarının eylemlerinin sonucu olduğundan ve geri bağlantılarınızın ne zaman istenmeyen sitelere bağlantılar içermeye başlayacağını asla bilemeyeceğiniz için oldukça düzenli bir şekilde yapmak isteyeceksiniz.

Ayrıca, bunun siteyle ilgili diğer tüm konuların üzerinde durmak işinizi sürdürmenin önemli bir parçasıdır.

Son olarak aklınızdan çıkarmayacağınız tek şey rakiplerinizin de sizleri analiz ettiğini unutmamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu