E-Ticaret

Amazon E-Ticaret Pazarlama Nedir?

Amazon aracılığıyla işletmenizin satışlarını artırmak mı istiyorsunuz? Eğer öyleyse, Amazon ürünlerinizi hem Amazon’ da hem de internet üzerinden pazarlamanız kritik öneme sahiptir.

Peki Amazon e-ticaret pazarlaması nedir? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

E-Ticaret için Amazon Pazarlaması, İşletmeniz için Sonuç Sağlayabilir

Geçtiğimiz birkaç yılda e-ticaret birçok işletmenin birincil gelir kaynağı haline geldi. Fiziksel mağazalar hala satışları artırsa da birçok kullanıcı ürünleri çevrimiçi mağazalardan satın almayı tercih ediyor ve Amazon’ dan daha sık kullanılan bir çevrimiçi mağaza bulmak oldukça zor.

Şirketleriniz ürünlerinizi satmak için Amazon’ u kullanıyorsa muhtemelen bunun ne kadar değerli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Ancak bu değer Amazon’ un e-ticaret pazarlamasının yardımıyla tam potansiyeline ulacaktır.

Peki Amazon e-ticaret pazarlaması nedir ve şirketiniz için neler içermektedir? Aşağıda bu soruların yanıtlarını inceleyeceğiz; daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Amazon E-Ticaret Pazarlaması Nedir?

Amazon e-ticaret pazarlaması, Amazon ürünlerinizin tanıtımını yapmak ve çevrimiçi mağaza açmak anlamına gelir. Ürünlerinizi Amazon platformunun kendisinde pazarlayabilir veya Amazon ürünlerinizi internet’ in başka yerlerinde tanıtmak için diğer pazarlama stratejilerini kullanabilirsiniz.

Amazon Pazarlamasının amacı, insanların Amazon’ da satış yaptığınız konusunda bilinçlendirmek ve onları ürünlerinizi oradan satın almaya ikna etmektir. Sonuçta, Amazon’ da arama yapan kişilerin yanı sıra halihazırda web sitenizi ziyaret edenlerin de çevrimiçi mağazanızdan ürün satın almasını istiyorsunuz.

Amazon E-ticaret Pazarlaması Nedir

Neden Bir E-ticaret Amazon Pazarlama Stratejisine İhtiyacınız Var?

Bir e-ticaret Amazon pazarlam stratejisine sahip olmanın bu kadar kritik olmasının nedeni basittir; bir strateji olmadan insanlar ürünlerinizi Amazon’ da keşfedemezler. Amazon mağazanızı pazarlayarak insanların ihtiyiaç duydukları ürünleri sunduğunuzu bilmelerini sağlamalısınız.

Amazon’ da e-ticaret pazarlaması, özellikle çevrimiçi satış için birincil satış noktanız Amazon ise, gelir artırmak açısından kritik öneme sahiptir.

Amazon’ da E-Ticaret Pazarlamasını Nasıl Gerçekleştirebilirsiniz?

Amazon e-ticaret stratejinizin bir parçası olarak markanızı ve ürünlerinizi pazarlamanın bir kaç yolu vardır.

İşte Amazon’ da e-ticaret pazarlaması için en iyi üç taktik!

E-Ticaret Amazon SEO

En iyi çevrimiçi pazarlama stratejilerinden biri Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ‘ dur. Amazon, kullanıcıların istedikleri ürünleri bulmak için belirli anahtar kelimelerde arama yapmasına izin verdiğinden, insanların ürün listelemelerinizi bulmalarına yardımcı olmak için SEO taktiklerini kullanabilirsiniz.

seo’ nun arkasındaki fikir, web içeriğinizi bu durumda ürün sayfalarınızı arama sonuçlarında sıralanacak şekilde optimize etmektedir. Ürün sayfalarınız optimize edildiğinde, alakalı arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilir ve daha nitelikli müşterilerin ürünlerinizi satın almasını sağlayabilirsiniz.

Amazon SEO’ nuzu geliştirmenin en iyi yollarından biri, ürün sayfalarınıza bol miktarda metin yazmaktır. Daha fazla kopyaya sahip olmak, arama algoritmalarına daha fazla çalışma imkanı verir ve aynı zamanda kullanıcılara bilinçli bir satın alma işlemi yapmak için ihtiyaç duydukları ayrıntıları sağlar. Kopyanız ürün malzemelerine, boyutlarına ve daha fazlasına odaklanabilir.

Ayrıca alakalı anahtar kelimeleri kopyanıza entegre ettiğinizden emin olmalısınız.

Örneğin: Otomatik bir blender satıyorsanız, o sayfadaki içeriğinizin tamamına “otomatik  blender” eklediğinizden emin olmasınız. Bu, söz konusu anahtar kelimeyle ilişkin sonuçlarda sayfanın daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacaktır.

E-Ticaret Amazon PPC

Amazon’ da kullanıcılara ulaşmanın bir başka yolu da tıklanma başına ödeme (PPC) reklamcılığını kullanmaktır. Amazon, kullanıcılarının her biri ürün sayfalarınızı ziyaret etmeye ikna etmenize yardımcı olabilecek çeşitli ücretli reklam seçenekleri sunmaktadır.

Amazon’ daki üç ana reklam türü şunları içeriyor:

  • Sponsorlu Ürün Reklamları: Sponsorlu ürün reklamları, Amazon arama sonuçlarında en üstünde görünür. Alışveriş yapmanın arama sorgusuyla alakalı belirli ürün sayfalarının tanıtımını yaparlar.
  • Sponsorlu Markalar: Sponsorlu markalar da ilgili arama sonuçlarının en üstünde görünür. Sponsorlu marka reklamları tüm Amazon mağazanızın reklamını yapar.
  • Ürün Görüntülü Reklamları: Ürün görüntülü reklamlar, kullanıcıların geçmişte görüntülediği veya satın aldığı ürünlere göre gösterilir. Bu reklamları görmek için yaygın olarak kullanılan yer, Amazon ürün sayfalarının ” Bu ürünlerle ilgili ürünler” bölümüdür.

Amazon e-ticaret pazarlama stratejilerinizde birden fazla reklam türünü birleştirdiğinizde geniş bir kullanıcı yelpazesine ulaşacak ve gelirinizi önemli miktarda artırabilirsiniz.

Amazon E-Ticaret Pazarlaması Nedir

E-Ticaret Amazon İnceleme Yönetimi

Kendinizi Amazon’ da pazarlamanın üçüncü önemli yolu, ürünsayfalarınızdaki yorumları yönetmektir. Yorumlar, Amazon’ da satın alma kararlarında çok büyük bir faktördür; ürünleriniz, onları satın alan kişilerden kötü yorumlar alırsa, yeni alışveriş yapanlar satın almakta tereddüt edebilir. Ayrıca incelemeler arama sıralamalarını büyük olasılıkla etkiler.

Bu nedenle ürünleriniz için yorum kazanmak için zaman ayırdığınızda emin olmalısınız. Yorum almakta zorlanıyorsanız, müşterilerinize ürünlerinizi incelemelerine teşvik etmek için e-posta göndermeyi deneyebilirsiniz.

Ardından ürünlerinizin hedef kitleniz arasında popüler kalmasını sağlamak için yorumlarınızı yakından takip edin. Olumsuz yorumların geldiğini gördüğünüzde, yaşadıkları sorunları çözmek için inceleyenlerle iletişime geçerek sorunu düzeltmek için elinizden geleni yapmalısınız.

Kötü yorumculara sorunları konusunda yardımcı olduğunuzda, onlar da sizinle yaşadıkları olumlu deneyimi ynasıtacak şekilde yorumlarını değiştirebilirler.

İşletmeniz için Site Dışı Amazon Store Pazarlaması

Ürünlerinizi pazarlayabileceğiniz tek yer Amazon değildir. Amazon e-ticaret stratejilenize diğer çevrimiçi kanalları da dahil edebilirsiniz.

İşte Amazon e-ticaret site dışında pazarlamanın en iyi yollarından birkaçı!

Arama Motoru Pazarlaması

Arama motorlarında pazarlama yapmanın ne kadar faydalı olabileceğinden daha önce bahsetmiştik ve bu sadece Amazon için geçerli değildir. Amazon ürün sayfalarınızı optimize ettiğinizde, bu yalnızca Amazon aramalarında sıralamanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda Google sıralamanızı da artıracaktır.

Amazon mağazanızla ilgili herhangi bir içeriğiniz varsa web sitenizde de SEO çalışması yapabilirsiniz, bu da insanların bunu Google aracılığıyla öğrenme şansını daha da artırabilir.

Ayrıca Amazon ürünleriniz için Google arama sonuçlarında ve üçüncü taraf web sitelerinde ücretli reklamlar yayınlayabilirsiniz.

Örneğin: Birisi “Kadın Çanta” araması yaparsa ve siz Amazon’ da çanta satıyorsanız, arama sonuçlarında Amazon çanta ürün sayfanıza yönlendiren bir reklam görüntülemek istersiniz.

Ücretli ve organik Google sıralamaları arasında, Amazon sayfalarınıza yalnızca Amazon’ un yerinde arama özelliğiyle alacağınızdan daha fazla trafiği yönlendirebilirsiniz.

Amazon E-ticaret Pazarlaması Nedir

E-posta Pazarlama

Amazon mağazanızı tanıtmanın başka bir yolu da e-postayla pazarlamadır. Web sitenizde, kullanıcıların e-postalarınıza kaydolabilecekleri e-posta formları ayarlayabilir ve bunu yaptıklarında bir adres listesi oluşturabilirsiniz.

İnsanların satın almaya teşvik etmek için Amazon ürün listelemeleri hakkında e-posta gönderebilirsiniz.

E- posta aynı zamanda yeniden pazarlama için de harika bir yöntemdir. Bu, özellikle sizden zaten alışveriş yapmış olan kişilere e-posta gönderebileceğiniz anlamına gelir. Tıpkı Amazon’ un “Ürün Teşhir” reklamlarında olduğu gibi, insanları geri dönüp daha önce satın aldıkları ürünlere eşlik edecek ürünleri satın almaya teşvik edebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlamaclığı

Ortama bir kullanıcının internette geçirdiği zamanın %33′ ünün sosyal medyada geçtiğini biliyor muydunuz? Bu, Facebook ve Twitter gibi platformların, Amazon mağazalarındakiler de dahil olmak üzere şirketinizin ürünlerini pazarlamak için en ideal noktalardan bazıları olduğu anlamına gelir.

Potansiyel müşterilerin ilgisini çekecek sosyal medya sayfaları oluşturarak ve içerik yayınlayarak kendinizi organik olarak pazarlayarak başlayabilirsiniz. Gönderilerinizden bazıları, takipçilerinizi ürünlerinizi satın almaları için Amazon mağazanıza yönlendirebilirsiniz.

Amazon ürünlerinizin reklamını yapmak için ücretli sosyal medya reklamları da yayınlayabilirsiniz. Bu, reklamlar doğrudan kullanıcıların sosyal medya akışlarında görünebilir ve bunları tam olarak ulaşmak istediğiniz hedef kitleye gösterme şansına ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Amazon E-ticaret Pazarlaması, Amazon platformunda ürünlerinizi başarılı bir şekilde tanıtarak, satışlarınızı artırmayı amaçlayan bir dizi strateji ve yöntemler bütününü ifade eder. Bu strateji, ürün optimizasyonundan reklam kampanyalarına, müşteri incelemelerinden envanter yönetimine kadar birçok önemli unsuru içerir ve rekabetçi bir e-ticaret ortamında başarılı olmanıza yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu